Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


Recommended Posts

Κοριτσια είμαι στον μήνα μου απο της 24/11 και ΠΗΤ εχω 24 Δεκεμβρίου, αυτό που με προβληματιζει και με φοβίζει έντονα είναι η στιγμή του τοκετού διότι είμαι και πολύ φοβιτσιαρα :( δεν θέλω να πονέσω γιατι πιστευω οτι θα πανικοβληθώ, ο γιατρος μου μου είπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και θα παμε φυσιολογικα μεχρι την τελευταια στιγμή.

Εγώ όσο πλησιαζουν οι μερες σκέφτομαι να του πω να μου κανει καισρικη για να μην καταλαβω τιποτα οι δικοι μου μου λενες οτι θα ειναι λαθος και οτι τωρα με την επισκληριδιο δεν καταλαβαινεις τιποτα και δεν πρεπει να κανω καισαρικη χωρις λόγο :ohmy:

Θα ήθελα να μου πείτε και εσεις την γνωμη σας διοτι ειμαι πολυ ανχωμενη!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ, ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΠΡΩΧΝΑ ΚΑΙ ΑΠ ΟΛΑ. ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΙ ΟΛΑΣ. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΑ. ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΣΚΙΣΑΝΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΕΙΝΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VRE FWTEINOULA TI EINAI AUTA POU LES?

EGW KORITSI MOU OTAN EMATHA OTI EIMAI EGKIOS ITHELA NA KANW EKTRWSI GIATI

FOVOMOUN, KAI DEN

ITHELA ELEGA NA PETHANW TIN WRA EKEINI...

DEN NOMIZW PWS SKEFTIKES KATI TETOIO...

ARA PIA EINAI I PIO FOVITSIARA APO TIS 2?

EPISKLIRIDIOS VEVAIA!

OXI KAISARIKI MIN EISAI XAZI.

ME TI EPISKLIRIDIO DEN THA PONAS OUTE TO 1/3 TOU PONOU DEN THA

NIWTHEIS K THA PARAKOLOUTHEIS TI GINETAI ISIXA K OMORFA.

EGW APO EKEI POU XEZOMOUN KSEREIS POSO MOU ARESE?

EINAI TROMERI AUTI I EMPEIRIA.

AFOU THELW K ALLO MWRAKI MONO K MONO GI'AUTO TO LOGO.

NA KSANAZISW EKEINI TI STIGMI.

GENNAGA K TRAGOUDOUSA!!!

KAI STO TELOS LEW TI EGINE?

AUTO ITAN MONO?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε μη φοβασε

θα κανεις επισκληριδιο και πλουπ θα βγει το μωρακι σου και δε θα καταλαβεις τιποτα

τι ομορφο δωρακι για τα χριστουγεννα :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινή με την επισκληρίδιο ούτε που θα το καταλάβεις. Ένα θα σου πω. Γέννησα και δεν το κατάλαβα γιατί εκείνη τη στιγμή έβλεπα ΤV!!!!!!!!!!! Μου λέγανε να σπρώξω και γω έσπρωχνα και ούτε που καταλάβαινα τι έκανα ως που άκουσα το κλάμα του μωρού. Ούτε που κατάλαβα πως βγήκε. Μετά όταν το πήρανε και η γιατρός μου άρχισε να με ράβει συνέχισα να βλέπω τηλεόραση και να σχολιάζουμε κιόλα αυτά που βλέπαμε με τη γιατρό (βλέπαμε το "στην κουζίνα της μαμάς"). Το μετά όμως με τα ράμματα το κατάλαβα μια χαρά. Όταν πέρασε η επίρροια μετά τις 2 πρώτες μέρες ήμουν για λύπηση. Αν κάνεις καισαρική σκέψου ότι σου ράβουν πόσα στρώμματα. Άσε καλύτερα. Ζήτα να σου κάνουν επισκληρίδιο αφού φοβάσαι τόσο και άσε την καισαρική. Εγώ πέρασα όλους τους πόνους σπίτι γιατί δεν ήθελα να περάσω τόσες ώρες στην κλινική αλλά τον ψιλοαντέχω τον πόνο. Τη γέννα δεν τη θυμάμαι. Το μετά όμως το θυμάμαι σαν χθες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MOY 8YMIΣΕΣ ΕΜΕΝΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ... ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΑ ΤΗΣ ΣΥΡΙΓΓΑΣ ΛΙΠΟΘΥΜΟΥΣΑ Κ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ -ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΩΣ 8Α ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΣΥ??

