Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι να μαγειρέψουμε σήμερα?


IreneValadia

Recommended Posts

βασικα ζυμωνεις τον κιμα με κρεμμυδακι σκορδο, ψωμι οπως και τα μπιφτεκια αλλα χωρις αυγα και οποσδηποτε βαζεις και κυμινο, μετα τα τηγανιζεις ελεφρως, εγω τα βαζω σε βαθυ τηγανι και ριχνω απο πανω σαλτσα ντοματα που εχω προσθεσει και εκει λιγο κυμινο και τα αφηνω να βρασουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συστατικά

1 κιλό αναμεικτό κιμά

3-4 σκελίδες σκόρδο

1 κουταλάκι κύμινο

1 1/2 κούπα περίπου φρυγανία ή μισό μπαγιάτικο μουλιασμένο ψωμί στο νερό

3 αυγά

λιγό λάδι

αλάτι

πιπέρι

σάλτσα ντομάτας

ζάχαρη

Οδηγίες

1.Ανακετεύουμε όλα τα υλικά και τα πλαθούμε σε μακρόστενα σουτζουκακιά.

2.Ζεσταίνουμε το λάδι στο τηγάνι και τα τηγανίζουμε για 3-4 λεπτά ίσα να αλλάξει χρώμα ο κιμάς να γίνει καφέ ανοιχτο.

3.Ρίχνουμε την σάλτσα ντομάτας, λίγο κύμινο, αλάτι πιπέρι και λίγο ζάχαρη μέσα στην σάλτσα ντομάτας και λίγο νερο.

4.Αφήνουμε τα σουτζουκακια 30 ωρα σε μεσαια φωτιά να βρασούν.

Λίγα μυστικά ακόμα

Θέλει σιγανή φωτια και οχι πολυ τηγανισμά.

Φυσικα γίνονται και χωρις σάλτσα, αλλα και στον φούρνο.

Όσο για την φρυγανία μπορείτε να βάλετε όσο θέλετε, ανάλογα την υγρασία μου θέλετε να έχει ο κιμάς. Καλή Επιτυχιά !

εγω παντως δεν βαζω αυγα γουστα ειναι αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariantakiiiiiii ευχάριστο πολύ!!!!!!! μόλις παο super market και τα έχω όλα τα υλικά θα το δοκιμάσω!!!

ξέρει καμια να φτιάχνει μακαρόνια στο φούρνο?????? δεν ξέρω πως να τα φτιάξω!!! να τα βάλω ωμά όπως είναι με φέτα και κρέμα γάλακτος??? λέτε να γίνουν η θα φάμε σουβλάκια?? χιχιχί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

mariantakiiiiiii ευχάριστο πολύ!!!!!!! μόλις παο super market και τα έχω όλα τα υλικά θα το δοκιμάσω!!!

ξέρει καμια να φτιάχνει μακαρόνια στο φούρνο?????? δεν ξέρω πως να τα φτιάξω!!! να τα βάλω ωμά όπως είναι με φέτα και κρέμα γάλακτος??? λέτε να γίνουν η θα φάμε σουβλάκια?? χιχιχί

Πατα στο google τη συνταγη κ θα σου βγαλει ενα σωρο!!!Διαλεξε ;) !!

Εγω εκανα μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

mariantakiiiiiii ευχάριστο πολύ!!!!!!! μόλις παο super market και τα έχω όλα τα υλικά θα το δοκιμάσω!!!

ξέρει καμια να φτιάχνει μακαρόνια στο φούρνο?????? δεν ξέρω πως να τα φτιάξω!!! να τα βάλω ωμά όπως είναι με φέτα και κρέμα γάλακτος??? λέτε να γίνουν η θα φάμε σουβλάκια?? χιχιχί

οταν κανω κρεας στο φουρνο με το ζουμι μετα τα βαζω ωμα τα μακαρονια και γινονται, οπως θες εσυ ομως να τα κανεις με φετα και κρεμμα γαλακτος νομιζω οτι πρεπει να τα βρασεις πρωτα γιατι ωμα, σουβλακια θα φατε παλι χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaaxaxaxax "μαριαντακι" δίκιο έχεις!!! είχα μπει σε μια σελίδα και κάτι βρήκα!!! τελικά εγώ το έχω πιο πολύ με τα γλυκα!!! όλοι με λένε παρλιάρο!!!! ;)

little angel sostosssss!!!! :) αυτή τη συμβουλή θα ακολουθήσω!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"μικρουλαχριστος" έγραψε:

αχ βρε "μαριαντακι" μου εγώ δεν ξέρω να φτιάχνω σουτζουκάκια!!!! στείλε καμια συνταγή!!!!

εγώ σήμερα θέλω να φτιάξω μακαρόνια στο φούρνο ,κάπως σαν σουφλέ θέλω να βγει,αλλα δεν ξέρω το πως!!! ξέρετε μήπως εσείς???????????

καλή μέρα και καλο μηνα!!!!!!!! έχουμε και "χρισουγεννα" αυτό το μηνα!!!!!! gioupiiiiiiiiii!!!!!

