Μετάβαση σε περιεχόμενο

kardiotokografima


Recommended Posts

kalispera ke pali koritsia,

ime stin 36 vdomada tis egimosinis mou ke chtes piga ston giatro mu o opios ine ke sto iaso pou tha genniso... ola kala me tin beba mou ke epidi epithimo na genniso me rantewou dioti o sizigos mou ine pilotos opote katalavenete to poso lipi apo to spiti, simfonisame me ton giatro pos ean to moro ine kalla anaptigmeno bori na gennithi sti 38 vdomades fisiologika aplos me technikus ponus... eos edo thelo na pistewo pos san giatros echi dikeo..

tora chtes mu ipe pos apo do ke pera kathe deftera tha prepi na pigeno gia kardiotokografima sto iaso gia na katalavi kalitera an to moro ine pleon orimo.. ischi kati tetio? ti akrivos ine afto to kardiotokografima ke giati den to kanune oles aftes ke mu to kani emena?? eki pu ola miazune na pigenune kalla ke na telionume tsoup kati kenurgio pou me anchoni.....

ah ke kati akoma... mu ipe pos afti i eksetasi gia mena sto iaso ine dorean epidi bika sto mina mu.. afto to gnorizi kamia sas???

filakia polla polla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ολα κουκλα μου

εμενα παλι που γιατρος μου ειναι ο διευτιντης του ιασο

και να φανταστεις την πληρωσα κανονικα

τωρα αν εχει κανα αλλο κονε

τι να σου πω.

κοιτα αν δεν κανεις υπερηχο και σε βαζει μονο στο μηχανημα του καρδιοτοκογραφου

μπορει και μην πληρωνεις

αν και παλι μου φαινεται κουλο.

μπας περιπτωση

στον καρδιοτογραφο σου βαζουν κατι ζωνες στην κοιλια - βρησουν τον παλμου του μωρου

και καθε φορα που το νιωθεις να κουνιεται σου λεει να πατησεις ενα κουμπει

με αυτο ελεγχουν τους παλμους του παιδιου και τις μανας

δεν πρεπει να ξεπερασουν καποιο οριο

για οσο εγραψες αρχικα πιστευω κι εγω οτι εχει δικιο

μια χαρα θα ειναι 38η με τεχνητους

εμενα φαντασου ηταν 36+6 με καισαρικη ομως και ηταν σουπερ τα μωρα

οσο για το οτι βλεπει την αναπτυξη του παιδιου απο τον καρδιοτογραφο - τι να σου πω - δεν μου ακουγεται και πολυ σοι

αν δεν εχεις κανενα αλο προβλημα σε ολη την εγκυμοσυνη

τοτε απλα ειναι πολυ ψειρας ή εχει δει κατι - που δεν το νομιζω θα στο ειχε πει

να εχεις μια πολυ καλη γεννα

και με κανενα πονο

κανε επισκληρηδιο

μην ταλαιπωρηθεις τσαμπα τουλαχιστον εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου

να ευχαριστηθεις την γεννηση της μπουμπους σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοπελα μου και με το καλο ....

εγω γεννησα και τα 2 παιδακια μου φυσιολογικα και ειδικα το δευτερο με προκληση!ο γιατρος με βοηθησε για να μου ερθουν τεχνητοι πονοι για να γεννησω-γιατι ειχα κλεισει και τον 9ο!(+4 μερες)

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι πρεπει να πληρωσεις το καρδιοτοκογραφημα??ειναι λιγο κουφο!!!!

εγω μολις συμπληρωσα την ΠΗΤ μου-πηγαινα καθε μερα για καρδιοτοκογραφημα για να ακουμε το μωρο αν ειναι ετοιμο να βγει και να ακουμε τους παλμους του!

εσενα σου ειπε οτι θα το πληρωνες κανονικα???γιατι δεν τιθεται τετοιο θεμα πιστευω... δηλαδη εγω που πηγαινα καθε μερα για καρδιοτοκογραφημα-επρεπε να πληρωνω καθε μερα??

