Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!!!ναι λοιπον καλοσωριζουμε το καλοκαιρι επισημα λοιπον!!!αρχιστε τις βουτιες...εστω και με τη σκεψη σας οι εγκυουλες που γενναν καλοκαιρι!!εμεις θα τη ριξουμε τη βουτια μας που περιμενουμε χειμωνιατικα μωρακια οπως εγω και η Βασω!!!

Λοιπόν ομπρελιτσες...μπρατσακια...τρεξιμο πισω απο τα ζουζουνια...κουβαδακια...

και φουσκωμενες κοιλιτσες!ξεχυθητε!!!αχαχαχχα

επανερχομαι γιατι τσιριζει!!!!!!!!!!!!!!!

φιλιαααααααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρίνα πάρα πολύ ωραίος ο τίτλος!

Νομίζω μας εκπροσωπεί λίγο-πολύ όλες! 

Καλορίζικο το νέο μας ποστάκι!!!

Θα επανέλθω σε λίγο για σχόλια, αν τα καταφέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Ο Αντρέας θα πάει στους γονείς μου και θα τον πάρω μετά το Κατηχητικό, οπότε σχολιάζω.

Καγκουράκι πάλι καλά που έστρωσε ο ύπνος του Νικόλας. Ο Αντρέας προχτές κοιμήθηκε όοοολο το βράδι σερί στο κρεβάτι του, αλλά χτες το βράδι στις τρεις ήρθε σ' εμάς, σκαρφάλωσε στο κρεβάτι, και κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας κανονικά.

Άντε, να μιλήσει κι ο Νικόλας να σας τρελάνει στις ατάκες! 

Μια χαρά με το ποδήλατο, ο δικός μας μόνο να κάθεται και να τον πηγαίνουμε ξέρει!

Ανθή δεν ξέρω καθόλου από φροντιστήρια, αλλά στο σχολείο εγώ κάνω το μάθημα και τις ασκήσεις ανάλογα με την τάξη. Αν έχω μια αδύνατη τάξη δε θα κάνω τις ίδιες ασκήσεις με μια τάξη με απαιτήσεις. Φυσικά, στο εσπερινό το τελευταίο δε συμβαίνει σχεδόν ποτέ!

Μήπως να της έκοβες το γάλα της μικρής; Θα έχετε γκρίνια τις πρώτες μέρες, αλλά μετά θα σταματήσει και θα το ξεχάσει. Το πιθανότερο δηλαδή, τίποτα δεν είναι σίγουρο!

Κατερίνα καλή επιτυχία στο πάρτι!

Οι τούρτες τέλειες!!! 

Πολύ ωραία η εκδρομή σας! Όντως είναι κουραστικό να έχεις ξεναγό που θέλει να σου κάνει μάθημα ιστορίας. Εμείς όταν είχαμε πάει στη Βουδαπέστη, είχαμε μια ξεναγό που μας έκανε ταχύρρυθμα μαθήματα ουγγρικής ιστορίας από κτίσεως κόσμου μέχρι τις μέρες μας. Οκ, εμένα μου άρεσε γιατί έμαθα πολλά πράγματα (τα οποία, φυσικά, ξέχασα στην πορεία), αλλά οι περισσότεροι βαρέθηκαν. Στην Κνωσσό που είχαμε πάει θυμάμαι πήραμε μια ξεναγό, η οποία έκανε σα δασκάλα α' δημοτικού. Μας έκανε ερωτήσεις, κι άμα δεν απαντούσε κανείς, έλεγε περιφρονητικά "μπράβο, μπράβο, τίποτα δεν ξέρετε".

Καλά, πολύ γέλασα με το Δημητράκη και τους έρωτές του.

Για τα συγκρουόμενα πλάκα έκανα, έχω χρόνια ν' ανέβω, αλλά μ' αρέσουν πολύ! 

Κι ο δικός μου όταν βλέπει τηλεόραση ή όταν είναι στον υπολογιστή αφοσιώνεται και δε δίνει σημασία σε κανέναν. Πηγαίνει το μωρό και του μιλάει και, είτε δεν του απαντά, είτε του φωνάζει... Αφήστε όταν κάθεται στον υπολογιστή και βάζει και τα ακουστικά.

Μάγδα ευτυχώς είχε κι άλλες μαμάδες στη σκηνή, και μάλιστα ακόμα μία ήταν έγκυος! Ήταν και κάποιες νεαρές δασκάλες που είχαν βγει στη σκηνή για να ενισχύσουν τα μικρά που έλεγαν το ποίημα, ευτυχώς; δεν ήμουν μόνο εγώ και τα μωρά!

Μαρίνα, τεσσάρων χρονών πολύ μου φαίνεται, τα πιο πολλά αγοράκια που ξέρω, την κόβουν 2.5-3.5 χρονών. Δε με νοιάζει αν θα την κόψει, απλά αν δεν είναι έτοιμος, δε θέλω να τον πιέζω. Μέχρι τώρα ο Αντρέας δε μας δυσκόλεψε σε τίποτα, περπάτησε εύκολα, μίλησε εύκολα, αποθήλασε εύκολα, έκοψε τα αλεσμένα εύκολα, έκοψε την πιπίλα για πλάκα από μόνος του, και πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν τον πιέσαμε να κάνει τίποτα απ' όλα αυτά. Είναι και βολικό μωρό, αλλά και πάλι, πιστεύω αν τον πιέζαμε να κάνει κάτι πριν να είναι έτοιμος, θα δυσκολευόμασταν πολύ. Γι' αυτό δε θέλω να τον πιέζω και να του επιβάλλω πράγματα για τα οποία δεν είναι έτοιμος. Τώρα είπαμε από Δευτέρα να ξαναρχίσουμε, που θα πάει και σχολείο και θα βλέπει τα άλλα παιδάκια, αλλά αν δεν μένει με τίποτα στο γιογιό ή στην τουαλέτα, δε θα επιμείνω. Θα του δώσουμε, βέβαια, την ευκαιρία, αλλά δεν είναι ανάγκη να τον υποχρεώσουμε κιόλας. Όλοι τα κόβουν κάποτε, δε θα πάθει τίποτα αν δεν τα κόψει τώρα και τα κόψει σε έξι μήνες ή ένα χρόνο. Αφού, ό,τι κι αν κάνουμε εμείς, αν δεν είναι έτοιμο το μωρό, δε γίνεται τίποτα...

