Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΠΑΣΧΑ!!


katsaridoula

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια.ερχετε το πασχα και οι νονες εχουμε ψαξιμο και τρεξιμο!εκτοσ απο την λαμπαδα και τα σχετικα για το πασχα θα πρεπει να παρω και δωρο για τα πρωτα γενεθλια του μικρουλη μου που ειναι την μεγαλη παρασκευη αλλα θα τα κανουμε μαλλον την κυριακη του πασχα.θα ηθελα να μου πειτε ιδεες για λαμπαδα και για δωρο για τα γενεθλια.

ακομα αν ξερει καμια κοπελιτσα πως να του φτιαξω γαλαζια γλυφιτζουρια με τον αριθμο 1! ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΡΑΙΕΣ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΧΑΛΑΡΑ Κ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ 1 ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ GOOGLE !

ΠΩΠΩ ΤΙ ΕΞΟΔΑ ΜΟΥ 8ΥΜΙΣΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΣ ...

ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΨΗΝΩ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΦΕΤΟΣ LOOOL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να παρω και ξεχωριστο δωρο για τα γενεθλια και ας πεφτουν μαζι με το πασχα;τι δωρο να του παρω;αχ πολλα εξοδα αλλα τι να κανουμε για τα βαφτιστηρακια μας! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για γλυφιτζούρια βρήκα σε κάποιο άλλο site μια συνταγή και την παραθέτω:

Λοιπον,επειδη παιδευομαστε με τα γλυφιτζουρια που κυκλοφορουν:

Ποσο μεγαλα,πολυ μικρα,ακριβα,κινεζικα,πολλα Ε κτλ,σας παραθετω συνταγη για σκληρα γλυφιτζουρια της Αλεξιας Αλεξιαδου.

Τα εχω φτιαξει και μπορω να πω οτι τα καταφερα καλα.

Λοιπον μανουλες:

ΥΛΙΚΑ για 8 lollipops

-2/3 κουπας νερο

-2 κουπες ζαχαρη

-1/4 κουταλακι κρεμοριο

-Μερικες σταγονες κοκκινο χρωμα ζαχαροπλαστικης

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

1.Στρωστε ενα επιπεδο ταψι,που χωραει στο ραφι του ψυγειου,με αλουμινοχαρτο.Ακουμπηστε επανω το ενα διπλα στο αλλο 8 κουπ πατ σε διαφορα σχηματα με διαμετρο 8 εκ. περιπου.Ψεκαστε τα κουπ πατ και το αλουμινοχαρτο με σπρει λαδιου ή αλειψτε τα με πινελο με λιγο λαδι.Ανασηκωστε το αλουμινοχαρτο ολογυρα ωστε να μην χυθει η καραμελα στο ταψι προσεχοντας ομως να μην δημιουργηθουν ζαρες στο χαρτι που βρισκεται μεσα στο κουπ πατ.

2.Σε καθαρη και στεγνη αντικολλητικη κατσαρολα βαλτε το νερο,την ζαχαρη και το κρεμοριο.Ανακατεψτε με ξυλινο κουταλο επανω σε δυνατη φωτια.Σταματηστε να ανακατευετε και αφηστε το σιροπι να βρασει.Μολις αρχισει να βραζει,ριξτε το χρωμα.Μην ανακατεψετε καθολου το σιροπι.Μετρηστε 12 λεπτα ακριβως και η καραμελα σας ειναι ετοιμη.Ενα πειραμα για να δειτε αν η καραμελα ειναι ετοιμη ειναι να βουτηξετε σ'αυτη ενα καθαρο στεγνο κουταλι,να παρετε λιγη και να την αδειασετε αμεσως σε ενα ποτηρι με νερο.Αν σχηματιστει μπαλιτσα τοτε ειμαστε ετοιμοι.

3.Κατεβαστε την καραμελα απο την φωτια και αδειαστε αμεσως στα κουπ πατ.Δεν πειραζει αν τρεξει κατω απο τα κουπ πατ στο αλουμινοχαρτο,αρκει να γεμισουν τα κουπ πατ μεχρι την μεση περιπου.Βαλτε την καραμελα στο ψυγειο για 20 λεπτα.

