Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010


Recommended Posts

Καλημέρα!!! Εύχομαι να δούμε τα καλά μας σακουλάκια την επόμενη, τη μεθεπόμενη εβδομάδα κ να είναι όλα πολύ πολύ καλά!

Διδυμάκια, ε? Μου πέρασε μια φευγαλέα σκέψη γιατί τα έχουμε και απο τις 2 οικογένειες (γιαγιά του άντρα μου και η δική μου).ΛΕΤΕ?????

ότι είναι ενδομήτριο, το τσεκάραμε.αυτό που μου είπε ο ντόκτορ να δούμε την επόμενη εβδομάδα είναι ότι πήρε μια καλή θέση στη μήτρα. προς το παρόν, το πετύχαμε στην "πορεία" του, γιατί ήταν και 32η μέρα. ελπίζω βρε κορίτσια να πάει εκεί που πρέπει, ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 999
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ηλιαχτιδα28 έγραψε:

καλημέρα σε όλες τις γκαστρούλες!!!!!!!!!

τι μου κάνετε;;;;;;

καλέ κορίτσια νιώθετε τίποτα;;;;

εγώ δεν νιώθω απολύτος τίποτα :):)

πότε θα καταλάβω κάτι; όταν γεννήσω;;; :laugh: :laugh:

Καλημερα ηλιαχτίδα :)

Ειναι αρκετα νωρις για να νιωθουμε, ισως το Δελφινακι που ειναι και ο Βετεράνος της παρέας :laugh: :laugh: :laugh:

Εγω πάντως απο τη πρωτη στιγμη νυσταζω πολυ πολυ, και ο αντρας μου απο εκει καταλαβε οτι θα εχουμε θετικα αποτελεσματα ( σαν μαστουρωμενη γυριζες μεσα στο σπίτι :laugh: :laugh: :laugh: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

by the way, όχι ηλιαχτίδα μου, τίποτα δεν νιώθω. μόνο περίοδο που δεν έχω!

έχω μια απορία, ή μάλλον δύο: καφες κ μπανάκι στη θάλασσα επιτρέπονται μέχρι να "βολευτεί" το σποράκι κ να είμαστε λιγάκι πιο ησυχούλες? φαντάζομαι ναι (?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξυπνησα κ εγω......εκανα εναν καφε νεροζουμι :x για να ξεγελαστω οτι και καλα κατι πινω κ ηρθα! :laugh: :laugh: :laugh:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ !!!!!!!!

GIOULAKI τι να πω...επειδη ο γιατρος ειναι φιλος μας τον ειχα ζαλισει χτες κ στο τελευταιο τηλ που τον πηρα ρωτησα

(εκτος απο αλλες μ....κιες)

κ για τα ουτροτζεσταν,επαθα ενα σοκ :blink::blink: απο την απαντηση.

Η αληθεια ειναι οτι σε αυτη την προσπαθεια μου ειχε πει ο εξωσωματικος οτι θα περνω 2 τα οποια τα ειχα ξεκινησει 1μερα πριν την

εμβρυομεταφορα κ τη μερα της εμβρυομεταφορας ειχαν παθει πλακα με το παχος του ενδομητριου!

Ισως γι αυτο κ ο δικος μου γιατρος (που συνεργαζεται με τον

εξωσωματικο)μου ειπε να τα μειωσω στο 1 ημερισιως κ μετα να τα κοψω....τι να πω..κατι παραπανω θα ξερει :P:P

Απο ενοχλησεις τι εχετε (αν εχετε)?

Εγω μοδιασματα χαμηλα στο

κεντρο της κοιλιας μονο το βραδακι για λιγο και πολλα τσισακια.

Τιποτε αλλο :) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ

1.gioulaki

2.nutella

3.lollipop

4.maria+fotis

5.demie_14

6.dolfin

7.ηλιαχτιδα28

8.Ρανια28

9.sofouki

κ οποια δεν εβαλα ας κανει διορθωσεις :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα εκοψα τον καφε μαχαίρι!!! Πως με βρίσκεις????