ΕΝΑ 8Α ΣΟΥ ΠΩ ΄΄ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ ΄΄ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΠΛΑ ΤΙ 8Α ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ .

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ 2 ΚΑΙ 3 ΓΕΝΝΕΣ , ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΟΥΣΕ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ !

ΟΛΑ 8Α ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΑ !

ΟΙ ΔΕ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΝΕΦΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ! Η ΦΥΣΗ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΟΛΑ ! :kiss:

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Κ 8Α ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΜΕΤΑ Κ 8Α ΓΕΛΑΣ ! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινή σε καταλαβαίνω και εγώ είμαι αγχωμένη όσο πλησιάζει αυτή η μέρα όχι τόσο για τους πόνους όσο για το αν θα πάνε όλα καλά γενικότερα...πάντως επειδή το άγχος δεν βοηθά καθόλου στον τοκετό θα σου έλεγα να ηρεμήσεις άλλωστε δεν είμαστε και οι μοναδικές μαμάδες που θα πονέσουν στην γέννα ;) όλες έχουν πονέσει λίγο πολύ για να βγεί το μπεμπάκι τους και εξάλλου όταν θα κρατάς το μωράκι σου στην αγκαλιά θα έχεις ξεχάσει τον κάθε πόνο.Εξάλλου αφού θέλεις να κάνεις επισκληρίδιο γιατί ανησυχείς;δεν θα πονέσεις ιδιαίτερα.Εγώ να φανταστείς κάνω τα πάντα τώρα να γεννήσω φυσιολογικά,δεν με νοιάζει να κάνω επισκληρίδιο αρκεί να μην κάνω καισαρική γιατί το μωράκι μου είναι ψηλά ακόμη :( χαλάρωσε και ζήσ'το θα είναι μια μοναδική στιγμή στην ζωή σου και όσο πιο ήρεμη είσαι τόσο καλύτερα θα είσαι και θα εξελιχθεί η διαδικασία! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΑ και με ενα πονο!!!!

Κι εγω οσα σου λενε τα κοριτσια εχω ακουσει!

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΑΑΑΑΑΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΑ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΚΑΛΑ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ, ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ,ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ. ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ. Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΕΠΙΣΗΣ. ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΒΑΣΙΚΗ ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟΣ...........ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 5,5 ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ..ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ...ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ στην κόρη μου πραγματικά, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Τ Ι Π Ο Τ Α !!!!!!!!!!!

Γεννούσα και γέλαγα με την επισκληρίδιο :)

Η επισκληρίδιος ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ τελικά !!!

Στον γιό μου όμως "τα είδα όλα" πού λένε, γιατί πήγα στο Ιασώ, με 7 διαστολή και μου είπαν, πώς δεν παίρνει επισκληρίδιο, επειδή γεννάω...

Αυτό να το προσέξεις.

Άν πάς στο μαιευτήριό σου με πολύ διαστολή, είναι πολύ πιθανό,

να μη σου κάνουν επισκληρίδιο, γιατί λόγω του ότι στην ουσία γεννάς με μεγάλη διαστολή, δεν προλαβαίνουν να βγούν οι εξετάσεις αίματος.

Γιατί για να σου κάνουν την επισκληρίδιο, πρέπει να σου κάνουν εξετάσεις αίματος πρώτα, γιατί θεωρείται, πολύ βαριά νάρκωση.

