Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια! Πολύ όμορφη μέρα και σήμερα, έχει έρθει η άνοιξη και είναι για βολτούλες!!! DOROTHY σούπερ είναι το μωρό σου! Όσο για τον πλακούντα φυσιολογικό είναι να έχεις grade 3 την εβδομάδα που είσαι. Φυσικά ο γιατρός σου έχει τον πρώτο λόγο. FUN εγώ αποστειρωτή έχω μόνο και μόνο επειδή μου δώσανε και σκέφτομαι να πάρω και 1-2 μπιμπερό έτσι για να υπάρχουν. ONEIRAKI πολύ καλές οι συμβουλές που σου έδωσαν είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένες (αστειεύομαι φυσικά :-) ). ONEIRAKI για το βιβλίο της Πατσούρου έχω ακούσει τα καλύτερα, θα το πάρω σίγουρα. Και εγώ με αθλητικά μπουστάκια φοράω, γενικώς τα σουτιέν δεν με βολεύουν. KRYST αυτό που αναφέρθηκε στο σεμινάριο όσο αναφορά το θήλαστρο είναι ότι καλό είναι να αποφεύγεται τις πρώτες 40 μέρες γιατί υπάρχει κίνδυνος μαστίτιδας. STALITSA δυστυχώς άκουσα και εγώ ότι θα κόψουν το 6μηνο επίδομα, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα βέβαια, για να δούμε. Αν συμβεί θα είναι απλά τραγικοί. THAGIΑ προσπάθησε να μην επιβαρύνεις επιπλέον τα φαγητά με αλάτι γιατί όπως είπες το αλάτι υπάρχει παντού. Θέλει προσοχή και όχι άγχος και μια χαρά θα είναι η πίεση. Νομίζω ότι όλες πρέπει να προσέχουμε το αλατάκι σε αυτή την φάση που βρισκόμαστε. SOFARI να ζήσετε γεροί και δυνατοί και πάντα ευτυχισμένοι! Όσο αναφορά τον τράχηλο και εμείς στην β επιπέδου διαπιστώσαμε πιο κοντό τράχηλο(ήταν 3 εκατοστά), αγχώθηκα πολύ στην αρχή αλλά με πολύ ξεκούραση (κρεβάτωμα) και utrogestan κολπικά πρωί-βράδυ μέχρι τώρα έχει παραμείνει σταθερός. Ο γιατρός μου είχε πει ότι το utregistan βοηθάει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να δω τι θα κανουμε χωρις το επιδομα!!! και δηλαδη αν αναγκαστεις να γυρισεις τι το κανεις το μωρακι σου? αναλαμβανουν βρεφονηπιακοι μωρακια 2-3 μηνων???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, οντως πολυ ωραία μέρα και η σημερινη.Sofari μου μην στεναχωριεσαι όλα θα πάνε καλα,ακου τον γιατρό σου κ το μωρακι θα είναι μια χαρά,όσο για την πρωτη νύχτα του γάμου μετα την γέννα θα κάνετε πολλές ;-) ;-) Να ζησετε κουκλιτσα μου :-D Κατερινακι προϊόντα προδερμ εχει και στα σουπερ μάρκετ και στο jumbo,στο jumbo όμως δεν δέχονται κουπονια.Το grade του πλακούντα δεν είναι μέγεθος είναι ηλικία.Thagia μου μην ανχωνεσαι με την πίεση,λίγη προσοχή και όλα θα είναι μια χαρά :-D :-D Dorothy και εγώ πιστεύω όπως η Ναταλία πως το grade του πλακούντα σου είναι φυσιολογικό για την εβδομαδα που εισαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως το διαβασα οτι απο τον Ιουλιο κοβονται τα επιδοματα μητροτητας..αλλα ελπιζω λογω ημερομηνιας που θα γεννησω θα προλαβα να κανω τα χαρτια μου πριν κοπει.ΕΛΠΙΖΩΩΩΩΩ!!!!!!!! Αλλιως..η μαμα μου ή η πεθερα μου θα αναλαβουν..που δεν το θελω καθολου αλλα αναγκαστικα θα γινει!