Κανα τσιγαράκι κάνεις? Εμενα με εχει πιασει αμόκ. Ξαφνικα οτι μπάινει στον οργανισμο μου θελω να είναι υγιεινο και τρωω με πρόγραμμα, τι περιθωριο να σαλτάρω μου δίνετε?χαχαχαχαχαχα

Εγω ειχα και την υπερδιεγερση στις ωοθηκες οποτε γεμισε και η κοιλιτσα μου υγρο και δεν ειχε περιθωριο το ενδομήτριο να μεγαλώσει τοσο.

Πάντως εγω θα πάω την αλλη εβδομαδα για υπερηχο, να δω το σάκο.

Εσενα θελει να ακούσει κατευθειαν τη καρδια??? Μπορει

Μουδιασματακια το βραδακι και εγω εχω. Και τσισακια, αλλα πινω 2,5 λιτρα νερο καθε μερα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop έγραψε:

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ

1.gioulaki

2.nutella

3.lollipop

4.maria+fotis

5.demie_14

εχουμε και το δελφινακι και την ηλιαχτιδα, ειναι οι "παλιες" :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Γιουλακι πολυ απαφασιστικη σε βρισκω!!!!Καφε κ τσιγαρο μαχαιρι !!!!!

Εγω κανω 2-3 τσιγαρα τη μερα (νομιζω ειμαι σε καλο δρομο γιατι πριν μαθω τα θετικα εκανα 25+++!!!!!).

Κοιτα, επειδη μενω κοζανη κ ο γιατρος μου ειναι Αθηνα,μου ειπε να μην κατεβω απο τωρα για υπερηχο επειδη ειναι νωρις κ ενδεχεται να μην δουμε κ τιποτα (οποτε τσαμπα η ταλαιπωρια του ταξιδιου).

Γι αυτο προτινε ακομα μια χοριακη την Τριτη (η οποια θελει να ειναι 8-10 χιλιαδες) για να κατεβω Αθηνα κ να δουμε κατι στα σιγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι σε διλλημα τωρα, ποιος γιατρος να με παρακολουθει. Ο γυναικολόγος μου ή ο εξωσωματικός μου? Ειναι και οι δυο πολυ καλοι. Προσεχε εσυ με τις μετακινησεις, δεν το ηξερα οτι ειναι Αθηνα ο γιατρος σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω ειμαι στην ιδια φαση με σενα!!!! Εχω γιατρο στην κοζανη που με παρακολουθουσε κ εκανα κ την σπερματεγχυση σε αυτον κ εχω κ τον φιλο μου στην Αθηνα που ειναι κορυφη!

Σκεφτομαι πολυ εντονα αυτες τις μερες να με παρακολουθει ο γιατρος στην κοζανη σε συνεργασια με τον αλλον στην αθηνα κ πρωτα ο Θεος να γεννησω αθηνα.Δεν ξερω βεβαια αν γινεται αυτο...υποθεσεις κανω.

Παντως για τον 1ο υπερηχο θελω κ εγω να τον κανω στην Αθηνα γιατι αν ειναι περισσοτερα απο 2 τα εμβρυα θα γινει μειωση κ δεν θελω να γινει η μειωση στην κοζανη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα δενμου ειπε τίποτα, μονο να συνεχίσω τα φαρμακα και να μη σηκωνω βαρη. Την Πεμπτη τημ αλλη που θα παω θελω να ρωτήσω κ για μπάνιο και για τον ηλιο και τοοοοοοοοοοσα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε κοριτσια να λεμε τις συμβουλες που μας δινουν οι γιατροι μας για να ξερουμε και πως προχωραμε. Εννοειται βεβαια οτι οι συμβουλες ειναι εξατομικευμενες αλλα καποιες γενικες ειναι καλα να τις μοιραζομαστε. Εγω τωρα προβληματιζομαι, θα με αφησει να παω ταξιδι με αεροπλανο? Θα δειξει την αλλη βδομαδα που θα δει αν ειναι οκ βεβαια.