Εν τω μεταξύ, πάλι με εκνεύρισε ο σύζυγος. Πήγε τον Αντρέα βόλτα στο Τζάμπο για να ηρεμήσει, γιατί ήταν πολύ ιδιότροπος μ' όλα αυτά. Εγώ δεν ήθελα, γιατί δεν εγκρίνω τις βόλτες στο Τζάμπο, δηλαδή τι το πας το παιδί, για να μάθει στον υπερκαταναλωτισμό; Τέλος πάντων, αυτός φυσικά τον πήγε, και έρχεται φορτωμένος με δύο σακούλες. Οκ, πήρε κάποια πράγματα που είναι χρήσιμα, π.χ. σουντοκρέμ, βαμβάκι, σερβιετάκια, κρεμοσάπουνα, μπατονέτες, όλα στις μάρκες που παίρνουμε, όχι του Τζάμπο. Πήρε ένα παιχνδάκι του Αντρέα, μια μπάλα, δυο-τρία ρουχαλάκια του Αντρέα, και πήγε ο πανηλίθιος και πήρε και εφτά ζιπουνάκια της Γεωργίας. Πέρα απ' το ότι είναι ΟΛΑ ΡΟΖ, είναι από το Τζάμπο!!! Δε θέλω να φορέσω σε νεογέννητο ρούχα απ' το Τζάμπο. Στον Αντρέα μου είχαν φέρει δώρο ένα συνολάκι για νεογέννητο, έλεγε και καλά 100% βαμβακερό, και είπα βαμβάκι το ένα, βαμβάκι και το άλλο, και ας το πλύνω να του το φορέσω. Το πλένω, και τότε φάνηκε πόσο κάκιστης ποιότητας ήταν. Το είδε κι ο άντρας μου, και μου είπε να μην το φορέσω στο μωρό. 

Ε, τώρα πήγε και πήρε ένα κάρο ζιπουνάκια για νεογέννητο από το Τζάμπο, και επιμένει κιόλας ότι μπορεί να έτυχε την άλλη φορά, ότι είμαι υπερβολική και κορόιδο που πάω και αγοράζω από άλλα μαγαζιά και με χρεώνουν μόνο το όνομα, κι ότι όλα κινέζικα είναι, κ.λπ. Να του εξηγώ ότι είναι θέμα προδιαγραφών, και να επιμένει, να πλύνουμε ένα να δούμε την ποιότητα, λες και, αν είναι χάλια, υπάρχει περίπτωση να το παραδεχτεί... 

Θα πρέπει τώρα να πάω να τα αλλάξω όλα, τα δέκα ευρώ φύγανε, δέκα εδώ, δέκα εκεί με τις χαζοαγορές του, λες και τα έχω για πέταμα, για να μην πω για τα καύσιμα, αφού το Τζάμπο είναι έξω από την πόλη, για να μην πω για την ταλαιπωρία... Ουφ, ουφ, ουφ... Τα νεύρα μου. Όλο χαζομάρες κάνει σήμερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Πήγα Κατηχητικό, κάναμε ένα ωραίο μαθηματάκι και μετά παίξαμε τυφλόμυγα, ζίζυρο (ένα παραδοσιακό παιχνίδι) και Λύκους και αρνάκια = κυνηγητό. Με ρώτησαν πότε θα σταματήσουμε τα μαθήματα, τις ρώτησα αν δέχονται η επόμενη φορά να είναι η τελευταία, και μου είπαν όχι, με τίποτα. Θέλουν να κάνουμε μάθημα όλο το καλοκαίρι! Τους λέω "καλά, αφού θα γεννήσω, θα έρθετε στην κλινική που θα γεννήσω να κάνουμε μάθημα;" και μου λένε "ναι"! Και συνεχίζω "και μετά θα έρχεστε σπίτι μου να κάνουμε ιδιαίτερο" και είπαν φυσικά και πάλι ναι!!! 

Μετά πήρα τον Αντρέα που ήταν στους γονείς μου και πήγαμε στης κουμπάρας μου. Ήρθε και ένα παιδί που έβγαιναν παλιά και τώρα απλά κάνουν παρέα, ήταν και η μάνα της φυσικά, και προσπαθούσαμε να συνεννοηθούμε. Ακόμα δυσκολεύεται πολύ με λέξεις και φράσεις, αλλά βλέπω πολλή πρόοδο, π.χ. μπορεί και σκοτώνει μύγες με τη μυγοσκοτώστρα με πολλή ακρίβεια. Ο Αντρέας έμπαινε, έβγαινε, έφαγε λίγο γλυκό, λίγο φρούτο, ήπιε νερό, έχυσε το νερό, έβλεπε τα καναρίνια και τον παπαγάλο, έπαιζε με κάτι παιχνιδάκια, και ενθουσιαζόταν που απ' το μπαλκόνι φαινόταν η εκκλησία! Όποτε πάμε, αυτό τον εντυπωσιάζει!

Για την πάνα είπαμε από Δευτέρα που θα πάει σχολείο. Η μάνα μου, όταν ήταν εκεί ο Αντρέας, προσπάθησε να τον βάλει στο γιογιό, λανθασμένα, γιατί σήμερα ήταν πολύ αρνητικός με το θέμα αυτό μετά την πρωινή εμπειρία και κυρίως με το γιογιό. Κάθισε δυο-τρία λεπτά, αλλά μετά έλεγε ότι πονούσε και σηκώθηκε. Συγκάηκε τρομερά το πρωί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, καθώς συγκάηκε μετά την τρίτη φορά που έκανε τσίσα στο βρακάκι. Πριν έκανε τσίσα και κακά πάνω του και κάναμε και πόση ώρα να τον αλλάξουμε και δεν συγκαιόταν, και συγκάηκε τώρα που τον πλέναμε κατευθείαν στο μπάνιο και του βάζαμε καθαρά ρούχα; Τέλος πάντων, κι αυτό άλλος αρνητικός παράγοντας.

Η μάνα μου, από πέρσι το καλοκαίρι με πρήζει να του κόψω την πάνα και της έλεγα ότι δεν είναι έτοιμος και επέμενε, κι έλεγε ότι κανένα μωρό δεν είναι έτοιμο αν δεν το βάλεις εσύ (ναι, καλά), και με ρωτούσε για ποιο λόγο προτιμώ να του φοράω πάνες. Τώρα, που είδε ότι το μωρό είναι αρνητικό, μου λέει "άκουσα προχτές στο ραδιόφωνο έναν παιδίατρο που έλεγε ότι πολλά παιδιά τα κόβουν στα τέσσερα και στα πέντε" και "αν δε θέλει το μωρό, τι να κάνουμε εμείς;" και τέτοια... Τόσο καιρό, όμως, ήξερε να με πρήζει και να μου κάνει τα νεύρα κρόσια. Δεν της είπα τίποτα, τέλος πάντων, θα το ξαναπροσπαθήσουμε από Δευτέρα και θα δούμε. Δεν έχω, όμως, κι εγώ και πολλή υπομονή τώρα με την εγκυμοσύνη... 

