Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθα και εγώ με πολλές απορίες!!!


tinkerbel25

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια....ξύπνησα λίγο αργά σήμερα!ελπίζω όλες να αισθάνεστε υπέροχα!!!tinkerbel!συγγνώμη που χάθηκα εχθές αλλα ήρθε μια γνωστη στο σπίτι και καταλαβαίνεις δεν μπορούσα να μπω στο mammy γιατί θα καταλάβαινε`φυσικά δεν έχω πει tpt ακόμα για την εγκυμοσύνη μου.αφού απολογήθηκα συνεχίζω με τη μπλε ημερα.. :laugh: :laugh: :laugh: λοιπόν, οι γόνιμες μέρες με βάση τον κύκλο 28 ημερών είναι:από τις 16-21 του μηνός...η τέλεια μέρα της ωορρηξίας(μπλε μέρα) είναι η 19η!!!αλλα αν κανεις μια μέρα πριν είσαι ok!!!συνήθως σκεφτόμαστε ως εξής..πχ αν οι γόνιμες ξεκινήσουν στις 16,κάνουμε αγκαλίτσες στις 15 εφόσον το σπέρμα ζει για κάποιες ώρες-μέρες.οποτε δεν χάνεις καθόλου από τις άλλες μέρες οι οποιες είναι γόνιμες.ine9,ναι ξέρω σουηδικά!πες μου ότι θες να στο μεταφράσω!!! :laugh: :laugh: κάτι καφέ είναι τα μπισκοτάκια και πολύ λεπτά??είναι πολύ όμορφα εδώ απλά ο καιρός είναι άστα να πάνε! όσο για το φολικό "οσκου" κορίτσια επειδή το παίρνω καιρό ..πρέπει να το παίρνεις 2-3 μήνες πριν κανεις προσπάθειες γιατί αν ο οργανισμός έχει έλλειψη του φολικού οξέος το οποιο είναι υπεύθυνο για τα νευρολογικά του εμβρύου.και αφού μείνεις egkuoula το παίρνεις για 2 μήνες ακόμα περίπου.αυτό θα σας το πει ο προσωπικός σας giatros.o άντρας μου είναι γιατρός και καταλαβαίνετε τα έχει ψάξει πολύ!επίσης το τι ώρα θα το πάρεις δεν παίζει κανένα ρολο..απορροφάται από τον οργανισμό οποιαδήποτε ώρα της ημέρας..το βασικό είναι πως δεν πρέπει να το παίρνεις με άδειο στομάχι..!!!!εγώ για πχ το παίρνω μεσημέρι.τρώω το φαγητό μου σαν καλο κοριτσάκι

:silly: :silly: :silly: :silly: και παίρνω το folsyra!(foliko osku) :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss: polla!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΙΝΓΚΕΡΜΠΕΛ ΚΙ ΕΓΩ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ :unsure: ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως όρισες στην παρέα μας.

Εγώ ένα πράγμα θα σου πώ: Το μυστικό είναι να μην αγχώνεσαι καθόλου. Απόλαυσε το ελεύθερο σεξ με τον άντρα σου όσο μπορείς και είμαι σίγουρη ότι πολύ σύντομα θα μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γεια σας και πάλι.

Αν-η καλα είσαι τέλεια...θα σε χρησιμοποιήσω πάλι τον άλλο μήνα. Είχαμε αγκαλίτσες τις μέρες που λες....θα δούμε λοιπόν την άλλη εβδομάδα αν θα ερθει η ακατανομαστη.

Οσο για το φολυκο οξυ μονη μου το ξεκινησα οποτε δεν εχω παει στο γιατρο να ρωτησω ποτε να το παιρνω. Επειδη διαβασα ότι ειναι συμπληρωμα και δεν κανει πουθενα κακο γιαυτο και το ξεκινησα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες...

