Μετάβαση σε περιεχόμενο

απόξεση και γονιμοτητα


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια,και παλι.Πόσο μπορεί μια απόξεση,κατα την οποία δεν δημιουργήθηκε καμια επιπλοκή να επηρεάσει την μετέπειτα πορεία σου για να μείνεις έγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ liberty81!!

ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΜΕ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ 2ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΠΌΤΙ ΞΕΡΩ ΠΙΑ

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΙΑ

ΦΙΛΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ "ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ".

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ..

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο ο,τι ξερω καθολου δεν επηρρεαζει την γονιμοτητα!

Η αδερφη μου εμεινε εγκυος σε λιγοτερο απο 10 μηνες μετα με την 1η οχι επειδη δεν εμενε αλλα επειδη δεν το επιδιωξε και προσεχε.

Παντως, καλο θα ηταν να ακουσεις το γιατρο σου και να μην βιαστεις να μεινεις εγκυος γιατι θελει ενα διαστημα να συνελθεις...

Στην αδερφη μου ο γιατρος της της ειπε μετα απο 3 μηνες αλλα εκεινη το αφησε κι αλλο γιατι δεν ηθελε.

Παντως η γονιμοτητα της δεν επηρρεαστηκε.

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και με το καλο μια καλη εγκυμοσυνη χωρις προβληματα.

Αν δεν γινομαι αδιακριτη :blush: παντως καλο θα ηταν να κανεις και καποιες εξετασεις μετα την αποξεση-αν δεν τις εχεις κανει ηδη δηλ. :P - για να δεις τι φταιει. ΦΙΛΙΑ! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω καλή μου που είχα παλλίνδρομη κύηση 6ης εβδομάδας, και έκανα απόξεση,όλα πήγαν καλά ούτε πόνος ούτε αίμα, ο γιατρός μου είχε ένα λαμπερό χαμόγελο και μου είπε να μην ανησυχώ θα μείνω και πάλι έγκυος.

Ολα μια χαρά θα πάνε! Αφου στο είπε ο γιατρός, να τον εμπιστευτείς και έτσι θα γίνει! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλα δεν εχω μεινει ακομα και λεω μηπως εχει καποια σχεση.αν και πιστευω οτι θα μου το ειχε πει τοτε αν υπηρχε καποιο θεμα.γενικα ξερω οτι μειωνεται το ποσοστο γονιμοτητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ποσοστό γονιμότητας πηγαίνει στο 0 τοτε και μονον τότε όταν η απόξεση δεν γίνει σωστά και κοπεί κατά λάθος κομμάτι της μήτρας ή του τραχήλου ή πάθεις μόλυνση καθόσον είσαι χειρουργημένη. Γίνεται αυτό που λέμε στείρωση.

Αλλά στη δική σου περίπτωση όπως και στη δική μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν μειώνεται καθόλου το ποσοστό γονιμότητας. Ισα ίσα που μετά από την απόξεση είναι η γυναίκα πιο επιρρεπής για εγκυμοσύνη, όταν δεν συντρέχουν κάποιοι άλλοι γυναικολογικοί λόγοι.

Αρα... εμπιστεύσου τη γιατρό σου και ... να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα λίαν συντόμως!

:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα liberty81! Πρέπει να σου πω ότι η απόξεση δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ σχέση με το αν θα μπορείς να μείνεις μετά έγκυος ή όχι! Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία. Στα 25 μου χρόνια (τώρα είμαι 31) είχα μείνει έγκυος. Λόγω οικονομικών προβλημάτων και πολλών άλλων, κατέφυγα στην άμβλωση, με απόξεση όπως καταλαβαίνεις! Πριν 2 χρόνια, δηλαδή στα 29 μου, ξαναέμεινα έγκυος. Στη 6η εβδομάδα όμως είχα δυστυχώς μια παλίνδρομη κύηση και ξαναέκανα απόξεση! Τώρα είμαι 4 μηνών έγκυος και περιττό να σου πω ότι αυτήν την φορά έμεινα έγκυος με την άντρα μου με την πρώτη φορά που κάναμε ελεύθερα έρωτα! Για αυτό μην ανησυχείς καθόλου κοριτσάκι! Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Καλησπέρα liberty81! Πρέπει να σου πω ότι η απόξεση δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ σχέση με το αν θα μπορείς να μείνεις μετά έγκυος ή όχι! Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία. Στα 25 μου χρόνια (τώρα είμαι 31) είχα μείνει έγκυος. Λόγω οικονομικών προβλημάτων και πολλών άλλων, κατέφυγα στην άμβλωση, με απόξεση όπως καταλαβαίνεις! Πριν 2 χρόνια, δηλαδή στα 29 μου, ξαναέμεινα έγκυος. Στη 6η εβδομάδα όμως είχα δυστυχώς μια παλίνδρομη κύηση και ξαναέκανα απόξεση! Τώρα είμαι 4 μηνών έγκυος και περιττό να σου πω ότι αυτήν την φορά έμεινα έγκυος με την άντρα μου με την πρώτη φορά που κάναμε ελεύθερα έρωτα! Για αυτό μην ανησυχείς καθόλου κοριτσάκι! Φιλιά!

