Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΙΚΑ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι αλλα θα πηγαινοερχομαι για αρχη μεχρι να μετακομισω, ολες για την ιδια μου λετε πρεπει να ειναι καλη ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου έστειλα πμ.

Είναι πέραν του δέοντος φιλική! Οι πληροφορίες που μου έδωσε ήταν σωστές γιατί τις διασταύρωσα και με άλλους γιατρούς. Οπότε είμαι πλέον σίγουρη ότι δε θα αντιμετωπίσω άλλο πρόβλημα και όλα θα πάνε καλά όσον αφορά στη θρομβοφιλία τουλάχιστον. Στον άντρα μου βέβαια δεν άρεσε καθόλου το στυλ της αλλά αυτό δεν έχει να κάνει, οι πληροφορίες ήταν σωστές. Τώρα για τη συνέχεια όπως σου είπα και στο μήνυμα ακόμη δεν ξέρω τι θα κάνω. Θα εξαρτηθεί από το γυναικολόγο που θα αποφασίσω τελικά να έχω, που σου είπα ποιός θα είναι μάλλον. Αν αποφασίσεις πάντως να πας στη συγκεκριμένη να ξέρεις ότι στάνταρ θα σου δώσει περαιτέρω έλεγχο έστω κι αν γνωρίζεις ήδη το πρόβλημα και τη θεραπεία ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

φατσουλα μου το φολικο στην περιπτωση την δικη μου επρεπε να το περνω πριν μεινω εγκυος 3 μηνες...κ κανονικα ετσι ειναι το σωστο...μετα απο την 4 εβδομαδα μονο γαι την απορροφηση του σιδηρου κανει καλο...

τωρα αυτα που εκανες δεν νομιζω να δικαιολογουν οτι εχασες το μωρο..και στο χερι του γιατρου ειναι να πει σε καποιον την σοβαροτητα των πραγματων...π.χ. εγω ειχα αποκολληση αν ξεπατωνομουν στις δουλειες θα το εχανα...αλλα δεν καθομουν κ σαν αρρωστη.εγω εχω διαβασει την ιστορια σου κ ξερω τι σου συνεβει..αυτο που εγραψες παραπανω με το να ακυρωνες τον γαμο...σου το ζητησε ο γιατρος κ δεν το εκανες?κ εσυ δεν ειπες οτι τελικα ειχε σχεση με θρομβοφιλια?δεν ξερω αν κανω λαθος...αλλα αν ειχες θρομβοφιλια κ σε πληρη ακινησια να ησουν δεν θα αλλαζε κατι....

εγώ ραφαέλ μου δεν έχω κάνει ακόμα την εξέταση για θρομβοφιλία τώρα περιμένω να μου έρθει περίοδος να δω αν θα προλάβω τα Χριστούγεννα αλλιώς θα πρέπει να περιμένω και την επόμενη περίοδο.

όσο για τον γάμο μου είπε πως πρέπει να ξεκουράζομαι και πως αν λόγω του γάμου δεν μπορώ και τρέχω και αγχώνομαι ίσως θα ήταν καλύτερα να ακυρώναμε και τον γάμο. εγώ όμως δεν τον άκουσα και συνέχεια κάτι έκανα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

φατσουλα εχω σκεφτει κ νατον μεθυσω....μηπως ξεφυγει κανενα γρηγορο κ βρει κ στοχο...αλλα δεν πινει....τι να κανω για να πιει...?

σοκολάτες τρώει?

πάρε σοκολατάκια αυτά με το λυκέρ μέσα :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φατσούλα δεν μπορείς να φανταστείς τι κούραση είχα τραβήξει εγώ (την 6η εβδομάδα κατάλαβα ότι είμαι έγκυος)! Τι δουλειές έκανα στο σπίτι (αμέσως μετά το γάμο μου τον Ιούλιο), τι βάρη σήκωσα, πόσο έτρεξα! Πήγαμε διακοπές, κουβάλαγα βαλίτσα, έκανα αγώνες κολύμβησης με τον άντρα μου, έκανα πεζοπορία μέ ντάλα ήλιο! Τίποτα δεν έπαθε το μωρό. Ούτε αίμα είδα ούτε τίποτα. Η θρομβοφιλία όμως μου το "πήρε", όχι η κούραση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Droseroula έγραψε:

Φατσούλα δεν μπορείς να φανταστείς τι κούραση είχα τραβήξει εγώ (την 6η εβδομάδα κατάλαβα ότι είμαι έγκυος)! Τι δουλειές έκανα στο σπίτι (αμέσως μετά το γάμο μου τον Ιούλιο), τι βάρη σήκωσα, πόσο έτρεξα! Πήγαμε διακοπές, κουβάλαγα βαλίτσα, έκανα αγώνες κολύμβησης με τον άντρα μου, έκανα πεζοπορία μέ ντάλα ήλιο! Τίποτα δεν έπαθε το μωρό. Ούτε αίμα είδα ούτε τίποτα. Η θρομβοφιλία όμως μου το "πήρε", όχι η κούραση.

κορίτσια μου μάλλον δεν καταλάβατε τι έγραψα...

αυτό που είπα είναι πως αν δεν αποδειχτεί ότι έχω θρομβοφιλία ή κάποιο άλλο νόσημα και τελικά μου πουν ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός που έχασα το μωράκι μου, τότε θα ξέρω πως εγώ φταίω για ότι έγινε γιατί σας έχω ήδη γράψει...δεν μπορώ με τίποτα να το βγάλω αυτό από το μυαλό μου... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντάλια μου διάβασα τι συνέβη με τον γιατρό σου εχθές.

τελικά μάλλον είναι "άσχετος" για να σου τα μασάει τόσο πολύ. και όντως τι θα πει έχασε τα αποτελέσματα, δεν ήξερε ότι θα πας για να τα έχει έτοιμα να σου τα δώσει?

πότε σου είπε να ξαναπάς για να τα πάρεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντάλια σου απαντησα ξανά. Ελπίζω να ήρθε. Εννέα εβδομάδων ήμουν και αν δεν είχα προγραμματισμένο ραντεβού ούτε που θα το καταλάβαινα. Ούτε πόνους είχα, ούτε αίμα, ούτε το στήθος ξεπρήστηκε , ούτε τίποτα! Η ιστολογική έγραφε και χρωμοσωματικές ανωμαλίες όμως η αιματολόγος μου είπε ότι η θρομβοφιλία έφταιγε και ότι η εγκυμοσύνη θα σταματούσε έτσι κι αλλιώς.

Φατσούλα ακόμη κι αν δεν έχεις θρομβοφιλία δε σημαίνει ότι το μωράκι σου χάθηκε επειδή κουράστηκες! Δηλαδή οι έγκυες που εργάζονται σε εργοστάσια, είναι αγρότισσες κλπ. αποβάλουν? Κανένας γιατρός δε λέει, εκτός κι αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και η ακινησία επιβάλλεται, να σταματάμε κάθε δραστηριότητα όταν μένουμε έγκυες. Εμένα π.χ. τα μόνα που μου είπε να προσέχω ήταν να μην σηκώνω βάρη (μόνο όσο αντέχω) και να μην ανεβαίνω σε μηχανή/ποδήλατο, κι αυτό για να μην πέσω! Είναι κρίμα να έχεις τύψεις και να νιώθεις άσχημα για κάτι που δε νομίζω ότι προκάλεσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ειπε να παω και σημερα θα τα εχει βρει λεει δεν θελω να τον δω ομως τις βασικες εξετασεις τις εχω,τωρα την ιστολογικη θα στειλω τον αντρα μου να την παρει καποια στιγμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δροσερουλα το μωρο ειχε το κανονικο μεγεθος για την εβδομαδα που ησουνα?

εμενα ητανε λιγο μικροτερο να φταιει η θρομβοφιλια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικό ήταν, 2-3 μέρες πριν είχε σταματήσει η καρδούλα του. Όταν υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας υποτίθεται ότι δημιουργούνται θρόμβοι στον πλακούντα με αποτέλεσμα το έμβρυο να μη μπορεί να αναπτυχθεί σωστά και να πεθαίνει. Ίσως γι'αυτό ήταν μικρότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πάλι δεν ρώτησα τέτοιες λεπτομέριες και ο άντρας μου που εκείνη την μέρα μίλησε πιο πολύ με τον γιατρό μου δεν ήθελε να μάθει τίποτα άλλο παρά μόνο αν είμαι εγώ καλά και αν θα μπορέσουμε να ξανακάνουμε άλλο μωράκι...