Αυτό πρόσεξέ το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω αγχωνομαι..αλλα νομιζω ειναι φυσικο! ιδιως αν ειναι το πρωτο! Αλλα εχω εμπιστοσυνη στην μητερα φυση.. διοτι ειναι κατι φυσικο και κατι το οποιο συμβαινει σε ολες μας και κατα βαθος ειμαστε πρωετοιμασμενες χωρις να το ξερουμε..ετσι πιστευω..οποτε με επισκληριδιο η χωρις.. εχουμε και δυναμη και αντοχη για να τα βγαλουμε περα! και εξαλλου μετα το στραπατσο..οταν κρατησεις το μωρο στην αγκαλια σου..θα τα εχεις ξεχασει ολα! ολες αυτο μου λενε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΔΙΑΝΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΙΞΩ ΑΝΕΤΗ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ! Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΙΣΘΗΣΗ.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ!!! ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NA PW GIA TIN EPISKLIRIDIO OPWS EGINE ME MENA.

MOU EIPE EKEI I ANAISTHISIOLOGOS.

OTI OTAN MOU VALEI STI SPONDILIKI STILI TIN ENESI NA SPRWKSW MPROS EKEINI(MPROS TIN ENESI) KAI ETSI EKANA K META ENIWSA KATI SAN ILEKTRISMO.

ALLA DEN PONESA.

POU EGW XEZOMAI KAI GIA AIMA NA PAW NA DWSW ME PANE SIKWTI KAI ANEVAZW PIRETO APO TO FOVO.

KAI ETSI EKANA K OLA KALA. AN DEN KANEIS OTI SOU POUN SIGOURA

THA IPARXEI

PROVLIMA OPWS K SE DIAFORA THEMATA OPWS K ME TO TOKETO.

PREPEI NA KANEIS OTI SOU LENE GENIKA.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotini2009 έγραψε:

Κοριτσια είμαι στον μήνα μου απο της 24/11 και ΠΗΤ εχω 24 Δεκεμβρίου, αυτό που με προβληματιζει και με φοβίζει έντονα είναι η στιγμή του τοκετού διότι είμαι και πολύ φοβιτσιαρα :( δεν θέλω να πονέσω γιατι πιστευω οτι θα πανικοβληθώ, ο γιατρος μου μου είπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και θα παμε φυσιολογικα μεχρι την τελευταια στιγμή.

Εγώ όσο πλησιαζουν οι μερες σκέφτομαι να του πω να μου κανει καισρικη για να μην καταλαβω τιποτα οι δικοι μου μου λενες οτι θα ειναι λαθος και οτι τωρα με την επισκληριδιο δεν καταλαβαινεις τιποτα και δεν πρεπει να κανω καισαρικη χωρις λόγο :ohmy:

Θα ήθελα να μου πείτε και εσεις την γνωμη σας διοτι ειμαι πολυ ανχωμενη!!!!!!!

Ειλικρινα να μην αγχωνεσαι...Με την επισκληριδιο ολα ειναι παιχνιδακι!

Εγω ειμαι μεγαλη φοβιτσιαρα και μεσα σε 6 ωρες γεννησα ενα μωρο 3260 διχως να πονεσω παρα μονο πριν παω στην κλινικη και αυτο για μιση ωρα.

Ειναι κριμα να φας το μαχαιρι για αυτο το λογο...Μην φοβασαι καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ήμουνα πιο κουλ και γενικά στα θέματα πόνου προσπαθώ και παραμένω ψύχραιμη! Σκέφτηκα πως αφού είναι κάτι αναπόφευκτο.. ποιος ο λόγος να αγχώνομαι πριν; :P Εννοείτε πως έκανα επισκληρίδιο, από την αρχή το είχα πει, γιατί κακά τα ψέμματα όπως είπε μα κοπέλα εδώ σ'ένα άλλο θέμα, από την στιγμή που έχεις την επιλογή θέλει κότσια να πεις ότι δεν θα κάνεις! Πόνεσα γιατί έπρεπε, χρειαζόμασταν κάποιους πόνους για τη διαστολή! Δεν είναι τίποτα τραγικό παρόλο που είχα τεχνικούς πόνους που πονάνε περισσότερο! Με τις σωστές αναπνοές δεν πονάς πολύ! Θα σου συνιστούσα να έχεις την δική σου μαία! Εμένα με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ και στα σίγουρα θα την πάρω και στο 2ο παιδάκι μου πρώτα ο Θεός! Ήταν ο φύλακας άγγελος μου! Δίπλα μου από την αρχή μέχρι και το τέλος! Ο γιατρός μια ερχόταν και μια έφευγε!! Δεν έκανε κάτι άλλο!

