Μετάβαση σε περιεχόμενο

πιπιλισμα αντίχειρα


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας.Χρειαζομαι τη βοήθεια σας στο εξης.Ενω ο μικρος μου δεν δέχεται με κανενα τρόπο να πάρει πιπιλα άρχησε εδω κ μια εβδομάδα να βάζει τον αντίχειρα στο στόμα κ δώστου....Προσπάθησα να το σταματήσω φωνάζοντας αλλα δεν φαίνεται να καταλαβαινει.Τι μπορω να κάνω για να το σταματήσει?Φοβαμαι κ για τα μικροβια αλλα κ για τα ούλα κ τα δοντάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως οι φωνές μόνο να το τρομάζουν καταφέρνουν... Δεν έχουν τα μωράκια τη νόηση να καταλάβουν ότι οι φωνές απευθύνονται σε κείνο και μάλιστα για κάτι που κάνει ασυναίσθητα χωρίς πρόθεση...

Κι η δικιά μου κόρη δεν ήθελε από την αρχή την πιπίλα... Μόνο δάχτυλο και μάλιστα το κάνει έντονα όταν πεινάει, όταν νυστάζει ή όταν νευριάζει... ;) Δεν πειράζει... Τί μπορείς να κάνεις; Σίγουρα είναι πιο καλό να φοράνε πιπίλα για λόγους όπως να είναι σωστά τα δοντάκια τους μεθαύριο ή να κόψουν πιο εύκολα την πιπίλα (γιατί το δάχτυλο δεν κόβεται εύκολα!) αλλά δυστυχώς δεν έχεις επιλογή... Όσο για τα γαντάκια νομίζω ότι είναι πιο επικύνδυνο, δεδομένου ότι βάζουν μετά όλο το χεράκι μέσα (ή ό,τι χωράει τουλάχιστον!) και μπορεί γλύφωντας το γαντάκι να μεταφέρουν στο στόμα τους μικρόβια, τρίχες κλπ. Οπότε, γνώμη μου, καλύτερα σκέτο το χεράκι που το πλένεις πιο συχνά κι εύκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως οι φωνές μόνο να το τρομάζουν καταφέρνουν... Δεν έχουν τα μωράκια τη νόηση να καταλάβουν ότι οι φωνές απευθύνονται σε κείνο και μάλιστα για κάτι που κάνει ασυναίσθητα χωρίς πρόθεση...

Κι η δικιά μου κόρη δεν ήθελε από την αρχή την πιπίλα... Μόνο δάχτυλο και μάλιστα το κάνει έντονα όταν πεινάει, όταν νυστάζει ή όταν νευριάζει... ;) Δεν πειράζει... Τί μπορείς να κάνεις; Σίγουρα είναι πιο καλό να φοράνε πιπίλα για λόγους όπως να είναι σωστά τα δοντάκια τους μεθαύριο ή να κόψουν πιο εύκολα την πιπίλα (γιατί το δάχτυλο δεν κόβεται εύκολα!) αλλά δυστυχώς δεν έχεις επιλογή... Όσο για τα γαντάκια νομίζω ότι είναι πιο επικύνδυνο, δεδομένου ότι βάζουν μετά όλο το χεράκι μέσα (ή ό,τι χωράει τουλάχιστον!) και μπορεί γλύφωντας το γαντάκι να μεταφέρουν στο στόμα τους μικρόβια, τρίχες κλπ. Οπότε, γνώμη μου, καλύτερα σκέτο το χεράκι που το πλένεις πιο συχνά κι εύκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως οι φωνές μόνο να το τρομάζουν καταφέρνουν... Δεν έχουν τα μωράκια τη νόηση να καταλάβουν ότι οι φωνές απευθύνονται σε κείνο και μάλιστα για κάτι που κάνει ασυναίσθητα χωρίς πρόθεση...

