Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι ήθελα εδώ κα μέρες να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθηματά μου και να ακούσω και απο σας την γνώμη σας.

Είμαι στον 7 μήνα της εγκυμοσύνης μου και απο την αρχή ενω δεν μπορώ να πω οτι δεν το ήθελα έχω αντιμετωπισει την εγκυμοσύνη μου λες και είναι αρρώστια, ίσως κάποιες να πείτε τι λέει αυτή τώρα αλλά πιστεύω οτι κάποιες απο εσάς θα με καταλάβετε.

Απο την αρχή της εγκυμοσήνης μου είχα κάποια μικροπροβληματάκια δηλ. ζαλάδες πολλές και εμετούς.Μετά αφου μου πέρασαν αυτά άρχισε η ψυχολογία μου να πέφτει κατακόρυφα, έκλαιγα όλη μέρα δεν είχα διάθεση για τίποτα δεν με ενδιέφερε τίποτα.

Η κατάσταση γινόταν πολύ δύσκολη και έτσι αποφάσισα να πάω να μείνω λίγο στην μαμά μου.ε

Άρχισα να νοιώθω καλύτερα αλλά έχω τύψεις και νοιώθω ενοχές απέναντι σε όλους και σε όλα.Νομίζω οτι αυτό που μου συμβαίνει το έχω μόνο εγώ και τα βάζω με μένα συναίχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας να σου πω οτι και εγω ειχα ζαλαδες,εμετους,λοιποθυμιες και διαφορα αλλα,αλλα κυριως νευρα οποτε ειχα μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη με αποτελεσμα μια δυσκολη γεννα και μια βαρβατη επιλοχειο καταθλιψη

σιγουρα αντιμετωπιζουμε καπως ''αλλιως'' τον ευατο μας οταν ειμαστε εγκυες μιας και απογορευονται πολλα και ειναι πολλα τα ΜΗ αλλα τι να κανουμε...ειναι μια περιοδος που διαρκει 9 μηνες και μετα ολα τα ξεχναμε η τουλαχιστον τα εχουμε στο μυαλο μας σαν μια γλυκια αναμνηση

να μην νιωθεις τυψεια και ριχνεις ψυχολογικα τον εαυτο σου περισσοτερο οι ορμονες σου χτυπανε κοκκινο αυτην την περιοδο και ειναι λογικο και να κλαις και να εχεις διαφορα συναισθηματα

θα σου προτεινα το εξης:δες το αναποδα!! δηλαδη ξυπνα ενα πρωι κοιτα την κοιλιτσα σου στον καθρεπτη και πες ''μωρουλι μου παμε μια βολτα?''

κανε περιπατους,βολτες στα μαγαζια,ασχολισου με την εγκυμοσυνη(μαθε την)πληροφορισου για τον θηλασμο,διαβασε βιβλια και διωξε μακρυα οοοοολες τις σκεψεις που σε χαλανε

ηθελα να σε ρωτησω κατι ομως και αν θες μου απαντας γιατι πηγες στην μαμα σου? ο αντρας σου?

δεν σε στηρηζει,δεν σε βοηθαει να εισαι ηρεμη χαλαρη και χαρουμενη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ!!!!ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ....ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΝΑΛΥΘΟΥΝ ΕΔΩ.....ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΤΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΘΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙΣ....

ΓΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινουλα σε καταλαβαινω γιατι περασα τα ιδια ακριβως..και χειροτερα μη σου πω.. :silly: Για ολα φταινε οι ατιμες οι ορμονες κι οχι εσυ!

Αυτο να σκεφτεσαι και προσπαθησε να βρεις πραγματα που θα απασχολεις το μυαλο σου..εγω διαβαζα βιβλια εφτιαξα ενα μεγαααλο παζλ εβλεπα ταινιες κτλ...

Να εισαι σιγουρη οτι μολις δεις το μπεμπακι σου οοοολααα θα εξαφανιστουν δια μαγειας!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στη πρώτη εγκυμοσύνη έιχα παρόμοιες αντιδρασεις αλλά για λίγο καιρό τώρα προσπαθώ για δεύτερο αλλα δεν ε΄χει έρθει ακόμα....πιστευω πως είναι ορμονικο μίλα με το γιατ΄ρο σου γύρισε σπίτι σου κον΄τά στον άντρα σου και σου υπόσχομαι ότι σε δύο μήνες θα νίωσεις κάτι μοναδικό ...... δεν φαντάζεσαι τι υπέροχα έχουν να σου συμβούν .... έχω ένα γιόκα 9 χρονών πρέπει να με εμπιστευτεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου φωτεινη δεν υπαρχει λογος να νιωθεις ασχημα για το γεγονος οτι δεν εισαι καλα....η εγκυμοσυνη ειναι μια δυσκολη περιοδος για τη γυναικα....και εγω καπως νιωθω...εχω νευρα και ξεσπαω στους αλλους και νιωθω τυψεις....ο καιρος θα περασει και μολις αντικρυσουμε τα μωρακια μας πιστευω οτιολα θα μας περασουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotini mou kalhspera,

