Μετάβαση σε περιεχόμενο

2ος μήνας και utrogestan, τις γνώμες σας παρακαλώ!


Recommended Posts

πολύ καλησπέρα σας ,

έκανα τη β' χοριακή και ήταν 630 και τη 2η 48ώρες μετά και ήταν 950

έκανα υπέρηχο 3 μέρες μετά και είδαμε το σάκο και μια ..κουκίδα, το μωρό μας αλλά η γιατρός μου είπε να παίρνω utrogestan 2 πρωί/ μεσημέρι/ βράδυ και ένεση καθαρής προγεστερόνης κάθε 3η μέρα,

είμαι καλά γενικά με λίγα πονάκια αλλά αυτό με τα χάπια γενικά με ανησυχεί...

θα κάνω υπέρηχο για να το ακούσουμε στις 28 και εχω πολύ αγωνία!!!

πείτε μου τη γνώμη σας,

σας είχε δώσει η γιατρός τα συγκεκριμένα χάπια?

σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΙΝΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΧΩΡΙΑΚΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΤΑΝ ΣΤΗΝ 3 ΠΡΩΤΕΣ Κ ΕΠΙΤΑ ΕΧΩ Κ ΑΙΜΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΟΥ Κ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΞΕΡΩ Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ Κ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΡΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΑ ΠΙΝΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 3 ΜΗΝΑ.ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΕΣΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σαι καλά Λουκίτσα μου!

με καθησύχασες λιγάκι!

ναι καθαρή ορμόνη είναι!!

ντόπινγκ κανονικό :P

αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα σταματήσω όταν μπω στον 3ο γιατί μου προκαλούν ζαλάδες και έξτρα υπνηλία και δε με βλέπω καλά όταν γυρίσω στο γραφείο!

να σαι καλά πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα...

΄

δεν ξέρω πολλά, τα χάπια αυτά είναι προγεστερόνη, ορμόνη που βοηθά τον πλακούντα κ τα είχα πάρει κ εγώ για λίγο, δεν έιναι τίποτα.Μείνε ξεκούραστη κ εύχομαι όλα καλά. Περιμένουμε νένα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KONNA μου σ'ευχαριστώ πολύ καλή μου!

να σαι καλά , στις 28/ 09 παω για τον 2ο υπέρηχο και θα έχω νεάκια ελπίζω ευχάριστα!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις! να στε όλες καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινούλα κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

Εύχομαι με το καλό να κρατήσεις ένα υγιές μωράκι!

Τα χάπια αυτά τα παίρνω και εγώ ΑΚΟΜΑ. Ξεκίνησα με 3 ημερησίως (για προληπτικούς λόγους), στην 8η εβδομάδα είχα μια μικρή αποκόλληση και αυξήθηκε η δόση και μόλις έκλεισα τον 4ο τα μειώσαμε στα 2 χάπια κάθε βράδυ. Θα τα παίρνω για ένα μήνα ακόμα και μετά θα τα κόψω.

Δεν είναι τίποτα, ισα ισα που βοηθάει στην διατήρηση της κύησης.

Όλα θα σου πάνε καλά! Μην ανησυχείς!!!!

Φιλία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo μου σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!

εύχομαι και σε σένα να κυλήσουν όλα όμορφα και να γεννήσεις ενα όμορφο και υγιές μωράκι!

τελικά διαπιστώνω οτι πολλές μέλλουσες μανούλες παίρνουν τα συγκεκριμένα χάπια και μου έφυγε η φοβία που δεν με αφήνει να χαρώ το καθευατό γεγονός οτι είμαι έγκυος και είναι κρίμα!!

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και εύχομαι να συνεχίσουμε να τα

e-λεμε μέσα απο το φόρουμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε όλες!! εγώ αυτό το χάπι το πηρα μόνο 2 μερες γιατι ειχα κατι πόνους και μετα το σταμάτησα... ο γιατρος δεν ειχε προσδιορισει ποσο να το πάρω και διαβάζοντας τις οδηγιες φοβηθηκα λιγο!! μήπως να αρχίσω να το παιρνω ξανά; ξερει καμια μεχρι ποτε ειναι καλο να το παιρνουμε; η πρεπει συνέχεια; εγω τωρα ειμαι 14 εβδομαδων... εχει καμια σχεση αυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi. έγραψε:

Καλησπερα σε όλες!! εγώ αυτό το χάπι το πηρα μόνο 2 μερες γιατι ειχα κατι πόνους και μετα το σταμάτησα... ο γιατρος δεν ειχε προσδιορισει ποσο να το πάρω και διαβάζοντας τις οδηγιες φοβηθηκα λιγο!! μήπως να αρχίσω να το παιρνω ξανά; ξερει καμια μεχρι ποτε ειναι καλο να το παιρνουμε; η πρεπει συνέχεια; εγω τωρα ειμαι 14 εβδομαδων... εχει καμια σχεση αυτο;

popi καλημέρα

καλό είναι να μην ξεκινάς και σταματάς μόνη σου οποιοδήποτε φάρμακο. Τα Utragestan είναι μια ορμόνη που πολλές γυναίκες παίρνουν πολλές φορές μέχρι να κλείσουν τον 5ο μήνα. Οι οδηγίες του πράγματι σε τρομάζουν, σου δίνουν την αίσθηση ότι θα κάνεις ερμαφρόδητο παιδάκι. Είμαι κι εγώ κατά των φαρμάκων και των διάφορων σκευασμάτων αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει έγκυο γυναίκα που δεν τα παίρνει. Πάντως το καλύτερο είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου για το οτιδήποτε ώστε να μην κάνεις κάποιο λαθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι τελικά πολλές έγκυες παίρνουν τα συγκεκριμένα χάπια.

το 1ο και μοναδικό πράγμα που μου είπε η γυναικολόγος μου ήταν να ΜΗΝ διαβάσω ( ούτε καν να κοιτάξω) το χαρτάκι απο τα φάρμακα, ούτε τις παρενέργειες, ούτε τι περιέχει, ούτε τίποτα!

βέβαια... :blush: το κοίταξα και της τηλεφώνησα!!!!

αλλά και 2-3 φίλες μου την πάτησαν έτσι!

πάντως δεν κάνει να σταματάμε τα φάρμακα όποτε θέλουμε ή πεειδή φοβόμαστε,

γιατροί μας τα συστήνουν, κάτι ξέρουν. καλό είναι Popi να μιλήσεις με το γιατρό σου πάλι να δεις τι θα σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! Θέλω τις γνώμες σας σε κάτι που μου συνέβη χθες το βράδυ. Κάποια στιγμή πήγα τουαλέτα κ όταν σκουπίστηκα είδα κάτι ελαφρά ροζ στο χαρτί. Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα γιατί δεν είχα παρατηρήσει ξανά κάτι τέτοιο. Πήρα απευθείας τη γιατρό μου τηλ και της περιέγραψα την κατάσταση. Μου είπε να μην ανησυχώ γιατί το βράδυ τα ροζ γίνονται πιο έντονα. Με ρώτησε αν πονάω χαμηλά. Εγώ δεν πονούσα αλλά γενικά μέσα στην μέρα νιώθω κάποια πονάκια περιστασιακά που διαρκούν για λίγο. Αυτά μου είπε ότι είναι φυσιολογικά. Τέλος πάντων μου είπε αν πονέσω ή δω κόκκινα να πάρω 3 utrogestan τη μέρα. Βέβαια αυτό το φάρμακο δεν το παίρνω (δεν μου το έχει συνταγογραφήσει). Παίρνω μόνο σίδηρο κ ασβέστιο. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Βέβαια όσες φορές κ να πήγα τουαλέτα μετά δεν είχα τπτ. Ούτε κ τώρα έχω. Αν συνέβαινε κάτι δεν θα πονούσα? Εσείς τι λέτε? Περιμένω τη γνώμη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera logika tha ponoyses alla mhn anyshxeis ego eixa 10 meres aima k ta pino ayta k mexri 3 mhnon tha ta pinv.ego ponaga kiolas alla paroloy ayta den fanhka na exo kati.h egkymosynh ejalisete fysiologika.kalhtera na mineis sto krabati gia liges meres k na jekoyrasths mexri ton 3 einai diskola ta pragmata.poso mhnon eisai?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση loukitsa2. Είμαι 10 εβδομάδων κ 1 μέρα. Διανύω τον τρίτο μήνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν πονάω κ απο το Σάββατο βράδυ που συνέβη το γεγονός δεν έχω ξαναδεί τπτ. Τα συμπτώματα εγκυμοσύνης που είχα κ πριν συνεχίζουν (πόνος στις θηλές κτλ). Τα utrogestan δεν τα παίρνω. Η γιατρός μου είπε να τα πάρω αν δω αίμα ή αρχίσω να πονάω χαμηλά. Ευτυχώς για την ώρα τπτ απο τα δύο δεν συμβαίνει. Υποθέτω ότι όλα είναι καλά. Άντε λίγες εβδομάδες μου έμειναν κ συμπληρώνω τους δύσκολους μήνες.. φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...