Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν12


Recommended Posts

Γειά σας!

Αχ, γεννάει και η Μύριαμ!!! Τι καλά!!!!

Νία, γιατί να σε βάλουν στο Ιασώ για μια βδομάδα χωρίς λόγο; Είναι απολύτως φυσιολογικό να μη θέλεις να πας, μετά από την εμπειρία που έχεις από εκεί... Αφού είσαι μια χαρά.

Αγγελική, μάλλον θα πρέπει να βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου. Δεν πειράζει βρε αν είναι χάλια απλωμένα τα ρούχα (αν και, δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να είναι χάλια απλωμένα τα ρούχα. Ρούχα είναι, όπως και να τα απλώσεις, θα στεγνώσουν κάποια στιγμή). Δεν πειράζει αν είναι όλα τέλεια! Κι ο άντρας μου δεν τα κάνει και τέλεια, αλλά δε θα σκάσω. Εγώ, όμως, έχω και τη μάνα μου για βοήθεια. Εσύ θα εξαντληθείς άμα τα κάνεις όλα μόνη σου.

Στην επισκληρίδιο, απ' ό,τι διάβασα και όπως λέει και η Γιώτα, δεν μένει μέσα η βελόνα, μπαίνει και βγαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλα ντε αυτο δεν καταλαβενω και εγω μάλλον για τα λεφτά γινοντε όλα τι να πω να γέννησω να ηρεμησουμε πια και ούτε να το ξαναδώ το κολομαιευτηριο ......

Μου έστειλε το νασιακι μνμ γέννησε η μυριαμ με φυσιολογικό τοκετο Πριν απο μια ώρα 3 κιλά ο μπεμπακος μας ......

Καλη λοχεια να έχει η φιλενάδα μας και να τον καμαρωσει όπως ποθει ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νια οντως γιατι να μπεις μια βδομαδα νωριτερα;;;; :roll: για να χρησωσεις το ιασω...δεν το καταλαβαινω...ο γιατρος σου δεν σου ειπε τον λογω;;;..

ανναμαρια αφου ειναι οκ η βυθοσκοπηση γιατι φοβασαι για καισαρικη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!!!

αναστασακο να ξερεις επισης οτι η επισκληριδιος επιταχυνει τον τοκετο

επισης οι πολυ υπερανω σε ολα θα υπαρχουν.. ειτε στη γεννα, ειτε στο θηλασμο, ειτε στην "εκπαιδευση" του μωρου, ειτε στη διατροφη του.. μη δινετε σημασια σε αυτα.. τωρα που θα γινετε-γινατε μανουλες θα ακουσετε πολλα κ διαφορα, το θεμα ειναι μονο να τα φιλτραρετε κ να μην μπαινετε στη διαδικασια να "απολογηθειτε" για την επιλογη σας η να τσακωθειτε

γκερλ γιατι θα κανεις καισαρικη κοριτσακι?

βανεσσακι καλε δεν εχεις τη βελονα μεσα! απλα στην αρχη μπαινει περναει το σωληνακι κ το σωληνακι μενει μεσα απο το οποιο περναει το φαρμακο

ναι δεν καταλαβαινεις τιποτα αλλα θα εχεις τη μαια να σου λεει τωρα πονας, σπρωξε :lol::lol:

α δωρα ειναι απο ενα γκρουπ στο φεισμπουκ.... θα στα κανω αντιγραφη επικολληση κ τα στα στειλω με πμ ;)

μαγια μπυρας δε χρειαζεται να παρεις απο τη στιγμη που τα πατε μια χαρα με το θηλασμο, μπορει να σου δημιουργησουν υπερπαραγωγη

α τιτινακι να χαιρεσαι το μπαμπακα σου! κ οδικος μου γιορταζει σημερα!!

αχ αγγελικουλα μου προσεχε κοριτσακι.. στεναχωρεθηκα...

