Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΙΣΙΟ ΤΕΛΟΣ Η' ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!


dimitra0

Recommended Posts

Λοιπόν, ακούστε τη δική μου ιστορία. Πρόκειται για την ιστορία ενός φίλου του πατέρα μου, που του τη διηγήθηκε ο ίδιος και δεν είχε κανένα λόγο να του πει ψέματα.

Αυτός ήταν παντρεμένος και είχε μια κόρη, τη Θεοδώρα. Γύρω στα 12 η Θεοδώρα αρρώστησε, με καρκίνο, δεν ξέρω, και τελικά πέθανε. Πέσανε να πεθάνουν κι αυτός και η γυναίκα του, και για κάποιο λόγο αποφάσισαν να πάνε σε μοναστήρι. Πηγαίνει η γυναίκα του σε ένα γυναικείο μοναστήρι, πάει κι αυτός στο Άγιο Όρος. Παρουσιάστηκε στον ηγούμενο ενός μοναστηριού, και του λέει την ιστορία του καιτην απόφασή του. Αυτός του λέει "δεν κάνεις για μοναχός και καλύτερα να γυρίσεις πίσω στη γυναίκα σου". Αυτός μπερδεύτηκε, δεν ήξερε τι να κάνει, και πηγαίνει στην Αθήνα νομίζω, όπου νοσηλευόταν τότε ο γέροντας Πορφύριος. Πηγαίνει στο μέρος όπου βρισκόταν ο γέροντας και κάθεται απ' έξω μαζί με πολύ άλλο κόσμο που ήθελε να τον δει. Βγαίνει ένας μοναχός και λέει"σήμερα ο γέροντας δε θα δεχτεί κανέναν, εκτός από τον Χ. που φοράει ένα πράσινο πουλόβερ". Ήταν αυτός! Μπαίνει μέσα, και χωρίς να πει τίποτα, του λέει ο γέροντας "Χ. δεν κάνεις εσύ για μοναχός. Πήγαινε στη γυναίκα σου και ο Θεός θα σας δώσει πάλι μια καινούρια Θεοδώρα". Αυτός δεν ήξερε τι συνέβαινε, τα είχε παίξει τελείως, και νόμιζε ότι είχαν τηλεφωνήσει στο γέροντα από το Άγιο Όρος.

Γυρίζει πίσω, παίρνει και τη γυναίκα του από το γυναικείο μοναστήρι, και ζουν μαζί κανονικά. Σε λίγο καιρό η γυναίκα του μένει έγκυος, και γεννά ένα κοριτσάκι ολόιδιο με τη Θεοδώρα. Θυμούνται αυτό που είχε πει ο γέροντας, το βγάζουν Θεοδώρα, και μεγάλωσε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με την πρώτη Θεοδώρα, δηλ. έβαλε γυαλιά όταν έβαλε και η πρώτη, άλλαζε δόντια με τον ίδιο τρόπο, κ.λ

ανατριχιασα.σωκατιστηκο οντως. :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...