Συμβουλες δεν εχω να μοιραστω γιατι ακομα δεν εχουμε μιλησει επι της ουσιας με το γιατρο, οταν γινει αυτο ομως θα σας τα πω αναλυτικοτατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nutella εγω αυτο που ξερω (το ειχε πει κ ογιατρος στην αδερφη μου , που ηθελε να πεταξει) ειναι "πηγαινε οπου θες αρκει να εχει νοσοκομείο.

Και εγω με το γιατρο μου που συζητουσα οσο ημουνα στη διαδικασια, και ελεγα να κανονίσουμε διακοπές μου ελεγε "Μη κανονίσεις να πας στα Κουφονήσια"............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι Ευρωπη θα παω και μαλιστα 5 μερουλες, μακαρι να μου πει οτι ειναι οκ.... Αν παλι οχι, χαλαλι δεν πειραζει.

Παντως αυτο με τη διατροφη το χω παθει κι εγω. Εκοψα τους καφεδες μαχαιρι απο την πρωτη μερα (αν και αραια και που δε νομιζω να πειραζει) αλλα δε με τραβανε κιολας οπως πριν και σκεφτομαι αν καθε τι που θα βαλω στο στομα μου ειναι υγιεινο. Ενταξει δε θα τρελαθουμε κιολας αλλα τουλαχιστο τρωω φρουτα που δεν ετρωγα ποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, η μέλλουσα μητέρα πρέπει να ακολουθεί μια διατροφή που θα καλύπτει τις αυξημένες ανάγκες της σε θερμίδες, λευκώματα, βιταμίνες και άλατα.

Ποια είναι τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που πρέπει να περιέχει η διατροφή μιας εγκύου; Ποιες τροφές πρέπει να καταναλώνουμε κατά την κύηση για να θωρακίσουμε τον οργανισμό μας και την υγεία του μωρού μας;

Στην περίοδο της κύησης πρέπει να δοθεί έμφαση σε θρεπτικά συστατικά όπως οι πρωτεΐνες, ο σίδηρος, το ασβέστιο, το ιώδιο, ο ψευδάργυρος, το μαγνήσιο, καθώς και οι βιταμίνες Α, Κ, C, E, D και το φυλλικό οξύ.

Ο κύριος Γιάννης Σουπιός, Κλινικός Διαιτολόγος- Διατροφολόγος και Επιστημονικός Διευθυντής του Κέντρου Ελέγχου και Διατροφικής Συμπεριφοράς και Αντιμετώπισης Παχυσαρκίας Ιωαννίνων “διατροφή”, εξηγεί με τον παρακάτω πίνακα πώς αυτά τα συστατικά συμβάλλουν στον οργανισμό της εγκύου και του εμβρύου καθώς και σε ποιες τροφές μπορούμε να τα αναζητήσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θρεπτικά Συστατικά Χρησιμότητα Τροφές

Πρωτεΐνες Βοηθούν στην ανάπτυξη και το σχηματισμό των ιστών και στην παραγωγή ορμονών Αυγά, κρέας, ψάρι, τυρί, όσπρια και ξηροί καρποί

Σίδηρος (Fe) Κατά τους τελευταίους μήνες της ενδομήτριας ζωής το έμβρυο παίρνει σίδηρο από τον οργανισμό της μητέρας του και τον αποθηκεύει στο συκώτι του, τον οποίο το χρησιμοποιεί στην διάρκεια του θηλασμού, γιατί το μητρικό γάλα δεν περιέχει επαρκή ποσότητα σιδήρου για το νεογνό. Η έλλειψη του προκαλεί αναιμία, αδυναμία, ζάλη, ανορεξία, πονοκέφαλο και εύκολη κόπωση. Αυγό, όσπρια, ξηροί καρποί, δαμάσκηνα, σύκα, πράσινα χόρτα και κυρίως σπανάκι

Ασβέστιο (Ca) Είναι απαραίτητο για το σχηματισμό των οστών και των δοντιών. Γάλα και παράγωγα του, όσπρια, ξηροί καρποί, αυγά και στα λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι)

Μαγνήσιο (Mg) Έλλειψη του αποτελεί πιθανό παράγοντα προδιάθεσης για πρόωρη ρήξη του θηλυκίου και πρόωρο τοκετό.

