Μετάβαση σε περιεχόμενο

9η εβδομάδα και αίμα!!!


Recommended Posts

Νελλακι το ξερω οτι ειναι σπαστικο να εισαι ξαπλα αλλα τουλαχιστον καθιστη και μη σηκωνεις τιποτα..λιγες μερες ειναι θα περασουν..;) εγω επαθα και μια μεγαλη στον 8ο και πηγαινα μονο τουαλετα(αν και μου το ειχε απαγορευσει κι αυτο...) για 1 μηνα!!Εννοειται οτι λαλησα..:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nenaki gia sou se skeftomouna.i alithia ine pos anisixisa.eftixos kouklitsa ola kala gia to moro.tora gia ta ipolipa moro,doulies,min anisixis den ksero pos ta katafernoume ala pantote vriskoume lisis.

pola pola pola filakia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες,για όλα!:)

Τώρα έφτιαξε και η διάθεση μου κάπως...Μια δοκιμασία είναι,θα περάσει!;) Ή τουλάχιστον εμείς κάνουμε ό,τι μπορούμε για να περάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέλλη καληασπέρα.Μην αγχώνεσαι μόνο.Εγώ έπαθα στον μπέμπη μου μια μεγάλη αποκόλληση μόλις έμαθα ότι ήμουν έγκυος.Μου έδωσε κατευθείαν utrogestan και μου είπε να είμαι ήρεμη και να μην κουράζομαι. Έτσι και εγώ καθόμουν στον καναπέ όλη μέρα. Μετα ξαναέπαθα 14 εβδομάδων μικρότερη αλλά μέσα σε μια εβδομάδα έκανα τα ίδια και ήμουν μια χαρά.Στη δευτερη εγκυμοσύνη αν και σήκωνα 10 κιλά τον μπέμπη όλη μέρα, αποκόλληση δεν έπαθα, βέβαια αιμα είχα 2 φορές και απο τον υπέρηχο έδειξε ότι είχα χαμηλό τροφοβλάστη πάλι τα ίδια και εφτασα στον 5ο ασχετα που είχε πρόβλημα το μωρό.Μετα απο όλα αυτα που εχω διαβάσει ο καθε γιατρος λέει κατι διαφορετικό.Ειδικά για την αποκόλληση.Η φίλι μου είχε ίδια αποκολληση 25Χ20και δεν πήρε φαρμακα και πήγαινε κανονικά στην δουλειά. Εγώ και φαρμακα πήρα και καθόμουν στον κανάπε,βέβαια άλλη μια φιλη μου έμεινε ξάπλα 1 μήνα και της πηγαίναν την πάπια στο κρεβάτι.Μιλάω πάντα για την μικρή αποκόλληση.3 διαφορετικοί γιατροί με 3 διαφορετικές συμβουλές.βέβαια και οι τρείς φτάσαμε στο τέλος χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα. Τι να σου πω μονο να μην έχεις άγχος και ότι σου λέει γιατρος. Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαέλ και εμένα μου έδωσε το συγκεκριμένο φάρμακο και μου είπε να μην κουράζομαι και αν είναι δυνατόν να βρίσκομαι σε πλήρη ακινησία.:huh: Και αν ξαναδώ αίμα να τον ειδοποιήσω...Αίμα ευτυχώς δεν είδα άλλο.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω είχα στην πρώτη σχεδόν 10 ημέρες καφέ και την πρώτη μερα αίμα. και στη δευτερη είχα 5 μέρες καφέ.όλα καλά πήγαν αφου αυτο που πιστευω είναι οτι με βοηθησε ο θεούλης γιατι δεν πιστευω τιποτα απο τις μαλ.... που λένε οι γιατροί.πια. ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ αλλα ο ένας αλλα ο άλλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαέλ,χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις,φαντάζομαι πως το σωστότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να μένεις σε ακινησία και ξεκούραστη...:unsure: Αλλά όντως ο καθένας λέει τα δικά του,ανάλογα με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καιεγω καθησα στον καναπέ 2 ολόκληρες βδομάδες όλα στο χέρι τα είχα και όταν γύρισα στο γραφείο πάλι την έπαθα.όσο ήμουν στο σπίτι μια χαρά μόλις γύρισα και είδα τα μούτρα τους πάλι τα ίδια.και η φίλη μου που την βάζεις που είχε και τον αθανασίου που κάνει εξωσωματικες και τις είπε ΄΄έγκυος είσαι όχι άρρωστη.ούτε φάρμακα χρειάζεσαι και αν θές πήγαινε και στην δουλειά΄΄ο δικός μου μάλλον μαλ.... ήτανε γιατι τωρα που ψάχνομε όντως με βοηθησε ο θεος.όχι για την αποκόλληση αλλά για άλλα.πρεπει να είχα συσπάσεις μήτρας και δεν μου το έλεγε.Γιαυτο σου λέω μόνο να μην έχεις αγχος και κάτσε ξάπλα να τα κάνουν οι άλλοι.Στην επόμενη εγκυμοσύνη όμως δεν θα είμαι κολλημένη και θα έχω 2 γιτρούς να βλέπω τι θα λένε....αχ τι περνάμε και μετα έχεις και κάποιες έξυπνες που λένε ΄΄εγω όταν ήμουν έγκυος τα έκανα όλα...τι νεα μόδα με αποκολλήσεις είναι αυτη΄΄...και εκεί τι λές? την πιάνεις απο το μαλί?η κάποιες αλλες εξυπνάδες. ΄΄θέλετε και ιασω εμεις στα χωράφια γεννάγαμε΄΄.μαλλον είχαν άγιο και γεννάγανε και η ατμόσφαιρα δεν ήταν ίδια τη να πώ.ευχομαι να γενιούντε τα μωράκια που είναι στις κοιλίτσες μας και ας έχουμε και άσχημη εγκυμοσύνη.Μην στεναχωριέσαι όλα καλά θα πάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαέλ καλά ο καθένας λέει τα δικά του...Δεν είναι νέα μόδα η αποκόληση απλά παλιότερα την αγνοούσαν όπως και πολλά άλλα.Ήταν οι ρυθμοί ζωής τέτοιοι που η εγκυμονούσα έκανε τα πάντα...Απο το να πάει στο χωράφι μέχρι να κάνει και τις πιο βαριές δουλειές...Αφού μπορούμε να παρακολουθούμε την εξέλιση της κύησης και να γεννήσουμε υπο καλύτερες συνθήκες γιατι να μην το κάνουμε;;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχεις HOPE μου. Και εγω στην 9η εβδομαδα ειχα αιμα απο αποκολληση , ομως με τα φαρμακα και με ξεκουραση ολα πανε καλα μεχρι τωρα. Τωρα ειμαι 13η εβδομαδα, η αποκολληση παραμενει , ολα ομως ειναι υπο ελεγχο και το μωρο αναπτυσεται κανονικα χωρις προβλημα. Προσπαθησε να μεινεις ηρεμη και να ακολουθησεις τις οδηγεις του γιατρου σου. Ολα θα πανε καλα. Υπομονη και κουραγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ΜΕ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΠΙΑ?????ΤΙ ΜΑΛ.....Α!!!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΛΔ ?ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΑΚΑΛΤΑΚΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΑΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ?ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ....ΚΑΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ....ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΜΗΤΡΕΣ....ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΠΟΣΕΣ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ?ΠΟΣΑ ΜΩΡΑ ΤΑ ΕΦΑΒΑΝ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ?ΠΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΩΝΑΖΑΝ ΣΤΕΙΡΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ Η ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΑΡΚΕΤΗ?ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΑ ΗΞΕΡΑΝ?????ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΜΕΙΣ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΟΛΟ!!!ΕΠΕΙΤΑ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ?ΕΜΕΙΣ ΧΩΜΑΤΑ ΤΡΩΓΑΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΜΑΣΚΕΣ.....ΑΥΤΑ ΔΕ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ...ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑΧΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ....ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUDI χαίρομαι που τα πράγματα είναι υπο έλεγχο...Ελπίζω εμείς να καταφέρουμε να ''καταπολεμήσουμε''την αποκόληση τώρα...:unsure:

Αντρούλα πες τα!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΕΛΛΥ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, ΘΑ ΔΕΙΣ.ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΜΟΝΟ .ΕΙΝΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΞΑΠΛΑ Ή ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΛΙΑ!!

ΑΝΤΡΟΥΛΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΠΛΗΡΩΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΗΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΝΑ

ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ Κ ΤΩΡΑ ΚΡΑΤΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ...ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗ ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ Κ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ...ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hope ελπιζω να πανε ολα καλά λίγη προσοχή θέλε.Πάνω απο ολα θε πρεπει βάζουμε τους εαυτους μας και τα μπεμπακια μας που κουβαλάμε...

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου Νελλακι μου μην ανησυχεις,θα ξεκουραστεις κι ολα θα πανε καλα!

Να μου υποσχεθεις πως θα ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου κατα γραμμα,ενταξει?;) σε φιλω :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νελλακι δυνατο κοριτσακι μανουλα...ολα θα πανε τελεια θα δεις..

εγω δεν ειχα απλα αιμα αλλα αιμοραγια..με ξεκουραση κ φαρμακακια ο μικρος-μεγαλος μου ειναι τωρα 14 χρονων!!

μονο μη μου στεναχωριεσαι!!! η μικρη αννυ θα χει γρηγορα το αδελφακι της!!

σου στελνω ευχες κ πολλα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μόλις κοιμήθηκε ο ζουζούνος μου και μπήκα.εγω δούλευα μέχρι την πρώτη εβδομάδα του 8ο και μου έλεγε ο γιατρός ότι πονούσα επειδή είχα ένα ινομοίωμα.Τώρα που το έψαξα όμως κατα 90% ΄΄ηταν συσπάσεις και δεν μου το έλεγε και του είχα τυφλή εμπιστοσύνη. Δεν μπορούσα να σηκώσω το πόδι μου απο τον πόνο και αυτός μου έλεγε δεν είναι τίποτα.Τώρα δεν ξέρω αν μπορέσω να έχω σε γιατρό εμπιστοσύνη ξανά.Τραβάμε πολλά για να φέρουμε τα τζουτζουκάκια μας στην ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!:)

Εννοείται πως θα κάνω ό,τι χρειαστεί...Εξάλλου αφορά το μωράκι μου,που είναι πάνω απ'όλα.;)

Μελίνα ναι!!!:laugh:

Happy mom μου δίνεις κουράγιο...:)

Ραφαέλ ποικίλουν οι γιατροί.Είναι να μην πέσεις στον άχρηστο :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...