με το καλο να πανε ολα και συντομα να εχεις στην αγκαλια σου το παιδακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se iper efcharisto gia tin amesi apantisi sou,

kseris emena ti me anchonese... afti tin eksetasi giati den tin kanune oles i meluses manules opos kanune oles tis alles? ksero egies i opies den to kanane, ksero pali alles pou to kanane.. diladi theoris pos gia na me vali na tin kano echi di kati? ma afto omos den steki giati tha mu to elege ke chtes ston ipericho itane poli ikanopiimenos.. poso diladi sou kostise i eksetasi? ke tin ekanes mono mia fora?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia sou trelokoritso ke na sou zisune ta dio pontikakia sou..

emena o iatros mou, mou ipe pos epidi apo tin ali vdomada beno ston mina mou den chriazete na pliroso, ine dorean (etsi mu ipe ke etsi thelo na pistewo). esi to kardiotokografima to ekanes efoson omos perase i pit sou.. ego giati to kano tora pu beno ston mina mou?? ego katalava apo afta pou mou ipe pos me afto ton tropo katalavenune an to pedi theorite etimo na vgi. alithewi afto trelokoritso i na anisicho gia kati? kseris chtes pou milisa mazi tou ke tou eksigisa tous logus ke fowus gia tous opious prepi na programmatisume tin genna, mu ipe pos theoritika ena moro 38 vdomadon ine etimo. me to kardiotokografima lipon les na bori na to apofasisi? diladi thelo na po pos me afto to meson bori na katalavi plires an ine na vgi to moro? mipos gia afto ton logo mou leei na to kano? itane poli ikanopiimenos chtes ke tora oso to skeftome fowame mipos mu ekripse kati.. an ke afto den epitrepete. meta leo giati to kano ego ke den to kanune alles egies pu ksero

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κσλησπερα!!!!

λογικα εφοσον θες περιπου 2 βδομαδες για να γεννησεις(με ραντεβου)ο γιατρος σου θα θελει να ειναι σιγουρος για την ωριμοτιτα του μωρου.

σιγουρα στην 38η εβδομαδα ειναι ενταξη να γεννηθει γιατι ειναι ολα ανεπτυγμενα αλλα δεν ειναι κακο να κανει εναν ελεγχο μεχρι να ερθει εκεινη η μερα,ετσι και αλλιως και κανονικα να γεννουσες παλι στον καρδιοτοκογραφο θα σε ειχαν.

εγω μπηκα στο νοσοκομειο 5/7 και γεννησα 7/7 οποτε 3 μερες τον ειχα μονιμο εξεσουαρ στην κοιλια μου χιχι.