Μαρίνα λες να μην είναι χάλια αυτά του Τζάμπο; Ουφ, γενικώς είμαι κατά των Τζάμπο, από την άλλη σκέφτομαι με πόση χαρά πήγε και τα πήρε ο κακομοίρης για την κόρη του κι εγώ τον πήρα απ' τα μούτρα... Ουφ, οι ορμόνες φταίνε! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα να ξεκινησω με το νεο θεματακι μας υπεροχος τιτλος μπραβω μαρινακι μου μου αρεσει πολυ!!!

Καλοκαιρι το καλυτερο μου λατρευω το καλοκαιρι ελαφρια ρουχα θαλασσα παγωτα βολτες πεθαινω για καλοκαιρι!!

Αννα μαρια μου ηρθες στα λογια μου εγω θα λεγα να του ζητησεις συγνωμη του αντρουλη για δυο λογους πηρε πρωτοβουλια να ψωνισει στην κορη του θα πρεπε να χαιρεσαι(για το σοζ λογικο οι αντρες θεωρουν ροζ κοριτσι γαλαζιο αγορι) για την ποιοτητα εχω παρει κατα καιρους διαφορα ρουχακια φανελακια απο τζαμπο εχουν βγει μια χαρα εχει τυχει να παρω κ πανακριβα κ να βγουν χαλια αρα μη σε στεναχωρει το πολυ πολυ να χετε χασει κ 10 ευρακια

Ο δευτερος λογος ειναι οτι πηρε βολτα το γιο του κ ειμαι σιγουρη οτι περασαν υπεροχα αν κρινω απο βασιλη που λατρευει τα τζαμπο

Οσο για το καταναλωτισμο δε νομιζω οτι αυτο θα σκεφτηκε ο αντρεακος ειναι στο χερι σας να του μαθετε οτι κ σε ενα μεγαλο μαγαζι μπορει να παρει μονο ενα πραγμα

Μιας κ λεμε για μαγαζια εμεις το πρωι πηγαμε μακ αρθουρ το αγαπημενο μου για ψωνια κ απολαυσαμε βολτα κ μπολικα ψωνια πηρα μαγιο σαγιοναρες δυο ζευγαρια παππουτσια αντηλιακα 3 βιβλια

Ο μικρος σαγιοναρες κ μια ισοθερμικη για παραλια κ ο συζηξ μπλουζες

Γυρησαμε κ πεσαμε ξεροι κοιμηθηκαμε τρεις ωρες κ ετσι σηκωθηκαμε κοντα 7 οποτε δε προλαβαμε θαλασσα σημερα αυριο αλλωστε ειχε αερακι ψιχαλισε κ σε καποια φαση

Μετα πλακωσαμε δουλειτσες κ τωρα χλαπακωνουμε σουβλακια με ταινια κ ο βασιλης παιζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα είπα να σχολιάσω, αλλά μετά το τελευταίο με τα τζατζίκια μένω άναυδη!!! 

Περιμένω και τα υπόλοιπα και τα γράφω μετά όλα μαζεμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια μου τωρα ειδε η μαμα σου εξω απο το χορο ευκολα τα λεμε ολοι

Θεμα χρονου ειναι για την πανα μην απελπιζεσαι υπαρχουν πανες βρακακια εγω με αυτα ξεκινησα θα το ανεβοκατεβαζεις κ θα τον βαζεις κ ετσι κ στα ατυχηματακια απλα θα πετας την πανα βρακακι

Εγω του τα κοψα 2,5 αλλα οπως λες ειναι στο παιδι στο ετος τα κακα τα λεγε πριν τα κανει κ κρυβοταν να μην τον δουμε κιολας

Σιγα σιγα θελει υπομονη κ να το παινευεται κ ενοειται μη τσακωνεστε μπροστα του γιαυτον γιατι θα στεναχωριεται κ θα το συνδιασει αρνητικα το ολο θεμα οσο για το γιογιο κ μενα ποτε δεν εκατσε εβλεπε εμας στη τουαλετα κ ηθελε κ αυτος εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τίποτα καλέ δεν έχει το τζατζίκι, απλά γέλασα πολύ με τον τρόπο που το έγραψες!

Μάγδα λες να τα κρατήσουμε τα ρουχαλάκια; Είναι πολύ χαριτωμένα όταν τα ξαναείδα! :P Αλλά ΕΙΝΑΙ ΡΟΖ!!!!!!!!! 

Δε συμφωνώ γενικώς με τη νοοτροπία του Τζάμπο, αυτό το "πάρε κόσμε, τα έχουμε όλα τζάμπα" και πας και γεμίζεις ένα καρότσι. Καλά εγώ, βέβαια, καμία σχέση, έχω πάει ελάχιστες φορές, κι όποτε πήγα, παίρνω μόνο αυτό για το οποίο πηγαίνω. Ο άντρας μου πάλι, παίρνει ό,τι βλέπει μπροστά του, γι' αυτό δε θέλω να πηγαίνει. Θα μπορούσε να τον πάει στην παιδική χαρά, αντί σ' αυτόν τον ναό του καπιταλισμού, γκρρρ...

Ρούχα απ' τα Τζάμπο έχουμε πάρει του Αντρέα και μας έχουν δώσει αρκετά, και δεν είχαμε πρόβλημα. Απλά φοβάμαι λίγο για το νεογέννητο.

Εγώ έχω το ίδιο μαγιό εδώ και χμ... έξι-εφτά χρόνια! Δεν είμαι και πολύ της θάλασσας, όμως, και δύσκολα βρίσκω μαγιό να μου πηγαίνει και να μου αρέσει. Φέτος θα έπαιρνα καινούριο, αλλά η αγορά αναβάλλεται για του χρόνου!

Λες να πάρω πάνα-βρακάκι; Το είχα σκεφτεί κι αυτό, απλά, επειδή είναι και πάλι πάνα, έτσι πιστεύω ότι και πάλι θα τα κάνει στην πάνα και όχι στην τουαλέτα. Με το γιογιό τον είδα πάααρα πολύ αρνητικό απ' την αρχή. Το έχει σαν παιχνίδι, αλλά δε δέχεται να καθίσει. Τουαλέτα ήθελε πολύ να καθίσει, ακριβώς για τον ίδιο λόγο, επειδή έβλεπε εμάς, αλλά δεν κατάλαβε, μάλλον, ότι έπρεπε να κάνει και κάτι εκεί! Ή δεν είναι ακόμα έτοιμος να ελέγξει τους σφιγχτήρες του ή απλά φοβόταν και πρέπει να τον βάζουμε μέχρι να τα κάνει πρώτη φορά και να ξεφοβηθεί.