Κάποια στιγμή, με έπιασε ένας πανικός άλλα όλα ήταν καλά με την βοήθεια του αντρούλη μου και της μαίας μου!! Με το καλό και μ'ένα γερό μωράκι !! Μη φοβάσαι! Δεν είναι απολύτως τίποτα! Το σώμα μας είναι φτιαγμένο γι'αυτή τη διαδικασία!! Κι αν ήταν χάλια... θα γεννούσαν κι άλλα μωρά ειδικά τα παλιά χρόνια που δεν υπήρχαν επισκληρίδιοι και γενικά ότι μας έχει κάνει την ζωή καλύτερη; :cheer:;):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια απο τα ιδια και εγω μια εβδομαδα πριν γεννησω γιατι γεννησα μετα την ΠΗΤ ελεγα δεν θελω να γεννησω και ο αντρας μου να λεει και τι θα το κανεις θα το χωνεψεις;;; :P

γεννησα χωρις επισκληριδιο μια μπουμπου 3700 μεσα σε 5,5 ωρες και οι πονοι ηταν στην ουσια για καμια ωρα δυνατοι μετα οταν ξεκινησα το σπρωξιμο δεν καταλαβαινα πονο μονο πιεση ουτε που με εκοψε ο γιατρος δεν καταλαβα εγω που περιοδο ειχα και ουρλιασααα

μην αγχωνεσαι ειναι στην φυση μας και εκεινη την ωρα θα δεις οτι θα εχεις δυναμη και αντοχη που δεν ηξερες οτι εχεις και θα σκεφτεσαι μονο το νινακι σου :woohoo:

και ναι θα το πω ανετα θα παω και στο δευτερο χωρις επισκληριδιο :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω γενναω σε λιγο καιρο και ενω εχω ξαναγεννησει και μαλιστα χωρις επισκληριδιο αγχωνομαι και πολυ περισσοτερο αυτην την φορα. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φωτεινουλα.(εχουμε και το ιδιο ονομα)κοριτσακι μου δεν συγκρινετε ο ενας τοκετος με τον αλλον,τωρα που υπαρχει και η επισκλυριδιος τα πραγματα ειναι πανευκολα.εγω εκανα τρεις φυσιολογικους τοκετους χωρις επισκλυριδιο.μην το σκεφτεσε,ευχομαι με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σασ και απο μενα! εγω μεχρι τελευταια στιγμη ηλπιζα για φυσιολογ τοκετο , αλλα το μωρο μου ηταν τυλιγμενο 2 φορες με τον ομφαλιο και δεν κατεβαινε με τιποτα . ουτε νερα μου εσπαγαν ουτε πονοι , τιποτα απολυτως . ετσι μπηκα για καισαρικη αλλα ευτυχως με επισκληριδιο. ενα εχω να πω..η καισαρικη ειναι το χειροτερο πραγμα, εκεινη την ωρα ολα οκ, αλλα μετα την επομενη μερα και για 40 μερες ημουν χαλια πονουσα φρικτα ουτε το παιδι μου δεν μπορουσα να πιασω .αν δεν υπαρχει λογος , μην επιλεξεις να κανεις καισαρικη , γιατι να φας την τομη τσαμπα, αφου με επισκλ. καΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ τοκετο δεν θα καταλαβεις τιποτα, ετσι λενε οσες το εχουν κανει.ασε που με την καισαρικη εισαι και με καθετηρα 2 μερες μετα τη γεννα και πονας παρα πολυ μετα για πολλες πολλες μερες..ενω με το φυσιολ. σηκωνεσαι μετα και εισαι μια χαρα!!!εγω δεν ειχα αλλη επιλογη , και να σκεφτεις οτι απο την ωρα που εμεινα εγκυος δεν ηθελα με τιποτα να κανω καισαρικη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινουλα μου στα εχω ξαναπει.... Θα πανε ολα καλα!!!! :)

Μην αγχωνεσαι και θα τα καταφερεις να βγαλεις ενα τελειο πλασματακι!!!!!

