Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τοκετος σε δημοσιο νοσοκομειο


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,σε περιπου 7εβδομαδες γενναω...Μιλησα με τον γιατρο πριν λιγες ημερες για τον τοκετο..ο ιδιος ειναι γιατρος στο θριασιο και επιμενει οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα το δημοσιο απο το ιδιωτικο περα απο ελαχιστα...ειναι βεβαια και το οικονομικο,συνολικα εκει θα μας κοστισει περιπου 2.100€ ενω στο ιδιωτικο 3.500€..εχει γεννησει καμια σε δημοσιο να μου πει την εμπειρια της;;;η αληθεια ειναι οτι απο αυτα που ακουμε για τα δημοσια φοβαμαι,αλλα εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα Αγγελική. Γέννησα 01/09. Στο Αρεταίειο το οποίο είναι δημόσιο νοσοκομείο.. Είχα τους ίδιους ακριβώς ενδοιασμούς με σένα πριν γεννήσω.. Πίστεψέ με είναι αυτό που σου λέει ο γιατρός σου. Δεν έχει ουσιαστική διαφορά όσον αφορά τον τοκετό. Και ίσα ίσα που αν κάποιο παιδάκι πάθει κάτι στα ιδιωτικά συνήθως το στέλνουν σε δημόσιο νοσοκομείο για να γίνει καλά. Τα ιδιωτικά είναι πιο ακριβά ως προς το ότι θα σε ταΐσουν καλύτερα και θα είναι πιο κυριλέ το δωμάτιο.. Στα περισσότερα μάλιστα πρέπει να έχεις δικά σου παμπερς κτλ για το μωρο.. Ενώ εγώ στο Αρεταίειο δεν χρειάστηκα τίποτα εκτός από τα φορμάκια του μωρού. Ίσως να μην είναι έτσι σεβολες τις περιπτώσεις αλλά μην υποτιμάμε τα δημόσια νοσοκομεία. Επίσης δεν πλήρωσα τίποτα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σε ευχαριστω πολυ που απαντησες...ηδη εχω αρχισει να φτιανχω μια λιστα με τι θα χρειαστω αν καταληξω για δημοσιο...ισχυει οτι πρεπει να εχεις μαζι σου αποστηρωτη και μπιμπερο και αν χρειαστεις συμπληρωμα γαλα αν δεν τους πιεσεις δεν σου δινουν;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοίτα αυτό μάλλον έχει να κάνει με το νοσοκομείο.. Στο Αρεταίειο είχαν τα πάντα. Εγώ είχα πάρει μπιμπερό αζι μου αλλά δε χρειάστηκε. Συνήθως γάλα ξένο δε σου δίνουν γιατί δεν το θεωρούν σωστό αν θηλαζεις.. Ας πούμε εγώ τις 2 πρώτες μέρες που δεν είχε κατέβει το γάλα ακόμα και πείναγε συνέχεια το μωρο κ ζήτησα γάλα και μου είπαν πως αν δεν κρίνει ο γιατρός ότι χρειάζεται δε δίνουν.. Να ζοριστω με όσο είχα στο στήθος.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβα...ειχες μπει μια μερα πριν για εξετασεις και τετοια;;;γιατι στο θριασιο μαλλον κατι τετοιο παιζει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πήγα με σπασμένα νερά. Δεν χρειάστηκα εξετάσεις. :) μην ανησυχείς. Πραγματικά αν είναι καλός ο γιατρός σου κ του έχεις εμπιστοσύνη όλα καλά θα πάνε. :) και εύχομαι ολόψυχα να γεννήσεις με ένα πόνο όπως εγώ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να είσαι καλά γλυκιά μου. Μακάρι να μπορούσα να σου απαντούσα πιο συγκεκριμένα αλλά δε γέννας στο Αρεταίειο :P με το καλό και πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική κ γω σε δημόσιο γέννηση στη Θεσσαλονίκη κ πραγματικά ήταν καλύτερα κ από ιδιωτικό. Δεν πλήρωσα ούτε δραχμή κ είμαι ενθουσιασμενη από την όλη εμπειρία γιατί είχα άλλη γνώμη για τα δημόσια. Γεννησα στο Παπαγεωργίου. Τα μωρά τα κρατάνε στην αίθουσα νεογνων αυστηρά τις ώρες επισκεπτηριου κ όλες τις υπόλοιπες ώρες επιλέγεις εσύ αν θες να το έχεις συνεχώς η όχι. Έδιναν ξένο στα μωρά 10μλ μισή με μια ώρα πριν τα φέρουν για θηλασμό για να μην είναι τελείως νηστικα κ νευριαζουν κ δεν πιάνουν θήλη. Θυμάμαι που τις έλεγα μην δώσετε ξένο θέλω να θηλασω (την Τρίτη μέρα μου ήρθε το γάλα) κ μου έλεγαν εμπιστεύψου μας κ θα θηλασεις 100% κ όντως θηλασα 9 μήνες κ στην αρχή για μένα ήταν πολύ δύσκολα. Εμπιστεύψου το γιατρό σου κ μην κολας σε ταμπέλες. Δεν ξέρω πως είναι στο θριασιο αλλά εύχομαι να είναι σαν το Παπαγεωργίου. Με το καλό κ μ ένα πόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ για τη απαντηση σου...μετα απο συζητηση και με τον αντρα μου καταληγουμε οτι θα γεννησω στο θριασιο γιατι το κυριοτερο ειναι ο γιατρος μου...τωρα εχω ξεκινησει να κανω σιγα σιγα μια λιστα για το νοσοκομειο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν τον εμπιστεύεσαι να πας με κλειστά μάτια κορίτσι μου. Ότι άλλο χρειαστείς εδώ ειμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ Κωνσταντινα.....!!!!!εγινα κουραστικη αλλα ειχα γεννησει το πρωτο στο ρεα και δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι το δευτερο θα παω σε δημοσιο....ε και κακα τα ψεματα δεν εχουμε ακουσει τα καλυτερα για τα δημοσια νοσοκομεια....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλαβαίνω απόλυτα!!! Εμένα το πρώτο μου είναι κ είχα ακούσει διάφορα αλλα λόγω του γιατρού μου έπαψα να το σκέφτομαι... Και αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν κατάλαβα γεννα. :) με το καλό λοιπόν :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...