Τα κακά δεν τα λέει, ούτε πριν ούτε μετά. Παλιότερα τα έλεγε μετά που τα έκανε, αλλά σε κάποια φάση συγκάηκε άσχημα και από τότε δεν τα λέει, γιατί φοβάται ότι θα πονέσει στο άλλαγμα... Τις περισσότερες φορές, όταν τον ρωτάμε αν έκανε, λέει όχι, ενώ έχει κάνει. Στο σχολείο μου είπαν ότι τους λέει ότι έκανε κακά και κατούρησε.

Ουφ, ήδη το συνδύασε αρνητικά με τους καβγάδες και το κόψιμο της πάνας, αλλά πρέπει και κάπως να συνεργαστεί ο σύζυγος. Δηλαδή, αν περιμένει ότι απλά θα του βάζουμε βρακάκι και θα μας λέει "θέλω κακά, πάρε με στην τουαλέτα", απλά θα πλένει τον Αντρέα και θα σφουγγαρίζει επ' άπειρον. Εγώ δεν έχω υπομονή με την εγκυμοσύνη, σήμερα δεν κοιμήθηκα καλά, γιατί απ' τις οκτώ το πρωί έτρεχα να βάλω τον Αντρέα στην τουαλέτα, να πλύνω τον Αντρέα στο μπάνιο, να σφουγγαρίσω τα τσίσα του Αντρέα, και δεν είμαι για πολλά-πολλά και απ' το πρωί η μέση μου με πεθαίνει.

Πάντως, όποτε άκουσα μέχρι τώρα το ένστικτό μου (παρ' όλο που δεν πολυπιστεύω σ' αυτά), δεν έπεσα έξω: π.χ. όταν αρχίσαμε φρούτο, ένιωσα ότι το μωρό δεν είναι έτοιμο, όχι μόνο επειδή δεν πολυέτρωγε, αλλά γενικότερα από τη συμπεριφορά του. Περίμενα δύο εβδομάδες, του ξαναέδωσα, και το δέχτηκε με μεγάλη ευκολία. Το ίδιο ακριβώς έγινε και με τις σούπες. Με τον αποθηλασμό, όταν αισθάνθηκα έτοιμη να αποθηλάσω, το ίδιο ένιωσε και ο Αντρέας, κι έτσι αποθήλασε για πλάκα. Το ίδιο έγινε και σε πολλά άλλα θέματα, κι έτσι πιστεύω ότι θα γίνει και τώρα. Μόνο που μας πιέζει ο χρόνος, λόγω της Γεωργίας. Ίσως όταν γεννηθεί η Γεωργία να του πούμε ότι αυτός είναι μεγάλος, ενώ η Γεωργία τόση δα, και δε γίνεται να φοράει κι αυτός πάνα, όπως η Γεωργία που είναι τόσο μικρούλα, και να φιλοτιμηθεί! Εκτός κι αν ζηλεύει και θέλει κι αυτός πάνα. Είναι και λίγο επίφοβο, βέβαια, να του τις κόψουμε τώρα, γιατί, όταν γεννηθεί η Γεωργία, μπορεί να πάμε πίσω και να θέλει να φοράει πάνες, οπότε θα είναι τζάμπα όλος ο κόπος. Δεν το πιστεύω, βέβαια, αυτό, αλλά δεν ξέρεις ποτέ. (Σκέφτομαι φωναχτά τώρα ή μάλλον, γραπτά).

Ουφ, μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε καμιά βδομάδα για να ξεχάσει τα σημερινά, και να μην ξαναρχίσουμε από Δευτέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο μας μηνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαγδα χαιρομαι που σαρεσε ο τιτλοσ!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ εμενα τα τζαμπο με το μωρο ειναι το καλυτερο μου!!!και εγω βαζω οτι βλεπω αχαχαχχαχα!νιωθεις παλι παιδι,,,και αν δεν βαλεις το κοριτσακι....ροζ-πορτοκαλια-φουξια-κοκκινα τι θα το βαλεις??????????????????????? στο αγορι αυτα τα αποκλειεις σχεδον...οποτε???χαρειτε τα τωρα! οι ορμονες οι ατιμες!!!!πες του κανενα γλυκολογο του αντρουλη σου!

φιλιαααααααααααααααααααααααα παμε βολτουλα επιτελους γυρισε ο συζυγος απο το επαγγελματικο ταξιδι...να ξεσκασω λιγο!θα παμε για φαγητο εξω και βολτουλα!φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και καλό μήνα! 

Εγώ νιώθω λίγο χάλια σήμερα. Κάθε μέρα έχω την εντύπωση ότι θα γεννήσω πρόωρα. Σήμερα πονάω χαμηλά κάτω, αλλά νομίζω είναι πόνος στα κόκαλα, κάτω στους προσαγωγούς. Τώρα αν αυτό είναι καλό, δεν ξέρω... 

Και φυσικά, έχω και τον άντρα μου να μη σέβεται καθόλου την κατάστασή μου και να με κατασυγχύζει συνέχεια. Σήμερα το πρωί ξυπνάει το μωρό οκτώ παρά δέκα. Τον παίρνει, τον αλλάζει, του κάνει γάλα. Τον ρωτάω αν θα ΠΑΝΕ εκκλησία και μου λέει "σε λίγο". Αντί να ντυθεί όση ώρα έπινε ο Αντρέας το γάλα του, ΦΥΣΙΚΑ κάθισε στον υπολογιστή. Τελειώνει ο Αντρέας το γάλα, τον ντύνει και ξανακάθεται στον υπολογιστή. Η ώρα να έχει πάει οκτώμιση εν τω μεταξύ. Να μου φωνάζει να σηκωθώ γιατί δε θα προλάβουμε και να του εξηγώ ότι εγώ δεν μπορώ να πάω, γιατί δεν κοιμήθηκα καλά, και δεν μπορώ με κανένα τρόπο. Μου λέει "αφού είπες ότι θα έρθεις". "Πότε το είπα αυτό, άνθρωπέ μου, σε ρώτησα αν θα ΠΑΤΕ εκκλησία". "Όχι", μου λέει "ρώτησες αν θα ΠΑΜΕ". Λέω "πότε το είπα αυτό;" "Χτες βράδι". Ό,τι να 'ναι. Τελικά, μέεεχρι να σηκωθεί απ' τον καναπέ, να ντυθεί (έκανε τουλάχιστον είκοσι λεπτά να ετοιμαστεί), πήγαινε-ερχόταν, έκανε το ένα, έκανε το άλλο, να χτενιστεί, να βρει το κινητό του, να βρει τα κλειδιά του, κι όταν ήταν στην πόρτα για να φύγουν, έκανε ο μικρός κακά κι έπρεπε να τον αλλάξει. Φύγανε εννιά η ώρα, δέκα παρά ήταν σπίτι... Καταλαβαίνετε πόσο κατάφερα να κοιμηθώ... 