σε καταλαβαινω κ εγω ετσι ημουν τον πρωτο καιρο.. σε λιγο θα μπειτε σε ενα προγραμμα κ θα ειστε καλυτερα θα δεις! κ θα σου δωσω μια εντελως φιλικη συμβουλη: ασε τον αντρα σου να κανει κατι στο σπιτι κ ας μην το κανει καλα. ετσι εκανα κ εγω με τον δικο μου, ουτε παμπερς δεν τον αφηνα να αλλαξει γιατι δεν το εκανε τοσο καλα οσο εγω (χα!) ουτε να απλωσει ρουχα τιποτα.. κ ο μικρος κολλησε πανω μου κ εκανα κ ολες τις δουλειες..

νια δεν υπαρχει λογος να μπεις μεσα προληπτικα.. καλα λες, ασ μην κολλησεις κ τιποτα

μπουρεκακι μουυυυυυυυυ παραλιγο συμπεθερονι τι κανεις? ποτε εχεις παλι γιατρο?

κ μην αγχωνεσαι για τη μικρη, θα γυρισει

αχ μιριαμ να σας ζησει το αγορακι!!!!!! μπραβο κοριτσακι μια χαρα ο μπεμπαρος!!

λοιπον σημερα πηγαμε γιατρο!!!!

το παλικαρι μου εχει παρει θεση!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

δε μπορειτε να φανταστειτε τι αγχος μου εφυγε! κ μου ειπε οτι αν παραμεινει ετσι μεχρι κ την ωρα της γεννας θα τον φτυσω σαν κουκουτσι!! :mrgreen: πηγε κ 2200 ο μπουλης μου!!!

ο αναστασακος ειναι σχετικα καλυτερα, ακομα εχει τον γαμωβηχα αλλα τουλαχιστον κοιμομαστε τα βραδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε βρε, να της ζήσει της Μύριαμ, και καλή λοχεία να έχει!!!!!!

Νία, μάλλον για τα λεφτά τα κάνουν όλα...

Γιώτα, φοβάμαι για καισαρική λόγω στρεπτόκοκκου και για οκτακόσιους άλλους λόγους που μπορεί να προκύψουν!

Ουφ, εμένα με σύγχυσε ο άχρηστος... Άνοιξα πριν λίγο το λάπτοπ στο σαλόνι, και λίγο μετά χτύπησε το κινητό μου. Μιλούσα για λίγο από δω, και μετά πήγα μέσα για να μην τον ενοχλώ. Πέντε λεπτά έλειψα, ήρθα και τον βρήκα να κάθεται. Περίμενα κανένα εικοσάλεπτο, να μην το κουνάει, και να μου λέει "πέντε λεπτά και σηκώνομαι". Σε κάποια φάση του λέω "ε, άντε πια, πόση ώρα,πέρασαν τα πέντε λεπτά" και τι μου λέει;;;;;; "Α, εσύ έχεις κολλήσει με τον υπολογιστή, πέντε λεπτά δεν μπορείς να περιμένεις;;;". Ενώ αυτός, καθόταν από τις δέκα το πρωί μέχρι τις οκτώ το βράδι, με άντε μία ώρα διάλειμμα, και όχι συνεχόμενη!!! Μιλάμε για εννιά ώρες περίπου, και τώρα πάλι πήγε στον υπολογιστή του γραφείου, και προβλέπεται να κάθεται μέχρι τις δύο-τρεις το βράδι. Και έχει το θράσος να μου λέει ότι εγώ έχω κόλλημα με τον υπολογιστή!!!!!!!!

Δεν μπορώ την παράνοια, με κατασύγχυσε βραδιάτικα... :evil::evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα δεν έχω πονάκια.

Όχι, τελείωσε η αντιβίωση. Από δω και μπρος, δε νομίζω να ξαναπάρω, ό,τι έγινε έγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νια με αυτη τη λογικη θα επρεπε να περασεις ολη σου την εγκυμοσυνη στο νοσοκομειο ομως..

δεν ειναι σκεπτικο αυτο νομιζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε πια πόσο πια αντιβιωση έλεος....."τώρα για τον άντρα σου τι να πω αχχχχχχχ άντρες ......

Ε ναι έτσι λέω και εγω αστα λενα μου πορτοφόλια μας βλέπουν οΧι ανθρώπους.....μια χαρα είναι και εσένα το νινακι σου ε??? να χαίρεσαι και ΕΣΥ τον μπαμπακα σου κοριτσάκι μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενακι μου γυρισε;;;;τι καλα..2200 πο πο παιδαρος...ο παραλογον γαμπρος μου :lol::lol::lol: θελω και εγω.....3 νοεμβρη παω για ντομπλερ.....την αλλη πεμπτη....

