Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΕ ΑΠΟΒΟΛΕΣ - ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ


Recommended Posts

Ψαχνω ενα καλο γιατρο που να μπορω να εμπιστευτω γιατι ειχα δυο αποβολες με αποξεση και μια αυτοματη και θελω να αλλαξω γιατρο. Κατα προτιμηση στο Ελενα ,Αττικον και γενικα ομως αρκει να ειναι καλος.Ξερει καμια σας ? :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είμαι από Αθήνα, αλλά αν έχεις θρομβοφιλία, πρώτα απ' όλα πρέπει να βρεις έναν καλό αιματολόγο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Πριν ξεκινήσεις σε νέο γιατρό, μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάνεις μια σωστή αξιολόγηση της κατάστασής σου σε άνθρωπο που εξειδικεύεται σε αυτά τα θέματα; Χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν, ούτε φυσικά την προσπάθειά σου, θεωρώ (και γνωρίζω) ότι και οι γιατροί φτάνουν μέχρι ένα σημείο.

Σου το λέω εκ πείρας:χρόνια ελεύθερων επαφών, 4 εξωσωματικές (2 σε δημόσιο 2 σε γνωστό ιδιωτικό κέντρο), πάντα χοριακή 0,0. Πριν την 5η, επειδή ο γιατρός της εξ/κής είναι κατά των πολλών προσπαθειων αφού δεν μπορούσε να μας βοηθήσει (δεν είχε κάποιο χειροπιαστό πρόβλημα να αντιμετωπίσει) μας έστειλε σε γνωστό του που κοιτάζει τα πράγματα πιο εξειδικευμένα. Η εγκυμοσύνη ήρθε τελικά, αν και δεν προχώρησαν (ήταν δίδυμα και ... σταμάτησαν την 9η εβδομάδα), αλλά τουλάχιστον πήρα απαντήσεις (θρομβοφιλία, ΝΚ κλπ κλπ).

Αν θέλεις να σου πω σε ποιον πήγα, μου στέλνεις πμ.

Εύχομαι ειλικρινά κάθε επιτυχία και μην το βάζεις κάτω: έμεινες έγκυος κι αυτό μετράει πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ψαξε λιγο καλυτερα το θεμα με εναν καλο γυναικολογο θα ελεγα εγω..λιγο δυσκολο να ειδικευεται ενας γυναικολογος σε αποβολες γιατι ειναι κατι που σιγουρα συμβαινει χωρις προγραμμα..πολλες φορες τα αιτια ειναι πολυ απλα(θρομβοφιλια,θυρεοειδης)..μπορει ακομα να ηταν και τυχαια...

καλη επιτυχια ευχομαι και συντομα μανουλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

COCO,

Δύο ερωτήσεις, αν μου επιτρέπεις κι αν θέλεις να απαντήσεις:

α) ο γιατρός που είχες μέχρι τώρα τι σου είπε για τις 3 αποβολές; Γιατί σίγουρα 3 είναι ύποπτες...

β) Σου συνέστησε κάποιες εξετάσεις; Π.χ. υστεροσκόπιση, ώστε να ελεγχθεί η μήτρα σου εσωτερικά (αν υπάρχει πολύποδας, συμφύσεις μετά από απόξεση κλπ) ότι είναι οκ;

Εγώ έχω κάνει 2 υστεροσαλπιγγογραφίες και 1 υστεροσκόπιση πριν ξεκινήσω εξωσωματική, κι αν εξαιρέσουμε τις συμφύσεις λόγω της απόξεσης που αναγκαστικά έκανα, η μήτρα μου ήταν οκ. Γι' αυτό και το κοίταξα και αιματολογικά-ανοσολογικά και βρήκα άκρη, αλλά βρήκα και τον κατάλληλο άνθρωπο. Και σε μένα ήταν απλά τα πράγματα, αλλά η λεπτομέρεια έκανε τη διαφορά και την βρήκε ο ειδικός, όχι ο γιατρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το πρόβλημα είναι μόνο η θρομβοφιλία δεν χρειάζεσαι εξειδικευμένο γιατρό γιατί σε αναλαμβάνει αιματολόγος και σε παρακολουθεί. Ο δικός μου γιατρός είναι πάρα πολύ καλός αλλά είναι στο ΙΑΣΩ. Αιματολόγο είχα την Φοίφα (ΙΑΣΩ) και αυτή, αλλά αναλαμβάνει και άλλο κόσμο. Πρόσφατα έμαθα ότι στην Αθήνα καλοί αιματολόγοι είναι κάποιος Αναγνώστου και ο κορυφαίος είναι κάποιος Χατζής (που είναι όμως φωτία οι χρεώσεις -150 €).

