Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΕΡΓΙΑ - ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΝΑΣ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τσελικας για να τα παρει ο αντρας σου ζητα απο το ικα μια εξουσιοδοτηση γιατι δεν γινεται αλλιως και αμα ασφαλισεις το μωρο κατευθιαν παιρνεις ενα 10% επιπλεον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιχυει ισχυει το ξερω γιατι μου το ειχε πει τοτε η υπαλληλος του ικα και το εκανα στον γιο μου οπως και για την εξουσιοδοτηση γιατι δεν τα δινουν για να μην ταλαιπωρειστε το λεω!Βασουλα πρεπει να καταθεσεις τα χαρτια σου μεσα σε 40 μερες αλλιως χανεις το δικαιωμα για ταμειο ανεργιας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδη εγω γενναω.παει ο αντρας μου στο ικα παιρνει μια εξουσιοδοτηση,την παει στο ικα και εκεινη την στιγμη ασφαλιζει το παιδι?και παιρνει τα λεφτα?και πωσ γινεται η εξουσιοδοτηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas για να σε ξεμπερδρεψω καπως.. :)

Οταν γεννηθει το παιδι πρεπει να δηλωθει στο ληξιαρχειο

της περιοχης που ανηκει το νοσοκομειο ή η κλινικη.

Μετα..

Παιρνεις τα χαρτια απ΄το ληξιαρχειο..

και το εξιτηριο του νοσοκομειου ή της κλινικης,

και πηγαινεις στο ΙΚΑ της περιοχης που ανηκεις.

Μαζι με το βιβλιαριο υγειας του αντρα σου, το δικο σου

και τις ταυτοτητες σας,την ιδια στιγμη την ιδια μερα, παιρνεις τα χρηματα σου.

Αυτοματως μπαινει στο δικο σου βιβλιαριο και το παιδι

με τα ιδια χαρτια.

Ετσι ακριβως εγινε και στην δικη μου περιπτωση

που ειμαι προστατευομενο μελος στο βιβλιαριο του αντρα μου. :)

Ελπιζω να ψιλοβοηθησα.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι φανη βοηθησες.ετσι οπωσ τα ειχα παρει και οταν ημουνα στο δικο μου βιβλιαριο στην πρωτη γεννα.δηλ δεν χρειαζεται να παει ο αντρας μου με εξουσιοδοτηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nektarini γέννησα στις 5 Αυγούστου κ απολύθηκα στις 30 Σεπτεμβρίου,μου είπαν οτι το δικαιούμαι το συμπληρωματικό επίδομα του Οαεδ..Βασικά απολύθηκα πριν τελειώσει η άδεια λοχείας αλλά δεν γινόταν αλλιώς γιατι έκλεισε η εταιρία.

lemon σε ευχαριστώ..θα πάω την Παρασκευή σίγουρα πρωι-πρωί για να πάρω νουμερο γιατι τώρα γίνεται χαμός στον Οαεδ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια..γεια σας......εγω εχω τωρα μπερδευτει..

;)

ειμαι εκπαιδευτικός.....αλλα αναπληρωτρια ημουν περυσι....

απο τον ιουλιο ειμαι σε ταμειο ανεργειας.....

δεν μας εχουν καλεσει ακομη...και δεν ξερω αν θα μας καλεσουν φετος...

ΠΗΤ εχω 09,12,2009.

τι δικαιουμαι???

πόσα δικαιούμαι εγω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitrak 2000 καλημερα!θα μετρησεις ποσα ενσημα εχεις απο την ΠΗΤ σου και 2 χρονια πριν.χρειαζεσαι 200 ενσημα ακριβως για να λαβεις ολα τα επιδοματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !!!!!!!!!

nektarini σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

Η απάντηση σου ήταν ακριβώς η ίδια με αυτή που κατάφερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πάρω από το ΙΚΑ !!!

Οπότε κορίτσια !!

Οπως είπε πολύ σωστά το nektarini μας μετράμε τα ένσημα ακριβώς ανάποδα από την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού που μας έχει δοθει από τον γιατρό μας !!