4.Βγαλτε τα απο το ψυγειο και με προσεχτικες κινησεις ξεχωριστε την καραμελα απο τα κουπ πατ.Τα κομματια απο ενδιαμεσα σπαστε τα προσεχτικα και ξαναλιωστε τα.Αραδιαστε τις καραμελες επανω σε καθαρο επιπεδο ταψι με λαδοκολλα και ακουμπηστε στο καθενα ενα στικ αφου πρωτα το βυθισετε στην υπολοιπη καυτη καραμελα που ξαναλιωσατε.Αφηστε στο ψυγειο αλλα 10 λεπτα.Διατηρουνται σε δροσερο χωρο 1 εβδομαδα.

Επισης μπορουμε να χρωματισουμε επιπλεον καραμελα με αλλα χρωματα και χρησιμοποιοντας μια συριγγα (χωρις την βελονα) να κανουμε σχεδια επανω στα lollipops.

Σημειωση:εγω αντι για κουπ πατ χρησιμοποιησα τις φορμες για μικρα κεκακια.Εκοψα κυκλικα το αλουμινοχαρτο,το εστρωσα στο πατο και λιγο πιο ψηλα γυρω γυρω.Ψεκασα με σπρει λαδιου (το οποιο εφτιαξα μονη μου,βαζοντας το λαδι σε ενα βαποριζατερ σαν και αυτο που ψεκαζουμε τα φυλλα απο τα λουλουδια).Οταν στεγνωσαν τα γυριζα,τα εβαλα σε λαδοκολλα και στηριξα τα στικς.

Επίσης βρήκα και στη σελίδα του Παρλιάρου αυτό:

http://www.megatv.com/glykesalximies...brelid=1220148

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katsaridoula έγραψε:

να παρω και ξεχωριστο δωρο για τα γενεθλια και ας πεφτουν μαζι με το πασχα;τι δωρο να του παρω;αχ πολλα εξοδα αλλα τι να κανουμε για τα βαφτιστηρακια μας! :)

Το έθιμο λέει οτι η νονά παίρνει στο βαπτιστήρι της τη λαμπάδα,

ένα αυγό σοκολατένιο και ένα ζευγάρι παπούτσια!

Θα σου πρότεινα λοιπόν μία απλή αλλά χαριτωμένη λαμπάδα.

Ούτως ή άλλως δε θα την κρατήσει αφού είναι μικράκι!

Μπορείς ν αγοράσεις ένα απλό κερί χρωματιστό και

να το διακοσμήσεις με διάφορα μπιχλιμπίδια

που θα βρεις στα jumpo και πολύχρωμες κορδέλες

αν θέλεις να σου ρθει πιο οικονομικά! ;)

Πάρε ακριβά παπουτσάκια,αλλά ρώτησε τη μαμά αν χρειάζεται

καλά ή καθημερινά!

Τώρα για δωράκι γενεθλίων εσύ αποφασίζεις...

Μπορεί να είναι κάποιο παιχνιδάκι ή κάποιο ρούχο ανοιξιάτικο που θα

του φορεσουν το Πάσχα!

Να καταχραστώ λίγο το θέμα σου και να ρωτήσω αν ξέρει καμία

τι κάνει δώρο η μητέρα στη νονά το Πάσχα?

Ξέρω οτι τα πρώτα Χριστούγεννα και το πρώτο Πάσχα η μαμά κάνει δώρο στη νονά!

Τα Χριστούγεννα είναι ένα ταψί μπακλαβά!Το Πάσχα,τι?Τσουρέκι?

Διορθώστε με αν κάνω λάθος,για να ξέρω!

Τα Χριστούγεννα που πέρασαν δεν ήταν βαπτισμένος ο γιος μου,

οπότε δεν αγχώθηκα.Αλλά τώρα πρεπει να ξέρω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι θεμα μου ανοιξες!!!!!

Κατι τετοιες μερες μετανιωνω που παντρευτηκα!!!

και ηρθανε και ολοι οι λογαριαμσοι απανοτα, εχουμε και την ασφαλεια του μεγαλου μας αμαξου...και 3 βαφτηστηρια.

1 της καλυτερης μου φιλης, ενα της ξαδελφης μου και ενα του αντρος μου!!!

κλαψ κλαψ...και πρεπει να παρουμε και ενα καλο δωο στην δικη μα ςκουμπαρα και νονα...γιατι παλη θα μας ερθει φορτωμενη!!!!!