Ενταξει μωρε δεν είμαι αγχωμένη αλήθεια σας λέω απλά κάθε φορά έχω και την απορία μα γιατί δεν μένω...φυσιολογικό είναι νομίζω να το σκεφτομαστε όλες αυτό. Εγώ επίσης έχω την αδελφούλα μου που έχει κάνει 4 εξωσωματικές και τίποτα οπότε καταλαβαίνετε φοβάμαι και για μένα... :(

αλλά...ειμαι σίγουρη, τα καλύτερα έρχονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:)):)) εγώ σου εύχομαι να μη χρειαστεί και να είσαι και σου egkuoula!!!το φολικό οξύ δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κάποιον γιατρό..έχεις δίκιο σε αυτό.όταν όμως θα είσαι egkuoula πρέπει να τον ρωτήσεις γιατί απαγορεύεται να το πάρεις από ένα διάστημα και μετά.εγώ αυτόν τον μηνα,όταν κάναμε "αγκαλιστες" με τον αντρούλη μου ένιωθα τραβήγματα και έλεγα έγινε η σύλληψη,το πιστεύετε όμως βρε κορίτσια πως λίγες μέρες πριν τις 23/11 που περίμενα να αδιαθετήσω έλεγα δεν υπάρχει καμια περίπτωση να είμαι egkuos.to έλεγα στον άντρα μου και ο καημενούλης μου στενοχωριόταν..μα ένιωθα τόσο έντονα το αίσθημα της περιόδου..έλεγα τώρα θα έρθει,δεν τη γλιτώνω!αλλα τελικά δεν ήρθε..απλά είχα πείσει τον εαυτό μου πως δεν είμαι,σχεδόν είχα χαλαρώσει+σκεφτόμουν τις γόνιμες μέρες του επομενου μηνα..άκουσον,άκουσον!μην αγχώνεστε γλυκειές μου+θα έρθει οσονούπω!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι μακαρι...ποσο καιρο προσπαθουσες αν-η? Παντως αυτη τη φορά κι εγώ νοιώθω ότι δεν είμαι εγκυος γιατι δεν εχω κανενα συμπτωμα. Ουτε πονουε περιοδου και σε μια εβδομαδα ΔΕΝ την περιμενω, οποτε κι εγω περιμενω να ερθει για να σου πω τις επομενς μερες και να μου βγαλεις τις τυχερες...χιχιχι :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: κάναμε αγκαλίτσες για πρώτη φορα τον σεπτέμβρη αλλα λόγω κολπίτιδας δεν έγινε sullhpsh.ton οκτώβρη δεν προσπαθήσαμε καθόλου λόγω θεραπείας.και η δεύτερη ήταν τώρα..αν δη είσαι τώρα πράγμα που το απεύχομαι τον επόμενο μηνα θα σου πω τις τέλειες-τυχερές μέρες+προσπάθησε στη στάση που σου είχα πει! :silly: :silly: :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α καλα τωρα που σε βρηκα δεν θα σε αφησω χαχαχα

Αφου εισαι και τυχερουλα θα μου μεταδωσεις την τυχη σου...χιχιχ

οσο για την σταση θα το εχω υποψιν μου.... B)B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: me ekanes kai gelasa!!!!ευχαριστώ! ;) ο,τι θες,δω είμαι!!!!!εγώ εύχομαι ποτε ποτε να μην με χρειαστείς!!παρα μονο να χρειαστείς την παρέα μου όταν θα είσαι και σου egkuoula!να χαιρόμαστε +να μιλάμε γιαυτό!δεν θα αγχώνεσαι όμως!καθόλου!!!είναι πολύ σημαντικό. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sir yes sir!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