Ιώδιο (Ι) Είναι απαραίτητο για τη σύνθεση των ορμονών του θυρεοειδούς Θαλασσινά, πουλερικά πτηνοτροφείων (τρέφονται με ιχθυάλευρα), ιωδιωμένα αλάτια που κυκλοφορούν στο εμπόριο

Ψευδάργυρος (Zn) Συμβάλλει στην ανάπτυξη και στην συντήρηση του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος Στρείδια, κόκκινο κρέας, τυρί, κοτόπουλο, χορταρικά.

Βιταμίνη Α Συμβάλλει στην ανάπτυξη των κυττάρων, των ματιών, στην αύξηση των οστών και στην αντίσταση στις μολύνσεις. Ραδίκια, καρότα, μαϊντανός, σπανάκι, αντίδια, μπρόκολα, ροδάκινα, τυριά, αυγά, ντομάτες, αρακά, μπάμιες

Βιταμίνη C Βοηθάει το σχηματισμό των οστών και των χόνδρων, του αγγειακού συστήματος, των μυών, της αιμοσφαιρίνης και των ερυθροκυττάρων Μαύρες σταφίδες, μαϊντανός, πράσινες πιπεριές, μπρόκολα, γκρέιπφρουτ, κουνουπίδι, πορτοκάλια, λεμόνια, σπανάκι και γενικά πράσινα φυλλώδη λαχανικά.

Βιταμίνη Ε Διευθετεί τις κυτταρικές δομές και τα ένζυμα, και η έλλειψη της μπορεί να οδηγήσει σε στειρότητα ή αποβολή. Ηλιόσποροι, καρύδια, σογιέλαιο, ελαιόλαδο, φουντούκια, φιστίκια, σπανάκι, σπαράγγια, αμύγδαλα, αντίδια, μπρόκολο, αυγά, καλαμπόκι, κοτόπουλο, φασόλια.

Βιταμίνη D Συμβάλλει στην απορρόφηση του ασβεστίου και του φωσφόρου, στην κατακράτηση τους και τη χρησιμοποίηση τους από τα οστά, το αίμα και τους άλλους ιστούς. Σαρδέλες, τόνος, μανιτάρια, ηλιόσποροι, αυγά, τυρί, γάλα.

Φυλλικό Οξύ Η μερική έλλειψη της μεγαλώνει τις πιθανότητες να εμφανίσει το έμβρυο ανώμαλη εγκεφαλική λειτουργία Μαγιά μπύρας, ραδίκια, αντίδια, σπανάκι, αβοκάντο, παντζάρια, κρόκος αυγού, πορτοκάλια, πιτυρούχο ψωμί. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στο ότι τα χορταρικά παρόλο που αποτελούν πολύ καλή πηγή φυλλικού οξέος, όταν αυτά βράζονται μπορεί να έχουμε και απώλεια 75% από τη βιταμίνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω ενημερωσηηηηηηηηηηηηηηη....ευχαριστουμε ζαχαροτακι!!!!

Ντεμη και εμενα λιγο νωρις μου φαινεται , αλλα ποιος ξερει? Μαλλον ο γιατρος σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοκονακια εμενα τη μερα που πηρα την θετικη χοριακη μου ειπε τα εξεις:

1. μικρα κ ελαφρια γευματα (ειναι γνωστο οτι εχει ενα θεμα με την διατροφη κ τα κιλα :unsure: )

2. οχι αποτομο σκυψημο,σηκωμα

3. οχι βαρη

4. οχι σε μερη με πολυ κοσμο (μαλλον για να μη με ματιαζουν :laugh: :laugh: )

5. πολυ ξεκουραση

6. πολλα υγρα

αυταααααααααα.

