Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ πήρα μόνο σε ένα κύκλο κλομιφαινη και πρεγκνυλ αλλά σε συνδιασμό με σπερματεγχυση ή οποία δεν πέτυχε κ τ ήξερα αλλά είπα να κάνω μια προσπάθεια πριν την εξωσωματική. 

Ρενάτα συμφωνώ με την Παρασκευαιδου. Γιατι τόσους κύκλους? Τι θέμα έχετε? Συνήθως τα δίνουν σε κοπελες που δεν κάνουν καλή ωορηξια η και καθόλου.

Παρασκευαιδου μου τι κάνεις? Πως τα πας? Σε ποια βδομάδα είσαι?

Kalhspera koritsaki mou eimai sthn 16 ebdomada... shmera mphka :-)

 euxomai kopela mou na er8ei ekei pou den to peimeneiss...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

θέλω και εγώ Ελπιδάκι μου................................θελω και εγώ να τα καταφέρω! 

 

ax petalouditsa mou Kai ti den 8a edeina na eixa ena omorfo rabdaki Kai na akoumpousa tis koilitses sas k na fouskwnane... proseuxomai gia ola ta koritsia pou 8eloun toso polu na ginoun manoules na mhn zoristoun allo ftanei apodeiksan oti to 8eloun polu Kai einai etoimes na ginoun manoules

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Petalouditsa  μου δ μπορώ να καταλάβω γτ να πάρεις φάρμακα αν κάνεις κανονική ωορηξια. Εγώ πήρα πχ στη σπερματεγχυση για να κάνω περισσότερα ωαρια. Κάθε αγωγή πρέπει να δίνεται με μέτρο κ ανάλογα τ πρόβλημα.

Παρασκευαιδου μου εμείς τα καταφέραμε ένα μήνα πριν την εξωσωματική από μόνοι μας.  Είμαι ήδη στην 28η βδομάδα. 

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που κάνουν την προσπάθεια τους να τους έρθει με οποιοδήποτε τρόπο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά ούτε υπέρ των ασκοπων σπερματεγχυσεων είμαι. Και κει πιστεύω χρειάζεται μετρό κ δεν ενδυκνειται σε όλες τις περιπτώσεις.

Όσο για τα φάρμακα πιστεύω πως πρέπει να χορηγούνται σε κοπελες που έχουν θεμα με την ωορηξια. Πχ δεν ωριμάζει τ ωάριο η δεν σκάει κτλ. Γνώμη μ είναι επίσης πως πρέπει να έχουμε επαφές σε όλο τ κύκλο κ όχι μόνο βάση υπερήχου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη δική μου τι περίπτωση ο γιατρός μου πρότεινε να τα πάρω για να σπρώξουμε λίγο το θέμα. Δηλαδή να έχουμε περισσότερες πιθανότητες για σύλληψη και να έχουμε πιο προγραμματισμένες και στοχευμένες επαφές. Τη  τελευταία φορά που έμεινα έγκυος είχα κάνει ωορρηξία 29η ημέρα κύκλου σε κύκλο 33 ημερών. Ήταν απίστευτα ψυχοφθόρο όλο αυτό. Επομένως μου πρότεινε χωρίς να το θεωρεί απαραίτητο να πάρω τα σεπραφάρ για να αυξήσουμε τις πιθανότητες..

Επισημαίνω πως το οτι εμεις λειτουργίσαμε με αυτό το τρόπο δε σημαίνει πως η κάθε κοπέλα πρέπει να παίρνει τα σερπαφαρ ετσι. 

Η κάθε κοπέλα είναι διαφορετική και ο κάθε οργανισμός επίσης......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Efik29 είπε:

Κ εγω οπως η πεταλουδιτσα... εχω κανα 6μηνο προσπαθειων κ τωρα τα ξεκινησα μηπως γινει κατι

ελπίζω να είναι γούρικα και για τις δύο! σε ποια μέρα είσαι τώρα που τα παίρνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειμαι στην πεμπτη μερα περιοδου. Η γυναικολος μου εκλεισε ραντεβου για δευτερα που θα ειναι 10η μερα κ φοβαμαι μηπως δεν προλαβω γιατι ο κυκλος μου ειναι 24 με 26 μερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι καλή επιτυχία κορίτσια!

