Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Νοεμβριου-Δεκεμβριου 2014 -Ιανουαριος 2015


Recommended Posts

χαχαχα.... εγω σε οσες γυναικες εχω πει οτι δεν εχω συμπτωματα(που εχουν ηδη απο 1-2 παιδακια) που ειπαν να μην χαιρομαι κ οτι τα "καλυτερα"θα ερθουν αργοτερα... οποτε ειμαι λιγο επιφυλακτικη.. :/
Σου ειπε τιποτα ο γιατρος να προσεχεις με την σχολη σου...? Δεν νομιζω εε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικα γεωργια και να ρωτησεις τον γθατρο σου...

Εδω μεσα η καθε μια λεει την αποψη της αλλα για την καθεμια μονο ο γιατρος της ξερει...

Γεια σου τονινι μπορει να μην εχεις καθολου σε αυτη την εγκυμοσυνη τιποτα και στην επομενη να σου ερθουν τα πανω κατω και παλι μπορει και οχι.

Λαχειο ειναι αυτα...

Ας πανε ολα καλα σε ολες μας μεχρι το τελος... Αυτο εχει μονο σημασια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονινι μου ειπε μονο να μην σηκωνω πολλα βαρη ειδικα τωρα που ειμαι στο 1ο τριμηνο.Ενημερωσα και τους καθηγητες διοτι εκτος οτι δεν πρεπει να σηκωνω ζαλιζομαι συνεχως και βγαινω καθε τρεις και λιγο απο την αιθουσα για να παω να κανω εμετο.Κατα τ'αλλα ολα μια χαρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια !!!χαίρομαι που μεγάλωσε ή παρέα μας!!δεν θυμάμαι αν συστηθηκα, είμαι ή Μαρία 36 χρονων κ περιμένω το το τρίτο μου παιδάκι!απο συμπτώματα δεν ειχα στα 2 μου τίποτα,ηταν σαν να μην ήμουν έγκυος μέχρι το τέλος αν εξαιρεσω μονο τον πόνο που στο ισχειο κ δεν μπορουσα να κάνω καποιες κινήσεις.. έβαζαν σχεδόν 22 κιλά στις εγκυμοσύνες αλλά δεν με χαλούσε γιατί είμαι τώρα 48 κιλά..τα έχαναν αμέσως δυστυχώς για μένα..σε αυτό έχω λιγες ζαλάδες αλλά αντεχοντε...καρδουλα άκουσα με στην 6 βδομα κ θα ξανά πάμε τέλη Μαϊου.. εδώ κ 3 χρόνια κάθομαι!!δεν δουλεύω..σας έδωσε ο γιατρός φιλικό οξυ κ σιδιρο? Για τις ζαλάδες βοηθάει πολύ ο σιδιρος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! εγω απο συμπτωματα δεν εχω τιποτα ακομα και ελπιζω ετσι να συνεχιστει, ουτε υπνηλια εχω ουτε ζαλαδες τιποτα! μονο το στηθος που εχει πρηστει και ποναει. και στο πρωτο μου παιδακι δεν ειχα πολλα προβληματα μονο κατι ημικρανιες ειχα στο πρωτο τριμηνο. Και εγω ντελφιν στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 25 κιλα και ξεκινησα απο 62 μετα τα εχασα βεβαια χωρις ιδιατερο κοπο γιατι θηλαζα κιολας,  αλλα τωρα προσπαθω να μην παρω τοσα πολλα αν και ειναι πολυ δυσκολο να μην τρωω γιατι εχω απιστευτες λιγουρες ομως προσπαθω με φρουτακια και σαλατες να ξεγελω την πεινα μου γιατι καλοκαιρι ερχεται να μην ειμαι και εντελως χοντρη! να ειμαι λιγο.... εγω δουλευω σε μια δημοσια υπηρεσια και θα βγω σε