Ντεμη μου κ εμενα νωρις μου φαινεται

αλλο αφου το ειπε..παμε πασο ;)

Ζαχα κουκλαρα μου πολυ χρησιμο κ ενδιαφερον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε βαλτε με και μενα στη λιστα!!εμενα ο γιατρος μου ειπε πως καφες-αλκοολ κανονικα(με μετρο βεβαια),δεν με αφησε να παω διακοπες μεθαυριο που ειχα κανονισει εδω κοντα,για να ειμαι κοντα οτιδηποτε κι αν γινει.μου ειπε μετα το πρωτο τριμηνο και εξωτερικο μπορω να παω(αρα πριν οχι..).

μου εδωσε τα utrogestan για ολα το πρωτο τριμηνο,3 την ημερα,ενδοκολπικα και μετα 2 ωρες τουλαχιστον ξαπλα....και μια ασπιρινουλα των 100mg για την πηξη του αιματος αν καταλαβα καλα.

αυτο που με ανησυχει ειναι πως η χωριακη μου χτες ηταν 59,56.βεβαια 26 μερα του κυκλου.2 εβδομαδες ακριβως απο τη συλληψη.δεν ειναι πολυ μικρη?και ποτε περιπου θα φανει αν τυχον ειναι εξωμητριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζαχαρενια ευχαριστουμεεεεεεεε!!! Να σαι καλα κοριτσι μου!

Lollipop ακομα γελαω για το "οχι σε μερη με πολυ κοσμο (μαλλον για να μη με ματιαζουν)" :laugh:

Εν τω μεταξυ κατι ασχετο. Το εχετε ανακοινωσει γενικως για την εγκυμοσυνη? Εγω οπως σας ειπα επειδη οταν πηγα στο γιατρο δεν ειχαν περασει καν 4 βδομαδες μετα την τελευταια περιοδο, δεν ειδαμε κατι στον υπερηχο (παρα μονο καθυστερηση, θετικο τεστ, τρελες αναγουλες) ετσι δεν το ειπα πουθενα, μονο στον αντρα μου (και σε σας βεβαιως βεβαιως). Ουτε σε γονεις ουτε πουθενα. Την αλλη βδομαδα μακαρι να δουμε στον υπερηχο κατι παραπανω και να το πουμε σττους πολυ στενους. Εσεις τι λετε? Ειναι καλυτερα να ειμαστε επιφυλακτικες? Μεχρι ποτε? Πρωτο τριμηνο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop έγραψε:

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ

1.gioulaki

2.nutella

3.lollipop

4.maria+fotis

5.demie_14

6.dolfin

7.ηλιαχτιδα28

8.Ρανια28

κ οποια δεν εβαλα ας κανει διορθωσεις :kiss::kiss::kiss:

:kiss:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νουτελα οσο αφορα την ανακοινωση εμενα καποιοι το εμαθαν ,αλλα ειναι κοντινοι πολυ κοντινοι ανθρωποι που μας στηριξαν σε ολη την προσπαθεια της εξωσωματικης κ ηξεραν πανω κατω ποτε θα εκανα το τεστ.

Οι υπολοιποι θα το μαθουν αφου κανουμε υπερηχο κ καποιοι αλλοα θα το διαπιστωσουν συντομα ;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς κορίτσια μόνο σε μαμά+μπαμπά, αδερφια, κ 2 φίλους (κουμπάροι).σε κανεναν αλλο μεχρι στιγμής κ φαντάζομαι για όλο το α' τριμηνο.

όταν πήρα το γιατρό στο κιν του, μου είπε μαλλον για τον υπερηχο λόγω αριθμου χοριακής. δεν του είπα ότι είμαι 32η μέρα, κ όμως μου εξήγησε μετά, πάνω απο 1000 χοριακή φαίνεται το σακουλάκι.γι'αυτό ήθελε να δούμε εάν είναι ενδομήτριο ή εξωμήτριο. με 19/6 τελευταία περίοδο και κολπικό υπέρηχο χτες, είδαμε το ενδομήτριο "σακούλι".:)

επειδή όμως είναι νωρίς ακόμη, ο σάκος χαρακτηρίστηκε ενδομήτριος ανερχομενος (προς την τελική του θέση).για την τελική θέση ψιλοαγωνιώ, αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά!ίδωμεν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...