Κλαω κλαψ..πειτε καμια ιδεα..τα βαφτηστηρι αμας ειναι 4,5 και 12 ετων και τα τρια αγορια

Και κανενα δωρο για την κουμπαρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly ευχαριστω πολυ για τη συνταγη και για τις ιδεες!νομιζω οτι η μαμα στη νονα παιρνει τσουρεκακι για το πασχα.εμενα τα χριστουγεννα που ειχε φτιαξει μια πιατελα με μπακλαβα,μελομακαρονα,κουραμπιεδες και σοκολατακια.cesilia μπορεις να τις παρεις της κουμπαρας σου ενα αρωμα,ενα βραχιολι,κολιε η σκουλαρικια υπαρχουν οικονομικα.στα μικρουλια για το πιο μεγαλο υπαρχουν ωραιες λαμπαδες στα τζαμπο και γενικα στα τζαμπο υπαρχνουν ωραιες λαμπαδες για αυτες τις ηλικιες που ειναι,ειναι και 3 γαμωτο και θα σας φυγουν πολλα λεφτα.α για τις κουμπαρες σας μπορειτε να τους φτιαξετε ενα καλαθακι με μια λαμπαδα,τσουρεκακι και σοκολατενιο αυγο η κατι πασχαλινο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της κουμπαρας τα εχω παρει σχεδον ολα οσα ειπες!!

Πραγματικα δεν ξερω..ειανι και μικρουλα και ανυπανδρη αλλιως θα της επαιρνα κατι για το σπιτι...

Τα χριστουγεννα της πηρα νυχτικια καλη και παντοφλες

Ασε ασε...στα τζαμπο θα παμε αλλα στο μεγαλο παιχνιδι δεν θα παρω, στα μικρα λαμπαδα με παιχνιδι..δεν ξερω..πρεπει να φτιαξω προυπολογισμο.

Παντως ειμαι της αποψης να παρεις η ενακαλο δωρο η ενα μεγαλο δωρο αφου συμπεφτου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ δεν ξερω!σκεφτηκα να παρω λαμπαδα σκετη και να τη διακοσμισω μωνη μου με κορδελες και ενα αρκουδακι η αυτοκινητακι.να του παρω ρουχα καλα ανοιξιατικα για το πασχα και να την ρωτησω αν θελει παππουτσια καλοκαιρινα.θα του παρω και τσουρεκακι,αυγο πασχαλινο,εχω δει και κατι αρκουδακια στα τζαμπο που ειναι κοτουλες η λαγουδακια λαι τραγουδανε και περπατανε θα του παρω και ενα τετοιο.αν δε θελει παππουτσια θα του παρω κανενα παιχνιδι για το καροτσι που δεν εχει για τα γενεθλια του.θα του παρω και ενα μπουρνουζακι που ξερω οτι εχει μονο ενα μεγαλο που την βολευει.αχ ευτυχως εγω εχω ενα!εσυ ναι πρεπει να κανεις προυπολογισμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα εγω οσο ημουν ανυπανδρη καιειχα...προικα αφαγωτη..ειδικα του μεγαλου του επαιρνα παντα ρουχα καλα, λαμπαδα και παιχνιδι και του εδινα και λευτα.

Τον μικρο δεν τον χαιρομουν και πολυ γιατι ελειπε Αμερικη οποτε εστελνα λευτα.

τα τελευαταια δυο χρονια που μενει Ελλαδα του απαιρνα το ιδιο, λαμπαδα με παιχνιδι ρουχα και λευτα για τον κουμπαρα του.

Τωρα δενξερω..τοτε χαλαγα 100-150 ευρω εκαστο..τωρα και ειδικα με το δικο μου μωο..δεν μπορω να ξοδεψω πανω απο 150 και για τα 3..αλλα θα δουμε..