μαλλον θα σεχρειαστω και τον αλλον μηνα γιατι εντοπισα σπυρακι στη μουρη που σημαινει ερχεται η ακατανομαστη...αλλα δεν πειραζει τωρα που βρηκαμε τη συνταγη απο τη Σουηδια θα πιαστει το παιδι με σουηδικο αερα... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σπυρί θα έλεγα πως δεν είναι απαραίτητα σύμπτωμα της περιόδου..εγώ για να καταλάβεις αυτόν τον μηνα έβγαζα σπυράκια και έλεγα πως θα μου έρθει..αλλα μετά διάβασα πως και στην εγκυμοσύνη βγάζεις ακμή..οποτε ήλπιζε ;) :laugh: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ καλως ηρθες στην παρεουλα μας κ σου ευχομαι πολυ συντομα να εχεις σπορακι στην κοιλιτσα σου

ανν σου ευχομαι να εχεις μια παρα πολυ καλη εγκυμωσυνη κ να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα πολυ γερο μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μασρορακι έγραψε:

καλησπερα κ καλως ηρθες στην παρεουλα μας κ σου ευχομαι πολυ συντομα να εχεις σπορακι στην κοιλιτσα σου

ανν σου ευχομαι να εχεις μια παρα πολυ καλη εγκυμωσυνη κ να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα πολυ γερο μωρακι

σε ευχαριστω πολυ πολυ κοριτσακι!!!

κι εσυ οτι επιθυμεις να σου ερθει γρηογορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

το σπυρί θα έλεγα πως δεν είναι απαραίτητα σύμπτωμα της περιόδου..εγώ για να καταλάβεις αυτόν τον μηνα έβγαζα σπυράκια και έλεγα πως θα μου έρθει..αλλα μετά διάβασα πως και στην εγκυμοσύνη βγάζεις ακμή..οποτε ήλπιζε ;) :laugh: :kiss:[/q

δεν το ηξερα αυτο....αχχχαααα καινουριο στοιχειο στην υποθεση...χαχαχαχα

αντε να δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκειά μου tinkerbel25, πρέπει να μετονομαστείς σε Σερλοκ Χολμς.... στοιχείο-στοιχείο θα το λύσεις το μυστήριο!!!!χαχαχα

όσο για τα σπυράκια όπως είπε και η an-n ...άστα να πάνε! Εγώ ποτέ δεν είχα σπυράκια και τώρα στον 4ο μήνα έχω γίνει σαν τον κ...της μαιμούς!

Χάλια μαύρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexdim έγραψε:

Γλυκειά μου tinkerbel25, πρέπει να μετονομαστείς σε Σερλοκ Χολμς.... στοιχείο-στοιχείο θα το λύσεις το μυστήριο!!!!χαχαχα

όσο για τα σπυράκια όπως είπε και η αν-η ...άστα να πάνε! Εγώ ποτέ δεν είχα σπυράκια και τώρα στον 4ο μήνα έχω γίνει σαν τον κ...της μαιμούς!

Χάλια μαύρα!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

alexdim πολυ γέλασα...ε ναι που θα με παει θα τα βρω ολα τα στοιχεια και βρηκα πως θα σας ανακοινωσω την εγκυμοσυνη μου...

ο σερλοκ χολμς το ελυσε το μυστηριο...

οταν θα δειτε αυτο το θεμα θα ξερετε B)B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μασρορακι ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! :) εύχομαι και σε σένα πραγματικά ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου σύντομα :):)