Efi  μου Έξι μήνες προσπαθειων είναι πολύ λίγο. Έχεις κάνει έλεγχο υπογονιμότητας η απλά σου έδωσε χάπια? Τι εξετάσεις έχεις κάνει? Εσύ μόλις σ τελειώσει η περίοδος ξεκινά τις επαφές ώστε να πέσεις μέσα. Αν κ με τα χάπια μπορεί επειδή ρυθμίζουν την ωορηξια να κάνεις λίγο αργότερα πχ 13 με 14η μέρα.

Πεταλουδιτσα μ να σε ρωτήσω, έλεγχο προγεστερόνης έχεις κάνει? Επίσης όταν αδιαθετεις έχεις αίμα κανονικό με τη μία? Η έχεις μερικές μέρες πριν καφέ, ροζ κτλ? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν εχω κανει ελεγχο προγεστερόνης... Ηταν να κανω αλλα με προλαβε η εγκυμοσύνη. Σχεδον παντα εχω σταθερό κυκλο 30-33 ημερών, κανονικη ροη που ειναι αυξημενη τη 2 και 3η ημερα. Τη πρώτη ημερα εχω κανονικα αιμα αλλα απο τη δευτερη εχω τη μεγαλύτερη ροη. Παντα κραταει 5 μέρες... ουτε πολυκιστικες εχω. Ποτε δεν ειχα θεμα με τη περιοδο... Απλα έτυχε τον γεναρη να κανω κυκλο 45 ημερων οπου εμεινα κ εγκυος στην 29η ημερα. Ισως απο το αγχος να μεγαλωσε ο κυκλος.

Μεσα σε ενα εξαμηνο εμεινα δυο φορες εγκυος.. απλα η μια ηταν βιοχημικη κ η αλλη παλινδρομη. Εκανα τις απαραιτητες εξετασεις κ βγήκαν καλες ολες. Απλά στην επιμενη εγκυμοσύνη μπορει να ακολουθησβ καποια αγωγη λογω καποιων μεταλαξεων θρομβοφιλιας που βρέθηκαν που ομως δεν ειναι παθολογικες. Αλλα για καλο κ για κακο θα ειμαστε ακομα πιο προσεχτικοι.....

Ελπίζω να τα καταφέρω με τα σερπαφαρ. Αλλιως θα συνεχισω μονη μου οπως εκανα το τελευταίο χρονο... απλα ειπα να δοκιμασω και αυτα εφοσον ο γιατρος μου μου ειπε οτι με βαση το δικο μου ορμονολογικο Προφίλ τα χαπια ειναι αφοβα για τυχόν παρενεργειες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το θυμάμαι το ιστορικό σου. Πολύ ψυχοφθόρο όλο  αυτο. Κάνε έναν έλεγχο προγεστερόνης καλού κακού. Αν είναι πολύ χαμηλή ίσως δυσκολεύει την εμφύτευση η την αναπτυξη τ εμβρύου. Ήταν από τις πρώτες εξετάσεις που έκανα κ ήταν οκ.

Όσο για τη θρομβοφιλια δ είναι κάτι. Εγώ είχα κάνει την εξέταση προληπτικά πριν την εξωσωματική κ βγήκα θετική σε κάποια μετάλλαξη. Από την πρώτη μέρα που έκανα τη χοριακη ξεκίνησα αντιπηκτικες και σαλοσπιρ. Μόλις έκλεισα τον 4ο σταμάτησα τις ενέσεις κ συνεχίζω με σαλοσπιρ. Κάθε μήνα όμως τ παρακολουθουμε, μπορεί τον τελευταίο μήνα να κάνω πάλι ενέσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μπορεί όλοι να σ λένε αφού μένεις τόσο εύκολα έγκυος είναι πολύ καλό αλλά δεν είναι έτσι. Μόνο εσύ ξέρεις τι πέρασες. Διάβαζα αντίστοιχες περιπτώσεις πριν μείνω έγκυος κ έλεγα δ πειράζει αν αργει αρκεί όταν έρθει να μείνει. Ούτε μπορώ να διανοηθω τι περνάς κ συ κ άλλες κοπέλες με παρόμοιες εμπειρίες. Εύχομαι όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολυ.........απο τη μια χαιρομαι που μενω σχετικά ευκολα αλλα απο την αλλη φοβάμαι....ομως θα τα καταφερω και εγω οπως ολες μας.....δε μπορει...θα γινω και εγω μανουλα...