Μετά κάθισε στον υπολογιστή, έτρωγε πρωινό, έπινε καφέ, και όλη την ώρα μάλωνε και φώναζε στον Αντρέα, γιατί τον ενοχλούσε. Σήμερα είναι και η γιορτή του παιδιού, έχει μια εκδήλωση στο Δημοτικό Κήπο, από χτες του λέω να τον πάρει (εγώ σήμερα σίγουρα δεν μπορώ με τίποτα), και μου λέει ότι δεν μπορεί γιατί είναι πάρα πολύ κουρασμένος. Συγγνώμη, πότε κουράστηκε; Τι έκανε και κουράστηκε; Τον ρωτάω αν τον δυσκόλεψε ο Αντρέας στην εκκλησία και μου λέει όχι. Δηλαδή κουράστηκε που από τις τέσσερις ώρες που είναι ξύπνιος τις τρεις τις πέρασε στον υπολογιστή; 

Τώρα πήγε στον άλλο υπολογιστή στο γραφείο, με άφησε εμένα με το μωρό και δεν μπορώ καθόλου, ούτε σωματικά, ούτε ψυχολογικά, έχει βάλει και τα ακουστικά και του φωνάζω ότι δεν μπορώ και δεν ακούει... Α, πήγε ο Αντρέας από κει, του φωνάζει, του λέω να μη φωνάζει στο μωρό, και άρχισε να φωνάζει ότι δεν είναι ρομπότ και θέλει κι αυτός να ξεκουραστεί. Του λέω "καλά, πότε πρόλαβες και κουράστηκες;" και μου κάνει "καλά, πλάκα κάνεις, δεν πήγα τον Αντρέα εκκλησία;". Δηλαδή μισή ώρα που τον πήγε εκκλησία και γύρισε και από τότε κάθεται, τον εξουθένωσε τόσο πολύ πια; Άμα δούλευε τι θα έκανε; Θα κατέληγε στο νοσοκομείο; Όταν έρθει το δεύτερο μωρό; Θα κάθεται στον υπολογιστή και θα νομίζει ότι όλα θα γίνονται με κάποιο μαγικό τρόπο, και θα μου λέει "φέρε γυναίκα", ενώ αυτός θα κάθεται και θα τρώει απ' τα έτοιμα;

Μαρίνα εμένα οι βόλτες στα μαγαζιά και κυρίως στο Τζάμπο είναι το χειρότερό μου. Ποτέ μου δεν κατάλαβα πώς γίνεται κάποιοι άνθρωποι να πηγαίνουν για αναψυχή στα μαγαζιά. Σίγουρα δεν ξανανιώθω παιδί στα Τζάμπο, μάλλον τα νεύρα μου σπάνε, γι' αυτό φροντίζω να μην πηγαίνω παρά μόνο όταν είναι απόλυτη ανάγκη. 

Όσο για τα χρώματα, γιατί να αποκλείσεις τα κόκκινα και τα πορτοκαλί από τα ρούχα του αγοριού; Εμείς στον Αντρέα από νεογέννητο και μέχρι τώρα φοράμε διάφορα χρώματα, και πορτοκαλί, και κόκκινο, και κίτρινο και πράσινο, κι απ' όλα. Ροζ και φούξια δεν έτυχε, αλλά ένα ροζ μπλουζάκι με άσπρο παντελόνι, π.χ., μια χαρά μου φαίνεται και για αγόρι. Ντε και καλά δηλαδή πρέπει να φοράμε ροζ στα κορίτσια και γαλάζια στα αγόρια; Άσε που θα πήξουμε στα ροζ από τα δώρα που θα μας φέρνουν. Δεν είναι ανάγκη να τα αγοράσουμε και μόνοι μας. 

Δεν μπορώ, πάλι ουρλιάζει και φταίω εγώ. Με κατασύγχυσε, δεν μπορώ να συγχύζομαι συνέχεια. Θα γεννήσω πρόωρα, δεν τον αντέχω άλλο, είναι μες στα νεύρα απ' το πρωί επειδή σηκώθηκε και πήγε το μωρό μισή ώρα εκκλησία και κουράστηκε. Νόμιζα ότι είναι πρόβλημα χαμηλού iq, αλλά τελικά δεν είναι αυτό: είναι πρόβλημα πλήρους απουσίας iq. Και συνεχίζει να φωνάζει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβαλα ενα πλυντηριο πιατων κ να μαι λατρευω αυτον που εφευρεσε τα πλυντηρια ρουχων κ πιατων σπουδαια ανακαλυψη δε ζω χωρις αυτΑ χαχα

Μαρινακι ταιριαζουμε πολυ μου αρεσουν τα τζαμπο τρελαινομαι επισης για ψωνια βιτρινες μαγαζια κ τη καταβρισκω με τετοιου ειδους βολτα..

Αννα μαρια μου οι ορμονες σιγουρα χορευουν κ ο συζηγος σου σιγουρα χορευει σε αλλο δικο του ρυθμο

Πραγματικα θαυμαζω την αντοχη σου γιατι εγω θα τον καριδωνα μεγιστος χρονος σε πισι για συζηγο αντε μιση ωρα μετα αρχιζει κ γυαλιζει το ματι μου αν κ σπανια να κατσει στο πισι κ αυτο μονο για δουλεια η αμαξια αλλα για λιγο..

Σημερα εγω ειχα μια πολυ ομορφη μερα

Το πρωι απολαυσαμε θαλασσα το μεσημερι οσο κοιμοταν ο μικρος φτιαξαμε ολες τις ντουλαπες με τον κατακουζινα μου η αληθεια ειναι οτι σε θεματα βοηθειας δε παιζεται σχεδον εφτιαξε ολες τις ντουλαπες μονος εγω απλα κατευθυνα κ εχουμε απειρα ρουχα κ οι τρεις..

Τα φτιαξαμε τελεια κ καταχαρηκα γιατι αυτη τη δουλεια τη σιχαινομαι ειχα φτιαξει μονο του μικρου κ τα δικα μας ολο τα ανεβαλλα ειχα βγαλει μονο λιγα

Το απογευμα πηγαμε βολτα καβουρι παραλιακα για γλυκο εγω μπυρα ο συζηξ κ μηχαναρα ο μικρος αργησαμε να γυρησουμε ομως κ ελπιζω ο μικρος να ξυπνησει ευκολα αυριο γιατι κοιμηθηκε 10+

Κατα τα αλλα διαβαζω ενα πολυ ωραιο βιβλιο εφτασα στη μεση απο χτες που το ξεκινησα μιλαει για ενα γαμο κ μια παραλληλη σχεση δειχνει πως το βιωνει ο καθενας χωριστα σαν ημερολογιο μου χει αρεσει πολυ γιατι δεν ειναι μονοπλευρο. Εχω περιεργεια για το τελος!