Να απολαυσεις αυτην την υπεροχη στιγμη της ζωης σου και μην την χαλας με φοβιες. Ειμαι σιγουρη οτι και οι γιατροι και οι νοσοκομες θα σε προσεξουν πολυ....

Καλως να σου ερθει το μπεμπακι!!!!

Φιλακια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χεχε τυχερούλα..οκ εντάξει δεν είναι και κάτι τρομερό αλλά ούτε και ευχάριστο.. @Χρύσακι στη σύσπαση θα νιώσεις ότι η κοιλιά σου γίνεται πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο σαν πέτρα και ότι σε πιέζει και μπορεί να νιώσεις σα να σου κόβεται η αναπνοή.. δε νομίζω ότι η σύσπαση braxton hick συνοδεύεται με πόνο... Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ τις συσπάσεις.. πλέον τις έχω συνηθίσει και αφού είναι ακανόνιστες και λίγες είναι φυσιολογικό..όταν γίνουν τακτικές και αρχίζει να αυξάνει η συχνότητά τους λογικά είναι συσπάσεις τοκετού και εκεί θα υπάρχει έντονη δυσφορία και πόνος..
    • Είμαι σε σοκ δεν το πιστεύω πως είχε τέτοια εξέλιξη η εγκυμοσύνη σου πραγματικά δεν το πίστευα και στην βδομαδα που είσαι λυπάμαι παρά παρά πολύ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μείνεις τόσο στο νοσοκομείο, γνωρίζω κοπέλα που πήγε για αυχενική την βρήκαν θέμα με το μωρακι και έπρεπε να το πάρουν πήγε στο ΡΕΑ το έκανε και βγήκε την ίδια μέρα  επειδή μπαίνω και διαβάζω στην ομάδα που είσαι διάβασα όλο το στορι με τα πεθερικά σου και την ανησυχία σου για την αρνητική ενέργεια που έβγαλαν για το μωρακι σου πως δεν χάρηκαν και ότι μπήκατε νωρίς στην διαδικασία για δεύτερο μωρακι + τα έξοδα που θα έχετε και στεναχωρέθηκα όταν διάβασα το πως ένιωθες και ότι είχες ένα φόβο πως θα πας για αυχενική και δεν θα ακούσεις καρδούλα.. αλλά πραγματικά πίστευα πως οι ορμόνες που σε επηρεάζει να νιώθεις έτσι και ότι πιέστηκες που ήσουν σε έναν περιβάλλον που δεν ένιωθες άνετα και ευχάριστα..  Αλλά δυστηχως έκανα τόσο λαθος.. το είχες καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά το ένστικτο σου έπεσε μέσα πραγματικά στεναχωρέθηκα σου στέλνω μια αγκαλιά παρε τον χρόνο σου κορίτσι μου να ξέρεις δεν εκανες τίποτα λαθος εσυ είσαι μια υπέροχη μανούλα για την κόρη σου και πολύ πολύ δυνατή θα δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά 
    • Κορίτσι μου σε νιώθω τόσο πολύ και πραγματικά λυπάμαι που το βιώνεις και πάλι αυτό το πραγματικά δυσβάχτο και άδικο γεγονός.... Γνώμη μου, επειδή σε μένα δεν έδωσαν την επιλογή της απόξεσης τότε και πήρα τα χάπια (χ2 γιατί το πρώτο πρωτόκολλο δεν έπιασε γιατί ήμουν κι εγώ σχεδόν 11εβδ τότε), χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι πολύ επώδυνη και κυρίως ψυχολογικά βαριά διαδικασία... Μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την εμπειρία μου, αλλά να είσαι προετοιμασμένη ότι ίσως αυτή η οδός πολύ πιθανόν να σε κάνει χειρότερα ψυχολογικά και σωματικά... 😢  
    • Εγω έχω πάρει ένα που λέγεται "Η βίβλος της φροντίδας του μωρού"..Καλό είναι,πιάνει αρκετά θέματα και για την αρχή κ αργότερα..
    • Αυτό το έχω απορία κ εγώ..συσπάσεις ακούω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι..Με πιάνουν καμιά φορά τπτ περίεργα κ λέω λες να είναι;;;🤔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...