ανναμαρια ο γιατρος σου τι λεει..γιατι σε βλεπει;;;;

νια μην ακους κανενα....ακου εκει προληπτικα και μπουρδες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω βρε Νία, έτσι ηλίθιοι είναι όλοι οι άντρες;

Άσε, έχω πάρει τόση αντιβίωση σ' αυτήν την εγκυμοσύνη, που δεν έχω πάρει σε όλη μου τη ζωή... :( Και το αποτέλεσμα; Θα πρέπει να μου χορηγηθεί και η ενδοφλέβια στον τοκετό.

Συμφωνώ με τη Λένα, άμα ήταν έτσι, ας καθόσουν σε όλη την εγκυμοσύνη στο νοσοκομείο.

Γιώτα, ο γιατρός δε μου έχει ξεκαθαρίσει τίποτα. Πιστεύει ότι πάω για φυσικό τοκετό, εκτός από κάτι έκτακτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα δεν το συζητω πολυ γελιο ο αντρας σου....καποια περιοδο που ειχα φαει κολλημα με το μαμυ..πηγε ο αντρας μου και μου αγορασε ενα λαπτοπακι... :lol::lol::lol:8-)8-)8-)8-) φαντασου το ειχα παρει μαζι μου στο ιασω οταν γεννησα τον ιασονα.....χαχαχαχα!!!!!!on line γεννα..... :lol::lol::D:D:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, καλά!!!!!!!!!! Άκου ονλάιν γέννα!!!! :lol::lol::lol:

Το πρόβλημα με τον άντρα μου είναι ότι είναι όλη μέρα κλεισμένος στο σπίτι. Δε δουλεύει, έχει ελάχιστους φίλους, με το σκάκι που ασχολείται εδώ πέρα είναι νέκρα, και βρίσκει διέξοδο στον υπολογιστή. Δεν μπορούσε να βρίσκει διέξοδο στη σφουγγαρίστρα τουλάχιστον;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενταξει δεν εγινε και τιποτα για την ενδοφλεβια αντιβιωση..εξαλλου χορηγηται σε 100ml φυσιολογικου ορου και δεν αργει να πεσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε τρελα λεμε....γεννησα στις 12 το μεσημερι και το απογευμα ειχα ποσταρει....χαχαχα.....

κοιτα λογικο το βρισκω...εφοσον δεν δουλευει..τι να κανει και αυτος ολη την ημερα.....βρισκει διεξοδο εκει....ειναι και κολλυμα...αλλα ωρες ωρες ειναι σπαστικο...χωρια που μετα απο καποια ωρα βαριεσαι να κανεις ο,τι αλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελπιζω να εχει γυρισει μεχρι τοτε μπουρεκακι!

ρωτησα κ τη γιατρο μου για σενα σημερα... κ μου ειπε οτι σε πολυτοκες γυρνανε συνηθως 35-36η εβδ επειδη η μητρα ειναι πιο μεγαλη απο την πρωτη εγκυμοσυνη!!

αχ αννα μαρια... μα τι κολλημα κ αυτο με το λαπτοπ ρε παιδι μου

χαχαχαχαχα αν ειχε κολλημα με τη σφουγγαριστρα μπορει να ειχες αλλες ανησυχιες μετα!!

νια ευχαριστω πολυ! σου εστειλα κ πμ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ!!!!!σε ευχαριστω λενακι......ναι το ξερω αυτο....ειναι πιο ξεχειλωμενη.....αλλα εχω αγχος....δεν θελω να φαω το μαχαιρι...γι αυτο το λογω τουλαχιστον....ειναι υπεροχη η εμπειρια της γεννας και θελω να τη ζησω οπως πρεπει γιατι ειναι η τελευταια φορα πια.....

