Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρεφος Και Διατροφη


Recommended Posts

καλημερα σας!!ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ευχαριστησω που μπηκα στην παρεα σας και να σας θεσω με την σειρα μου τα ερωτηματα που με απασχολουν...9 μαιου γεννησα με καισαρικη ενα υγιεστατο αγορακι...βγηκε 3.320...βεβαια επειδη το θηλαζα αποκλειστηκα στο νοσοκομειο..εχασε αρκετα γραμμαρια...εγω δυστυχως οσο και να το παλεψα με ατελειωτες ωρες θηλασμου να χορτασει τπτ...λογω οτι δεν εχω αρκετο γαλα...πεινουσε ολο και παραπανω με αποτελεσμα να στεναχωριεμαι και να κλαιω...οταν με το καλο φτασαμε σπιτι αποφασισα να παρω την παιδιατρο και να την ρωτησω τι να κανω...μου ειπε να παρω και συμπληρωμα,ετσι και εκανα του εδινα και στηθος και μπιμπερο...αυτη την στιγμη ειναι 21 ημερων και πινει 160 με 170 ml.ξυπναει μονο του στις 4 με 5 ωρες και το βραδυ μπορει να κοιμαται εως και 6 ωρες...απλα δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικα ολα αυτα για ενα τοσο μικρο βρεφος...τα γευματα του βγαινουν γυρω στα 4 με 5.και συνολικα βγαινουν στα 700ml.και αλλο ενα ερωτημα που με απασχολει παραπολυ ειναι οτι μου βγαζει σχεδον στα περισσοτερα γευματα γουλιες αλλες φορες με λιγο γαλα και αλλες με πολυ...πρεπει να φοβαμαι για κατι?να σημερα πχ τον ταισα εφαγε 150ml συν στηθος και ενω τον ερεψα 20 λεπτα....και δεν εβγαλε τπτ ξαφνικα εκει που πηγα να τον κοιμησω...τσακ και μου βγαζει μια μεγαλη γουλια με γαλατακι....δεν ξερω αν ειναι εμετος αυτο που εβγαλε γιατι μου εχουν πει οτι οταν το μωρο κανει εμετο το χρωμα του ειναι κιτρινοπο και μυριζει σαν ξινισμενο γαλα.ενω η γουλια ειναι ασπρη και μυριζει γαλατακι...ισχυει?η εγω νομιζω οτι ειναι γουλιες και ειναι τελικα εμετος?ειμαι καινουργια μαμα οπως καταλαβατε και εχω ανχωθει για τα παντα...νομιζω καμια φορα οτι τον ταιζω λαθος γιατι εκει που τον ταιζω μια μου πνιγετε μια κανει πως παει να κανει εμετο τι να πω???τον εχω σε ορθια σταση οσο μπορω βεβαια γιατι δεν καθετε και το μπιμπερο καθετο...και το ρεβω στα ενδιαμεσα του φαγητου του...φοβαμαι μη του πεφτει βαρυ το γαλατακι...τι λετε και σεις???οι απαντησεις σας για μενα θα ειναι σωτηριες!!!σας ευχαριστω πολυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου!!!λοιπον για να μην αγχωνεσαι.οταν τα μωρα βγαζουν γουλιτσες ειναι γιατι δεν εχει κλεισει ακομα ο δακτυλιος μεταξυ στομαχιου και οισοφαγου οποτε το γαλα ανεβαινει.αυτο συμβαινει στα περισσοτερα μωρα και λεγεται παλινδρομιση και συνηθως ακολουθειται απο λοξυγγα.τωρα η παλινδρομιση χωριζεται σε ηπια(γουλιτσες ασπρες εστω και μεγαλες που μυριζουν γαλα)και στην πιο βαρια (εμετος - κιτρινη εκκριση που μυριζει ξυνιλα).και η πρωτη και η δευτερη περιπτωση ΔΕΝ ειναι ανησυχητικες.απλα ρωτα τον παιδατρο σου μηπως του δωσεις ενα σιροπακι που μοιαζει με το δικο μας το γκαβισκον για να μην του ερεθιστει ο οισοφαγος και καποια στιγμη δε θελει να φαειγιατι στην παλινδρομιση δεν ειναι μονο αυτο που βλεπουμε εμεις να βγαινει αλλα και αυτο που ανεβοκατεβαινει και τελικα μενει στο στομαχακι τους.επισης οι γουλιτσες ποτε δεν ειναι τοσο ΜΕΓΑΛΕΣ οσο μας φαινονται εμας!απλα απλωνει το γαλα και φαινεται πολυ.ισως σου πει να του δινεις ενα πιο πηχτο γαλα για να μενει στο στομαχι.οσο για το πνιξιμο δεν κανεις κατι λαθος.απλα το μικρουλι σου ειναι λαιμαργο και ρουφαει πιο πολυ απο οτι μπορει να καταπιει.επισης στην παλινδρομιση δεν πα να το κρατας μια ωρα μπορει να βγαλει και δυο ωρες μετα το φαγητο.γιαυτο παντα ξαπλωμενο σε κλιση(βαλε μια πετσετα η΄κουβερτα κατω απο το στρωματακι που κοιμαται στο υψος του κεφαλιου περιπου 30 μοιρες)και παντα στο πλαι.βαλτου στην πλατουλα παλι κουβερτουλα η΄πετσετουλα τυλιγμενη σε ρολο.ετσι δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.για το συνολο του φαγητου του ειναι αρκετο αλλα ολα τα παιδια δεν ειναι ιδια.και παλι συζητησε το με παιδιατρο.ελπιζω να βοηθησα λιγο και οτι θες εδω ειμαι παλι!βλεπεις η μπεμπα μου εχει ηπιας μορφης παλινδρομιση και εχω παρει μαστερ!!!και παλι να σου ζησει το μπουμπουκι!!!!    [smilie=icon_sunny.:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σου!με βοηθησαν πολυ..πηρα αμεσως την γιατρο με το που διαβασα το μνμ σου.ευτυχως ο μπεμπακος μου δεν εχει παλινδρομιση απλα επινε παραπανω απο αυτο που χωρουσε το στομαχακι του και εβγαζε μετα μεγαλες γουλιες..τωρα εδω και 2 μερες δεν βγαζει...του δινω λιγοτερο απο οτι επινε ειχε φτασει να πινει 200 με 195 ml.παρα πολλα για ενα βρεφος 25 ηεμερων.τωρα εχουμε φτασει αναλογα και την διαθεση του στα πιο φυσιολογικα 150 με 160 170mlπαραπανω δεν παμε...και ετσι δεν μου βγαζει γαλατακι..και ειμαι πολυ χαρουμενη!!και η γιατρος μου ειπε πριν της 3 ωρες να μην τον ταιζω και ας κλαιει γιατι και παλι πινει πολλα για την ηλικια του...σε ευχαριστω για ολα!!!να σαι παντα ευτυχισμενη και να χαιρεσαι τα αγγελουδια σου!!! [smilie=love4.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...