Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συχνοουρία στην εγκυμοσύνη!


Recommended Posts

ΚΟριτσια μου καλησπερα!!!!!!Οπως καταλαβαίνετε και απο τον τιτλο του ποστ κοντευω να τρελαθω απο την συχνουρία!!!!Τρωω και παρα πολλα φρούτα ειδικα πεπονι και ειμαι συνεχεια τουαλετα!!!Βεβαια νομιζα απο αυτα που διαβαζα οτι συνηθως η συχνοουρια ειναι εντονη στο 1ο τριμηνο και προς το τελος της εγκυμοσύνης!Αλλα εγω εχω εγκατασταθει στην τουαλέτα!!!!!:blink: Ειχε καμια κοπελα και στο ενδιαμεσο?Εχω και ενα ιστορικο με κυστιτιδες(ουτε να το μελεταω δεν θελω)και τρεμω στην ιδεα!Αλλα δεν εχω αλλα συμπτωματα!Τσουξιματα κλπ!Κανω συνεχεια καλλιεργειες εκτος απο αυτες που μου βαζει ο γιατρος για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!!Τωρα εχω κανα 20ημερο να κανω.Αλλα φοβαμαι!Και νομιζω οτι ειναι απο την εγκυμοσυνη.Ελπιζω δηλαδη.Εσεις ειχατε τοοοοοοσο πολυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Φυσιολογικότατο και πού είσαι ακόμη! Στο τέλος θα θέλεις και κρεββάτι στην τουαλέτα!

Δεν τολμούσα πουθενά να πάω! Νόμιζα ότι θα κατουρηθώ πάνω μου!

Φυσικά κάνεις και τις εξετάσεις σου! Πάντως πάντοτε συνοδεύεται από τσούξιμο!

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα τι μου θυμησες τωρα ελεος.9 μηνες ειχα συστη8ει με ολα τα πλακακια του wc μου..μην σου πω και οπου ειμουν....Ασε δεν τα βραδια ψιλη κουβεντα ειχα με την μπανιερα τον νηπτηρα κλπ...Περα του αστειου ομως πραγματικα με εβλεπαν τα μεγαλα παιδια μου και ελεγαν "παλι?Μα τωρα ησουν"..Ασε που το βραδυ ηξεραν τα παιδια τι ωρα παω..Αφου αμα ειχαν κατι να πουν την αλλη μερα ελεγαν "κατα της 2.30 που η μαμα ηταν τουαλετα"η""μετα τησ 2.30 που η μαμα βγηκε απο την τουαλετα...για τοσο ρεζιλη ειχα γινει μιλαμε :( ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!!!ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ Κ ΕΓΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΩ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ... Κ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ.. ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Aαααααχχχχχχχχχ!Τι πικρή ιστορία είναι αυτή!!!!Είμαι 5 μηνών κ ένα θα σας πω:όταν ετοιμάζομαι να βγω έξω κ βγάζω τις φόρμες για να βάλω τα ρούχα μου τα κανονικά,από συνήθεια κατεβάζω κ το εσώρουχο!!:S 'Ασε που στο super market,ενώ ο φυσιολογικός κόσμος κάθεται με τις ώρες κ χαζεύει τα μπισκότα,τις σοκολάτες κτλ.,εγώ χαζεύω με τις ώρες τα ρολά υγείας!Καταναλώνω τόσα το μήνα που πλέον για αλλαγή έχω αρχίσει να τα παίρνω σε διάφορα χρώματα,με σχέδια κτλ.....ΤΡΑΓΙΚΟ!Δεν πειράζει όμως,τι να κάνουμε,θα περάσει.....Είναι φυσιολογικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Τι μου θυμίζεις... Κάτσε γιατί μου ξανάρθε!! :laugh: Λοιπόν σε όλη την διάρκεια είχα πολύ συχνοουρία! Μαλιστα στον μήνα που είσαι τώρα, πήγαινα τουαλέτα και καθόμουν κάνα πεντάλεπτο μέχρι ν'αδειάσει τελείως η κύστη!! Ο άντρας μου χρονομετρούσε και γέλαγε... :laugh:

Τώρα, λέω ή που πρέπει να αγοράσω πάμπερς μέχρι να γεννήσω και να φοράω ή να κολλήσω την λεκάνη πάνω μου κι όπου πηγαίνω να την κουβαλάω πάνω μου!! Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο !!!! Κατανάλωση τρελή στο χαρτί υγείας!! Ασύμφορη παιδί μου!! Πάω κάθε 10 λεπτά!! Όταν δε κοιμάμαι, στάνταρ θα ξυπνήσω στο 4ωρο το πολύ... και μέχρι να πάω νιώθω τρελή πίεση και πονάω κιόλας!! Μην φανταστείς πολύ πόνο!! Μια απλή ενόχληση η οποία μόλις κάνω πιπί.. περνά!! Άντα να τον γεννήσω... να ησυχάσω από το θέμα τουαλέτας!! ΈΛΕΟΣΣΣΣΣΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε πολυ κατουρημα!!!!χαχαχαχαχαα!!!!Πρεπει να μας κανουν αγαλμα οι βιομηχανιες με τα χαρτια υγειας!!!Δεν προλαβαινομαστε!!!!!!Εγω και στο γραφειο και στο σπιτι κανω την απιστευτη καταναλωση!!!!