περναει και ο καιρος και πρεπει να βρω ατομα να δωσουν αιμα για να εχω οταν ερθει η ωρα της γεννας.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα, δεν τρελαίνομαι για την ενδοφλέβια, αλλά όσο να 'ναι, το έχω στο μυαλό μου, μήπως δεν προλάβουμε, κ.λπ.

Εντάξει, θα γυρίσει, μην αγχώνεσαι! Τελευταία στιγμή γυρνάνε αυτά!

Λένα, δεν είπα να βάλει και φακιόλι, αλλά θα προτιμούσα να είχε μια πιο στενή σχέση με τη σφουγγαρίστρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησε και το Μυριαμάκι! Άντε να της ζήσει να είναι γερός και καλότυχος στη ζωούλα του!

Πω πω λιγοστεύουμε επικύνδυνα σε αυτό το ποστάκι. Βανεσσάκι ξέρεις ποια είναι η επόμενη ε; Μάντεψε; :D

Συμπεθέρα εσύ είσαι η μαϊμού; Χα χα! O Αναστασάκος είναι καλύτερα ε; Άντε να φύγει και αυτός ο βήχας να ηρεμήσει ο καημενούλης. Δημητράκης θα είναι ο γαμπρός μας; Αχ πολύ μου αρέσει το όνομα! Του χρόνου τέτοια μέρα θα γιορτάζουμε δηλαδή ε; Να χαίρεσαι και τον μπαμπάκα σου. Καλέ εσείς μεγαλώσατε πολύ, 2200! Εμεις είμαστε ακόμη στα 1600 αλλά είμαστε και μικρότερες και πήραμε και εμείς θέση!

Γιώτα εγώ πιστεύω έχει ήδη γυρίσει και η δικιά σου απλά δε το έχεις καταλάβει. Γιατί θα χρειαστείς αίμα για τον τοκετό;

Νια γιατί να μπεις μέσα μια εβδομάδα πριν; Άντε να μπεις μια μέρα πριν το πολύ δύο αλλά όχι και εβδομάδα.

Αγγελική συμφωνώ με τα κορίτσια σε αυτή τη φάση που είσαι δε θα πρέπει να δίνεις τόση σημασία στις λεπτομέριες του σπιτιού. Δώσε έμφαση στο μωρό και άσε τον άντρα σου να σε βοηθήσει έστω και αν δε τα κάνει καλά. Και εμένα ο δικός μου όταν σκουπίζει μετά από μια ώρα βλέπω χνουδάκια να πετάνε αλλά τι να κάνω προσπαθώ να μη δίνω σημασία. Γενικά οι άντρες είναι τσαπατσούλιδες, αλλά από το να μην κάνουν τίποτα καλύτερα να κάνουν κάτι έστω και με ατέλειες.

Και εγώ ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό αν θα κάνω ραχιαία ή επισκληρίδιο. Δε ξέρω τι είναι καλύτερο και αν έχω δικαίωμα επιλογής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΩΩΩΩΩΩ τελειος ο μπεμπακος της Μιριαμ....βρε κοριτσιαααααααααααααααα πολυ κλαμα λεμεεεεεεεε, διαβαζω που γενναμε μια μια και με παιρνουν τα ζουμια!!!Θα κλαψετε εσεις σε μενα γιατι θα στερεψω μεχρι τοτε? :lol::lol:

Γιωτουλα τι κανεις βρε κοριτσι καιρο ειχα να διαβασω νεα σου!!!

Νια κουραμπιεδες εεε?ευτυχως δεν τους τρωω αλλα αν τωρα μου ελεγε ο διαβητολογος φαε εναν κουραμπιε θα τον τσακιζα!!! :lol:Αλλα μου θυμησες μελομακαρονα με σοκολατα εξωτερικα....σουπερ!!