αδεια κυησης μολις μπω στον 5ο μήνα. Φολλικο οξυ παιρνω εδω και πααααραπολυ καιρο, πολυ πριν μηνω εγκυος! απο τοτε που ξεκινησαμε προσπαθειες με τον αντρα μου.. απο περσυ τον Σεπτεμβριο μετα  το σταματησα 1 μηνα γιατι ειχα μια αποβολη και επερνα αντισυλληπτικα και τα αρχισα και παλι. Σίδηρο δεν μου εδωσε ο γιατρος ακομη και απορω γιατι? σημερα που πηρα τον προγεννητικο ελεγχο ειδα οτι κατεβηκε ο αιματοκριτης μου στο 35! οποτε θα του πω να το ξεκινησουμε σιγα σιγα. στη κορη μου επερνα απο την αρχη σιδηρο φολλικο ασβεστιο και μαγνησιο!  Εκλεισα χτες την 6η εβδομαδα και την Παρασκευη που ειχα παει για υπερηχο καρδουλα δεν μπορεσαμε να ακουσουμε ακομα ελπιζω τωρα αυτη την Παρασκευη που θα ξαναπαω να την ακουσουμε. Αυτα κοριτσια μου, καλα να ειστε φιλια τα ξαναλεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια , και εγώ Θεσσαλονίκη είμαι με τελευταία περίοδο 23/03 ... περιμενω να παω την άλλη Τεταρτη ελπίζοντας να ακούσω καρδούλα!και εγώ μόλις μπω στον 5ο θα σταματησω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντιντινα εχουμε μαλλον και την ιδια ΠΗΤ εμεις! 28 Δεκ δε σου ειπανε? εχεις υπολογισει ποτε περιπου σταματας απο τη δουλεια? 21 Ιουλιου μου ειπε ο γιατρος αλλα δεν εχω ψιλομπερδευτει με τις βδομαδες και τους μηνες!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν τον ρωτησα μιας κ δεν ακουσα ακομη καρδουλα , για αυτο θα παω την αλλη εβδομαδα, στον πρωτο υπερηχο ειδαμε σακο , αλλα υπολογιζω τελος Ιουλιου κ εγω ... 28/12 ναι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια και σε σας και στα μπεμπακια σας... 
Εμενα ο γιατρος απο την αρχη που το πα οτι ειχα καθυστερηση(απο τις πρωτες 3 μερες ) μου εδωσε το filicine (που ειναι για το φυλλικο οξυ..)
Οσο αναφορα τωρα για σιδηρο και τετοια,δεν μου χει δωσει ακομη τιποτα γιατι περιμενε τα αποτελεσματα απο τον προγενετικο..Σημερα θα παω να τα παρω..
Παντως μπορει ακομη συμπτωματα να μην εχω οπως η Γεωργια,αλλα κοριτσια εχω τρομερες υπνηλιες... Δηλαδη μπορει να καθησω 10λεπτα στον καναπε μολις γυρισω απο την δουλεια και τσουουουοπ κοιμαμαι.. χαχαχα... 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχω φρικαρει... δεν ξερω τι να κανω.. 
Ελπιζω οι πιο παλιες μαμαδες να με βοηθουσουν που τα χουν ξαναπερασει..Πηρα τα αποτελεσματα απο τον προγενετικο ελεγχο.. Ολα μια χαρα αν εξαιρεσοθμε τον λιγο χαμηλο αιματοκριτη... 
Ολες οι εξετεσεις για τα ανοσοβιολογικες εξετασεις,που ειναι τα αντισωματα για τοξοπλασμα,HCV,HIV I+II,CMV ειναι ολες αρνητικες... 
Τα αντισωματα ερυθρας IgM ειναι αρνητικα και αυτα,αλλα τα αντισωματα ερυθρας ΙgG ειναι θετικα και μαλιστα με το τρελο ποσοστο 434... 
