Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απώλεια στην 22η βδομάδα κύησης


Recommended Posts

Το ίδιο πέρασα και εγώ.Μένω έγκυος φυσιολογικά σε δίδυμα.Πρώτη εγκυμοσύνη.Εγώ τότε ήμουν 23 χρονών.Όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι που φτάνω 21 εβδομάδων.Ξαφνικά μια μέρα νιώθω τη κοιλιά μου "βαριά" και μια αίσθηση να θέλω να πάω τουαλέτα(που να'ξερα ότι αυτό ήταν συσπάσεις).Πέρασαν 2 ώρες πόνων που έρχονταν και φεύγουν...ούτε μια στιγμή δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι ήταν από την εγκυμοσύνη...ούτε μια στιγμή πέρασε από το μυαλό μου ότι η εγκυμοσύνη μου μπορεί και να κινδύνευε...μέχρι που είδα κηλίδες αίματος...και πάγωσα...πήγα κατευθείαν νοσοκομείο..κάνουμε υπέρηχο..όλα καλά..οι πόνοι πολύ έντονοι..κοιτάει τον τράχηλο ο γιατρός...και δυστυχώς είχα διαστολή...μετά από 4 ώρες με φρικτούς πόνους..γεννάω τα δίδυμα αγοράκια μου εντελώς φυσιολογικά..Αυτό ήταν..όλα τελείωσαν...άργησα πολύ να συνέλθω...εκεί που κάθε μέρα έπαιρνα τα χαπάκια μου(σίδηρο,ασβέστιο) για την εγκυμοσύνη τώρα θα έπρεπε να παίρνω χάπια για να μου κοπεί το γάλα...γιατί στον 5ο μήνα κατεβαίνει το γάλα!!!Ζούσα έναν εφιάλτη για πολύ καιρό..έμεινα έγκυος μετά από ένα χρόνο περίπου..από την πρώτη στιγμή έτρεμα μην πάει κάτι στραβά..φοβόμουν απίστευτα...μετά τον 5ο πήγαινα κάθε εβδομάδα στον γιατρό(κυρίως για ψυχολογικούς λόγους) και μετρούσα τον τράχηλο(δεν κάναμε περίδεση) έκανα συχνά κολπικές εξετάσεις για τυχόν μικρόβιο..και έφτασα αισίως στην 39εβδ κ 5 ημ...5μιση τα ξημερώματα έσπασαν τα νερά και 45 λεπτα(!!!!) μετά κρατούσα τον γιο μου αγκαλιά...τότε ησύχασα..έγινα μάνα...το ίδιο εύχομαι και σε όλα τα κορίτσια που έζησαν αυτόν τον Γολγοθά...μπορεί να περάσετε πολλές αγωνίες και άγχη..αλλά μάνες θα γίνετε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Είμαι καινούριο μέλος.

Μετά από σπερματέγχυση και παρότι ξεκίνησα με 3 χοριακή, η αμέσως επόμενη ήταν τριψήφια για να πέσει στις 30 μονάδες στην τρίτη χοριακή. Δεν είδαμε ποτέ κάτι στον υπέρηχο, απλά ανιχνεύθηκε στο αίμα. Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα πρέπει να περιμένω να μου ξαναέρθει κανονικά περίοδος; Καθ' όλη τη διάρκεια των τριών χοριακών είχα κατά καιρούς καφετιές και κόκκινες εκκρίσεις, αλλά κανονική περίοδος δε μου έχει έρθει ακόμη. Ο γιατρός μου είπε ότι θα μηδενιστεί από μόνη της η χοριακή. Θεωρείται λογικά αποβολή, έστω και χωρίς απόξεση και πόσες μέρες χρειάζονται για να επανέλθει η έμμηνος ρύση;

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.

Είμαι καινούριο μέλος.

Μετά από σπερματέγχυση και παρότι ξεκίνησα με 3 χοριακή, η αμέσως επόμενη ήταν τριψήφια για να πέσει στις 30 μονάδες στην τρίτη χοριακή. Δεν είδαμε ποτέ κάτι στον υπέρηχο, απλά ανιχνεύθηκε στο αίμα. Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα πρέπει να περιμένω να μου ξαναέρθει κανονικά περίοδος; Καθ' όλη τη διάρκεια των τριών χοριακών είχα κατά καιρούς καφετιές και κόκκινες εκκρίσεις, αλλά κανονική περίοδος δε μου έχει έρθει ακόμη. Ο γιατρός μου είπε ότι θα μηδενιστεί από μόνη της η χοριακή. Θεωρείται λογικά αποβολή, έστω και χωρίς απόξεση και πόσες μέρες χρειάζονται για να επανέλθει η έμμηνος ρύση;

Ευχαριστώ.

