Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι αναποφάσιστη!!!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια γeια σας!!!

Είμαι καινούρια στην παρέα και πιστέψτε με είναι μεγάλη παρηγοριά να ξέρω οτι δεν είμαι η μόνη στον κόσμο που ταλαιπορούμε.

Είμαι 26 χρονών και προσπαθούμε με τον αντρούλη μου 4 χεόνια για νινάκι αλλά τίποτα :(

Πρίν ένα χρόνο΄πήγα να κάνω χειρουργείο δεξιά βουβονοκοίλη και τυχαία ο γιατρός βρήκε πως έχω ενδομητρίωση. Ένα μήνα μετά το πρώτο χειρουργείο έκανα εγχείρηση ενδομητρίωση όχι λαπαροσκοπηκά αλλά με κανονική τομή. Τώρα ένα χρόνο μετά και ενώ έκανα την προβλεπόμενη θεραπεία με DARONDA δεν βλέπω αποτέλεσμα. Ο γιατρόσ μου είναι αρνητικός στο να προχωρήσουμε σε εξωσωματική αλλά εγώ δεν αντέχω άλλο. Ξέχασα να πω οτι ο σύζυγός μου δεν έχει κανένα πρόβλημα από τις εξετάσεις που έκανε και νιώθω πολύ χάλια που είμαι εγώ η αιτία που ταλαιπορούμαστε τόσο!!!!

Θα μπορούσα να υποστώ τα πάντα για να κάνουμε ένα παιδί.

Όλοι μου λένε οτι είμαι μικρή και να μην βιάζομαι όμως δεν μπορούν να καταλάβουν οτι η επιθυμία, η λαχτάρα είναι κάτι που δεν έχει ηλικία. Ελπίζω εσείσ να με καταλαβαίνετε και να μπορέσετε να με βοηθήσετε να πάρω μία απαόφαση. Να κάνω εξωσωματική ή όχι?

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά [file]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να κανεις αυτο που σου λεει η καρδια σου ειναι το σωστο...αλλα για μια στιγμη διακρυνω αγχος στα λογια σου??

μηπως να χαλαρωσεις λιγο? τρελο το περασες το μωρο?σιγα μην ερθει αν εισαι εσυ μες στο αγχος!!! κοιταξε να ηρεμησεις και που ξερεις οχι εξωσωματικη δε θα χρειαστεις αλλα ουτε καν επισκληριδιο! χαχαχα

φροντησε να ηρεμησεις λιγο και να φροντιζεις τον εαυτο σου! εχουμε εδω χιλιαδες παραδειγματα κοριτσιων που οταν ηρεμησαν ειδαν το επιθυμητο αποτελεσμα! το βασικο ειναι να τα βρεις με τον εαυτο σου και σου παω στοιχημα οτι θα κανεις και εσενα και τον συντροφο σου περηφανους!!!

καλη αρχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο και την αισιοδοσία που μου δείνεις όμως δεν έχει βρεθεί ένας γιατρόσ να μου πει αν μπορώ να μείνω έγκυος με το πρόβλημα που έχω ή αν πρέπει να καταφύγω σε εξωσωματική. Κια πίστεψέ με έχω αλλάξει 9 γιατρούς!!!

:S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο και την αισιοδοσία που μου δείνεις όμως δεν έχει βρεθεί ένας γιατρόσ να μου πει αν μπορώ να μείνω έγκυος με το πρόβλημα που έχω ή αν πρέπει να καταφύγω σε εξωσωματική. Και πίστεψέ με έχω αλλάξει 9 γιατρούς!!!

:S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο και την αισιοδοσία που μου δείνεις όμως δεν έχει βρεθεί ένας γιατρόσ να μου πει αν μπορώ να μείνω έγκυος με το πρόβλημα που έχω ή αν πρέπει να καταφύγω σε εξωσωματική. Και πίστεψέ με έχω αλλάξει 9 γιατρούς!!!

:S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευκαιρια να βρεις και εναν 10το..

απο την στιγμη που ειναι κατι που θες τρελα...τοτε μην αφηνεις τιποτα να σε ριξει! θα τα καταφερεις!!!