Εχω διαβασει διαφορα μεσα σε Site  και θα χασω το κεφαλι μου σε λιγο.. 
Μετον γιατρο μου εκλεισα ραντεβου την τεταρτη να παω.. 
Μπορει καμια να βοηθησει......??????????????? :-ss  :-ss  :-ss  :-ss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου.Τι ωραα μεγαλωνει η παρεα μας!Κι εμενα μου εχει δωσει το filicine(φιλικο οξυ).Την παρασκευη εχω κι εγω ραντεβου να ακουσουμε καρδουλα.Με το που μπηκα στην 6η εβδομαδα πηγα στον γιατρο και δεν ακουσαμε τιποτα μονο σακο ειδαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια δεν μπορεις να φανταστεις το συναισθημα οταν ακουσεις την καρδουλα του... 
Πραγαματικα...  Ειδικα (αποψη μου)οταν ειναι το πρωτο παιδακι ολα ειναι πρωτογνωρα... 
Εγω βεβαια ανυπομονουσα οσο τιποτα να παω επιτελους να ακουσουμε την καρδουλα του,και οταν ξημερωσε εκεινη η μερα,ολο μεσα στο μυαλο μου γυρναγε η σκεψη:"και τι θα κανω αν δεν ακουστει η καρδουλα του.. ? αν κατι εχει παει στραβα.?? "
Βεβαια ολα ηταν μεσα στο μυαλο μου απο το αγχος.. Και δοξα το Θεο το μπεμπακι μου τοτε ειχε 145 παλμους..!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω εχω αγωνια.Την προηγουμενη εβδομαδα πως και πως το περιμενα αλλα τιποτα.Στο πρωτο παιδακι ολα ειναι πρωτογνωρα.Κοριτσια που θα γεννησετε;Σε δομοσιο νοσοκομειο η σε ιδιωτικη κλινικη;Εγω λογο οικονομικων σε δημοσιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν ξερω ακοομη.. ο γιατρος μου ειναι συμβεβλημενος με ιδιωτικη κλινικη,αλλα θα τον ρωτησω πρωτα ποσο παει το μαλλι,μην χασω το δικο μου το μαλλι με την τιμη.. χαχα.. κ απο κει κ περα,θα το σκεφτω για δημοσιο.. γιατι οπως ολες καταλαβαινετε και το βιωνεται λεφτακια δεν υπαρχουν....!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω σε αυτη που παω τωρα ειναι σε ιδιωτικη.Ρωτησαμε ποσο παει και μας επεσαν τα μαλλια.Πηγαμε στο νοσοκομειο ρωτησαμε και ολα οκ εκει.Την παρασκευη θα παω τελευταια φορα σε αυτη και την δευτερα μου ειπαν απ'το νοσοκομειο να παω με ολες τις εξετασεις να με δουν και συνεχιζω εκει.Ευτυχως απο γνωστους ξερω πως ειναι πολυ καλα στο νοσοκομειο παρα στην κλινικη που εχουμε εδω,απο θεμα προσωπικου μεχρι και το φαγητο.Γιατι να δωσουμε 2000 η 3000 και να μην παμε τσαμοα στην ουσια;Δεν ηταν κατι που το θελαμε τυχαια εγινε οποτε λεφτα στην ακρη δεν υπαρχουν οπως δεν υπαρχει και δουλεια.Γονεις,συγγενεις και φιλοι θα βοηθησουν δινοντας μας ρουχαλακια επιπλα και οτι αλλο χρειαστει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonini μου δεν ξέρω να σου απαντήσω για την τιμή που είδες στις εξετάσεις αλλά γιατί δεν παίρνεις τηλ τον γιατρό σου να σου φύγει οποιαδήποτε σκέψη και άγχος;;;