Καλημέρα,

λένε ότι αφού έμεινες μια φορά έγκυος αυτό σημαίνει ότι θα ξαναμείνεις. Λένε ότι ο οργανισμός σου ενεργοποιήθηκε και έχεις περισσότερες πιθανότητες από κάποια άλλη που είναι ακόμη στις πρώτες προσπάθειες. Κι εγώ πριν από λίγες μέρες είχα την εμπειρία της απόξεσης μετά από παλίνδρομη κύηση και θέλω να πιστεύω ότι αυτό είναι αλήθεια.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο κορίτσια; Την απόξεση όπως είπα την έκανα πριν λίγες μέρες (την Τρίτη συγκεκριμένα). Από εκείνη τη μέρα έχω έντονο πρήξιμο στην κοιλιακή χώρα και έχω πάρει 2 κιλά ενώ δεν τρώω ιδιαιτέρως πολύ ή τουλάχστον περισσότερο από πριν. Φυσικά παιρνω αντιβιώσεις βαριές για να αποφευχθεί τυχόν μόλυνση αλλά μπορεί η όλη κατάσταση να προέρχεται από τα φάρμακα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ολγα μου και εγο αμβλωση στα 21 μου ειχα κανει.Τωρα παντρευτηκα και το προσπαθω.Δεν ειναι οτι το προσπαθω πολυ,απλα ξερεις,μου εσκασε στο μυαλο μηπως και ειχε γινει τιποτα τοτε που δεν μου το ειπαν.Μου ηρθε στο μυαλο χωρισ λογο και αιτια.

Εsys να σου πω δεν ξερω απο τι ειναι.Εγω πονο ειχα την πρωτη μερα μονο.Πρηξιμο δεν ειχα,Αλλα ειναι και διαφορετικες οι περιπτωσεισ μας.Ισως να εχει καποια σημασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου ... εσύ με το πρήξιμο να πάρεις αμέσως το γιατρό σου να σου πει...

Μήπως μάζεψε αιμα που δεν μπορεί να φύγει και νιώθεις βάρος...

πρέπει να σε δει άμεσα γιατρός κατά τη γνώμη μου.

Λυπάμαι αν σε τρομάζω, αλλά αν είναι για το καλό σου, προτιμώ να πράξω έτσι.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις καμιά ενόχληση, ή ελάχιστη και λιγάκι αίμα τις 3πρώτες μέρες...

Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ την τρίτη έκανα απόξεση από παλλινδρομη κύηση 6ης εβδομάδας, αλλά το πρήξιμο έφυγε αμέσως μόλις βγηκα από το χειρουργείο και εκτός από μια μέρα που εκλαιγα και ποναγα όλες τις υπόλοιπες ήταν σαν να μην μπήκα ποτέ σε χειρουργείο.

Να ξεκουράζεσαι πολύ και να κάθεσαι ξαπλωμένη πολλές ώρες χωρίς να πιέζεις την κοιλίτσα σου.

εμένα ο οργανισμός μου επανήλθε στο 1ο δεκαλεπτο αφότου ξύπνησα από τη νάρκωση...

Τώρα είμαι περδίκι δόξα τω θεώ και ευγνωμωνω το γιατρό μου και την ομάδα του.

Για το κλάμα εμένα μου έδωσε και ήπια ηρεμιστικά γιατί είμαι κλαψιάρα.

Για τις μολύνσεις μου έδωσε αντιβίωση CECLOR και εργομητρίνη, που δίνουν και στις λεχώνες σε περίπτωση που είχα πολύ αιμορραγία. Ομως εγώ δεν είχα παρά ελάχιστη μονο την πρώτη μέρα.

Τις υπόλοιπες είχα λιγουλακι σταγονιτσες στο χαρτί και ροζ βλένα στο χαρτί.

Το στήθος μου πονάει λιγάκι γιατί είχε μαζέψει γαλα αλλά ο γιατρός ειπε ότι θα φύγει μόνο του και σήμερα ήδη έχει λιγοστεψει η ενόχληση.

αυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανυσηχείς ακριβώς μετά από ένα χρόνο από την απόξεση είμαι έγκυος και μπήκα στην έννατη εβδομάδα. Ελπίζω να πάνε βεβαια όλα καλά. Έτσι θα γίνει και με σένα θα μείνεις και πάλι σύντομα έγκυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο κορίτσια; Την απόξεση όπως είπα την έκανα πριν λίγες μέρες (την Τρίτη συγκεκριμένα). Από εκείνη τη μέρα έχω έντονο πρήξιμο στην κοιλιακή χώρα και έχω πάρει 2 κιλά ενώ δεν τρώω ιδιαιτέρως πολύ ή τουλάχστον περισσότερο από πριν. Φυσικά παιρνω αντιβιώσεις βαριές για να αποφευχθεί τυχόν μόλυνση αλλά μπορεί η όλη κατάσταση να προέρχεται από τα φάρμακα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

είμαι καλύτερα τώρα, μάλλον τα φάρμακα δημιουργούν τα προβλήματα. Εκτός του ceclor (ανά 8ωρο) παίρνω και το flagyl (ανά 12ωρο) και φυσικά χάπια για το στομάχι. Κάθε φορά που παίρνω ένα από αυτά τα φάρμακα νιώθω φούσκωμα και έντονη ενόχληση. Πάντως όμως δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση που υπήρχε τις πρώτες μέρες μετά την απόξεση. Αύριο θα δω τη γυναικολόγο μου να με εξετάσει και να μου πει πως πάει η κατάσταση. Την Πέμπτη προγραμμάτισα να γυρίσω στο γραφείο και τρελαίνομαι στην ιδέα. Συνήθισα στην ηρεμία μου και δεν θέλω να ξαναμπω στο άγχος και την τρέλα της δουλειάς. Βαρέθηκα (κι έχουμε χρόνια μπροστά μας για τη σύνταξη!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο! Μακάρι να έχεις καλά νέα αύριο. Εγώ έκανα Τρίτη την αναρρόφηση και γύρισα στο γραφείο Δευτέρα. Ομολογώ ότι παρασύρθηκα από τη δουλειά και ξεκόλλησε λίγο το μυαλό μου. Οπότε μάλλον καλύτερα ήταν που γύρισα...

Βρε κορίτσια όλες Τρίτη??? Τι σατανική σύμπτωση είναι αυτή??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!! εγω μετα απο αποξεση εμεινα με την πρωτη προσπαθεια..ηρεμησε!! ολα καλα ειναι !! απλα το νινι δεν ερχεται παντα με την πρωτη..θα ερθει θα δεις..φιλακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

matakiaefh έγραψε:

καλησπερα!! εγω μετα απο αποξεση εμεινα με την πρωτη προσπαθεια..ηρεμησε!! ολα καλα ειναι !! απλα το νινι δεν ερχεται παντα με την πρωτη..θα ερθει θα δεις..φιλακια..

Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αφτί.

Τώρα είσαι εγκυούλα; καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη καλή μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Droseroula έγραψε:

Μπράβο! Μακάρι να έχεις καλά νέα αύριο. Εγώ έκανα Τρίτη την αναρρόφηση και γύρισα στο γραφείο Δευτέρα. Ομολογώ ότι παρασύρθηκα από τη δουλειά και ξεκόλλησε λίγο το μυαλό μου. Οπότε μάλλον καλύτερα ήταν που γύρισα...

Βρε κορίτσια όλες Τρίτη??? Τι σατανική σύμπτωση είναι αυτή??????

Ναι η Τρίτη για τα δεδομένα της Ελλάδας είναι όπως η Παρασκευή για το εξωτερικό. Όχι και η πιο γουρλίδικη ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia!!! Prosopika egw ton Maio 09 eixa apoboli me apoksisi otan eimoun 6.5 ebdomades egkuos!!! Twra eimai stin 7h ebdomada kai opos mporeis na fantastis fovame poli gia na min mou simbei ksana!!! Den nomiza oti 8a emeina egkuos toso grigora!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koalalou έγραψε:

geia sas koritsia!!! Prosopika egw ton Maio 09 eixa apoboli me apoksisi otan eimoun 6.5 ebdomades egkuos!!! Twra eimai stin 7h ebdomada kai opos mporeis na fantastis fovame poli gia na min mou simbei ksana!!! Den nomiza oti 8a emeina egkuos toso grigora!!!!

Σου εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα αυτή τη φορά. Να είσαι αισιόδοξη γιατί το έμβρυο επηρεάζεται από την ψυχολογία σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

λένε ότι αφού έμεινες μια φορά έγκυος αυτό σημαίνει ότι θα ξαναμείνεις. Λένε ότι ο οργανισμός σου ενεργοποιήθηκε και έχεις περισσότερες πιθανότητες από κάποια άλλη που είναι ακόμη στις πρώτες προσπάθειες. Κι εγώ πριν από λίγες μέρες είχα την εμπειρία της απόξεσης μετά από παλίνδρομη κύηση και θέλω να πιστεύω ότι αυτό είναι αλήθεια.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο κορίτσια; Την απόξεση όπως είπα την έκανα πριν λίγες μέρες (την Τρίτη συγκεκριμένα). Από εκείνη τη μέρα έχω έντονο πρήξιμο στην κοιλιακή χώρα και έχω πάρει 2 κιλά ενώ δεν τρώω ιδιαιτέρως πολύ ή τουλάχστον περισσότερο από πριν. Φυσικά παιρνω αντιβιώσεις βαριές για να αποφευχθεί τυχόν μόλυνση αλλά μπορεί η όλη κατάσταση να προέρχεται από τα φάρμακα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...