ο καρδιοτοκογραφος ακουει την καρδια του μωρου και τις συσπασεις τις μητρας και δεν ειναι κατι να φοβασαι ειναι μια εξεταση την οποια κανουμε συνηθως στις τελευταιες εβδομαδες κυησης για τελευταιο ελεγχο του μωρου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εσυ ειπες το γιατρο σου οτι θα γεννησεις με ραντεβου-προγραμματισμενα ετσι?? αρα ο γιατρος σου ισως θελει να δει αν το μωρακι σου ειναι ετοιμο για να βγει αφου εισαι στην 38η εβδομαδα! ετσι ειναι οπως τα λεει!ενα μωρακι 38 εβδομαδων ειναι ετοιμο για να βγει!ο γιατρος σου θελει ομως να ειναι σιγουρος!!τωρα για το αν πληρωνεις για καρδιοτοκογραφημα-εγω λεω πως οχι,σε καμια περιπτωση...γιατι θα επρεπε να πληρωσεις δηλαδη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ Κ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΗΜΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Κ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ...ΟΛΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΤΤΟΣ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ..ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΚΟΡΔΕΛΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 37 Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se efcharisto filos ifigen gia to minima sou, me kathisichase.. na se rotiso ke pou tin ekanes afti tin eksetasi ke ean esi tin plirones? emena o giatros pu ine tou iaso ipe pos ine dorean.. opote apo ola ta minimata sas katalaveno pos to kardiotokografima ine telika mia eksetasi pu voitha ton giatro na di tin orimotita tou morou ke tis mamas... makari ke afti i eksetasi na diksune pos ola ine ok opos pigane ola eos tora. anchonome poli efkola ke den kani kallo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ πόσο στεναχωρήθηκα τι να σου πω τώρα.. πάρε κουράγιο απτό παιδάκι σου και τίποτα παραπάνω. Είσαι μαμά, είσαι δυνατή, είσαι γυναίκα αλλά κλάψε και νιώσε τον πόνο σου για όσο χρειάζεσαι και είμαστε εδώ για να τον μοιραστείς εάν και οπότε θελήσεις.
    • 😱😱😱😱😱😱😱 Όχι ρε φίλε!!!! Δεν είναι δυνατόν!!!😫😫😫😫 Πως;;;; Όχι ρε θεέ... όχι ρε γαμωτο.... Τώρα μπήκα σπίτι και μπήκα αμέσως να δω τα νέα σου... Δεν μπορώ να το πιστέψω.... Δεν το περίμενα σε καμία των περιπτώσεων... 😭😭😭😭 Λυπάμαι τόσο μα τόσο πολύ γλυκό μου κοριτσάκι.. Δεν υπάρχουν λόγια να σε παρηγορήσουν... Το ξέρω... Λυπάμαι τόσο πολύ.... Μακάρι να ήμουν εκεί να σε πάρω μια αγκαλιά... Τίποτα άλλο.... Έχεις την αγάπη μου... Λυπάμαι και πάλι πολύ..
    • Πραγματικά ανατρίχιασα. 🥲 Δεν υπάρχουν λόγια να σου γράψω.. η κορούλα σου είναι το στήριγμά σου και η ελπίδα σου. Το ουράνιο τόξο σου. Εύχομαι να σου δώσει την δύναμη να ξανά πατήσεις στα πόδια σου.  
    • Χεχε τυχερούλα..οκ εντάξει δεν είναι και κάτι τρομερό αλλά ούτε και ευχάριστο.. @Χρύσακι στη σύσπαση θα νιώσεις ότι η κοιλιά σου γίνεται πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο σαν πέτρα και ότι σε πιέζει και μπορεί να νιώσεις σα να σου κόβεται η αναπνοή.. δε νομίζω ότι η σύσπαση braxton hick συνοδεύεται με πόνο... Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ τις συσπάσεις.. πλέον τις έχω συνηθίσει και αφού είναι ακανόνιστες και λίγες είναι φυσιολογικό..όταν γίνουν τακτικές και αρχίζει να αυξάνει η συχνότητά τους λογικά είναι συσπάσεις τοκετού και εκεί θα υπάρχει έντονη δυσφορία και πόνος..
    • Είμαι σε σοκ δεν το πιστεύω πως είχε τέτοια εξέλιξη η εγκυμοσύνη σου πραγματικά δεν το πίστευα και στην βδομαδα που είσαι λυπάμαι παρά παρά πολύ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μείνεις τόσο στο νοσοκομείο, γνωρίζω κοπέλα που πήγε για αυχενική την βρήκαν θέμα με το μωρακι και έπρεπε να το πάρουν πήγε στο ΡΕΑ το έκανε και βγήκε την ίδια μέρα  επειδή μπαίνω και διαβάζω στην ομάδα που είσαι διάβασα όλο το στορι με τα πεθερικά σου και την ανησυχία σου για την αρνητική ενέργεια που έβγαλαν για το μωρακι σου πως δεν χάρηκαν και ότι μπήκατε νωρίς στην διαδικασία για δεύτερο μωρακι + τα έξοδα που θα έχετε και στεναχωρέθηκα όταν διάβασα το πως ένιωθες και ότι είχες ένα φόβο πως θα πας για αυχενική και δεν θα ακούσεις καρδούλα.. αλλά πραγματικά πίστευα πως οι ορμόνες που σε επηρεάζει να νιώθεις έτσι και ότι πιέστηκες που ήσουν σε έναν περιβάλλον που δεν ένιωθες άνετα και ευχάριστα..  Αλλά δυστηχως έκανα τόσο λαθος.. το είχες καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά το ένστικτο σου έπεσε μέσα πραγματικά στεναχωρέθηκα σου στέλνω μια αγκαλιά παρε τον χρόνο σου κορίτσι μου να ξέρεις δεν εκανες τίποτα λαθος εσυ είσαι μια υπέροχη μανούλα για την κόρη σου και πολύ πολύ δυνατή θα δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...