 

βλέπω οι περισσότερες την παρασκεύη έχουμε ραντεβού....

αχ τι ωραία που έχω εσάς και μιλάω....

επειδή είναι η δεύτερη μου φορά και η πρώτη έλειξε λίγο πριν γεννήσω φοβάμαι και δεν θα το πω σε κανέναν πριν τον 4 μήνα....

και εγώ μόνο φιλικό παίρνω αφού ο αιματοκρίτης είναι καλός και για να μη μου δώσει σίδηρο και μου φέρει περισσότερες αναγούλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα τον πηρα τηλ με το που πηρα τα αποτελεσματα στα χερια μου αλλα πριν προλαβω να τα ανοιξω και μου ειπε να παω την τεταρτη να τις δει... μετα απο το τηλεφωνημα ανοιξα και ειδα ατα αποτελεματα.. :/ θα κανω υπομονη 2 μερουλες ειναι.. 
Γεωργια εχεις απολυτο δικιο.. Και εμενα ρουχαλακια και τετοια θα μου δωσει η αδελφη μου που εχει κανει παιδακια και εχει φιλαξει πολλα.. Δοξα το θεο υπαρχουν ατομα διπλα μας.:) 
αλλα κ εγω θα τον ρωτησω ποσο θα παρει στην γεννα και αν μου πει κανενα αστρονομικο ποσο θα παω σε δημοσιο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονινι  ο γιατρος μου, μου ειπε για  τα αντισωματα του κυτταρομεγαλοιου (IgG) πρεπει να βγαινουν θετικα δηλαδη πανω απο 6 AU/ml και οτι αυτο ειναι το φυσιολογικο. εγω εχω 60.600 ενω τα IgM πρεπει να βγαινει αρνητικο δηλαδη μικροτερο του 1. θα ρωτησω παντως ξανα οταν θα παω την Παρασκευη και θα σου πω αλλα μαλλον εσυ θα πας νωριτερα στον δικο σου οποτε θα σου φυγει και το ανχος. απο το τηλεφωνο παντως που του τα διαβασα ολα τα αποτελεσματα μου, μου ειπε ολα καλα. δηλαδη τα φυσολογικα ειναι toxo IgM αρνητικο, toxo IgG αρνητικο, rubella IgM αρνητικο, rubella IgG θετικο, CMV IgM αρνητικο και CMV  IgG θετικο . αυτα ελπιζω να βοηθησα.. τωρα για το που θα γεννησω... μαλλον θα παω στο δημοσιο που ειχα γεννησει και την κορη μου γιατι μου εβγαινε πιο φτηνα απο ιδιωτικη και γιατι με παρακολουθουσε ενας συγκεκριμενος γιατρος που τον εμπιστευομουν και με ξεγεννησε αυτος ο ιδιος και οχι κανενας ειδικευομενος.. οποιος ειχε εφημερια οταν σπασαν τα νερα δηλαδη.. , τον πληρωσα βεβαια αλλα απο το να παω σε ιδιωτικη και να δωσω 2-3 χιλιαρικα καλυτερα ηταν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ Joanna...Να σαι καλα... ναι καταλαβα καποια πραγματα...Εμενα το (IgM μου ειναι στο 0,3 με ανωτερη τιμη το 0,8) Τωρα την Τεταρτη που θα παω θα τον ρωτησω για να μαθω καλυτερα.. 
Παντως αν μπορεσεις και το θυμηθεις ρωτα και τον δικο σου γιατρο για να εχουμε και αλλη μια ιατρικη αποψη...!! 
:) 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοεις το IgM  του κυτταρομεγαλοιου να υποθεσω? ενταξει σου ειναι μια χαρα και εμενα ειναι 0.38 και λεει ανωτερη το 1. οποτε ειναι οκ. ωστοσω  θα ρωτησω και θα σου πω! παω για υπνο τα λεμε! καληνυχτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!!τι κανετε?βλεπω ολες ειστε καλα κ χαιρομαι πολυ!!!