Κι η δικιά μου κόρη δεν ήθελε από την αρχή την πιπίλα... Μόνο δάχτυλο και μάλιστα το κάνει έντονα όταν πεινάει, όταν νυστάζει ή όταν νευριάζει... ;) Δεν πειράζει... Τί μπορείς να κάνεις; Σίγουρα είναι πιο καλό να φοράνε πιπίλα για λόγους όπως να είναι σωστά τα δοντάκια τους μεθαύριο ή να κόψουν πιο εύκολα την πιπίλα (γιατί το δάχτυλο δεν κόβεται εύκολα!) αλλά δυστυχώς δεν έχεις επιλογή... Όσο για τα γαντάκια νομίζω ότι είναι πιο επικύνδυνο, δεδομένου ότι βάζουν μετά όλο το χεράκι μέσα (ή ό,τι χωράει τουλάχιστον!) και μπορεί γλύφωντας το γαντάκι να μεταφέρουν στο στόμα τους μικρόβια, τρίχες κλπ. Οπότε, γνώμη μου, καλύτερα σκέτο το χεράκι που το πλένεις πιο συχνά κι εύκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μ ε της φωνες πραγματικα δεν καταφερνεις τιποτα,και σε εμενα η μικρη μου κανει το ιδιο τωρα αλλα οταν την βλεπω της βγαζω το χερακι της απο τοστομα και της βαζω πιπιλα,ενευριαζει βεβαια αλλα εγω εκει με την πιπιλα δεν θελω να βαζει το χερακι της γιατι μου εχουν πει οτι θα εχει προβλημμα μεθαυριο με τα δοντακια της!!ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!και ενα αλλο οταν πονανε τα ουλα τους επειδη βγαζουν δοντακια απο το να βαζετε αλοιφες φαρμακα κ.λ.π εμεις με τον συζηγο μου κανουμε το εξεις,βαζουμε την πιπιλα για δευτερολεπτα στην καταψυξη και μετα την βαζουμε στο στοματακι της,ξερετε πως την ανακουφιζει;το ειπαμε και στην παιδιατρο και μας ειπε πως ειναι και αυτο μια λυση καλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μ ε της φωνες πραγματικα δεν καταφερνεις τιποτα,και σε εμενα η μικρη μου κανει το ιδιο τωρα αλλα οταν την βλεπω της βγαζω το χερακι της απο τοστομα και της βαζω πιπιλα,ενευριαζει βεβαια αλλα εγω εκει με την πιπιλα δεν θελω να βαζει το χερακι της γιατι μου εχουν πει οτι θα εχει προβλημμα μεθαυριο με τα δοντακια της!!ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!και ενα αλλο οταν πονανε τα ουλα τους επειδη βγαζουν δοντακια απο το να βαζετε αλοιφες φαρμακα κ.λ.π εμεις με τον συζηγο μου κανουμε το εξεις,βαζουμε την πιπιλα για δευτερολεπτα στην καταψυξη και μετα την βαζουμε στο στοματακι της,ξερετε πως την ανακουφιζει;το ειπαμε και στην παιδιατρο και μας ειπε πως ειναι και αυτο μια λυση καλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μ ε της φωνες πραγματικα δεν καταφερνεις τιποτα,και σε εμενα η μικρη μου κανει το ιδιο τωρα αλλα οταν την βλεπω της βγαζω το χερακι της απο τοστομα και της βαζω πιπιλα,ενευριαζει βεβαια αλλα εγω εκει με την πιπιλα δεν θελω να βαζει το χερακι της γιατι μου εχουν πει οτι θα εχει προβλημμα μεθαυριο με τα δοντακια της!!ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!και ενα αλλο οταν πονανε τα ουλα τους επειδη βγαζουν δοντακια απο το να βαζετε αλοιφες φαρμακα κ.λ.π εμεις με τον συζηγο μου κανουμε το εξεις,βαζουμε την πιπιλα για δευτερολεπτα στην καταψυξη και μετα την βαζουμε στο στοματακι της,ξερετε πως την ανακουφιζει;το ειπαμε και στην παιδιατρο και μας ειπε πως ειναι και αυτο μια λυση καλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΤΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ο?ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ.ΕΚΤΟΣ ΑΦΤΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΡΙΖΟΓΟΥΛΙΑΣΜΑ ΚΟΙΝΩΣ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ.ΔΩΣΤΟΥ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΤΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ.ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΤΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ο?ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ.ΕΚΤΟΣ ΑΦΤΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΡΙΖΟΓΟΥΛΙΑΣΜΑ ΚΟΙΝΩΣ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ.ΔΩΣΤΟΥ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΤΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ.ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΤΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ο?ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ.ΕΚΤΟΣ ΑΦΤΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΡΙΖΟΓΟΥΛΙΑΣΜΑ ΚΟΙΝΩΣ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ.ΔΩΣΤΟΥ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΤΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ.ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλα θα ηταν να μην βαζει το δαχτυλο γιατι

στραβωνουν τα δοντια.μια φιλη μου αυτο επαθε

και τωρα τρεχει στο γιατρο το παιδι.προσπαθησε

οσο ειναι μικρο.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα θα ηταν να μην βαζει το δαχτυλο γιατι

στραβωνουν τα δοντια.μια φιλη μου αυτο επαθε

και τωρα τρεχει στο γιατρο το παιδι.προσπαθησε

οσο ειναι μικρο.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα θα ηταν να μην βαζει το δαχτυλο γιατι

στραβωνουν τα δοντια.μια φιλη μου αυτο επαθε

και τωρα τρεχει στο γιατρο το παιδι.προσπαθησε

οσο ειναι μικρο.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ενα κολπάκι επειδή και ο δικός μου

δεν πέρνει πιπίλα.