Ουφ !!

Μου έφυγε ένα βάρος !!! :cheer::cheer:

Και πάλι ευχαριστώ πολύ κορίτσια για όλες όσες μπήκαν στο κόπο να απαντήσουν !!

Φιλάκια !!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lampraki epeidh eimaste peripou idia istoria ti soy eipan akrivws giati emena mia gnwsth mou logistria moy eipe oti gia na parw osa dikaioumaste prepei na exw eksarthmenh sxesh dhladh na doulevw otan tha gennhsw...esena ti soy eipan???ti dikaioumaste???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου είπαν ακριβώς : " ο νόμος είναι ξεκάθαρος , μετρώντας ανάποδα απο την ΠΗΤ υπολογίζετε 200 ένσημα στο σύνολο π.χ. αν γεννάτε 01/05/10 μετράτε όσα ένσημα έχετε από 01/05/08 ως 01/05/10 .. Αν και εφόσον συμπληρώνετε 200 ένσημα τότε δικαιούστε όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ !!'' Οχι όμως το επίδομα του Ο.Α.Ε.Δ. ...

Πήραν και τον λογιστή της εταιρείας που εργαζόμουν και τον ρώτησα και μου απάντησε ακριβώς το ίδιο ...

Ωχχχ, αγχώθηκα πάλι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σήμερα πήγα στο ΙΚΑ ακριβώς γιαυτό το θέμα γιατί αλλιώς δεν μπορούσα να βγάλω άκρη...

είμαι άνεργη και παίρνω επίδομα ανεργίας... συμπληρώνω όμως τα 200 ένσημα που θέλουν οπότε το δικαιούμαι...

τα δικαιολογητικά που ζητάνε στην περίπτωση αυτή για επίδομα κυοφορίας-λοχείας είναι

βεβαίωση από γυναικολόγο του ΙΚΑ για Π.Η.Τ.

ταυτότητα

βιβλιάριο υγείας

απόλυση αν υπάρχει

εγκριτική απόφαση ΟΑΕΔ (είναι ένα μπλε χαρτί, η απόφαση και καλά ότι θα σου δώσουν επίδομα.. αυτό εγώ το έχω από τότε που είχα μπει ταμείο ανεργίας).

εγώ αύριο έχω ραντεβού για την βεβαίωση Π.Η.Τ και μετά θα πάω ΙΚΑ να καταθέσω όλα τα δικαιολογητικά οπότε θα σας ενημερώσω και για την εξέλιξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Είμαι κι εγώ νέα μανούλα και πάνω στο θέμα των ενσήμων θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Εγώ πληρώ τα όσα λες αλλά που θα απευθυνθώ, στο αφεντικό μου ή στο ΙΚΑ για τα επιδόματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sas parathetw ti moy ergapse mia kalh moy filh logistria

"loipon mikrh mou http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24640

ta dikaiologitika pou xreiazese - isxuoun akoma apo to 2007 opote des to site.

Tora exoume kai leme, prepei na exeis 200 enshma apo Ianouario 2008 eos Ianouario 2010 (56 hmeres prin thn provlepomenh date gennas). An exeis, dikaiouse απο το ικα :

-επιδομα κυοφορια 56Χτελευταιο ημερομiσθιο

-επιδομα τοκετου , περιπου 955 €

-επιδομα λοχειας 63 χ τελευταιο ημερομισθιο

Εάν έχεις συμπληρωμένα τα παραπανω 200 ένσημα δικαιούσε κανονικά όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ(κυοφορίας, τοκετού και λοχείας) ακομα και ανεργη τον Ιανουαριο 2010.

Για να παρεις ομως την αδεια μητροτητας οπως και το επίδομα του ΟΑΕΔ θα πρέπει να εχεις συναψει εργασιακη σχεση.. και να μην εισαι ανεργη η στο ταμειο ανεργειας, οποτε γιοκ απο τον οαεδ.

Το επίδομα τοκετού είναι περίπου 955 ευρώ.