τονινι γι'αυτα δεν εχω ιδεα ποτε ειναι καλα κ ποτε οχι..ρωταω τον μικροβιολογο αν ειναι καλα κ μου τα λεει !! [smilie=read2.gif]

εγω γεννησα κ τα 2 μου σε νοσοκομειο..τον γιο μου ιπποκρατειο κ την κορουλα μου στο παπαγεωργιου...αλλα επειδη ειχα κ στα 2 πολυ δυσκολη γεννα,πολλες ωρες πονου θελω να μαζεψω οσο μπορω λεφτα για να γεννησω με τον γιατρο μου αυτη τη φορα στην γενικη κλινικη..θελω να κανω επισκληριδιο..αλλιως αν παω στο νοσοκομειο κ γνωρισω κ εκει εναν γυναικολογο κ να τον εχω αγκαζε!!αλλα τον εξωτερικο γιατρο μου τον λατρευω..δεν τον αλλαζω!!

γιωργια εδεσσα μενεις?εκει μεγαλωσα..στην μεραρχια εμενα..

joana που ειχες γεννησει?ησουν ευχαριστημενη με τον γιατρο?

κατερινα ολα καλα θα πανε!!μην αγχωνεσαι!! [smilie=love1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.

Έχω πολυ καιρό να μπω αλλα σήμερα διάβασα όλα τα νέα σας και χαίρομε πολύ που είστε ολες καλα.

Έγω ειμαι στην 12 Εβδομάδα, εχθές κάναμε αυχενικη  και ολα πολυ καλα το μπεμπε μου ειναι 5,39 εκατοστά, αρτιμελές και πιθανότατα Αγοράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Delphine Έκανα την διαδικασία που περιγράφεις παραπάνω για να βάλω ticker άλλα μετά την αντιγραφή πάω στην επεξεργασία προφίλ και δεν ξέρω που να κάνω επικόλληση. Θα μπορούσες να μου δόσεις οδηγίες?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai εγω θέλω να μάθω πως μπαίνει....αλλά θέλω αναλύτικές πληροφορίες....θα πάω σε άλλο site αν ναι σε ποιο και γενικά όλη τη διαδικασία......

 

Μπραβο μαράκι...όλα να πάνε καλά μέχρι το τέλος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα τους ξαναδοκιμασω σιγουρα μαζι , μολις περασουν τα ζορια με τα δοντια... Να μου πεις εχει ακομα αλματα και διαφορα αλλα θα το τολμισω !!! Γενικα εμενα το πανε πολυ χορωδια . Δεν προλαβαινει να κλαψει ο ενας αρχιζει και ο αλλος .. μου το καναν και απο βρεφακια αυτο... Και αν παω να μαλωσω, με "ορμανε" μαζι και οι δυο... Απο ζηλια πως πατε? Εμενα η μικρη ζηλευει , παιρνω αγκαλια τον μικρο και ολο χωνεται αναμεσα και τον διωχνει.. προσπαθω της μιλαω αλλα εκει το χαβα της... Γενικα με γνωστες που μιλαω ,οσες εχουμε 1 και 1 λενε τα κοριτσια ειναι πιο ξεπεταγμενα και τους κανουν οτι θελουν ..  Αυτη τη συνδεση με Κάιρο που αναφερει παραπανω η @annie την ξαναδιαβασα καπου, και περιμενω να δω πως θα ναι... Αυτο μας ελειπε...🤣🤣🤣🤣
    • Όλα καλά κορίτσι μου,έφαγα μια απονεύρωση και ελπίζω να έγινε δουλειά για να σταματήσω να ποναω...Όλα τα υπόλοιπα θα τα δω αφότου γεννήσω με το καλό!!!Τώρα ετοιμαζόμαστε για Πάσχα και μόλις γυρίσουμε ξεκινάμε ετοιμασίες...
    • Χαχαχαχα όντως μόνο για φαγητα λέμε 😂 δεν ξέρω καθόλου κορίτσι μου εμένα που την έδωσαν την κουνια αλλά τώρα από τι ξύλο είναι φτιαγμένη δεν έχω ιδέα.. επισης δεν πολύ κοιμήθηκε στην κουνια της, έτσι έχει μείνει 
    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...