καλησπερα χενια.Εχεις κανει λαθος το θεμα,θα πας πανω αριστερα που λεει ευρετητιο δ. συζυτησης, μετα θα ψαξεις το θεμα που λεει θεματα υγειας- ιατρικα και μετα θα πας κατω που λεει νεο θεμα.εκει θα ξεκινησεις δικο σου θεμα ωστε να το δουνε οι κοπελες και να σου απαντησουν.δεν ειναι σωστο να ανοιγουμε υποθεματα σε θεματα αλλων κοριτσιων.Δικαιολογησε βεβαια γιατι ειναι καινουργιο μελος και δεν ξερεις.

Για ολα τα κοριτσια που περνατε αυτη την τραγικη κατασταση εχω να πω πως ο Θεος, η φυση ή οτι αλλος μας οριζει σας αξιωσαν με το να φυλαξετε στην κοιλιτσα σας μια ζωουλα που τωρα μεταμορφωθηκε σε αγγελο.εχετε δικαιωμα να θρηνησετε, να θυμωσετε και να αναρωτηθητε γιατι σε σας.απαντηση δεν υπαρχει περα απο το οτι ετσι ηταν γραφτο να γινει.παρτε τον χρονο σας μεχρι να ηρεμησετε, μην θυμωνετε με συγγενεις και φιλους που σας λενε τα αυτονοητα (η θεση ολων ειναι δυσκολη σε τετοιες καταστασεις-απλα προσπαθουν να βοηθησουν) και να ξερετε πως ενα σπορακι- το δικο σας σπορακι περιμενει την σειρα του για να φωλιασει στην κοιλιτσα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω σε καταλαβαίνω απολυτα διοτι έχασα κι εγω τον μικρουλη μου στις 30-4-2012 απο συστροφη ομφαλιου λώρου .... Ο πονος πολύ μεγάλος δεν περιγραφεται και το ξέρουμε μονο εμείς αλλα πρέπει να συνεχισουμε και να κοιταξουμε μπροστά για μας και τον αντρουλη μας. Ελπιζω πως θα τα ξαναπουμε και θα εχουμε καλά νεα τοτε θα γινουμε μανουλες και θα σκεφτομαστε τα αγγελουδια μας σαν αστερακια στον ουρανό... Κουραγιο και ολα θα πανε καλά ελπιζω τουλάχιστον !!!!! ευχομαι να σε βοηθησα λιγάκι με την θετική σκέψη μου την οποία με πολυ κοπο κια κλαμα καθημερινά προσπαθώ να κάνω !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

χρονια σασ πολλα ξερω οτι το θεμα δημοσιευτηκε πριν αρκετο καιρο μα μονο που την διαβασα ραγιζω ειμαι μικρη και ομωσ επιθημουσα τοσο μα τοσο πολυ ενα μωρακι μετα απο 2 χρονια σοβαρησ σχεσησ ηρθε....ολα καλα στην 4 βδομαδα ακουσαμε την καρδουλα του....και τρελαθηκαμε ............στην 22 δευτερη βδομαδα και μια βδομαδα μετα την β επιπεδου ξυπνησα με αιμα πηγα στο νοσοκομειο και ενω δεν ειχαν σπασει τα νερα και το νινακι μου ζουσε ο γιατροσ μου εβαλε τεχνητουσ πονουσ ισχυριζομενος οτι το μωρο ειναι κρεσμασμενο και μετα απο εξι ωρες τρομερου ψυχολογικου και σωματικου πονου την γεννησα νεκρη και τα τελευταια 5 λεπτα ακουγα την καρδουλα της .............απλα και γω γυρισα σπιτι αδεια και με μια κοιλια να μου θυμηζει την κορουλα μου ...σου ευχομαι ολοψυχα και σε καθε πονεμενη γυναικα ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΛΕΠΤΟ ΘΕΜΑ ειμαι και γω μια να δουμε αυτο που πραγματικα μασ δινει λογο υπαρξησ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...