Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως κόβουμε το στήθος πιπίλα;;;;;


Recommended Posts

Είχα διαβάσει από την αγλαια ότι τα μωρα που έχω αλλεργία και θηλάζουν είναι καλύτερα να καθυστερούν τις τροφές. Δηλαδη στον 7 μήνα και μετα. Αφου είναι 8 κιλά με το δικό σου γάλα (παρα πολύ καλα) μήπως να αργούσες λίγο τις τροφές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαστε 6 μηνων και τωρα αρχιζουμε τα παντα σιγα σιγα. Δηλαδη σημερα εφαγε πρωτη φορα δυο κουταλιες αχλαδι. Το μονο που ετρωγε εδω και 2 ευδομαδες ηταν 6 κουταλιες ειδικο υποαλλρεγικο ρυζαλευρο, χωρις ζαχαρι, γαλα και γλουτενη γιατι μειωθηκε το γαλα που μπορουσα να αντλησω. Τωρα που επανερχομαστε στις προηγουμενες ποσοτητες, ρυζαλευρο τελος. Αντι αυτου κρεμα απο κολοκυθα η γλυκοπατατα για απογευματινο μεχρι τον 8ο και βλεπουμε. Και μη φανταστεις κρεατισουπα με μοσχαρι θα φαει σε δυο ευδομαδες και αν, θα δουμε πως θα αντιδρασει. Ισσος να κανει αλλεργια και να μη φαει καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Αχχχ περασν δυο ολοκληροι μηνες...και το βυζοπιπιλισμα δεν κοπηκε..ουτε καν ελλατωθηκε...μα γιατι...

Θελλω να κοιμηθω...να κοιμηθω...να ξεκουραστω..ποναει ο αυχενας μου...η πλατη μου...τα χερια....και αυτος εκει τον χαβα του...Ολη μετα να του εχεις το στηθος στο στομα...οχι δεν θα πει...και εχει μετα ενα χαμογελο ευτυχιας το σκατουλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες και τα γραφω εγω αυτα Χρυσα! Εγω προσπαθησα να δωσω και πιπιλα και ενω πηγε να την παρει σε καποια φαση, τωρα μου τη φτυνει κανονικα στα μουτρα! Μια φιλη που θηλαζε το κοριτσακι της μεχρι τον 6ο μηνα, ποτε δεν παραπονεθηκε για πιπιλισμα και μαλιστα αυτο το παιδι ειχε το τελειο προγραμμα! Ξερω οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο αλλα μηπως κι εμεις τα αφησαμε να συνηθισουν ετσι; Να, ας πουμε τωρα ο δικος μου λαγοκοιμαται με το βυζι στο στομα.Πιστευω επρεπε απο την αρχη να μην τον αφηνω τοση πολυ ωρα. Οπως λες κι εσυ, ολη μερα εδω να τον εχω δε θα γκρινιαξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυγη αστο...το χω συζητησει με ιλες τις φιλες ξαδελφες γνωστε ςκλπ...ειναι στο παιδι...η θα του δοσεις πιπιλα πο την πορωτη μερα- με οτι συνεπαγετε αυτο- η δεν θα την παρει ποτε...εγω προτιμησα να μην δοσω απο την αρχη...δεν ξερω αν εκανα καλα η οχι...με ενδιαφερει να ειναι γερο δυνατο και υγηες το παιδι μου...απλα δεν την παλευω αλλο...οι αντοχες ειναι στο ναδιρ...και σημερα γκρινιαζε εσκουζε, με το που τον εβαλα στο στηθος το βουλωσε, αποκοιμηθηκε...μολις τον εβγαλα απο το στηθος...αρχησε η γκρινια...η μανα μου εκανε μετα αλλη μιση ωρα να τον κοιμησει..τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα τα ιδια κανει και χτες 2 φορες πηγα να τον αφησω στο κρεβατι μετα το θηλασμο και ειχαμε κλαματα! Κοιταξε, δε θα σκασουμε κιολας! Στηθος θελουν για υπνο; στηθος κι εμεις. Σε καποια φαση θα το κοψουν απο μονα τους, που θα παει; Κι εγω δεν επεμεινα στην αρχη με την πιπιλα μηπως μου χαλασει το θηλάσμο. Ολα εχουν το τιμημα τους κι εμεις κανουμε το καλυτερο για τα παιδια μας που τα θηλαζουμε. Οποτε καλα κανουμε και ξεσπαμε στο σοπινκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχουν μωρα που δεν θηλασαν λεπτο και παλι δεν παιρνουν πιπιλα . Επισης υπάρχουν μωρα που θηλασαν αποκλειστικα (το δικο μου ειναι σ αυτα) αλλα δεν πιπιλισαν ποτε ουτε στηθος ουτε πιπιλα (την πηρε για λιγο καιρο στον βραδυνο υπνο και την εφτυνε μολις κοιμοταν).

Παρολο που η μικρη μου "πηρε" πιπιλα ποτε μα ποτε δεν ξεγελάστηκε ουτε για δευτερολεπτο με την πιπιλα . Αν πεινουσε ή ξυπναγε το βραδυ ήθελε παντα μονο το στηθος και τιποτα αλλο . Υπαρχουν ομως και μωρα που ξεχνιουντε με την πιπιλα δεν θηλαζουν καλα και εχουν θεμα με την αναπτυξη της .

