Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλλινδροος μετά από εξωσωματική-36+ετών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σήμερα έρχομαι από μια εμπειρία που ούτε στο χειρότερο εχθρό μου δεν την εύχομαι. Μετά από προσπάθειες φυσική σύλληψης ανακαλύπτουμε πρόβλημα στο σπέρμα λόγω κυρσοκύλης και στους δύο όρχεις και υψηλή κατάτμιση DNA στο σπέρμα. Μόνη λύση η διαδικασία μικρογονιμοποίησης στην εξωσωματική. Ελήφθησαν 7 ωάρια εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν τα 3 και δώσανε 2 άριστης ποιότητας έμβρυα και ένα μέτριας ποιότητας. Πρώτη εξέταση χοριακής (ημέρα Παρασκευή) 126 μονάδες. Στην επανάληψη της χοριακής (Δευτέρα) η χοριακή απλά διπλασιάστηκε (φυσιολογικό για μετά από δύο όχι όμως για μετά τρεις μέρες). Δεύτερη επανάληψη χοριακής (Τετάρτη) δεν έδωσε και το καλύτερο νούμερο. Με στελνουν για υπέρηχο (5,5 εβδομάδων) που δείχνει σάκο και μια κουκιδίτσα μέσα (άψογα!). Δυο βδομάδες μετά ακούμε καρδούλα (τέλεια!). Χθες όμως ήρθε η κατραπακιά. Ούτε καρδούλα ούτε κίνηση τίποτε και το μωρό. Μεγάλωσε άλλη μια βδομάδα και η κύηση παλλινδρόμισε!!! Η στεναχώρια βέβαια δεν περιγράφεται ούτε τα δάκρυα μπορουν εύκολα να σταματήσουν να κυλούν. Ένα τεράστιο γιατί φαντάζει μπροστά μου και χιλια αναπάντητα ερωτήματα γεννώνται στο μυαλό μου. Σε λίγο καιρό θα κλείσω τα 39 και έχω τρελαθεί. Διαβάζω για ποσοστά, πιθανότητες και φοβάμαι. Θα ήθελα ένα μωράκι... αλλά... Πάντως αυτό μου συνέβη δεν το εύχομαι ουτε σε εχθρό μου. Είναι τεράστιο το κενό που νιώθεις και απέραντος ο πόνος. Το μόνο που μπορεί να με παρηγορήσει λίγο είναι ότι καλύτερα τώρα παρά να ανακαλύπταμε αργότερα χρωμοσωματικές ανωμαλίες. Παρόλα αυτά το τεράστιο ΓΙΑΤΙ που βρίσκεται στο μυαλό μου δε με αφήνει να ησυχάσω. Είχε καμία άλλη από εσάς παρόμοια εμπειρία; Πως το αντιμετωπίσατε; Μπορέσατε μετά να ξαναμείνετε έγκυος και προχωρήσει φυσιολογικά η κύηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα λυπαμαι για αυτο που σου συνεβη κοριτσακι μου.. :( Εγω αναλογη εμπειρια δεν εχω για να μπορεσω να σε συμβουλευσω ομως η γνωμη μου ειναι να μην το βαλεις κατω. Μπορει αυτη την φωρα να μην ειχε αισιο τελος ομως ξαναπροσπαθησε και το μωρακι ή τα μωρακια θα ερθουν θα δεις. Μην το αφησεις να σε παρει απο κατω εξαλου απο γνωστες που ξερω με την δετερη και τριτη φωρα μην σου πω και παραπανω εμειναν εγκυες.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα,

δεν εχω αναλογη εμπειρια απο αποψης εξωσωματικης..εχω ομως εμπειρια παλινδρομης και αποξεσης και εχω ζησει κι εγω το τεραστιο κενο που νιωθεις..οπως επισης νιωθω τον φοβο για το αν θα μπορεσω σε επομενη εγκυμοσυνη,να το κρατησω το εμβρυο,να το γεννησω και να ειναι γερο..αυτα σου τα γραφω γιατι ειμαι 36 χρονων και το αγχος μου για την ηλικια μου ισουται με ολα τα προηγουμενα αγχη..