Ξερεις κατι το ειχα σκεφτει κ εγω αυτο για τη προγεστερονη......το ειχα πει στο γιατρο μου αλλα δε θεώρησε πως αυτο έφταιξε για τη παλινδρομη.... Ωστοσο εκεινη τη στιγμη μου εγραφε ποια χαπια να παρω για τη θεραπεια μου μετα την αποσεξη ( cyclacur και utragestan) και μου ειπε: σου γράφω παραπανω κουτακια ουτρετζεσταν να έχεις για την επομενη φορα που μπορείς να χρειαστεις στην εγκυμοσύνη...αρα υποθετω πως το εχει στο νου του...

Σου ευχομαι ολα καλα να πανε στην εγκυμοσύνη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα τα καταφέρεις! Μικρή είσαι, υγιής εισαι, σύντομα θα χεις τ μωράκι σου στην κοιλίτσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Efik29 είπε:

Πεταλουδιτσα τι κανεις? Σε ποια μερα εισαι τωρα? Εγω ειμαι στην 11 κ σημερα θα κανω την ενεση

Καλημέρα! Εγω ειμαι 18η.... προχτές το βράδυ ή χτες το απόγευμα είχα θετικο τεστ ωορρηξιας που σημαινει πως έφτασα στις γόνιμες... εχω ακομα δρομο μπροστα μου καθώς εχω μεγαλο κυκλο.... με το καλο και σε σενα οι προσπάθειες! Ποσα ωαριακια έκανες ξερεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω έχω πάρει κλομιφαινη κ πρεγκνυλ για 4 μήνες......κ ρωτάω. ......η ωορηξια γίνεται πάντα σε 36 -40 ωρες από την ένεση η μπορεί και μετά από δυο τρεις μέρες? ? Κ ρωτάω διότι την πρώτη φορά αδιαθετησα μετα απο 20 μέρες κ τωρα με ένεση στις 13/05 κ ακόμα δεν αδιαθετησα κ ας περασαν 17 μέρες. ..εχω κυκλο 29 - 30 ημερών. .

@Petalouditsa28 ποια μερα έκανε ς  την ένεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Efik29 είπε:

4 εκανα. Τωρα θα δειξει πως θα παει. Καλα αποτελεσματα ευχομαι

Επισης! Ευχομαι να εχουμε χχαρμόσυνα νεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η geozak είπε:

Κ εγω έχω πάρει κλομιφαινη κ πρεγκνυλ για 4 μήνες......κ ρωτάω. ......η ωορηξια γίνεται πάντα σε 36 -40 ωρες από την ένεση η μπορεί και μετά από δυο τρεις μέρες? ? Κ ρωτάω διότι την πρώτη φορά αδιαθετησα μετα απο 20 μέρες κ τωρα με ένεση στις 13/05 κ ακόμα δεν αδιαθετησα κ ας περασαν 17 μέρες. ..εχω κυκλο 29 - 30 ημερών. .

@Petalouditsa28 ποια μερα έκανε ς  την ένεση

Δεν εκανα ενεση εγω..... υποθετω ομως οτι εκανα ωορρηξια καπου μεταξυ 16η, 17, 18ης ημερας...οπως συνήθως βασικα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια εχω μια απορια. Πως η ωορηξια καθοριζει ποτε θα ερθει περιοδος αφου υπαρχουν κ κυκλοι χωρις ωορηξια η καμια φορα τυχαινει να κανουν κ ωορηξια προς το τελος του κυκλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...