Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψεκασμένα σταφύλια..


Recommended Posts

Θυμώνω πιο πολύ με τον εαυτό μου που έλεγα δε θα ξανααγοράσω μη βιολογικο φρούτο ή λαχανικό..έπρεπε να το είχα τηρήσει!!!

Έπλυνα ρε παιδιά τα σταφύλια 5-6 φορες! Τι άλλο έπρεπε να κάνω; Να πλύνω και μια μια ρόγα;;; Αλλά θυμώνω και με εκείνους που ψεκάζουν αβέρτα και βρίσκεται ένας σαν εμένα που δεν σκέφτηκε να τα πλύνει 10 φορές και μια μια ρογα και τα τρώει! Και πόσο μάλλον στην κατάσταση μου...

Είπα κι εγώ σήμερα το πρωί να τσιμπήσω λίγα και καθώς έτρωγα βλέπω μια ρόγα που ήταν λίγο μπλε στην άκρη..το τρίβω κια φεύγει..αηδίασα! Κοιτάζω και τις υπόλοιπες..όλες είχαν από λίγο!!! Δεν το πιστεύω..δεν το πιστεύω...πόσο έπρεπε να τα πλύνω;; Με βούρτσα;;;; Και εγώ τώρα τι να κάνω; Να πάω στο γιατρό;Να κάνω εμετό να ησυχάσω μπας και βγει το μολυσμένο σταφύλι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που βλεπεις ειναι γαλαζοπετρα-θειικος χαλκος..στη βιολογικη καλλιεργεια νομιζω επιτρεπεται η χρηση διαλυματος πιο αραιωμενου ισως απ οτι στη συμβατικη καλλιεργεια..ψαξε το ..γιατι δεν ειμαι σιγουρη..παντως νομιζω οτι δεν απαγορευεται

Μη φοβασαι αυτοι οι ψεκασμοι γινονται απο πολια..ετσι μεγαλωσαμε..με τη γαλαζοπετρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε με ΄φοβίζει τόσο για μέσα όσο για το μωρό...ε όχι να πάθει κάτι και από τα σταφύλια..θα ουρλιάξω!!!!

Να φανταστείς τα ξαναπλυνα και μάλιστα τα έβγαλα από το τσαμπί και πάλι το ίδιο..εκεί..δε λέει να φύγει!! Δεν ξέρω αν μπορώ να τους κάνω μήνυση σε περίπτωση που πάθει κάτι το μωρο και ο Δημητράκης και το άλλο...κυρίως το άλλο γιατι τώρα σχηματίζεται..μα να μη φεύγει ρε συ με το πλύσιμο; Εχω εκνευριστεί υπεροβολικά..και με αυτούς που τα ψεκάζουν, και με αυτούς που τα πουλάνε αλλά και με τον άντρα μου που του έχω εξηγήσει να μην αγοράσει οτιδήποτε μη βιολογικό..

Δηλαδή αυτό το πράγμα είναι θειάφι; Δεν είναι επικίνδυνο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_ ... 04_1283587

Διαβασε το παραπανω..και το θειαφι και ο θειικος χαλκος(γαλαζοπετρα) επιτρεπονται στη βιολογικη γεωργια..

Απο την αλλη υπαρχουν αλλα σκευασματα πολυ επικυνδυνα που δεν φαινονται Το θειαφι και η γαλαζοπετρα ειναι τα πιο αθωα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ημουνα εγκυος δεν θα ετρωγα πολλα σταφυλια φραουλες αγγουρια καροτα μηλα..ρουφανε πολυ φαρμακο και δεν μιλαμε για γαλαζοπετρα και θειαφι αλλα για βαρια χημεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σώπα ρε...κοιτα εγώ προτιμώ πάντα βιολογικά. Αν τύχει και δεν βρώ βιολογικό αγοράζω κανονικό όπως έτυχε τώρα με τα σταφύλια..αλλά αυτό που λες δεν το ξερα!! Εχουμε φάει στη ζωή μας φάρμακο...ουυ..με το τσουβάλι..και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι εγκυμοσύνες μας δεν πάνε καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου ελεγα αν εχεις δυνατοτητα να κανεις κηπακι με τα εποχικα λαχανικα εγω τωρα φυτευω μαρουλια κρεμμυδακια και σπανακι και ραδικι..