Βολευομουν παντως με τα λαμπαδες παιχνιδια της playmobil τρελαινονουσν γι'αυτα και εβγαζα με ενα δωρο δυο υποχρεωσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα τωρα που εχεις κι αλλες υποχρεωσεις δεν εχεις την ιδια ανεση.μπορει να σου βγει πιο οικονομικο να παρεις κερια,κορδελες και ξεχωριστα το δωρο και να τους το βαλεις στη λαμπαδα.και οικονομικα ρουχαλακια,σημασια δεν εχει το ποσα θα ξοδεψεις αλλα οτι δε θα τα ξεχασεις!και δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβα τα ρουχα για να ειναι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly έγραψε:

Κορίτσια η μαμά αυτά τα τυπικά δώρα μα τσουρέκια κλπ

τα κάνει μόνο την πρώτη φορά ή για πάντα?

Οχι τιποτ άλλο να μη γίνω και ρεζίλι!!!!

Κάθε Πάσχα παίρνω για το βαπτισιμιό μου μιά λαμπάδα με 10-15 ευρώ

και του δίνω και 70-80 ευρώ για παπούτσια.

Μου δίνουν καλάθι με παραδοσιακά γλυκά κουταλιού από τη Φλώρινα,

απο οπου κατάγεται ο κουμπάρος μας, μπουκάλι με κρασι που φτιάχνει

ο μπαμπας της κουμπάρας μας και τσουρέκι!

Σοκολατένιο αυγό δεν παίρνω, γιατί αφενώς είναι έθιμο των τελευταίων ετών αφετέρου ο μικρός δεν τρώει σοκολάτες. Προτιμώ να του βάλω τα χρήματα στον κουμπαρά!;)

Καλό Πάσχα σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

molly έγραψε:

Κάθε Πάσχα παίρνω για το βαπτισιμιό μου μιά λαμπάδα με 10-15 ευρώ

και του δίνω και 70-80 ευρώ για παπούτσια.

Μου δίνουν καλάθι με παραδοσιακά γλυκά κουταλιού από τη Φλώρινα,

απο οπου κατάγεται ο κουμπάρος μας, μπουκάλι με κρασι που φτιάχνει

ο μπαμπας της κουμπάρας μας και τσουρέκι!

Σοκολατένιο αυγό δεν παίρνω, γιατί αφενώς είναι έθιμο των τελευταίων ετών αφετέρου ο μικρός δεν τρώει σοκολάτες. Προτιμώ να του βάλω τα χρήματα στον κουμπαρά!;)

Καλό Πάσχα σε όλες μας![/quote:27m0y79r]

Ευχαριστώ πολύ!!!

Κι εγώ τότε θα το καθιερώσω!