Καθε μωρο ειναι διαφορετικό μην σπατε το κεφαλι σας τι κανει το μωρο της γειτονισας ή της φιλης . Αν σας ενοχλει το πιπιλισμα με αγκαλιες , λιγο να αποσπαται το μωρο , λιγο βοηθεια απο τον μπαμπα μπορει να αλλαξει κατι .

Η μικρη μου δεν ειχε αναγκη την πιπιλα και δεν θα την εδινα αν δεν με "πιεζε" ο αντρας μου . Του φαινοταν λογικο το μωρο να εχει πιπιλα σαν ολα αυτα που βλεπουμε ... :S

Τωρα το παιζει και "εξυπνος" οτι και καλα τζαμπα αγχωνομουν τοτε γιατι το μωρο ποτε δεν ηθελε πραγματικα την πιπιλα , ολα πηγαν καλα με τον θηλασμο και την πεταξε μονη της μια μερα ... Τι να του πεις ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω εχω δωσει πιπιλα απο την πρωτη μερα που ηρθαμε σπιτι...ποτε ομως δεν μπερδεψε την πιπιλα με το στηθος...αν πειναει οσο και να του βαζεις πιπιλα χτυπιεται στο κλαμα....μονο το βραδυ πριν κοιμηθει πιπιλιζει λιγο το στηθος...αλλα χαλαλι του γιατι παρολο που ειναι μικρουλακι κοιμαται 8 ωρες το βραδυ..

ειναι στο παιδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να συμπληρωσω και κατι αλλο,χθες εκανα μια επεμβαση και αναγκαστικα επρεπε να φαει με το μπιμπερο...προτιμησε να μεινει νηστικος παρα να φαει...παρολο που ηταν το δικο μου γαλα...ειπιε μονο 30γρ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Αχχχ περασν δυο ολοκληροι μηνες...και το βυζοπιπιλισμα δεν κοπηκε..ουτε καν ελλατωθηκε...μα γιατι...

και εχει μετα ενα χαμογελο ευτυχιας το σκατουλι...

αν ειναι να σε αποζημιωνει ετσι παντα χαλαλι του!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι να μπορουσα να ΜΑΣ βοηθησω!! :dry:

Εμενα θηλαζει-πιπιλαει και ολοκληρη τη νυχτα...Οποτε..αυπνια ,πιασιμο...

κουραγιο..τι να πω? το κουφο με μας ειναι οτι μεχρι τον 3ο επιανε πιπιλα..κ τωρα δε θελει ουτε ζωγραφιστη να τη δει!!!

Σεσιλια εχουμε κι αλλο κοινο..αλλεργια.......... :(

να σε ρωτησω τωρα που σε βρηκα ποιο ρυζαλευρο εδωσες?

του εδωσα προχθες για δοκιμη(νουτριτσια)..οχι φυσικα με γαλα αλλα με νερο...αλλα μου γεμισε σπυθουρακια..

δε τρωω που δε τρωω εγω..γαλακτοκομικα,χυμο,μοσχαρι....ΚΑΙ το ρυζαλευρο τωρα?? :angry:

θηλαζω κ γω..δε το πα ε?

αχχχ κ βαχχ παιδιατρο το απογευμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα υποαλεργικο της Νεστλε, Νεσκατι δεν θυμαμαι. Αμα θελεις εχω ενα σωρο μεριδες, να σου τα στειλω γιατι εμας μας γεμησανε οι εταιριες και του μικρου δεν του πολυαρεσαν. Ε μετα μπηκαν και τα φαγητα και τρωει αυτα αντι για ρυζαλευρο.

Μην ανισυχεις για τις αλλςεργιες. ο δικος μου ξεπερναει σιγα σιγα, ηδη εγω μπορω να τροω- πινω - μικροποσοτητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

να συμπληρωσω και κατι αλλο,χθες εκανα μια επεμβαση και αναγκαστικα επρεπε να φαει με το μπιμπερο...προτιμησε να μεινει νηστικος παρα να φαει...παρολο που ηταν το δικο μου γαλα...ειπιε μονο 30γρ....

Ολα καλα ? Πως εισαι ?

Ειναι συνηθες αυτο στα μωρα , πινουν τοσο ωστε να αντέξουν και περιμενουν να θηλάσουν ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα ειμαι...σε ευχαριστω για το ενδιαφερον...

χαχαχα το ατιμουτσικο...περιμενε πως και πως να το θηλασω,σαν τρελος εκανε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αληθεια γιωτουλα!!!!!!σε περιμενε το αγορακι σου!!!!! ;)

τελικα, μετα απο ενα μηνα αποκλειστικου θηλασμου, μπορω να πω οτι ο θηλασμος μπορει να ειναι δυσκολος αλλα ειναι τελεια εμπειρια και καταπληκτικο συναισθημα....!!!!εμενα παντως,προς το παρον,η βυζοπιπιλα με εχει βολεψει!!!οποτε ειναι ανησυχη τη βαζω στο στηθος και ολα λυνονται δια μαγειας!!!!το μονο που με ανησυχει ειναι οτι βγαζει γαλατακι μετα απο τα γευματα...οχι ολα αλλα σε αρκετα και αγχωνομαι λιγακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι! Ολα το κανουν. Τα μωρα εχουν χαλαρο το σφυχτηρα του διαφραγματος (το λεω σωστα;) και με το παραμικρο κουνημα βγαζουν. Αν ειχε και γκρινια να σε ανησυχουσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...