ψαξε οσο πιο πολυ γινετε!μπορεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XAROULAKI Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΟΣΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΑΤΟ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕΤΑ ΤΑ 35 ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΓΧΩΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΗΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ.ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες πρώτα απ'όλα στο mammyland!! Εύχομαι να σου φέρει τύχη και γούρι όπως σε μένα και σε πολλές άλλες κοπέλες εδώ!! Αν χρειαστεί να αλλάξεις και 100 γιατρούς μέχρι να βρεις τον κατάλληλο να το κάνεις! Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις εξωσωματική, να μην ακούς τι λένε οι άλλοι και να συζητήσεις με τον άντρα σου σοβαρά ότι δεν είναι σωστό να σου ρίχνει ευθύνες γιατί πολύ απλά δεν φταίς εσύ!! Και να μην στρεσάρεσαι!! Ότι χρειαστείς, θα χαρώ να βοηθήσω!! Καλή επιτυχία και εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώνεις για την εγκυμοσύνη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαστε μια τεραααααααααστια αγκαλια που οποτε χρειαζεσε ανοιγει για σενα! ολες σου οι αποριες θα βρουν αντποκριση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Χρειαζόμουν πολύ αυτήν την ενθάρρυνση.Εύχομαι να έχεις δίκαιο και να τα καταφέρω μια μέρα να γίνω μανούλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλωσόρισες στην παρέα μας ;)

Θα συμφωνήσω κι εγώ.Κάνε αυτό που θέλεις και αυτό που θεωρείς σωστότερο για εσένα.Πράγματι,δεν σε πήραν και τα χρόνια :woohoo:

Ξέρω πολλές κοπέλες απο την παρέα μας που δεν έμεναν έγκυος λόγω άγχους.Προσπάθησε να χαλαρώσεις...Κάνε ένα ταξιδάκι με τον σύζυγο σου,διασκεδάστε,ξεκουραστείτε ;)

Μην σκέφτεσαι μόνο το θέμα της εγκυμοσύνης :) Σίγουρα θα έρθει το μωράκι σας! :laugh:

Θα χαρώ να τα λέμε!Φιλάκια και όχι άγχος!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντάλια μου σε ευχαριστώ πολύ και γω εύχομαι μια μέρα να γίνω επιτέλουσ μανούλα. Όχι ο άντρασ μου δεν μου ρίχνει ευθύνες απλά εγώ νιώθω άσχημα. Σαν...να του στερώ την πατρότητα που τόσο λαχταράει και αυτός. Εσύ λες να κάνω εξωσωματική ε? Το σκέφτομαι πολύ δεν θέλω να το αφήσω άλλο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου να μου γράψεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι Νέλη να είναι όπως τα λές. Η φίλη σου μετά από πόσο καιρό μετά την εγχείρηση ενδομητρίωσης έμεινε έγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίδα μου μου δίνεις πολύ ελπίδα αλίθεια όμως τα έχουμε δοκιμάσει όλα και τα ταξίδια και τις διακοπές και τα πόδια στον ανήφορω (μόνο από το ταβάνι δεν έχω κρεμαστεί) καταλαβαίνεις... όλα στο βρόντο. Προσπαθώ να ασχολούμε με άλλα πράγματα μέχρι και δεύτερο πανεπιστήμιο έβγαλα παράλληλα με την δουλειά μου για να ξεχαστώ αλλά μηδέν εις το ποιλίκο. Πάντως ευχαριστώ για την τόνωση και ελπίζω να μην με πάρουν κάποια στιγμή τα χρόνια και ακόμη είμαι έτσι. Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την χρειάζομαι αυτή την αγκαλιά γιατί μόνο από ανθρώπους που συμπάσχουν μπορείς να την βρεισ. Ευχαριστώ φιλενάδίτσες μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΥΤΗ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΜΠΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΝ ΜΠΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΨΑΞΕ ΣΤΟ GOOGLE ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΛΑΚΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΨΑΞΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ψάξω φυσικά και ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Η φίλη σου έμεινε σε τρεισ μήνες και εγώ ένα χρόνο μετά και τίποτα. Ούφ!! Κάι σε μένα είπε ο γιατρός να μείνω έγκυοσ το συντομότερο γιατί θα ξαναδημιουργηθεί η ενδομητρίωση και το φοβάμαι πολύ αν και το παρακολουθώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαρουλάκη, καλώς ήλθες!