Να ζησετε κοριτσι μου να εχετε καθε ευτυχια!!! Θα εχετε πολλες νυχτες μην αγχωνεσαι!!! Μιας και λεμε αυτο..ο γιατρος μου μου προτεινε να εχω σεξουαλικες επαφες γιατι θα βοηθησει πολυ να γεννησω καλα.. :D

Εγω προδερμ πηρα απο σουπερ μαρκετ και ειχα στειλει mail στην εταιρεια να μου στειλουν κουπονια και σε 4-5 μερες τα ειχα με ταχυδρομειο! ;)

Eτσι μου ειπε και ο γιατρος μου οτι βασει της εβδομαδας που ειμαι το επιπεδο ΙΙΙ πλακουντα ειναι φυσιολογικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφαρι ευχομαι να ζησετε ευτυχισμενοι κ με το καλο το μωρακι σας πρωτα ο Θεος τελειμηνο.ολα καλα θα πανε,ξεκουραση κ θετικη σκεψη.κ εγω επαιρνα ουτροτζεσταν το πρωτο τριμηνο ομως.

Ντοροθυ εσυ το προλαβαινεις ειτε το κοψουν ειτε οχι.κ πριν κανα δυο χρονια παλι αυτο ελεγαν.δεν ξερω ελπιζω να μην το κοψουν γιατι την κατσαμε.

Σημερα δεν ειμαι καθολου καλα.μαλωσα με τους δικους μου κ δεν μπορω να σταματησω το κλαμα κ ας μην το θελω.κατι οι ορμονες,κατι οτι στεναχωριεμαι ευκολα.το μωρακι μου σκεφτομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκη μου η αλήθεια είναι ότι οι ορμόνες δεν βοηθάνε και πολλές φορές τα μεγαλοποιούμε στο κεφάλι μαςκαι ίσως στεναχωριόμαστε παραπάνω από αυτό που πρέπει. Προσπάθησε να ηρεμήσεις κάνε κάτι που σε ευχαριστεί για να ξεχαστείς γιατί το μπεμπάκι σου επηρεάζεται από την ψυχολογία σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καπνιζα και το εκοψα αλλα δεν μου λειπει καθολου! εκτος απο καποιες φορες που θα θελα πολυυυυυ να κανω ενα αλλα δεν εχω κανει.. ΔΕν ειναι καλο να κανεις αλλα μια γνωστη μου της ειχε πει ο γιατρος να μην στερητε ακομα και το τσιγαρο απλα να μην υοαρχουν υπερβολες!
Μην κλαις κοριτσι μου δεν σου κανει καλο ουτε εσενα ουτε στο μωρακι..οτι κ αν ειναι αυτο που σε στεναχωρει να σκεφτεσαι πως ολα περνανε!!! :) Να μην σε επηρεαζει τιποτα αρνητικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Μαρακι μου σε καταλαβαινω!!!

κι εγω καπνιζα και το εκοψα.. τωρα με τις ορμονες καθε μερα κλαιω!! δεν μπορω να το σταματησω! δηλαδη μετα την γεννα τι θα γινει?για επιλοχεια καταθλιψη με κοβω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα μην το σκεφτεσαι αυτο καθολου.κριμα ειναι.

Εχω αλλη μια απορια(σας ζαλισα το ξερω).υπαρχουν αρκετες φορες που νιωθω το μωρο,οχι κλωτσιες,ουτε τουμπες,αλλα η κοιλια μου παλεται σε ενα σημειο οπως κανουν οι παλμοι της καρδιας.αλλα ειναι η μπεμπα μου.