απο τα αποτελεσματα των εξετασεων που εγιναν στο εμβρυο,διαπιστωθηκε χρωμοσωμικη ανωμαλια στο 22 χρωμοσωμα..ο γιατρος ειχε πει οτι καλυτερα που συνεβη η παλινδρομη τωρα,παρα να το ανακαλυπταμε αργοτερα..φαντασου πώς θα ημασταν τοτε...

σιγουρα οι περιπτωσεις μας δεν συμπιπτουν ακριβως,ομως ο γιατρος μας συνεστησε να προσπαθησουμε κανονικα για μωρακι και μου εδωσε να κανω καποιες εξετασεις για θρομβοφιλια,ετσι ωστε να αποκλησει ενα τετοιο ενδεχομενο..

οσον αφορα στα συναισθηματα,δεν εχω να προσθεσω κατι περισσοτερο απο οσα εχεις ηδη πει..μαζι σου κι εγω,οπως και τοσες αλλες κοπελες που εχουν ζησει τοσες ατυχιες......

ευχομαι να γλυκανει οσο γινεται ο πονος μεσα σας και οταν ο χρονος θα ειναι καταλληλος να συνεχισετε τις προσπαθειες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinax23 έγραψε:

καλησπερα,

δεν εχω αναλογη εμπειρια απο αποψης εξωσωματικης..εχω ομως εμπειρια παλινδρομης και αποξεσης και εχω ζησει κι εγω το τεραστιο κενο που νιωθεις..οπως επισης νιωθω τον φοβο για το αν θα μπορεσω σε επομενη εγκυμοσυνη,να το κρατησω το εμβρυο,να το γεννησω και να ειναι γερο..αυτα σου τα γραφω γιατι ειμαι 36 χρονων και το αγχος μου για την ηλικια μου ισουται με ολα τα προηγουμενα αγχη..

απο τα αποτελεσματα των εξετασεων που εγιναν στο εμβρυο,διαπιστωθηκε χρωμοσωμικη ανωμαλια στο 22 χρωμοσωμα..ο γιατρος ειχε πει οτι καλυτερα που συνεβη η παλινδρομη τωρα,παρα να το ανακαλυπταμε αργοτερα..φαντασου πώς θα ημασταν τοτε...

σιγουρα οι περιπτωσεις μας δεν συμπιπτουν ακριβως,ομως ο γιατρος μας συνεστησε να προσπαθησουμε κανονικα για μωρακι και μου εδωσε να κανω καποιες εξετασεις για θρομβοφιλια,ετσι ωστε να αποκλησει ενα τετοιο ενδεχομενο..

οσον αφορα στα συναισθηματα,δεν εχω να προσθεσω κατι περισσοτερο απο οσα εχεις ηδη πει..μαζι σου κι εγω,οπως και τοσες αλλες κοπελες που εχουν ζησει τοσες ατυχιες......

ευχομαι να γλυκανει οσο γινεται ο πονος μεσα σας και οταν ο χρονος θα ειναι καταλληλος να συνεχισετε τις προσπαθειες...

Αυτές οι χρωμοσωματικές ανωμαλίες είναι αρκετά συχνές και απορώ δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη κάτι ώστε είτε να μπορούν να διορθωθούν είτε να διαγνωστούν νωρίτερα; Γιατί να περνάμε τόση ταλαιπωρία και πόνο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια μου θα σου πω εν ολίγης ότι κ στη Fraoulitsa.

Καταρχήν λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβει. εχω νιώσει κ εγώ το " ούτε στον εχθρό μου".

Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο, πολλές γυναίκες άνω των 35 ή 40 ετών έχουν κάνει παιδάκι όπως κα πολλές κάτω των 35 ή κ 25 ακόμα έχουν πάθει αποβολή.