Και εγώ καινούργια είμαι αλλά μπήκα για να σας παρηγορώ κυρίως και να μεταφέρω τις εμπειρίες μου. Εγώ είμαι έγκυος (με εξωσωματική επιτέλους!). Και σε καταλαβαίνω πλήρως. Μια ερώτηση μόνο να σου κάνω. Έχεις κάνει υστεροσαλπιγγογραφία; Από ότι ξέρω η ενδομητρίωση καμιά φορά έχει ως αποτέλεσμα να φράζουν οι σάλπιγγες. Αυτό μπορείς να το ξέρεις μόνο με την υστεροσαλπιγγογραφία νομίζω. Γιατί αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές όσο και να προσπαθείς δυστυχώς το μωράκι δεν έρχεται. Εμένα πάντος ο γιατρός μου μου είχε πει ότι μετά από 1 χρόνο τακτικών επαφών αν δεν έρθει εγκυμοσύνη θα πρέπει να γίνεται διερεύνηση. Μήπως οι γιατροι που πήγες δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με την εξωσωματική και φοβούνται να στο προτείνουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XAROYLAKI ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΦΡΑΓΜΕΝΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΜΥΡΤΩ.ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΡΩΤΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μυρτό μου συγχαρητήρια και στο κεφαλάκι μας. Όλα να σου πάνε τέλεια. Η υστεροσαλπιγγογραφία είναι από τα πρώτα που έκανα στο ΙΑΣΟ και ήταν σούτερ. Οι σάλπιγγες ανοιχτές. Ακόμα και την ενδωμητρίωση όπως έγραψα τυχαία την βρήκαν ως τότε 9 διαφορετικοί γιατροί μου λέγαν είσαι καλά μην στεναχωριέσαι και να τελικά που είχα ενδομητρίωση. Έκανα υστεροσαλπιγγογραφία και μετά την εγχείρηση και όλα πάλι καλά. Τί να πω!!! Με το καλό το μωράκι σου. Ήταν η πρώτη σου εξωσωματική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaroulaki έγραψε:

Ελπίδα μου μου δίνεις πολύ ελπίδα αλίθεια όμως τα έχουμε δοκιμάσει όλα και τα ταξίδια και τις διακοπές και τα πόδια στον ανήφορω (μόνο από το ταβάνι δεν έχω κρεμαστεί) καταλαβαίνεις... όλα στο βρόντο. Προσπαθώ να ασχολούμε με άλλα πράγματα μέχρι και δεύτερο πανεπιστήμιο έβγαλα παράλληλα με την δουλειά μου για να ξεχαστώ αλλά μηδέν εις το ποιλίκο. Πάντως ευχαριστώ για την τόνωση και ελπίζω να μην με πάρουν κάποια στιγμή τα χρόνια και ακόμη είμαι έτσι. Φιλάκια

Καλέ μην αγχώνεσαι :laugh: Όλα καλά θα πάνε!!!! :laugh:

Να συστηθώ κιόλας...Είμαι η Νέλλυ,20 ετών,μανούλα μιας μικρής μπεμπούλας 4 μηνών και περιμένω το δεύτερο νινάκι μου μέχρι 22/4/10 :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κορίτσι μου η μπέμπα και με το καλό το δεύτερο. Ότι καλύτερο. Μακάρι μια μέρα να νιώθω τόσο περίφανη όσο εσύ. Ναι έχεις δίκαιο θα προσπαθήσω για άλλη μια φορά να διώξω το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ Χαρουλάκι! :laugh:

Διώξε το άγχος και όλα θα γίνουν....Σκέψου οτι αυτό σε κρατάει μακριά απο το μωράκι σου...και είναι κρίμα! :huh::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά λάθος το έθεσα!! Εννοούσα να κάνεις πρώτα σπερματέγχυση, εφόσον βέβαια κάνεις καιρό και δεν έχεις ανταπόκριση! Αλλά εννούμε πολύ καιρό! Να μην αισθάνεσαι άσχημα, δεν στερείς την πετρότητα από τον άντρα σου!! Στο 2010 οδεύουμε!! Γίνονται θαύματα πλέον στις μέρες μας! Απέβαλε το άγχος και μην το σκέφτεσαι και θα έρθει και το μωράκι!! Αν δεν γίνω αδιάκριτη, πόσο χρονών είσαι;; Και πόσο καιρό προσπαθείτε για παιδάκι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...