Εγω φοραω στο β ολα τα χρωματα αλλα προτιμω ολες τις αποχρωσεις του μπλε οχι επειδη ειναι αγορι αλλα επειδη μου θυμιζει θαλασσα αυτο το χρωμα αρα κ κορη να χα παλι με μπλε θα ταν χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια για το παμπερς αν τα κοψει τωρα δε θα οπισθοχωρισει μετα θα χει μαθει σιγα μη θελει παλι πανα οταν θα νιωθει αναλαφρος κ ανετος

Εγω λεει η μαμα τα κοψα 1,5 ετων γενικα βιαζομουν σε ολα μικρη κ μου μοιασε κ ο βασιλης οταν γεννηθηκε η αδερφη μου ημουν δυο τα χα κοψει μισο χρονο οταν ειδα οτι φοραγε παμπερ ζητησα κ εγω η μαμα για να μη ζηλεψω μου βαλε αλλα μολις εκανα βρωμοδουλειες ενιωσα δυσαρεστα γιατι αλλιως ειχα μαθει κ δε ξαναζητησα ποτε ξανα..

Προσπαθησε τον παλι με πανα βρακακι κ πηγαινε τον συχνα μια βδομαδα θα παρει ως να καταλαβει τη παιζει μετα θα ναι πιο ευκολο ακομα

Κ εγω το ενστικτο μου ακουσα αλλα κ ο β ηταν κ ειναι απο τα πιο βολικα παιδακια οτι κ να αλλαζα διατροφη υπνο θηλασμο πιπιλα ακολουθουσε σαν να ταν ετοιμος απο παντα πιπιλα κοψαμε σε μια μερα παμπερς παλι γρηγορα κ θηλασμο ανωδυνα..

Η καθε μαμα ξερει ποτε εχει ερθει η ωρα για οτιδηποτε..

Τωρα το βραδυ μου λεγε σε λατρευω μαμα εισαι η καλυτερη του κοσμου κ με αγκαλιαζε τοσο σφιχτα νομιζα θα βγαλω φτερα απο χαρα να πεταω γυρω γυρω..

Νομιζω αυτη τη λεξη μαμα δε θα την ξεπερασω ποτε καθε φορα που την ακουω τρελαινομαι μου αρεσει τοσο μα τοσο πολυ κ ας την ακουω 100 φορες τη μερα.

Κ αν δεν καταλαβατε ειμαι ερωτευμενη τρελα με το μικρο μου ..!χιχι!

Κατερινιω εγινε το παρτυ χωρις βροχουλα;;

Φιλια σε ολες νυσταξα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο μηνα και καλο καλοκαιρι!!!!

Καλοριζικο το θεματακι μας και με το καλο να ερθουν τα νεα ζουζουνακια της παρεας

Ελπιζω να ειμαι τακτικη....φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!

Αννα Μαρια μην κακομελετας οτι θα γεννησεις προωρα...μια χαρα θα πανε ολα και θα γεννησεις στις μερες σου!και ο αντρας σου δεν καταλαβει τιποτα...ασε οι αντρες κουραζονται τοσο ευκολα οταν βοηθανε στο σπιτι ή με το μωρο!εμενα μπορει να δουλευει απ το πρωι ως τη νυχτα και να μη δυσανασχετησει!αν του πεις παρε τη μικρη μια βολτα ή ταισε την θα το κανει αλλα θα γκρινιαξει κιολας!και γω ειχα παρει ρουχα της Ιωαννας απο jumbo οχι οταν ηταν βρεφακι αλλα πιο μετα απο ενος ετους και μετα ετυχε να της αγορασω καθημερινα ρουχα!οκ δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα να πω την αληθεια αλλα για το σπιτι της τα φοραω!οι αντρες οντως στο μυαλο τους εχουν ροζ-κοριτσι μπλε-αγορι!και μενα ο δικος μου οταν θα της παρει ρουχα της μικρης ροζ ή κοκκινα τα παιρνει!χαχα!εγω παλαιοτερα πριν μεινω εγκυος πηγαινα καθε Κυριακη Εκκλησια!τωρα δεν μπορω να τρεχω στην αυλη τη μικρη, αφου παμε και δεν καθεται λεπτο!εγω πλεον δεν εχω αντοχες!θελω πολυ να πηγαινω και να κοινωναμε κιολας αλλα ο αντρας μου δεν σηκωνεται πρωι Κυριακη γιατι λεει μια μερα εχει να κοιμηθει λιγο περισσοτερο!

Μαρινακι επεστρεψε ο συζυγος?αντε να περασετε ωραια και να τον χαρεις!ποτε πας γιατρο για να δειτε το σπορακι?

Καγκουρακι τι κανουν τα παιδακια σου?ο Γιωργακης μεγαλωνει?ποτε θα τον βαφτισετε?

Μαγδουλα σε βλεπω απ την λατρεια που χεις για τη θαλασσα να κανεις κοριτσακι και να του φορας γαλαζια και μπλε!χαχα!και γω φοραω απο ολα τα χρωματα της μικρης!και μπλε φορεσαμε και γαλαζιο φοραμε!δεν εχω κολληματα με αυτα!τωρα με το καλο Του Θεού αν ειναι αγορι παλι θελω να του φοραω απ ολα τα χρωματα εκτος νομιζω απο φουξια!ροζ και κοκκινο δεν με πειραζει αλλα το φουξια νομιζω ειναι καθαρα κοριτσιστικο χρωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!!!τι κανετε?σημερα εχω το πρωτο ραντεβου με το σπορακι μας!η μεση μου κοριτσια αρχισε απο τωρα να πονα..οι ζαλαδες τακτικες και η υπνηλια στο φουλ!!!το στηθος επισης τουμπανο!!!

Κατερινα ξεχασα να σε πω...ενταξει η τουρτα σου τελεια!!!ειναι ρευστη η σοκολατα μεσα??ετσι φαινεται!!!τι μας κανεις τις εγκυες!αχαχαχα

Κατερινακι ολα καλα με τα ζουζουνια σου??που να βρεις χρονο να σχολιασεις...εγω εδω και δεν προλαβαινω....!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ τι να πω καλη μου???αντρες!!!!και εγω εχθες ηθελα το βραδυ να δω τηλεοραση...και του λεω πανε φτιαξε την κεραια γιατι χαλασε να μη σηκωνομαι παλι...και αυτος λεει ΄΄ασε με μεσα στη νυστα μου΄΄ και καθομουν εγω μια ωρα να βρω σημα... και του λεω αντι να σεβαστεις οτι ειμαι εγκυος να βοηθησεις εσυ κοιμασαι???φυσικα δεν ειπε τιποτα και δεν ασχοληθηκα παραπανω....γενικα στην εγκυμοσυνη του Αντωνη ειχα πολλα νευρα τωρα ειμαι πολυυυυυυυυυυυυυυυυ ηρεμη!!!ελπιζω να συνεχισω να ειμαι...γιατι ολα εχουν ενα οριο!!!