Τα κυοφορίας και λοχείας είναι ανάλογα με τον μισθό που έπαιρνες όταν εργαζόσουν (τελευταιο ημερομισθιο για το οποιο πληρωνες ενσημα). Υπολόγιζε από 2000€ έως 3000€

Ετσι που τα υπολογιζω δεν νομιζω οτι σε συμφερει να προσληφθεις και να πληρωνεις ικα τωρα για να παρεις το επιδομα απο τον οαεδ.

Αυτα ειναι στανταρ ..."""

Ελπιζω να βοηθησει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα.

εγώ είχα πάει στο ικα και μου είχαν πει για τα επιδόματα και για τα ένσημα ότι πρέπει να έχει 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια όπως σου είπαν. όμως εγώ είχα σκοπό να κάνω εικονική πρόσληψη στην επιχείρηση του λογιστή του άντρα μου αλλά τα ένσημα να τα πληρώσω εγώ για τους 3 μήνες πριν τον 7ο μήνα κύησης για να πάρω και το επίδομα αδείας από τον οαεδ. αν δεν το είχε σκεφτεί καμιά σας είναι καλή ευκαιρία να το κάνετε. όμως απ' ότι ξέρω αν έχεις πρόσληψη στην επιχείρηση του άντρα σου τα ένσημα αυτά δεν αναγνωρίζονται για την άδεια από τον οαεδ. γι' αυτό και εμείς σκεφτήκαμε τον λογιστή μας.

αυτά είχα να πω

ευχομαι καλή λευτεριά και όλα με υγεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera!!!Na se pwthsw me th mistho fatsoula???

Giati egw an mou kanoun proslhpsi gia na mhn plhrwsw polla enshma me mia eikonikh proslhsi tha dhlwsw ton xamhlotero mistho ara....an kanw proslipsi me 800 eyrw to hmeromisthio moy poy vgainei epi 56 kai epi 63 tha einai poly xamhlotero apo to teleytaio moy mithso poy einai diplasios sxedon ton 800.

gia ayto h filh moy moy eipe na mhn kanw proslhpsi.epishs ta lefta poy tha dwseis gia enshma tha einai perisootera apo ayta poy tha pareis...gia skepsou to!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ν.ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ έγραψε:

Καλησπέρα!

Είμαι κι εγώ νέα μανούλα και πάνω στο θέμα των ενσήμων θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Εγώ πληρώ τα όσα λες αλλά που θα απευθυνθώ, στο αφεντικό μου ή στο ΙΚΑ για τα επιδόματα;

Sto ika apo oti kserw 56 meres prin apo ton toketo ......mallon swsta prin thn PHT..ALLA tha prepei na exeis parei xarti apo giatro toy ika kai kapoia alla dikaiologhtika poy apaitountai poly nwritera gia na eisai etoimh na pareis ta lefta 56 meres prin alla tha prepei na pas sto ika na soy dwsei thn lista me ta dikaiologhtika h na mpeis sto link poy esteila!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα , !!!!!!!!!

fatsoula.aik.1981 , δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να πληρώσεις τρεις μήνες ένσημα για να πάρεις 680 ευρώ το επίδομα του Ο.Α.Ε.Δ.

Ισως σε συμφέρει στην περίπτωση που πληρείς τις προυποθέσεις για να πάρεις την εξάμηνη άδεια μητρότητας ..

Αλλά όσο αφορά την δική μου περίπτωση που έχω ακόμα 8 μήνες ταμείο ανεργίας δεν με συμφέρει να κόψω τον Ο.Α.Ε.Δ. , αφού στην ουσία και την εξάμηνη άδεια να δικαιούμαι , πάλι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά παίρνω, και εκτός από αυτό όπως πολύ σωστά είπε η Yolle η πρόσληψη μας θα γίνει με τον βασικό οπότε πέφτουμε και σε κλίμακα στο ΙΚΑ ...

Το σημαντικό είναι ότι δεν χάνουμε τα επιδόματα του ΙΚΑ που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα ...

Φιλάκια πολλΆ κουκλίτσες μου !!!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...