Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΕΦΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ-ΣΥΝΔΡΟΜΟ WEST


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά με υγεία και μόνο υγεία!

Τον τελευταίο μήνα ανεβαίνουμε έναν "Γολγοθά" με την 6 μηνών μπέμπα μου λόγω σπασμών.Μήπως κάποια μανούλα έχει εμπειρία σ'αυτό το θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου και καλή χρονιά σε σένα και το μπεμπάκι σου.

Εχω κάνει διατριβή και γω και όλη μου η οικογένεια σχετικά με το σύνδρομο west γιατί πολύ δικό μου πρόσωπο έχει διαγνωστεί με αυτό. Το μόνο που έχω να σε συμβουλέψω είναι να μην μπαίνεις στο ιντερνετ για να διαβάζεις οτιδήποτε γιατί θα τρελαθείς, υπάρχουν τόσες μορφές και τόσα στάδια, και το 2ο είναι να βρεις έναν καλό παιδονευρολόγο που να παρακολουθεί το παιδί συνέχεια.

Εσείς σε τι φάση βρίσκεστε?

Να οπλιστείς με δύναμη και κουράγιο γιατί θα χρειαστείς πολύ απο αυτά απο εδώ και πέρα. Και αγάπη, πολύ πολύ αγάπη για τη μικρούλα σου γιατί θα χρειαστεί πολλή απο εδώ και πέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρα μου δεν έχω ιδέα τι είναι...Εύχομαι να πάνε όλα καλα και να μην ταλαιπωρηθεί άλλο το κοριτσάκι σας :(:(

Σε σκεφτόμουν αυτές τις μέρες ρε, χαθήκαμε τελείως..

Πολλά φιλιά στην ηρωίδα μπουμπού!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι γιατρός ο άντρας μου οπότε γνωρίζουμε πολλά και έχω ήδη διαβάσει ό,τι υπάρχει στο ίντερνετ.Έχουμε έναν από τους καλύτερους νευρολόγους στην Ευρώπη τον κύριο Γιουρούκο.Κάναμε εισαγωγή στο Παίδων την ίδια μέρα που εκδηλώθηκαν οι σπασμοί και από τότε δοκιμάζουμε διάφορα φάρμακα για να σταματήσουν οι σπασμοί.Ο Θεός βοηθός εδώ που φτάσαμε τίποτα άλλο απλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια μανούλα με το ίδιο πρόβλημα για να μιλάμε και να μάθω την εξέλιξη του παιδιού της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς και μένα γιατρός είναι. Δυστυχώς ή ευτυχώς και γω έχω δει τα πάντα μέσα στο ιντερνετ.

Ε και???? Εσύ να κοιτάς το κοριτσάκι σου και τίποτε άλλο και ότι θέλεις, αν μπορώ να σε βοηθήσω μπορείς να μου γράφεις.

Φιλάκια πολλά στη ζουζουνίτσα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Sakoulina να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.Κατερίνα μπες να μιλήσουμε όποτε μπορείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το καλό της ιστορίας μέσα σε όλη την ταλαιπωρία που περνάτε είναι ότι ο άντρας σου είναι γιατρός και έτσι είναι μέσα στα πράγματα , δεν μπορούν να τον κοροιδέψουν η να του πλασάρουν ότι θέλουν , θα σου έλεγα να πάτε στο παίδων Πεντέλης εκεί έχει μια πολλή καλή μονάδα επάνω σε αυτό το θέμα αλλά εφόσον είναι γιατρός ο άντρας σου σίγουρα ξέρει που πήγατε .Θα έλεγα να ρωτήσεις κατά πόσο παίζει ρόλο το ότι γέννησες με καισαρική και στο λέω αυτό επειδή λένε ότι εμείς που έχουμε γεννήσει με καισαρική έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να παιδιά να παρουσιάσουν τέτοιους είδους σπασμούς η προβλήματα στην ομιλία η στην κίνηση συγκεκριμένα λένε ότι πρέπει να βγάλουν το μωρό μέσα σε 7 λεπτά απο τη στιγμή που θα ανοίξουν τη μήτρα , αν αργήσουν μπορεί να συμβούν τα παραπάνω δνε ξέρω αν είναι όντως έτσι ,εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σταματήσετε να ταλαιπωρήστε τόσο εσείς όσο και το μωρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι εχετε τον καλυτερο νευρολογο

τον γιουρουκο εχουμε κι εμεις

αλλα να σου πω κατι αλλο??

οσο διαβαζεις και διαβαζεις απο το ιντερνετ γινεσαι χειροτερα

ετσι διαβαζα κι εγω

και ολα ηταν ασχημα..ακομη και οι γιατροι μου ελεγαν οτι δεν θα περπατησει,δεν θα μιλησει,θα εχει κοφωση,τυφλωση κ.α

στο ιντερνετ μου εβγαζε τετραπληγιες,νοητικη υστερηση κ.α

τιποτα απο ολα αυτα δεν εγινε το παιδι μου ειναι απολυτα φυσιολογικο παρολο το βαρυ εγκεφαλικο που επαθε

και οταν τον ανελαβε ο γιουρουκος ησυχασα περισσοτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.

δεν ξερω καθολου για αυτο το θεμα θελω ομως να σου πω κουραγιο υπομονη με την αγαπη που εχεις για το μωρακι σου να δεις που ολα θα πανε καλα.

να εισαι δυνατη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια καλημέρα,

Δεν γνωρίζω τι είναι το σύνδρομο west. Έπαθε η κόρη μου σπασμούς (4 1/2 χρονών) και μπήκαμε στο παίδων την προηγούμενη εβδομάδα. Πριν ήταν απύρετη, οταν φτάσαμε εκεί, είχει 37,5 στο αυτί που οι γιατροί το θεωρούν 37. Μετά από 20 ώρες έκανε ένα 37,6 και μετά από 30 ώρες 38,1. Οι γιατροί δεν είναι και πολύ σίγουροι αν ήταν πυρετικοί ή όχι οι σπασμοί γιατί πέρασαν πολλές ώρες. Κι αυτό που με αγχώνει επίσης είναι ότι επιληψία έχω εγώ, η μητέρα μου και η κουνιάδα μου. Είπαν να περιμένουμε αν πάθει κι άλλη κρίση. Το ΗΕΓ βγήκε φυσιολογικό. Κι εγώ τον Γιουρούκο είχα ως παιδί, και ήταν πολύ καλός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
  • 4 years later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χαχαχαχα όντως μόνο για φαγητα λέμε 😂 δεν ξέρω καθόλου κορίτσι μου εμένα που την έδωσαν την κουνια αλλά τώρα από τι ξύλο είναι φτιαγμένη δεν έχω ιδέα.. επισης δεν πολύ κοιμήθηκε στην κουνια της, έτσι έχει μείνει 
    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...