Και απο φρουτα βρες παραγωγους που εμπιστευεσαι καπως και να προμηθευεσαι απο εκει

Στο θεμα "διατροφη" παλαιοτερα ειχα γραψει καποια βοτανα και αρωματικα φυτα που καλο ειναι να τα αποφευγει η εγκυος γιατι ενδεχεται να προκαλεσουν συσπασεις(σε μεγαλη καταναλωση) Ασχετο αυτο με τα φυτοφαρμακα το θειαφι και τη γαλαζοπετρα

Ριξε μια ματια γιατι βλεπω οτι σε ενδιαφερει

Στα συμβατικα προιοντα οι ψεκασμοι συνιστουνται απο τους γεωπονους..ο αμπελοκαλλιεργητης αν δεν ψεκασει ..δεν παραγει(το σταφυλι εχει πολλους "εχθρους" ) Στη βιολογικη καλλιεργεια χρησιμοποιουν την συνκαλλιεργεια αλλα φαινεται οτι στο σταφυλι δεν ειναι αρκετη αυτη ωστε να σωθει η παραγωγη..ετσι χρησιμοποιουνται και τα παραδοσιακα θειαφι και γαλαζοπετρα..παντως εννοειταο οτι και τα δυο ειναι τα πιο "αθωα" σε σχεση με τα αλλα που κυκλοφορουν νομιμα(και δεν τα βλεπεις)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα δει ένα ρεπορτάζ στην τηλεόραση που έλεγε ότι τα σταφύλια είναι τα πλέον ψεκασμένα φρούτα ανεξαρτήτως προελεύσεως με εκείνα που προέρχονται από Τουρκία να έχουν την πρωτιά, φυσικά η Ελλάδα δεν εξαιρείται!!

Επίσης στα μήλα το φάρμακο πηγαίνει μέχρι και την καρδιά του!!!

άρα τα βιολογικά είναι η λύση.....αν και είχε γίνει ένα σκάνδαλο σε ένα σούπερ μάρκετ με τα βιολογικά: ενώ έγραφαν ότι είναι βιολογικά ύστερα από έλεγχο που τους έγινε βρέθηκε ότι έχουν φυτοφάρμακα!!! είχε γίνει το εξής: "μεγάλωσαν" βιολογικά αλλά όταν τα έβαλαν στο φορτηγό τα ψέκασαν!!!...... :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοβαρά μιλάς;;; Και γιατί τα ψέκασαν; Ποιος ο λόγος αφού ήδη είχαν μεγαλώσει και ωριμάσει! ΠΟιο σουπερ μάρκετ ήταν αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σούπερ μάρκετ της Γερμανίας, τα φρούτα έρχονταν από Λατινική Αμερική και προφανώς για να διατηρηθούν φρέσκα ..... δεν ξέρω.... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bre koritsia..egw petherika agrotes!!!!!!!!den iparxoun biologika san ayta ta biologia pou blepoume!!!

gia na einai biologika pou leei kai o petheros mou 50 xronia agrotis sthn thessalia prepei na einai olo trupes!!!!eidate kanena biologiko etsi?????kai giati ta biologika einai pio akriba afou ipotithete den bazoun tipota...eksoda den exoun gia lipAsmata kai etsi!!!!!!

ti na pw???????????????????????

egw ayto pou kserw einai oti apla oti kai na oarw to plenw poli poli poli kala kai katharizw poli tin flouda!!!!!

episis douleuw se super market kai gnwrizw polla gia tis epistrofes ligmenwn pragmatwn i gia tis sinthikes pou iparxoun mexri ta trofima na erthoun se emas!!!!!!!!!!!ELLADAAAAAAAAAAAAAAAAA

apo pouthena then glitwnoume na kanete to stayro sas kathe mera kai..........ax

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Τζοβάνα δεν έχεις άδικο αλλά όποτε παίρν βιολογικά δε μου κρατάνε παραπ΄πανω από μια βδομάδα ενώ όποτε παίνρω μη βιολογικά μπορεί να κρατήσουν και μήνα!! Αρα είναι τιγκα στις ορμόνες! Σίγουρα τίποτε δεν είναι απόλυτα αγνο...αλλά σίγουρα τα βιολογικά είναι καλύτερα από τα μη. Εχω αγορ΄πασει και μήλα βιολογικά. Ήταν όλο τρυπες όπως λες..αλλά γευστικότατο..αν είσαι τυχερός μπορείς να βρεις πολύ καλά βιολογικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή μου πάρε ένα τηλέφωνο τον γυναικολόγο σου,για να ηρεμήσεις λίγο ;) Εκείνος θα ξέρει :)

Όσο για το τι τρώμε... :S Μεγάλη ιστορία!!!