Αννα Μαρια ακομα να τον απολυσεις? 8-)

Λενακι απο το ενα θα μπαινει απο το αλλο θα βγαινει,οτι θελουν ας λενε.Καναμε και μια κουβεντα σημερα με τον συζυγο και εχει γενικος κολλημα το να εχουμε καποιον τριτο σπιτι μας πανω απο το κεφαλι μας αφου γεννησω.Προσπαθησα να του εξηγησω οτι ειναι καθαρα για να βοηθα εμενα κι οχι για να λεμε οτι εχουμε καποιον μαζι μας αλλα δυσκολευεται να το καταλαβει....νομιζω περισσοτερο ζοριζεται που δεν θα ειναι η μανουλα του και θα ειναι η δικη μου.....αλλα θα συνιθισειιιιιιι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω την αληθεια ωρες ωρες αισθανομαι οτι εχει γυρισει...αλλα καποιες στιγμες μου φαινεται οτι κανω λαθος....ετσι μου ερχεται να παω να κανω ενα υπερυχο...τεσπα....μια βδομαδα ειναι θα περασει..

στους 2 προηγουμενους τοκετους δεν εβγαινε ο πλακουντας...ηταν διησδητικος..δηλαδη εμπαινε μεσα στην μητρα...και αφου σαραντιζα ειχα αιμοραγια που δεν σταματουσε με τιποτα και εκανα αποξεση...επειδη λοιπον η μητρα ειναι ταλαιπωρημενη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανει αιμοραγια την ωρα του τοκετου...και αν κανει αιμοραγια θελει αρκετο αιμα...ο θεος βοηθος...στο ντομπλερ θα δουμε αν εχει κανει διησδηση...αν και απο οτι μου ειπαν στην β επιπεδου καλυτερα να μη φανει κατι...γιατι τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, καλά, Αναστασία, κι εμένα δε θέλει να έρχεται η μάνα μου. Όχι ότι θέλω εγώ να έχω κάποιον πάνω απ' το κεφάλι μου, αλλά έλα που δε γίνεται; Π.χ. σήμερα ήρθε και καθάρισε τα ντουλαπάκια της κουζίνας. Και μου έλεγε ότι δε θέλει τη μάνα μου να έρχεται και του λέω "αφού δεν τις κάνεις εσύ τις δουλειές, εγώ δεν μπορώ, ποιος θα τις κάνει;". Τέλος πάντων, σήμερα (στα διαλείμματα απ' τον υπολογιστή), έβαλε πλυντήριο και το άπλωσε, έπλυνε την πολυθρόνα και την έβαλε στο παιδικό, πέταξε τα σκουπίδια και μετά θα πλύνει και τα πιάτα. Οπότε τον κρατάω ακόμα, δεν τον απολύω.

Μελομακάρονα με σοκολάτα;;;; Μπλιάαααααααααααααααααχ!!!!!!!!!!!!!! Εμένα τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει μια μανία με τα γλυκά του κουταλιού και το μέλι. Απλά και παραδοσιακά!

Μάντι, μια χαρά, ήδη έχει πάρει θέση ε;

Γιώτα, μακάρι να μη γίνει τίποτα απ' αυτά που φοβάσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασακι χρονια και ζαμανια......πο πο θυμαμαι πριν καιρο που τα λεγαμε και αγχωνοσουν και τωρα σε ενα μηνα θα κρατας αγκαλιτσα την μπουμπου σου..... :D:D:D

υπομονη με το ζαχαρω.......δεν εμεινε πολυ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκι!!! καλε τρομαξα!! δεν ηξερα οτι ειχες τετοιο θεμα! αυτο με τον πλακουντα απο τι εξαρταται? γινεται απο τη συλληψη?? κ δε φαινεται στους υπερηχους?

συμπεθερονι στο νοσοκομειο δε θα γεννησεις? δεν ξερω αν μπορεις να διαλεξεις

αλλα κ εγω εχω ακουσει οτι η ραχιαια ειναι καλυτερηα απο την επισκληριδιο

ο αντρας μου πριν ενα χρονο που εκανε επεμβαση βουβωνοκηλης σε δημοσιο νοσοκομειο εκανε ραχιαια κ ειχε συνερθει αρκετα γρηγορα

1600 το μπουμπουκακι? ε θα ειναι κορμαρα!ψηλολογνη η νυφη μου!

αννα μαρια κρατα τον αλλα με συμβαση ορισμενου χρονου :lol::lol:

αναστασακο αυτο ελειπε να εχεις την πεθερα σου μεσα στα ποδια σου!!!!

στη μανα μας λεμε κ 1-2-100000000000 κουβεντες παραπανω, στην πεθερα μια να πεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...