Προχθες εν τω μεταξυ τι επαθα!!!!!!!:woohoo:

Ειχα πεσει ξερη για υπνο(πολυ κομματια) και δεν ειχα σηκωθει ολη την νυχτα(πρωτογνωρο για μενα τον τελευταιο καιρο).ΕΕΕ τι να σας πω!!!Προς το πρωι κατα τις 6 εβλεπα στον υπνο μου οτι κατουρουσα και δεν αδειαζε η κυστη!!!!!!!Και αντε ξανα τα ιδια!!!Συνεχεια το ιδιο!!!!!Να νιωθω στον υπνο μου οτι θα εκραγω!!!!!!Τελικα καποια στιγμη ανοιγω τα ματια μου και συνηδητοποιω οτι μου συμβαινει οντως και παω τρεχοντας τουαλετα!!!!!!!Λεω φανταζεσαι απο τις πολλες φορες που το ειδα στον υπνο μου(και ητανε και πολυ ρεαλιστικο!!!!)να τα αμολουσα στο κρεββατι?Ετοιμη ημουνα!!!!!!!!!!!!!!!!:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κορίτσια κι εγώ μια απο τα ίδια είμαι!!

Αγκαλιά με την τουαλέτα σχεδόν όλη την ημέρα!! Το βράδυ δε, σπάνε τα νεύρα που δεν μπορώ να κοιμηθώ με την ησυχία μου και τρεις την ώρα πηγαίνω τουαλέτα!

Αναρωτιέμαι πως θα είναι τους τελευταίους μήνες αφού τώρα που είμαι στον τρίτο και δεν προλαβαίνω να ξεμυτήσω απο το σπίτι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 years later...

Καλημερα κοριτσια! Ειμαστε στη προσπαθεια για 2ο μωρακι κ τις τελευταιες μερες εχω εγκατασταθει στη τουαλετα..κ τωρα γι'αυτο δεν κοιμαμαι...! Λετε απο τοσο νωρις να εμφανιστηκε συχνοουρια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, να ζήσετε όλες σας, έσκασα στα γέλια με τα post σας!!!!! Τώρα θα σας πω εγώ πότε σταματάει η συχνοουρία.........and the winner is........μετά τα λόχεια!!!! Ειδικά αν θηλάσετε και πίνετε νερό.....θα είσαστε με το μωρό κρεμασμένο στο στήθος πάνω στη λεκάνη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2017 at 3:54 ΠΜ, ο/η Mariannakigk19 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ειμαστε στη προσπαθεια για 2ο μωρακι κ τις τελευταιες μερες εχω εγκατασταθει στη τουαλετα..κ τωρα γι'αυτο δεν κοιμαμαι...! Λετε απο τοσο νωρις να εμφανιστηκε συχνοουρια; 

Γεια σου συνονόματη, εγώ μια εβδομάδα πριν την αναμενόμενη είχα τρελή συχνοουρία! Φυσικά και δεν το συνδύασα, αλλά το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί με είχε παραξενέψει, είχα πάει 3 φορές μέσα σε 20λεπτά! Κ μάλιστα το χα σχολιάσει κ μ λέει η φίλη μ απ'τον καφέ είναι... ΕΕεε δεν ήταν!!!! <3 Κ φυσικά είναι και το μόνο σύμπτωμα που έχω απ' την αρχή και δε με έχει αφήσει καθόλου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Βρε κοριτσια εγω ειμαι στην 11η εβδομαδα μονο και παω καθε 10 λεπτα... αυτο δεν ειναι φυσιολογικο ετσι? 😕 Και εχω κ τσουξιμο αλλα οχι κατα την διαρκεια, μονο μετα το κατουρημα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Anahit είπε:

Βρε κοριτσια εγω ειμαι στην 11η εβδομαδα μονο και παω καθε 10 λεπτα... αυτο δεν ειναι φυσιολογικο ετσι? 😕 Και εχω κ τσουξιμο αλλα οχι κατα την διαρκεια, μονο μετα το κατουρημα.. 

Καλημέρα!! Στην ίδια εβδομάδα είχα κ εγώ το ίδιο θέμα… ένιωθα ενόχληση στην κύστη και έκανα καλλιέργεια ούρων η οποία ήταν καθαρή. Έλεγξε πρώτα πως δεν υπάρχει μικρόβιο βέβαια, που είναι το σημαντικότερο… αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι κ απλά από την εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2023 at 11:33 ΠΜ, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα!! Στην ίδια εβδομάδα είχα κ εγώ το ίδιο θέμα… ένιωθα ενόχληση στην κύστη και έκανα καλλιέργεια ούρων η οποία ήταν καθαρή. Έλεγξε πρώτα πως δεν υπάρχει μικρόβιο βέβαια, που είναι το σημαντικότερο… αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι κ απλά από την εγκυμοσύνη. 

Καλησπεραα! Σε ευχαριστω για την απαντηση ❤ Ευτυχως ολα καλα, εκανα καλλιεργεια ουρων και γενικες εξετασεις και δεν εχω κατι. Οποτε ναι.. ισως να ειναι κ απο την εγκυμοσυνη! Οπως κ να εχει, οι πλυσεις με χαμομηλακι με βοηθησαν αρκετα! Ενημερωτικα το λεω 😋 Φιλια πολλα και καλη τυχη σε ολες! 🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...