Εγώ προσωπικά είμαι νεότερη αλλά έζησα μια πολύ άσχημη εμπειρία με απώλεια μωρού- ήταν εξωμύτριο- κ μαζί μιας σάλπιγγας. Έλεγα ότι με μια΄σάλπιγγα θα αργήσω πολύ να μείνω έγκυος αν τελικά τα καταφέρω.]

Ομως έμεινα αμέσως κ τώρα περιμένω τον γιο μου.Έχε πίστη στο Θεό κ όλα καλά θα πανε, στο εύχομαι ολόψυχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα, λυπαμαι πολυ, νοιωθω το ιδιο τεραστιο κενο σημερα μετα απο παλλιδρομη κι εγω, οχι ομως με εξωσωματικη, μην χανεις την πιστη σου, και θα ερθει αυτο που τοσο επιθυμουμε. Ολη τη θετικη μου ενεργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για μενα "τυχαιο γεγονος",αυτην την "καραμελα" που πιπιλάνε οι γιατροι σε περιπτωσεις παλινδρομης,την δεχομαι μονο σε περιπτωσεις χρωμοσωμικης ανωμαλιας..οπως μου ειπε ο γιατρος,αυτο που συνεβη σε μενα που ειμαι 36,θα μπορουσε καλλιστα να συμβει και σε μια κοπελα 25 χρονων..ισως για να παρηγοριεμαι!! τι να πω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KONNA έγραψε:

Σια μου θα σου πω εν ολίγης ότι κ στη Fraoulitsa.

Καταρχήν λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβει. εχω νιώσει κ εγώ το " ούτε στον εχθρό μου".

Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο, πολλές γυναίκες άνω των 35 ή 40 ετών έχουν κάνει παιδάκι όπως κα πολλές κάτω των 35 ή κ 25 ακόμα έχουν πάθει αποβολή.

Εγώ προσωπικά είμαι νεότερη αλλά έζησα μια πολύ άσχημη εμπειρία με απώλεια μωρού- ήταν εξωμύτριο- κ μαζί μιας σάλπιγγας. Έλεγα ότι με μια΄σάλπιγγα θα αργήσω πολύ να μείνω έγκυος αν τελικά τα καταφέρω.]

Ομως έμεινα αμέσως κ τώρα περιμένω τον γιο μου.Έχε πίστη στο Θεό κ όλα καλά θα πανε, στο εύχομαι ολόψυχα!

Μπράβο ρε κοπέλα μου τις έχουμε ανάγκη τις θετικές σκέψεις. Μακάρι να έρθουν καλά στη συνέχεια για όλες τις κοπέλες που ζήσαμε μια άσχημη κατάσταση και δεν φέραμε τελικά στον κόσμο το μωράκι μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fraoulitsa 1995 έγραψε:

Καλησπερα και απο μενα, λυπαμαι πολυ, νοιωθω το ιδιο τεραστιο κενο σημερα μετα απο παλλιδρομη κι εγω, οχι ομως με εξωσωματικη, μην χανεις την πιστη σου, και θα ερθει αυτο που τοσο επιθυμουμε. Ολη τη θετικη μου ενεργεια!

Μακάρι και για τις δυο μας και όλες τις κοπέλες που το επιθυμούν να αποκτήσουν ένα μωράκι σύντομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinax23 έγραψε:

για μενα "τυχαιο γεγονος",αυτην την "καραμελα" που πιπιλάνε οι γιατροι σε περιπτωσεις παλινδρομης,την δεχομαι μονο σε περιπτωσεις χρωμοσωμικης ανωμαλιας..οπως μου ειπε ο γιατρος,αυτο που συνεβη σε μενα που ειμαι 36,θα μπορουσε καλλιστα να συμβει και σε μια κοπελα 25 χρονων..ισως για να παρηγοριεμαι!! τι να πω!!