Η θρομβοφιλία δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο - κάνεις ενέσεις στην κοιλιά απο την αρχή της εγκυμοσύνης σου και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Πρέπει να κάνεις όμως εξετάσεις πριν για να επιβεβαιώσεις ότι είναι θρομβοφιλία και να δεις ποιους τύπους μετάλλαξης έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις. Με βοηθησαν αρκετα. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω. Ο γιατρος που ειχα οχι δεν με εβαλε να κανω καμια εξεταση μονο καρυοτυπο εμβρυου καναμε και δεν ηταν ολα ΟΚ. Πριν ξεκινησω προσπαθειες ειχα κανει υστεροσαλπιγγογραφια και ηταν ολα ΟΚ και ορμονολογικες ολα καλα επισης. Γι αυτο ψαχνω να ξεκινησω απο ενα καλο γιατρο να τον εμπιστευτω και και να με καθοδηγησει τι εξετασεις πρεπει να κανω και γενικα τι πρεπει να κανω,ωστε αν ξαναμεινω εγγυος να μην το χασω παλι! ειλικρινα φιλες μου σας λεω οτι φοβαμαι να μεινω εγγυος πια μετα απο ολα αυτα μη μου ξανασυμβει κατι ασχημο.. :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου είναι στο τμήμα αποβολών του Αττικόν... Τον βρήκα μετά από 3 αποβολές και αυτή τη στιγμή θηλάζω έναν κούκλο 2 μέτρα................... :D

Κλείσε ραντεβού στο Αττικόν να τον δεις. Στο 1535. Είναι δωρεάν και θα σε ξεψαχνίσει, είναι ψείρας.... :D

Εχει ιατρείο στο Ελληνικό και ξεγεννάει και στο Ιασώ... το μόνο του μείον!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης καλή αιματολόγο έχει το λαικό και δε σε χώνει να κάνεις ενέσεις χωρίς λόγο, απλά ''προληπτικά'' όπως κάποιοι από αυτούς που αναφέρθηκαν πριν!!! Μακρυά από το τμήμα αποβολών του Αλεξάνδρας και μακρυά από αντιπατρικά... μεγάλη μούφα....και επικίνδυνα για την υγεία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ, ενέσεις δεν έχει νόημα να κάνουμε στο έτσι, προληπτικά κ "καλού-κακού".

Πρέπει να διερευνώνται τα προβλήματα από άνθρωπο ειδικό, ο οποίος θα εκτιμήσει την κατάσταση κ θα προτείνει εξατομικευμένη αγωγή, εφ' όσον αντιμετωπίζονται τα πιθανά προβλήματα.

Τώρα το κατά πόσο είναι "εύκολη" η θρομβοφιλία είναι πώς το βλέπει η καθεμία. Σε εμένα είναι και επικίνδυνη για τη ζωή μου. Κι οι ηπαρίνες που πήρα κατά την 4η προσπάθεια δεν έφταναν ούτε για ζήτω! Αλλά δεν κατηγορώ τον γιατρό της εξ/κής μου γιατί δεν είναι αυτό το αντικείμενό του. Αντιθέτως, είμαι πολύ ευχαριστημένη και με έχει βοηθήσει και στηρίξει κι εκείνος πάρα πολύ.