Αλλωστε νονά είναι η κολλητή μου την οποία υπεραγαπώ

και ουτως ή άλλως της κάνω και δωράκια...οπότε γιατί όχι ένα ακόμη?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με προβληματίσατε. Εγώ δεν έχω βαφτιστήρι και έτσι δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ τι θα του πάρω. Έχω όμως τη νονά του γιου μου που είναι και η καλύτερή μου φίλη και τώρα που διαβάζω τις απαντήσεις σας κατάλαβα πόσο γαϊδούρα είμαι. Τρία χρόνια τώρα που φέρνει δώρα στο παιδί μου δεν της έχω πάρει τίποτε παρά μόνο μία φορά. Μάλλον κάτι πρέπει να κάνω αυτό το Πάσχα. Μ΄ άρεσε αυτό που είπε η bell αλλά η δική μου δεν τα θέλει αυτά, θέλει κάτι για το σπίτι που προκειται ν΄ανοίξω. για αν δω τώρα, τι θα είναι αυτό το κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ μπορεις να της παρεις σετ ποτηρια η πιατα που υπαρχουν οικομικα η κανενα ωραιο βαζο με τασακια η εναν πινακα κατι τετοιο αφου θελει για το σπιτι και μια λαμπαδα απο τα τζαμπο που εχει ωραιες και οικομικες και μια χαρα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • @marinamanoulitsaκοριτσακι μου λυπαμαι πολύ και για εσενα😢 πάλι βιοχημικη βρε κορίτσι μου πφφφφ! Δεν ξερω τι να πω πραγματικά! Μη το βάζεις κατω κορίτσι μου γτ είναι πολύ σημαντικό που κανεις συλληψη φυσιολογικά και δεν χρειάζεσαι άλλες μεθόδους! Θα έρθει το μπεμπακι σου είμαι σιγουρη🙏
    • Κορίτσι μου λυπαμαι πολύ😢 ήταν βιοχημικη κορίτσι μου ότι και να έπαιρνες δεν θα βοηθούσε! Πέρασα και εγώ μια βιοχημικη τον Δεκέμβρη που μας πέρασε ακριβώς όπως εσυ η πρώτη χοριακη νου ήταν 9,9 και η δεύτερη αρνητικη  και έπειτα πολύ αίμα και πόνοι δυνατοί ! Ξεκινά καινούργιος κύκλος όποτε σφίξει δοντια σήκωσε ανάστημα και ξεκινά τις προσπάθειες και το μωρακι είναι στο δρομοοοοο❤️🙏
    • Με τίποτα κορίτσι μου δεν θα ήθελα να παρω την απόφαση ! Ούτε να το σκέφτομαι άλλωστε παρακάλεσα τον άγιο Εφραίμ που πήγα και του είπα πως αν είναι άρρωστο το μωρακι μου να το πάρει κοντα του🙏 ο γιατρός μου είπε πως θα είχε πολλα προβλήματα μιας και η αυχενική του ήταν πολύ αυξημένη  αλλά είχε υγρό και στην κοιλιτσα του και αν δεν παλινδρομουσε και ερχόταν στη ζωή θα είχε σοβαρά θέματα! Ευχαριστώ κοριτσάκι μου μακάρι η Τρίτη να είναι και η τυχερη🙏🤞🌈 Μακάρι κορίτσι μου μακαριιιιιιιιιιιι🙏❤️🌈 Ναι είναι σπάνιο σύνδρομο και έχει διάφορες μορφές ! Μπορεί πχ να είναι μόνο στείρο , να έχει αναπτυξιακά , νοητικά (σπάνιο), αλλά και παθολογικά όπως διαβήτη, αυτοάνοσα, αντίσταση στην ινσουλίνη , πρόβληματα στα αυτιά όπως ακοή ωτίτιδες κτλ αλλά και  ψυχοκοινωνικά θέματα. Τυχαίο γεγονός μας είπε και εμας μιας και οι καρυοτυποι μας βγήκαν φφσηολογικοι! Όπως τα λες κορίτσι μου συν αυτά που ανέφερα πιο πάνω! Τα πήρε ψηλά μαζί του για να μην ταλαιπωρηθούν το πιστεύω πολύ αυτό🙏 Σε ευχαριστώ πολύ για τα ομορφα λογια σου κορίτσι μου❤️ θα ανταμειφτούμε όλες μας και θα κρατήσουμε ένα γερό μωρακι στην αγκαλια μας❤️🌈 μπάντα αξία να είσαι είσαι κορίτσι μου🙏 με το καλό η βαφτηση και με το καλό το μπεμπακι σου το γλυκο ουράνιο τόξο σου🙏❤️🌈 Καλύτερα που σταμάτησε η καρδουλα από το κοριτσάκι μου δεν θα άντεχα να έρθει στη ζωή και να ταλαιπωριόνταν με τίποτα🙏 με το καλοοοοστη φίλη σου κοριτσάκι μου🌈 όλα να πανε υπεροχα❤️ Αχ κορίτσακι μου θα έρθει το ουράνιο τόξο μας θα το δεις🌈🌈 εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε☺️❤️
    • Ααα εντάξει τότε καλύτερα να έχεις κάποιον κοντά σου εκείνο το διάστημα είναι η αλήθεια  Ναι να πάρεις τηλ μακάρι να βρεις ραντεβού άμεσα.. εγω Τετάρτη θα πάω να με δει και πρέπει να παρω τον άλλο τηλ (τον ιδιώτη ) να του πω ότι λογικά θα σταματήσω να πηγαίνω σε αυτόν 
    • @Ioann89 μην το σκεφτεσαι. Ειναι πολυ αρχικο σταδιο. Κατι ηταν λάθος και δεν προχώρησε. Οση προγεστερονη και να επαιρνες δε θα αλλαζε κατι πιστευω. Μην κανεις τέτοιες σκεψεις. Θα μπορούσες καν να μην καταλαβεις οτι εχεις καθυστέρηση. Λογικα απο αυτο τον κυκλο κιολας θα μπορεις να ξανα προσπαθησεις. Κριμα ρε κοριτσι μου. Δεν εχω κατι αλλο να σου πω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...