Τα μακαρόνια τα βράζεις κανα 2 λεπτά λιγότερο απ΄οτι κανονικά.

Μετά τα βάζεις σε πήλινο ή πυρεξ και βάζεις ότι άλλο θέλεις.

Πχ σάλτσα ντομάτα, ζαμπον πιπεριά και τριμμένο Γκούντα από πάνω είναι το αγαπημένο μου

Μπορείς να βάλεις τα ίδια με κρέμα γάλακτος αν προτιμάς.

Επίσης πολύ ωραία συνταγή είναι με κρέμα γάλακτος και 4 τυριά.

Αυτοσχεδίασε κα βάλε ότι σου αρέσει.

Δεν χρειάζονται πολύ ψήσιμο στο φούρνο.

Ισα ίσα να πάρει χρώμα το κασεράκι από πάνω.

Καλή επιτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ νατασουλαααα τελεια ιδεα!!!! οποτε να βρασω τα μακαρονια οσο μου ειπες,να βαλω στο πυρεξ κομματακια γαλοπουλα,κρεμα γαλακτος,και ντοματουλα σαλτσα,(ειναι τα μονα υλικα που εχω) και να τα αφησω μεχρι να παρουν χρωματακι???? καλο θα γινει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"μικρουλαχριστος" έγραψε:

αχ νατασουλαααα τελεια ιδεα!!!! οποτε να βρασω τα μακαρονια οσο μου ειπες,να βαλω στο πυρεξ κομματακια γαλοπουλα,κρεμα γαλακτος,και ντοματουλα σαλτσα,(ειναι τα μονα υλικα που εχω) και να τα αφησω μεχρι να παρουν χρωματακι???? καλο θα γινει???

Καλό θα ήταν να βάλεις και κασεράκι από πάνω γιατί αλλιώς θα ξεραθούν τα μακαρόνια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σήμερα το μενού έχει μπριζολίτσες ή πασέτες (θα σας γελάσω δε κατάλαβα τι είδα εχθές στην κατάψυξη) … αν δε ξεχάσω να τις βγάλω να ξεπαγώσουν…

Μετά τις 7.30 θα μαγειρέψω … μέσα σε 20 λεπτά γίνονται στο γκριλ τέλειες!

Και φυσικά σαλατούλα από τον κήπο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα... ωραιο το θεματακι αυτο...Λοιπον εχω τρεις τεσσερις ιδεες με μακαρονια για σημερα..

1)Μακαρονια με κιμα (βαζω κ μπεηκον στον κιμα)

2)Κανελονια με κιμα

3)Μακαρονια πεστο

Φιλακιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα η μέρα είναι για:

ΦΟΥΝΤΟΥΚΟΠΙΤΑ

Υλικά:

250γρ κουβερτούρα

250γρ κρέμας γάλακτος

5 αυγά

1 κούπα φαρίνα

1 κούπα ζάχαρη

1 βανίλια

200 γρ. φουντούκια αλεσμένα

200 γρ. βούτυρο λούρπαρκ

Λιώνουμε την κουβερτούρα με την κρέμα γάλακτος σε μπεν μαρί.

Χτυπάμε τη ζάχαρη με το βούτυρο να αφρατέψουν.

Προσθέτουμε ένα ένα τα αυγά και στο τέλος την βανίλια.

Προσθέτουμε τα αλεσμένα φουντούκια.

Προσθέτουμε το μίγμα της κουβερτούρας με την κρέμα γάλακτος σιγά σιγά.

Στο τέλος προσθέτουμε και το κοσκινισμένο αλεύρι.

Βουτυρώνουμε και αλευρώνουμε ένα ταψάκι 30ρι και ψήνουμε στους 175 βαθμούς για 20 λεπτά ΑΚΡΥΒΩΣ.

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραιότατο θεματάκι…… για να είμαι ειλικρινής όμως….. απλώς αναφέρω αυτά που αυτήν την εβδομάδα θέλω οπωσδήποτε να μαγειρέψω….. (κάνω και τον προγραμματισμό μου για το S/M)

- Τσιπουρίτσα με σαλάτα ραδίκια…..

- Λαχανόρυζο…..

- Φασολάκια με πατατούλες και καροτάκια…..

- Τονομακαρονάδα ολικής…….

Μου έχουνε λείψει όλα αυτά…..

Δυστυχώς όμως….. δεν τα τρώει όλα αυτά ο αντρούλης μου…..

Κι έτσι…. σε κάποιες περιπτώσεις…..

Θα έχω διπλομαγειρέματα…..

Δεν πειράζει…..

Καλά να είμαστε…..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.

Ψητά εγώ – τηγανητά ο Γιάννης

Όσπρια εγώ – μακαρονάδες ο Γιάννης.

Σε γενικές γραμμές όμως του έχω προσθέσει πααααρα πολλά στο διατροφολόγιό του και συνεχίζω … ακάθεκτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εεεεε...σημερα ειναι η μερα των οσπριων,οποτε φακες φτιαχνω,πηρα κ αντζουγιες που μας αρεσουν,φετουλα,ελιτσες...μια χαρα!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...