Τίποτα -σίγουρα-δεν είναι απολύτως αγνό αλλά εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να επιλέγω τα καλύτερα,αυτά που νομίζω οτι έχουν λιγότερα φυτοφάρμακα και έχουν ''μεγαλώσει''πιο βιολογικά.Ξέρω οτι μπορεί να μην ισχύουν όλα αυτά και να μου πουλάνε φρούτα και λαχανικά τίγκα στο φυτοφάρμακο για βιολογικά :blink::angry:

Υπάρχει όμως κάποιος έγκυρος τρόπος να τα ελέγχουμε κατά την αγορά; :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον τωρα θα μιλησει η επιστημη :P

προκειται για γαλαζοπετρα που ψεγαζουν

τα αμπελια για την καταπολεμηση του Περονοσπορου(Plasmopara Viticola )

ο οποιος μεταδιδεται ταχυτατα (ειναι μυκητας)

Δεν ειναι τοξικος μην ανυσηχεις!

Θεικος Χαλκος (Γαλαζοπετρα)

Δεν εχει διασυστηματική δράση, αυτο σημαινει οτι με ένα καλό πλύσιμο μπορούμε να καταναλώσουμε τα προϊόντα χωρίς κανένα φόβο και ειναι απο τα ελαχιστα μηκυτοκτονα με την ιδιοτητα αυτη.

Χρησιμοποιειται στην Βιολογικη Γεωργια οταν χρησιμοποιειται σε συγκεκριμενη δοσολογια, υπερβαση της δοσολογιας σκοτωνει και τους ωφελιμους οργανισμους του εδαφους και σταματα την χουμοποιηση της οργανικης ουσιας, με αποτελεσμα τα φυτα να μην διατρεφονται σωστα.

Ειναι απο τα πιο αποτελεσματικα για καταπολεμηση μυκητων της ριζας και φυλλων, με διαφυλλικο ψεκασμο και σε καταλληλη δοσολογια σκοτωνει και τα επιβλαβη εντομα, χρησιμοποιειται ευρεως σε μικρα σποροφυτα λαχανικων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna έγραψε:

bre koritsia..egw petherika agrotes!!!!!!!!den iparxoun biologika san ayta ta biologia pou blepoume!!!

gia na einai biologika pou leei kai o petheros mou 50 xronia agrotis sthn thessalia prepei na einai olo trupes!!!!eidate kanena biologiko etsi?????kai giati ta biologika einai pio akriba afou ipotithete den bazoun tipota...eksoda den exoun gia lipAsmata kai etsi!!!!!!

ti na pw???????????????????????

egw ayto pou kserw einai oti apla oti kai na oarw to plenw poli poli poli kala kai katharizw poli tin flouda!!!!!

episis douleuw se super market kai gnwrizw polla gia tis epistrofes ligmenwn pragmatwn i gia tis sinthikes pou iparxoun mexri ta trofima na erthoun se emas!!!!!!!!!!!ELLADAAAAAAAAAAAAAAAAA

apo pouthena then glitwnoume na kanete to stayro sas kathe mera kai..........ax

Ειναι ακριβοτερα επειδη η παραγωγη/στρεμμα ειναι κατα πολυ μικροτερη

σε σχεση με την παραγωγη που θα περναμε αν χρησιμοποιουσαμε φαρμακα.

Και για να σας δωσω να καταλαβετε καλυτερα ας πω ενα παραδειγμα:

Στη βιολογικη καλιεργεια δεν ριχνουμε ποτε ζιζανιοκτονα. Αυτο σημαινει

οτι Θα εχουμε αρκετα ζιζανια τα οποια αναπτυσονται ανταγωνιστικα ως προς την καλλιεργεια μας. Ο ανταγωνισμος αυτος αφορα φως, χωρο, νερο, θρεπτικα συστατικα απο το εδαφος, που σε αλλη περιπτωση ολα αυτα θα υπηρχαν σε αφθονια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...