Mhn aisthanesai tupseis pou eisai etsi. Ligo oi ormones, ligo to agxos, ligo oles oi allages sto swma sou, ligo oloi oi triguro pou nomizoun oti exoun thn lush gia ola den einai kai duskolo na sou thn dosei.

Alla tha erthei to mwro kai akoma kai an sthn arxh einai duskola, ola tha mpoun se seira kai tha kaluterepsoun ta pragmata tha deis.

Ligo upomonh akoma, twra ton efages ton gaidaro.

Me to kalo ola sou euxomai

filia polla

Tania

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης με συγκίνησες με αυτό που γράφεις... "Δες το αναποδα!! Ξυπνα ενα πρωι κοιτα την κοιλιτσα σου στον καθρεπτη και πες ''μωρουλι μου παμε μια βολτα?''. Να είσαι καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oπως διαπιστώνεις αυτό που περνάς , είναι μέσα στα πλαίσια της εγκυμοσύνης , και δεν συμβαίνει μόνο σε εσένα!

Χρειάζεται να κατευθύνεις το μυαλό σου αλλού όπως σε συμβουλευσαν τα κορίτσια του mammy και πραγματικά κάνε αυτό που σου λέει η Μπεμπούλης:

Δες το αλλιώς και όλα θα εξαφανιστούν....

Είναι δύσκολο αλλά όλα εμείς τα κάνουμε και όλα στο μυαλό μας είναι!

Με το καλό να υποδεχτείς το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν είσαι μόνη σου καλή μου

σκέψου οτι υπάρχουν πολλές μέλλουσες μανούλες που νοιώθουν/ περνάνε τα ίδια..

αλλά είμαι σίγουρη πως θα τα ξεχάσεις ΟΛΑ όταν κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινη μου...

Ολα αυτα θα ειναι για σενα γλυκες αναμνησεις σε λιγο καιρο.

Θα σου λειπουν ολα..

Το αγχος, η κουραση, το στρες , τα νευρα ... θα τα σκεφτεσαι

και θα γελας...

Εγω σε ολους λεω πως ειχα την πιο τελεια εγκυμοσυνη στον κοσμο..!

Μονο εγω ομως ηξερα τι περνουσα καθε βραδυ..

Ζαλαδες (ως αναιμικη) εμμετους..

και το χειροτερο απ 'ολα ηταν τα δοντια..

Χτυπουσα στην κυριολεξια το κεφαλι μου στον τοιχο μεχρι να

ερθει η ωρα να τα βγαλω...

3 εξαγωγες και 3 απονευρωσεις...

Ο οδοντιατρος με την ενεση στο χερι κι εγω στο υψος μου..!

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ...!

Ελειψη ασβεστιου, ελειψη σιδηρου, αιματοκριτης στον πατο.

ΟΛΑ ΧΑΛΙΑ..!!

Αλλα ημουν καλα!!

Μονο το μωρο ειχε και εχει σημασια για μενα..

Προσπαθουσα να γελαω και "σκοτωνω" την ωρα μου με οτι

με εκανε να νιωθω καλα...

Αν παθαινε τιποτα το μωρο θα πεθαινα..

Ευχομαι οτι καλυτερο..!!

Με το καλο να φερεις το αγγελουδι σου στον κοσμο.

Φιλακια στην κοιλιτσα σου..!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να παρακαλας να γεννηθει υγειες το παιδι τα αλλα θα περασουν.Εγω ειμαι στον 6 ,ειμαι σπιτι με ανναρωτ. αδεια καιτο παιδι εχει προβλ. στην καρδια και θα ενχειριστει οταν γεννηθει.Απολαυσε τις στιγμες οσο μπορεις κανε συντροφια με ανθρωπους που συμπαθεις κανε βολτες μην καθεσαι μεσα στο σπιτι ,οι ομορφες θετικες σκεψεις θα αρεσουν και στο παιδακι σου ,μη σου βγει και νευρικο ,γιατ θα ξενυχτας πολυ μετα (πλακα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...