tinkerbel σκέψου το δηλαδή εγώ που κατά καιρούς έβγαζα σπυράκια πως θα γίνω όταν με το καλο φτάσω στον τέταρτο όπως είναι η alexdim..ωχ ωχ!!!!άστα να πάνε!!!alexdim να σε ρωτήσω κάτι?θέλεις να μου περιγράψεις σε τι μηνα ανακάλυψες την εγκυμοσύνη σου και ποια τα συμπτώματα από τότε ως τώρα που είσαι στον 4ο?επίσης να σου ευχηθώ καλή συνεχεια να έχεις και να προσεχεις..αλήθεια για το εμβόλιο τη γνώμη έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άντε βρε αν-η!! ποσο χαίρομαι που βρήκα άνθρωπο να μιλάει σουηδικά!!! αυτά τα μικρά καφέ μπισκοτάκια είναι ναίαιαι!!!με τα οποια ξετρελαθήκαμε! πήρα και τα φορμάκια από κει και βρήκα μια συνταγή στο internet αλλα δεν είναι ακριβώς η γεύση!λοιπόν σου βάζω την φωτό που έχω από το δημαρχείο της stockholm με τα υλικά και "γραξε" μου οποτε μπορείς την μετάφραση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tinkerbel να ξέρεις ότι εγώ δεν είχα ποτε σπυράκια και τώρα είμαι γεμάτη!!!ακόμα k στο στήθος έχω βγάλει αγάπη μου!!!!άστα να πάνε!τα αγοράκια λέει το κάνουν αυτό!αλλα και να μην είσαι έγκυος μην αγχώνεσαι παιδί μου εγώ σου λέω προσπαθούσα σχεδόν 2 χρονια k είχα k μια παλινδρομεί κύηση!άσε που έχω μια ωοθήκη!!!αλλα τώρα όλα μια χαρά!περιμένω από μέρα σε μέρα να δω το αγοράκι μου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι Μου σου ευχομαι με ενα πονο το αγορακι σου...και οτι επιθυμεις...

σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν-η μου νομίζω καταρχήν (ελπίζω δηλαδή) να μην γεμίζουν όλες οι εγκυούλες σπυράκια, εγώ πάντως έβγαλα τώρα τελευταία!

Την εγκυμοσύνη την κατάλαβα αμέσως, 5η εβδομάδα, γιατί το είχα "οραγανώσει το έγκλημα" χιχι! Οπότε 1η μέρα καθυστέρησης πήρα τον doctor τηλ, πήγα το ίδιο απόγευμα και το ίδιο βράδυ είχα πάει και στον αιματολόγο και ξεκίνησα ηπαρίνες (γιατί είχα θέμα με την θρομβοφιλία)

Συμπτώματα τύπου ναυτίες κλπ δεν είχα καθόλου!!!ούτε έναν εμετό (με το συμπαθειο), ούτε μια ζαλάδα...μόνο πολυ ύπνο, πόνο στο στήθος, πολύ φαγητό και πονάκια περιόδου τον 2ο μήνα...αυτά γενικά!

Βέβαια οι αλλαγές στο σώμα είναι καθημερινές...αυτά θα τα δείτε στην πορεία...!

Α! Και πααααρα πολύ άγχος λόγω 2 παλλίνδρομων παλιά!!!!!

Για το εμβόλιο ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Όλοι οι γιατροί μου το απαγόρεψαν (γυναικολόγος-αιματολόγος-διαβητολόγος) και ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο που είναι μοριακός βιολόγος-γεννετιστής και ερευνά το συγκεκριμένο ζήτημα του εμβολίου αυτό το διάστημα, όλοι μου είπαν όχι...οπότε καταλαβαίνεις ποια είναι η γνώμη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραία είναι μου!θα σου το μεταφράσω αλλα έχω ένα πρόβλημα..δεν βγάζω όλα τα γράμματα..είναι καλλιγραφικά βασικά..ο τίτλος σημαίνει χριστουγεννιάτικα μπισκότα από πιπέρι.285 γραμμάρια βούτυρο, 2 αυγά,830 γραμμάρια αλεύρι.τα υπόλοιπα δεν πιάνω τα γράμματα..άκου τι θα κάνω,θα πω στις κοπέλες από τη δουλειά τη δευτερα να μου γράψουν στα σουηδικά τη συνταγή αλλα με φυσιολογικά γράμματα και μετά θα κάνω τη μετάφραση..εντάξει?εκτος αν μπορεί να καταλάβει ο άντρας μου καθότι είναι γιατρός και κάνει ορνιθοσκαλίσματα :) :) :) μην αγχώνεσαι θα τη βρούμε την άκρη!μάκια μάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...