Γιατι κανει ετσι?το εχει καμια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να τεντώνεται ή να κουνιεται απαλά η μικρούλα σου :-) Σήμερα αποφάσισα να κάνω αποτρίχωση,δεν νομιζω να το ξαναπαρω απόφαση :-p :-P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες κ μπεμπακια!!πηγα για βαψιμο μαλλι σημ κ τωρα στεναχωρεθηκα.. της ειπα να μην πιασει ριζα αλλα κ παλι αποτι ειδα ακουμπουσε στο κεφαλι κ τωρα νιωθω τυψεις.. εκτος αυτου μεκανε κ πιο σκουρα αποτι ηθελα.stalitsa εσυ ειχες δωσει κ λογαριαμο τραπεζας?εμενα δεν μου ζητησαν κατι τετοιο.ακομα περιμενω τηλ.πηρα σημ στον εοππυ κ μουπαν απαυτους εφυγαν τωρα δεν ασχολουνται κ να παρω τηλ στο ικα που φυσικα δεν το σηκωναν.sofari να ζησετε,μην στεναχωριεσαι με τις οδηγιες του γιατρου ολα θα πανε καλα.maria οντως τρελες ορμονες κ γω μαλωσα με τν αντρα μου χτεσ για χαζομαρες κ αρχισα τα κλαματα!τι να πεις!εγω απο καπνισμα μονο παθητικο στο γραφειο δυστυχως ακομα καπνιζουν μεσα.απλα τωρα ανοιγουν παραθυρο πουφτιαξε ο καιρος. κ τον καφε δεν μπορεσα να τον κοψω.αυτο με τους παλμους τοχω κ γω συνεχεια εδω κ 2βδομ νιωθω να χτυπα ρυθμικα σαν παλμοι ρωτησα τον γιατρο αλλα εμενα μουπε οτι ειναι επειδη η μπεμπα βρισκει καποια αρτηρια κ να αλλαζω θεση η να σηκωνομαι λιγο να περπαταω.δεν ειναι μουπε ανησυχιτικο 2 φορες τον ρωτησα γιατι μου φανηκε περιεργο.εμενα ουτως η αλλως στη δουλεια μουπαν για καν 3μηνο μετα τη γεννα να μεινω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kryst μου λογικά θα ανοίξουν λίγο τα μαλλάκια σου,μην νιωθεις τύψεις βρε,και εγώ είχα βαψει τα μαλλια μου στον 5ο και μου είχε πιασει ρίζα.Μήπως αυτό που νιωθεται βρε κοριτσια είναι τα μπεμπακια που έχουν λοξυγγα?Το έχω νιώσει και εγώ κάνα δυο φορες ρυθμικές κινήσεις για καποια ωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τον λοξυγγα το εχω διαβασει καπου αλλα το νιωθω αρκετα συχνα κ κραταει ρυθμικα για αρκετη ωρα.δεν ξερω θα ρωτησω τον γυναικολογο να μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες κ μπεμπακια!!πηγα για βαψιμο μαλλι σημ κ τωρα στεναχωρεθηκα.. της ειπα να μην πιασει ριζα αλλα κ παλι αποτι ειδα ακουμπουσε στο κεφαλι κ τωρα νιωθω τυψεις.. εκτος αυτου μεκανε κ πιο σκουρα αποτι ηθελα.stalitsa εσυ ειχες δωσει κ λογαριαμο τραπεζας?εμενα δεν μου ζητησαν κατι τετοιο.ακομα περιμενω τηλ.πηρα σημ στον εοππυ κ μουπαν απαυτους εφυγαν τωρα δεν ασχολουνται κ να παρω τηλ στο ικα που φυσικα δεν το σηκωναν.sofari να ζησετε,μην στεναχωριεσαι με τις οδηγιες του γιατρου ολα θα πανε καλα.maria οντως τρελες ορμονες κ γω μαλωσα με τν αντρα μου χτεσ για χαζομαρες κ αρχισα τα κλαματα!τι να πεις!εγω απο καπνισμα μονο παθητικο στο γραφειο δυστυχως ακομα καπνιζουν μεσα.απλα τωρα ανοιγουν παραθυρο πουφτιαξε ο καιρος. κ τον καφε δεν μπορεσα να τον κοψω.αυτο με τους παλμους τοχω κ γω συνεχεια εδω κ 2βδομ νιωθω να χτυπα ρυθμικα σαν παλμοι ρωτησα τον γιατρο αλλα εμενα μουπε οτι ειναι επειδη η μπεμπα βρισκει καποια αρτηρια κ να αλλαζω θεση η να σηκωνομαι λιγο να περπαταω.δεν ειναι μουπε ανησυχιτικο 2 φορες τον ρωτησα γιατι μου φανηκε περιεργο.εμενα ουτως η αλλως στη δουλεια μουπαν για καν 3μηνο μετα τη γεννα να μεινω..

Krystμπηκαμε 30η εβδομαδα σημερα.αντε να μετραμε αναποδα πρωτα ο Θεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω δεν νομιζω για λοξυγκα γιατι μολις αλλαξω θεση κ περπατησω οντως μου περναει.κ ειναι σενα συγκεκριμενο σημειο.βασικα μεβαψε με ινοα που υποστηριζει οτι ειναι φυτικη αλλα αποτι διαβασα τωρα μονο αυτο δεν ειναι κ καθολου καλες κριτικες δεν ειδα γιαυτη τη βαφη.νωρις θα με πεις σκεφτηκες να το ψαξεις!! :P αλλα φοβηθηκα κ του κορε γιατι μια γνωστη ειχε παθει αλλεργια.στο site, tofarmakeiomou.gr εχει λεει 35% εκπτωση στα frezyderm!ναι maria οντως!!πρωτα ο θεος με το καλο να μας ερθουν τα μπεμπακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kryst τον λογαριασμό μου τον ειχα δώσει πιο παλιά που ειχα παρει αναρρωτικη. Οσο για τους παλμους που λετε κ εγω το νιωθω.. μαλλον λοξυγγας είναι.. εγω τα μαλλιά με κορρε τα βαφω κ δεν εχω κανενα προβλημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...