Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΕΡΓΙΑ - ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΝΑΣ


Recommended Posts

lampraki έγραψε:

Καλημέρα , !!!!!!!!!

fatsoula.aik.1981 , δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να πληρώσεις τρεις μήνες ένσημα για να πάρεις 680 ευρώ το επίδομα του Ο.Α.Ε.Δ.

Ισως σε συμφέρει στην περίπτωση που πληρείς τις προυποθέσεις για να πάρεις την εξάμηνη άδεια μητρότητας ..

Αλλά όσο αφορά την δική μου περίπτωση που έχω ακόμα 8 μήνες ταμείο ανεργίας δεν με συμφέρει να κόψω τον Ο.Α.Ε.Δ. , αφού στην ουσία και την εξάμηνη άδεια να δικαιούμαι , πάλι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά παίρνω, και εκτός από αυτό όπως πολύ σωστά είπε η Yolle η πρόσληψη μας θα γίνει με τον βασικό οπότε πέφτουμε και σε κλίμακα στο ΙΚΑ ...

Το σημαντικό είναι ότι δεν χάνουμε τα επιδόματα του ΙΚΑ που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα ...

Φιλάκια πολλΆ κουκλίτσες μου !!!!!!! :kiss::kiss::kiss:

;)

Συμφωνω!!!Εγκυες ενωμενες ποτε κακοπληροφορημενες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ρωτήσω και κάτι ακόμα μήπως ξέρει καμία...

εγώ επειδή νόμιζα ότι δε τα δικαιούμαι λόγο ανεργίας έχω μπει στο μήνα μου και τώρα κάνω τις διαδικασίες λέτε να τα χάσω? δηλαδή το επίδομα κυοφορίας αν χάσω γιατί τα άλλα έτσι και αλλιώς τα παίρνεις μετά τον τοκετό σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vayia έγραψε:

να ρωτήσω και κάτι ακόμα μήπως ξέρει καμία...

εγώ επειδή νόμιζα ότι δε τα δικαιούμαι λόγο ανεργίας έχω μπει στο μήνα μου και τώρα κάνω τις διαδικασίες λέτε να τα χάσω? δηλαδή το επίδομα κυοφορίας αν χάσω γιατί τα άλλα έτσι και αλλιώς τα παίρνεις μετά τον τοκετό σωστά?

vagia μου δεν πας αυριο πρωι πρωι σε ενα ικα με το βιβλιαριο σου...ειναι κριμα να τα χασεις!!!Πηγαινε και πες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια

Πήγα σήμερα το πρωί και πείρα βεβαίωση από το γιατρό του ΙΚΑ για την Π.Η.Τ. και μετά στο ΙΚΑ με όλα τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας - λοχείας...

vayia έγραψε:

σήμερα πήγα στο ΙΚΑ ακριβώς γιαυτό το θέμα γιατί αλλιώς δεν μπορούσα να βγάλω άκρη...

είμαι άνεργη και παίρνω επίδομα ανεργίας... συμπληρώνω όμως τα 200 ένσημα που θέλουν οπότε το δικαιούμαι...

τα δικαιολογητικά που ζητάνε στην περίπτωση αυτή για επίδομα κυοφορίας-λοχείας είναι

βεβαίωση από γυναικολόγο του ΙΚΑ για Π.Η.Τ.

ταυτότητα

βιβλιάριο υγείας

απόλυση αν υπάρχει

εγκριτική απόφαση ΟΑΕΔ (είναι ένα μπλε χαρτί, η απόφαση και καλά ότι θα σου δώσουν επίδομα.. αυτό εγώ το έχω από τότε που είχα μπει ταμείο ανεργίας).

εγώ αύριο έχω ραντεβού για την βεβαίωση Π.Η.Τ και μετά θα πάω ΙΚΑ να καταθέσω όλα τα δικαιολογητικά οπότε θα σας ενημερώσω και για την εξέλιξη.

και προς μεγάλη μου έκπληξη όχι μόνο δεν έχασα το επίδομα κυοφορίας που φοβόμουν λόγο του ότι είχα καθυστερήσει αλλά πληρώθηκα και απευθείας!

πείρα 1132 ευρώ επίδομα κυοφορίας και όταν γεννήσω μου είπαν να πάω με την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως, το βιβλιάριο το δικό μου και του πατέρα για να πάρω το επίδομα λοχείας το οποίο είναι για μένα τουλάχιστον 1260 ευρώ και το επίδομα τοκετού που αυτή την στιγμή είναι 990 ευρώ.

οπότε συνολικά θα πάρω περίπου 3380! καθόλου άσχημα γιαυτό και εσείς μην το αφήσετε αξίζει ο κόπος!

ελπίζω να βοήθησα και να γλιτώσετε τον άχρηστο κόπο γιατί χωρίς σωστή ενημέρωση δεν τα καταφέρνεις εύκολα... εγώ νόμιζα ότι δεν δικαιούμαι καν παραλίγο να τα έχανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...