Πιστεύω επίσης ότι, αν θες σωστή διερεύνηση, πρέπει να το δεις και ανοσολογικά (αν λειτουργεί εχθρικά ο οργανισμός σου απέναντι στο έμβρυο). 3 αποβολές είναι πολύ! Μπορεί στην μία (την τελευταία;) να έκανες εξέταση καρυότυπου και να μην ήταν καλή. Οι υπόλοιπες 2;

Εύχομαι να βρεις τον κατάλληλο για σένα πρώτα-πρώτα άνθρωπο, που σε βοηθήσει να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου το συντομότερο δυνατόν!

Εμείς τις εμπειρίες μας καταθέσαμε... Η συνέχεια είναι στα χέρια σου.

Φιλική συμβουλή: μην αφήνεις τίποτα στην τύχη, κανένα ερωτηματικό...

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σίγουρα πρέπει να το ψάξει το θέμα πάρα πολύ..έχει ήδη 3 αποβολές. Στο Λαικό έτσι και αλλιώς να κάνεις τι εξετάσεις για θρομβοφιλία. Εγώ δεν έκανα καμία αποβολή, έπιασα φυσιολογικά και δεν ξέρω τι διαδικασίες κάνετε για τις εξωσωματικές, κλπ. και αν πρέπει να κάνετε ενέσεις προληπτικά.Εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι εχω μετάλλαξη σε 2 τυπους θρομβοφιλίας (η μια V-Leiden, την άλλη δεν θυμάμαι).Εννοείτε πως έτσι και αλλιώς πρέπει να προσέχουμε γενικά στην ζωή μας όσες έχουμε θρομβοφιλία. Σαν διαδικασία για εμένα προσωπικά ήταν εύκολη - Έκανα μόνη μου τις ενέσεις. Εγώ φαντάσου έχω θρομβοφιλία & resus αρνητικό, και τα δυο επικίνδυνα στην εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ σε όλα eugeniafrapa μου!

Σίγουρα, η διαδικασία των ενέσεων τελικά, μετά από τόσες που έχω κάνει, είναι απλή και γίνεται έως και ρουτίνα... Μόνο για τη θρομβοφιλία έκανα 2 την ημέρα, οπότε... "πήρε" το χέρι μου :) !

Και ναι, χρειάζεται προσοχή και ειδικά προς επίτευξη εγκυμοσύνης σωστός έλεγχος και εξειδικευμένη παρακολούθηση. Εγώ είχα τον άλλο συνδυασμό + ΝΚ...

Εντάξει, η φίλη μας η COCO, μπορεί να μην έχει τίποτα από όλα αυτά, αλλά σίγουρα πρέπει να το ψάξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ! ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 25 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΒΑΡΝΑ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΒΑΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ! :lol::lol::x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Coco μου,

Όχι άγχος κορίτσι μου! Είναι το μόνο που δεν σε βοηθά!

Ψυχραιμία χρειάζεται και ... καλό ψάξιμο.

Πάρε τον χρόνο σου και ξεκίνα από την αρχή, βάλτα όλα σε μια σειρά και θα βρεις την άκρη, είμαι σίγουρη ;) !

Αλλά κι αν δεν, εδώ είμαστε πάλι όλες μαζί και καθεμία ξεχωριστά να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

COCO ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. 4 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ, ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ. ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΠΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΕΛΕ ΜΟΥ ΠΜ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρενατα καλημερα και σε ευχαριστω πολυ !! και ολα τα κοριτσια ! Παντω ς εχεις δικιο ,ατυχιες μπορουν να συμβουν και με τους καλυτερους γιατρους. Το θεμα ειναι να τον εμπιστευομαστε και να νιωθουμε ασφαλεια. Περιμενω να αδιαθετησω και θα επισκεφθω 2 που εχω υποψη μου και βλεπουμε ...Θα σας ενημερωσω. Μια μεγαλη καλημερα !!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Θα ήθελα να ρωτήσω την etoile! ποιος είναι ο γιατρός που την παρακολουθούσε στο Ελληνικό γιατί κι εγώ μόλις είχα την 2η παλίνδρομη κύηση και ψάχνω από που να αρχίσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...