Μαγδα μου τι υπεροχο συζυγο εχεις???εγω εχθες μονη τα εβγαλα τα καλοκαιρινα τα τακτοποιησα και μαζεψα τα χειμωνιατικα...ο δικος μου μονο σηκωσε τις σακουλες που ηταν βαριες... αχ μην μας τα λες αυτα!!! εμενα παλι και να του τα αφηνα να τα κανει θα τα κανε χαλια οποτε αστο καλυτερα!!!

 

αυτα κουκλες!!!ο Αντωνακης ευτυχως ηρεμησε καπως αυτες τις μερες...τωρα θα παμε να κανουμε μια μικρη βολτουλα και το βραδυ εχω γυναικολογο!!!!!!!!!!!!!!!!!φιλια

 

αααααααααα δεν σας ειπα...απο τωρα σκεφτομαι πως θα αφησω τον Αντωνη να παω να γεννησω και δεν θα το βλεπω!!!! τρελλη ε???? ενταξει ειναι ο ερωτας μου1!!!πως θα  τον αποχωριστω τοσες μερες!!!εσεις το σκεφτεστε εγκυουλες????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι ρεεεεε...

Έγραφα μισή ώρα και κάτι πάτησα και τα έσβησε.

Δεν έχω κουράγιο να ξαναγράψω, τα λέμε μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;

Εγώ ευτυχώς κοιμήθηκα αρκετά καλά και δεν είμαι χάλια σήμερα. Τώρα έβαλα να γίνεται φακόρυζο. Ήθελα να φτιάξω κολοκυθάκια ογκρατέν, αλλά δεν έβρισκα καμιά συνταγή που να συμβαδίζει με τα υλικά που έχω στο σπίτι. 

Έκανα κι ένα σκούπισμα-ξεσκόνισμα, αλλά κανονικό καθάρισμα δεν μπορώ να κάνω. Ουφ, τώρα που ανοίγουμε, φυσάει κιόλας, και γεμίζουμε σκόνες. Μιλάμε για απίστευτη σκόνη! 

Ο άντρας μου πάλι μου έσπασε τα νεύρα, και χτες βράδι και σήμερα το πρωί. Είδα μια κατσαρίδα χτες βράδι, του λέω να πάει να την σκοτώσει, φυσικά δεν την πρόλαβε, γιατί ακόμα και οι κατσαρίδες έχουν περισσότερο μυαλό απ' αυτόν, και μετά έβαλε τις φωνές, ότι έχω ψύχωση με τις κατσαρίδες και πρέπει να το ξεπεράσω, ότι είναι η εποχή τους, κι ότι δε θα τρέχει αυτός να σκοτώνει κατσαρίδες. Δηλαδή και φοβία με τις κατσαρίδες να μην είχα, θα τις αφήναμε να αλωνίζουν στο σπίτι; 

Σήμερα το πρωί (πρωί που λέει ο λόγος), του είπα να κοιτάξει κάτω απ' το ντουλάπι του νιπτήρα, μήπως έχει τίποτα χαραμάδες, γιατί χτες βράδι κάπου εκεί τρύπωσε η κατσαρίδα, άρα κάτι πρέπει να υπάρχει ανοιχτό. Να πεισμώνει και να μουλαρώνει και να λέει όχι δεν το κάνω. Μιλάμε, μία ώρα αυτή η ιστορία, και να ουρλιάζει, ότι λέω ένα πράγμα εκατό φορές, ότι του σπάω τα νεύρα και τα α...α, ότι θέλω πάντα να γίνεται το δικό μου, ότι σιγά το πράμα, είναι η εποχή των κατσαρίδων τώρα και ας το ξεπεράσω επιτέλους. Δηλαδή επειδή είναι η εποχή τους, θα χορεύουμε με τις κατσαρίδες, επειδή αυτός βαριέται να σκύψει να στοκάρει μια χαραμάδα; Του λέω ότι θα φέρω μάστορα, αφού ο ίδιος βαριέται να το κάνει, κι εγώ δεν μπορώ να σκύψω, και μου απαντά "θα γελάει ο κόσμος με τις βλακείες που λες, άκου να φέρεις μάστορα για να μη βγαίνουν οι κατσαρίδες". Μετά από καβγάδες και πάρα πολλές φωνές, όπου με κατηγορούσε ότι ξυπνάω απ' το πρωί και φωνάζω (ενώ πάντα αυτός αρχίζει), στοκάρισε δυο χαραμάδες που όντως υπήρχαν. 

Πραγματικά δεν αντέχεται, είναι μες στα νεύρα, δεν ξέρω τι κάνει σ' αυτά τα ηλίθια παιχνίδια που παίζει, μάλλον χάνει, και την πληρώνουμε εμείς.

Μάγδα δε με πειράζει και τόσο ο υπολογιστής, γιατί πλέον το έχω συνηθίσει. Όσο είναι στο σπίτι, ή θα κάνει κάποια δουλειά ή θα είναι μπροστά στον υπολογιστή. Όταν του λέω να σηκωθεί, μου λέει το κορυφαίο "γιατί ασχολείσαι μαζί μου, τι σε νοιάζει τι κάνω εγώ, ασχολήσου με τον εαυτό σου, μην κοιτάς συνέχεια τι κάνει ο άλλος". Όπως καταλαβαίνετε, ο άνθρωπος δεν έχει επικοινωνία ούτε καν με τη στοιχειωδέστερη λογική. Του εξηγώ ότι, ό,τι κάνει επηρεάζει κι εμένα, αλλά δε φαίνεται να θέλει (ή να μπορεί) να το καταλάβει. 
Αυτό που με πειράζει είναι τα νεύρα και οι φωνές, κυρίως στην κατάστασή μου, και το κορυφαίο είναι ότι, όταν του λέω να σταματήσει να φωνάζει γιατί θα αποβάλω, κ.λπ., μήπως και ξυπνήσει, αντί να το βουλώσει και να ζητήσει συγγνώμη που με συγχύζει, μου λέει "αν δε θέλεις να φωνάζω, να προσέχεις τι λες". Μιλάμε για θέατρο του παραλόγου, είτε είναι βλάκας όσο δεν πάει άλλο, είτε είναι κακός άνθρωπος. Πιστεύω ότι είναι το πρώτο. 