Έχεις δίκιο κι εγώ συμφωνώ μαζί σου αλλά όσο η επιστήμη δεν έχει απαντήσεις και σηκώνει τα χέρια ψηλά έχουμε την απάντηση "τυχαίο γεγονός". Τίποτε δεν είναι τυχαίο απλά είμαστε ακόμη πολύ πίσω για να γνωρίζουμε την αλήθεια που αν φυσικά την ξέραμε ίσως και να διορθωνώταν. Πιστεύω ακράδαντα ότι σε μερικά χρόνια κι η χρωμοσωματική ανωμαλια είτε θα διορθώνεται είτε θα προλαμβάνεται. Αλλά μέχρι τότε... ποιος ζει ποιος πεθαίνει. Θα περάσουν πολλές γενιές ακόμη για να φτάσουν εκεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου esys, μην το βάζεις κάτω! Υπάρχουν ακόμα περιθώρια. Μη διαβάζεις τις στατιστικές και αν τις διαβάζεις, να ξέρεις ότι μπορείς να τις ανατρέψεις! Συνέχισε την προσπάθεια και να παίρνεις θάρρος από όλες αυτές τις γυναίκες που τα καταφέρανε, κόντρα σε αριθμούς και προβλέψεις!!!

Θα τα καταφέρουμε!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου γλυκο.....λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που περασες...ευχομαι να μην το ξανα περασει καμια κοπελα...ειναι πολυ αδικο.....εισης ευχομαι και προσευχομαι με ολη τη δυναμη της καρδιας μου γρηγορα να εχεις να μας πεις ευχαριστα νεα και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι....μην απογοητευεσαι....οταν κατι το θελεις παρα πολυ πραγματοποιειται....ειμαστε ολες μαζι σου.....σου στελνω θετικη ενεργεια και σκεψεις για να νιωσεις λιγο καλυτερα...φιλακια πολλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γώ πέρισυ είχα μια παλλίνδρομη. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τώρα ένα χρόνο μετά είμαι πάλι έγκυος και κατεβάζω 9 χάπια την ημέρα και μια ένεση και φοβάμαι πάρα πάρα πολύ. Αύριο θα είμαι 8 εβδομάδων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τη συμπαράστασή σας που να πω την αλήθεια τη χρειάζομαι όσο ποτέ.

speranza μου έχεις δίκιο πρέπει να μη το βάζει κανείς κάτω. Πολλές φορές πάμε ενάντια σε όλες τις πιθανότητες και βγαίνουμε νικητές. Το μόνο που πρέπει να καταπολεμήσουμε είναι το αναθεματισμένο το άγχος.

marimari η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να μην απογοητεύομαι καθόσον το ήθελα τόσο πολύ και ο πόνος είναι μεγάλος. Ελπίζω στο χρόνο που γιατρεύει. Όσο για τη θετική ενέργεια τη χρειάζομαι όσο τίποτα

eirininik μου τα έχουμε πει αρκετές φορές υπό καλύτερες συνθήκες. Δε θα σταματήσω τις προσπάθειες κι όταν μου δοθεί το πράσινο φως θα ξαναπροσπαθήσω αλλά αυτή τη στιγμή τρελένομαι και τα βλεπω όλα μαύρα ρε γαμώτο. Το τραγικό είναι ότι δεν μπορώ να ελέγξω τα συναισθήματά μου. Κλαίω στα καλά του καθουμένου και χωρίς να το καταλάβω. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ηρεμίσει τώρα μέσα σε δυο μέρες δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου στον καθρέπτη.

martha1 ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά διώξε το άγχος, προσπάθησε όσο μπορείς. Ακολούθα πιστά τις συμβουλές του γιατρού σου και να τον επισκέπτεσαι συχνά να βλέπεις το φασολάκι σου ώστε να φεύγει κάθε κακή σκέψη από πάνω σου. Η κακές σκέψεις και το άγχος επηρεάζουν το έμβρυο. Σου εύχομαι καλή και τελειόμηνη κύηση. Να μου λες συχνά τα καλά σου νέα να παίρνω δύναμη. Οι περιπτώσεις σαν τη δική σου είναι ευοίωνες για όλες τις κοπέλες που περάσαμε κάτι άσχημο στην εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...