Να του έχω ένα δικό του πανάκι για να κοιμάται. Μου είπε ότι το πιπίλισμα του αντίχειρα το κάνουν επειδή αρχίζουν να καταλαβαίνουν

οτι δεν είναι ένα με την μαμά. Είναι ενα μεταβατικό στάδιο δηλαδή.

Το πανάκι θα το τρώει, θα το βάζει στο μουτράκι του, δεν θα μπορεί

χωρίς αυτό. Αλλά όπως πολύ σωστά είπε ο γιατρός μας , είναι πολύ πιο

εύκολο μετά να αποχωριστεί το πανάκι παρά τον αντίχειρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ενα κολπάκι επειδή και ο δικός μου

δεν πέρνει πιπίλα.

Να του έχω ένα δικό του πανάκι για να κοιμάται. Μου είπε ότι το πιπίλισμα του αντίχειρα το κάνουν επειδή αρχίζουν να καταλαβαίνουν

οτι δεν είναι ένα με την μαμά. Είναι ενα μεταβατικό στάδιο δηλαδή.

Το πανάκι θα το τρώει, θα το βάζει στο μουτράκι του, δεν θα μπορεί

χωρίς αυτό. Αλλά όπως πολύ σωστά είπε ο γιατρός μας , είναι πολύ πιο

εύκολο μετά να αποχωριστεί το πανάκι παρά τον αντίχειρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ενα κολπάκι επειδή και ο δικός μου

δεν πέρνει πιπίλα.

Να του έχω ένα δικό του πανάκι για να κοιμάται. Μου είπε ότι το πιπίλισμα του αντίχειρα το κάνουν επειδή αρχίζουν να καταλαβαίνουν

οτι δεν είναι ένα με την μαμά. Είναι ενα μεταβατικό στάδιο δηλαδή.

Το πανάκι θα το τρώει, θα το βάζει στο μουτράκι του, δεν θα μπορεί

χωρίς αυτό. Αλλά όπως πολύ σωστά είπε ο γιατρός μας , είναι πολύ πιο

εύκολο μετά να αποχωριστεί το πανάκι παρά τον αντίχειρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Να πας στα επείγοντα αν είναι να τρελαθείς... Πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο άμεσα. Άλλα συμπτώματα δεν έχεις;;;
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; αχ το πέρασα και εγω αλλά όχι με το στήθος με τον εμετό 7εβδ + 5  ακόμα το θυμάμαι ήταν Παρασκευή ξύπνησα ήμουν μια χαρά δεν είχα καθόλου ναυτία εεε λέω μπορεί να έτυχε και το απόγευμα ειδα κάτι περίεργα υγρά που δεν είχα ξανά δει.. πήρα τηλ τον γιατρό εγω πίστευα πως το εχασα το μωρο μου λέει ο γιατρός εαν με έπαιρνες μια ώρα νωρίτερα θα σου έλεγα να έρθεις να σε δω ( τελευταία φορά με ειχε δει 5 μερες πριν που άκουσα και καρδούλα ) αλλά εχω φύγει για Αθήνα εδώ και μια ώρα ταξιδεύω   ελα Δευτέρα μου είπε… καταλαβαίνεις πως ήμουν μέχρι να πάω την Δευτέρα στο κέντρο υγείας δεν είχε μηχάνημα να ακούσω το μωρο… έριξα ένα κλάμα αστα να πάνε και τελικά ήταν όλα μια χαρά  παντως εγω το πρωτο μήνα έκανα 1 φορά τη βδομαδα ραντεβού στον γιατρό γιατί φοβομουν πολύ είχα άγχος τεράστιο..  δεν υπάρχει κάτι που να σου δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα μόνο ο υπέρηχος ίσως να μιλήσεις με γιατρό σήμερα ή αύριο να πας από κοντά να σε δει κορίτσι μου όσο μπορείς ψυχραιμία και πιστεύω πως είναι όλα καλά 
    • Αχ μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να διώξω το άγχος. Έτσι κ αλλιώς απ την εγκυμοσύνη με ενδιεφερε η μέθοδος κ την είχα ψάξει κ να που τώρα το επέλεξε η μικρή 😂 Έχω κατεβάσει κ το solid starts που δείχνει κατάλληλα κομμάτια ανα ηλικία, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος στο μαγείρεμα κ μαλακώνουν πολύ κ λιώνουν κ μετά φοβάμαι ότι θα φάει μεγάλο κομμάτι. Η γιατρός μας συστήνει αυτήν την μέθοδο και σε εμάς απλά είπε λόγω του ότι η μικρή δεν είναι φαγανη, να αρχίσουμε με αλεσμένα μήπως και αρχίσει να τρώει κ το αλλάζουμε στο διμήνο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...