ο γιατρός μου δεν είδε τίποτα στον υπέρηχο, οπότε μάλλον δεν θα μπορούσε να δει και το μέγεθός του. (αν δείτε το θέμα μου θα καταλάβετε τι εννοώ) :(

πριν 6 μέρες όμως το μωρό μου ήταν πολύ καλά και όλα ήταν τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ητανε απο την αρχη μικροτερο εκτος και εκανε λαθος ο γιατρος τι να πω δεν του εχω και εμπιστοσυνη πλεον αλλα αν εκανα θεραπεια απο οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη ισως ηταν ολα καλα σε μεγεθος.σου εχει πει τιποτα η φοιφα σχετικα μαυτο δηλαδη αν ξεκινησεις ενεσεις μολις το μαθεις προλαβαινεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Ντάλια μου προλαβαίνεις! Μην αγχώνεσαι έτσι βρε! Ο γυναικολόγος που σου είπα ότι πήγα προχθές, μου είπε μόλις δω θετικό τεστ να τον πάρω τηλέφωνο και μόλις επιβεβαιώσουμε την εγκυμοσύνη θα ξεκινήσουμε τις ενέσεις. Το ότι ήταν από την αρχή μικρότερο μπορεί να έχει να κάνει και με το γεγονός ότι η σύλληψη έγινε αργά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντάλια μου ξέρω μία κοπέλα που έχει θρομβοφιλία, το έμαθε μετά από 2 αποβολές και έπαιρνε κάτι και πριν μείνει ξανά έγκυος.

της είπα σε πμ να μιλήσει στο θέμα σου για την περίπτωσή της αν θέλει και νομίζω πως ακόμα δεν έχει μπει στο "μαμμυλανδ". πιστεύω πως θα μας πει, γιατί και εγώ θέλω να μάθω λεπτομέριες ειδικά αν και η δική μου αιτία είναι η θρομβοφιλία...

ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις αιματολόγο για τη δική σου περίπτωση ξεχωριστά, γιατί όπως ξαναείπαμε η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω και κατι αλλο διαβασα στο ιντερνετ οτι η θρομβοφιλια δεν βοηθαει το ενδομητριο να μεγαλωσει σωστα και οτι με μια παιδικη ασπιρινη τη μερα κατα τη διαρκεια των προσπαθειων το βοηθαμε αν εχει καποια κοπελα αμεση προσβαση σε γιατρο ας ρωτησει να μας πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν πήγα στον αιματολόγο μου για να συζητήσουμε για την περίπτωσή μου, πήρε τηλ μία ασθενής του και αφού το έκλεισε μου είπε πως η κοπέλα είναι θρομβοφιλική και πως παίρνει και ασπιρίνη και ένεσεις κάθε μέρα. μου είπε επίσης πως υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνουν μόνο ασπιρίνη γιατί είναι σε πολύ ήπια μορφή και άλλες που παίρνουν μόνο την ένεση. όπως καταλαβαίνεις όλες έχουν και κάτι διαφορετικό... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπα! κορίτσια μην τα μπερδέψουμε τα πράγματα! Κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός, κάθε πρόβλημα διαφορετικό και κάθε θεραπεία μοναδική. Ο μόνος αρμόδιος να δώσει οδηγίες είναι ο γιατρός. Το ίντερνετ δε δίνει θεραπείες ούτε διαγνώσεις κάνει. Και όσον αφορά το αν η θρομβοφιλία επηρεάζει ή όχι τη σύλληψη εμένα κανείς γιατρός δε μου είπε κάτι τέτοιο ούτε και άκουσα καμία ανάλογη περίπτωση από άλλη κοπέλα. Και όσο για τη θεραπεία πριν την εγκυμοσύνη επίσης ούτε οι γιατροί μου έχουν πει ότι πρέπει να κάνω ούτε έχω ακούσει από άλλες περιπτώσεις να έχουν κάνει. Αυτό που ξέρω και θα κάνω είναι να ξεκινήσω αγωγή μόλις μείνω ξανά έγκυος.

Ντάλια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις ραντεβού με ειδικό άμεσα.

Φατσούλα σου έυχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου το ειπε χτες το βραδυ για θεραπεια πριν την εγκυμοσυνη γι αυτο ρωταω το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει αλλον γιατρο που να το υποστηριζει μεχρι στιγμης και θα ρωτησω την αιματολογο και θα σας απαντησω. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...