Ποιο βιβλίο διαβάζεις;

Για την πάνα, δεν ξέρω αν θα τον βοηθήσει η πάνα-βρακάκι, αφού θα είναι και πάλι πάνα, οπότε θα τα κάνει πάνω του κανονικά, χωρίς φόβο και πάθος! Έτσι κι αλλιώς, και με το βρακάκι τα έκανε. Αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ, είναι ότι δεν κάθεται στην τουαλέτα ή στο γιογιό. Βαριέται και θέλει συνέχεια να κινείται. Δεν είναι μωρό που θα καθίσει με τις ώρες να κάνει κάτι. Π.χ. χτες το απόγευμα ήθελε να τον ταΐσω, ήθελε να του διαβάσω παραμύθι, ερχόταν και καθόταν δίπλα μου, σηκωνόταν, έπαιζε με ένα παιχνίδι, έπαιζε με άλλο, ξανακαθόταν, στριφογύριζε συνέχεια. Δεν κάθεται σε ένα σημείο. Προχτές που τον έβαλα στην τουαλέτα, του έλεγα να τραγουδήσουμε, να πούμε παραμύθι, να του φέρω παιχνίδι, κ.λπ., αλλά δεν ήθελε. Ζητούσε μόνο να κατέβει. Ο άντρας μου λέει να περιμένουμε να αρχίσουμε το κόψιμο της πάνας μετά που θα γεννηθεί το άλλο μωρό, αλλά το βρίσκω τελείως ηλίθιο. Θα έχουμε τότε χρόνο για τέτοιο λούκι; Εγώ θα θηλάζω, και να πιστέψω ότι θα τον βάζει αυτός στην τουαλέτα ή στο γιογιό; Για τουαλέτα δεν το συζητάμε καν, ούτε να το ακούσει να βάζει το μωρό στην τουαλέτα και να το περιμένει (δεν έχει υπολογιστή στην τουαλέτα), ενώ στο γιογιό το μωρό δε θέλει να καθίσει. Παίζει μ' αυτό, το κάνει καπέλο, αλλά δε θέλει να καθίσει. Ουφφφ... 

Το πιο κορυφαίο είναι ότι η μάνα μου με έπρηζε από πέρσι που ήταν το μωρό ενάμιση έτους να του κόψω την πάνα, και της έλεγα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάθεται στο γιογιό πάνω από ένα λεπτό, και μου έλεγε το κορυφαίο, ότι υπάρχουν και γιογιό με ζώνες, και να τον δένω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ντόινγκ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όσο για την πεθερά, (γιατί ο σύζυγος λέει ότι, όσοι ρώτησα λένε βλακείες, και θα ρωτήσει αυτός τη μάνα του που μεγάλωσε τρία παιδιά), μου έλεγε πέρσι το καλοκαίρι να τον αφήνω με βρακάκι και όχι με πάνα για να μη συγκαίεται, κι όταν της είπα ότι δεν είναι έτοιμος να κόψει την πάνα, μου είπε το άλλο κορυφαίο, "ε, σιγά, δεν είναι ανάγκη να την κόψει, ας κάνει πάνω του, απλά για να είναι πιο άνετος"!!!! Όπως βλέπετε, από μάνα και πεθερά σ' αυτό το θέμα, δεν μπορώ να περιμένω και πολλά!

Κι εγώ πάντως τα είχα κόψει νωρίς σχετικά. Όταν γεννήθηκε ο αδελφός μου, ήμουν 26 μηνών και τα είχα ήδη κόψει, και μάλιστα, απ' τη ζήλεια μου (έτσι λέει η μάνα μου δηλαδή), κατουρήθηκα πάνω μου όταν πήγαμε να τους δούμε στην κλινική. 

Εμένα η λέξη "μαμά" δε με συγκινεί ιδιαίτερα. Σας είπα, δεν το έχω και πολύ να συγκινούμαι με μητρότητες και τέτοια. 

Καγκουράκι φιλιά!

Πάω κι έρχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, όπως πήγα να σουρώσω τις φακές, ακούμπησε ο πήχης του χεριού μου στην καυτή κατσαρόλα, και τώρα έχω ένα ωραίο έγκαυμα... 

Βάσω αυτό το "έτσι είναι οι άντρες" δεν το καταλαβαίνω. Επίσης οι άντρες είναι αυτοί που δουλεύουν για να ζουν την οικογένειά τους, αλλά σ' εμάς δουλεύω εγώ κι αυτός κάθεται. Δηλαδή, δε φτάνει ρε φίλε που δουλεύω και σε ταΐζω και κάνεις πέντε δουλειές και νομίζεις ότι κουράζεσαι κιόλας, τουλάχιστον βούλωστο και δείξε λίγη ευγνωμοσύνη και λίγο φιλότιμο. Τέλος πάντων...

Ρούχα απ' το Τζάμπο φοράει και ο Αντρέας, γιατί ΦΥΣΙΚΑ ο άντρας μου όποτε πάει στο Τζάμπο, θεωρεί ότι ο Αντρέας χρειάζεται ρούχα, και του αγοράζει πεντέξι σετάκια, ενώ η συρταριέρα ξεχείλιζε και δεν προλάβαινε να τα φορέσει όλα. Δεν είχαμε πρόβλημα, ούτε με την ποιότητα, ούτε με το στιλ, αφού είναι μια χαρά και για έξω, αλλά φοβάμαι για το νεογέννητο λόγω της ποιότητας. Κι εμείς του Αντρέα μετά το χρόνο του φορέσαμε ρούχα απ' το Τζάμπο.

Όσο για τα χρώματα, σήμερα ο Αντρέας φοράει μια άσπρη μπλούζα με σκούρα ροζ τελειώματα στα μανίκια και στο γιακά, και σκούρα ροζ γράμματα στο στήθος!

Μαρίνα, σίγουρα οι άντρες είναι στην κοσμάρα τους, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ χειρότερο να φωνάζει σε μια ετοιμόγεννη ο άντρας της, να ουρλιάζει, να της σπάει τα νεύρα, να κάνει φασαρία κάθε ώρα και στιγμή, απ' το απλά να μην της φτιάξει την τηλεόραση... 

Αυτά τα συμπτώματα τα είχα κι εγώ στην αρχή, αλλά ευτυχώς μετά πέρασαν. Ειδικά κάθε πρωί στην αρχή, η μέση μου πήγαινε να σπάσει.

Εγώ δε σκέφτομαι ότι θα αποχωριστώ τον Αντρέα, αυτό είναι μέσα στο πρόγραμμα. Απλά είναι κάποια πράγματα που θα είναι λίγο δύσκολα, π.χ. το μπάνιο του. Όσο για το θέμα της τουαλέτας, αααααανννν μέχρι τότε, βέβαια, κόψει την πάνα, που δεεεεννν το βλέπω...

Σας αφήνω, πάω να δω το φαΐ μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...