Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ


jovi

Recommended Posts

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω, ο μπέμπης μου 4μηνών μόλις πέσει το μάτι του στη τηλεόραση αφοσιώνεται εκεί και δεν λέει να κοιτάξει αλλού. Καταλαβαίνω ότι τον τραβάει το φως και τα χρώματα, όμως πως να τον εμποδίσω; Είναι κακό; Σας έχει πει κάτι ο γιατρός; Μπορεί να του προκαλέσει κάποιο πρόβλημα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα εβλεπε τηλεοραση παιδικα και τραγουδακια οσο ηταν μικρος και δεν μπουσουλαγε γιατι εκτος απο τα παιχνιδια του δεν ειχε με τιποτα αλλο να ασχοληθει και του κεντριζε το ενδιαφερον βεβαια απο μεγαλη αποσταση

τωρα πια την εχει χε...νη μιας και ασχολειται με τα παιχνιδια του και τα περπατηματα του

αλλα τωρα οταν ακουει τα συγκεκριμενα τραγουδακια τρεχει στην τηλεοραση τα θυμαται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ ΣΟΥ

ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΟΛΟΥΣΕ ΕΚΕΙ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΡΙΛΑΞ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ Μ'ΑΦΗΝΕ

ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΓΥΡΝΑΜΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ

ΑΛΛΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ

ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ Η ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κ απο μενα, κ ο δικος μου μπεμπουλης ειναι 4 μην κ απο πολυ μικρος κολλα με την τηλεοραση, ειναι κ λογικο με τοσα χρωματα κ ήχους.

Σιγουρα δεν κανει να βλεπουν απο πολυ κοντα,εχω ακουσει οτι οι πλασμα τηλεορσεις δεν πειραζουν τα ματια αλλα κ γω δεν ρωτησα ακομη τον παιδιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια και εδω μια απ το ίδια...η δικιά μου έχει μάθει πια που ειναι αυτό το μαύρο κουτί που παίζει εικόνες και κλειστή όταν την έχουμε καρφώνεται εκεί και περιμένει μέχρι ν ανοίξει...προχθές που είχαμε πάει στην πεθερά μου επίσκεψη, είχαν την τηλεόραση ανοιχτή και δεν ξεκολούσε το σκατούλι...ούτε να φάει δεν ήθελε...βασικά δεν πρέπει να τα αφήνουμε απο τόσο μικρά μπροστά στην τηλεόραση και για τα ματάκια τους αλλά και γιατί ο εγκεφαλος τους είναι μικρός και με τόσες γρηγορες εναλλαγές εικόνας και ήχου, εγκυμονούνται κίνδυνοι επιληψίας στο μέλλον...αυτό τουλάχιστον έιχα διαβάσει σ ένα βιβλίο πέρυσι...

ας προσπαθούμε να τους κεντρίζουμε την προσοχή και το ενδιαφέρον με κάτι άλλο που κινείται κ έχει εικόνες ( βρηκα ενα παιχνιδάκι και καλά σαν τηλεόραση για παιδιά που περνάνε εικόνες με ζωάκια απο μπροστά έχοντας και μουσική παράλληλα και νομίζω της αρέσει ). Απ την άλλη ας μην βλέπουμε και εμείς τουλάχιστον οταν αυτά είναι ξύπνια, γιατί οταν πχ ο μπαμπάς και η μαμά αράζουν μπροστά στην tv, το παιδάκι μιμείται και φυσικά θα θέλει κ εκείνο...και δεν μπορείς να πεις, εγώ θα δω, εσύ όμως οχι, κλείσε τα μάτια σου...

για κοιτάξτε τι βρηκα και εδώ : http://www.paidorama.com/Δραστηριότητες/Γενική-κατηγορία/Τηλεόραση-για-παιδιά/Τηλεόραση-για-βρέφη-και-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego eixa rotisei tin paidiatro k mou eipe oti den kanei na vlepoun logo ton grigoron enallagon ton eikonon mporei na pathoun krisi fotoepilipsias,kapos etsi telos panton ,afto pou pathainoun apo tis polles ores sto pc/playstasion,anaferete k sta manual ton suskevon

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ!!!:huh:

ΚΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ

ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ

ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΡΦΩΝΕΙ ΤΑ

ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΣΙΩΝΕΤΑΙ ΛΕΣ

ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ:laugh: :laugh: :laugh:

ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΕΜΠΟΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ

ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ

ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙΣ?:laugh: :laugh: :laugh:

ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ?

ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ PLASMA ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ

ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΛΛΕΣ

ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ

ΜΑΛΙΣΤΑ!!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ μωρο για να το εχετε μπροστα στην τηλεοραση..καταρχην λογω ακτινοβολιας και δευτερον για τα ματακια του...ο γαμπρος μου ειναι οφθαλμιατρος και την κορουλα του ακομα και τωρα που ειναι 20 μηνων την τραβαει μακρυα...

σιγουρα τον ελκυουν τα χρωματα και οι γρηγορες εναλλαγες εικονας,αλλα ασ'το λιγο ακομα μακρυα της...βαζε μονο ηχο και κλεισε την οθονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα τα μωρακια δεν κανει να βλεπουν τηλεοραση η παιδιατρος μου ειχε πει το πολυ 15 λεπτα απο μεγαλη αποσταση σε ολη την διαρκεια της ημερας..

επισης και λογω ακτινοβολιας πρεπει να αποφευγεται..

οι πλασμα οντως εχουν λιγοτερη σε σχεση με τις παλιες..

δεν λεω οτι δεν την εχω αφησει να δει και εγω το εχω κανει αλλα γενικα να το αποφευγετε...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ρωτήσει τον παιδίατρο γιατι φαντάζομαι πως σίγουρα η τηλεόραση δεν θα κάνει καλό στα μωρά.:unsure:

Γενικά δεν βλέπουμε πολύ τηλεόραση κι εμείς οπότε δεν θέλουμε να βλέπει ούτε η μικρή,πόσο μάλλον τώρα που είναι μωρό.

Θα σου πρότεινα όταν είναι εκεί ο μικρούλης να την κλείνεις ή να τον έχεις σε θέση που δεν θα την βλέπει ;)

Μίλα του η ίδια,πες του κανένα τραγουδάκι,διάβασε του κανένα πάνινο βιλβιαράκι για μωράκια,βάλε του μουσική απο το ραδιόφωνο :) Κάτι που θα τον βοηθήσει και στην ανάπτυξη του λόγου και της σκέψης τελοσπάντων :P

Ας μην τα εθίζουμε απο τώρα στο χαζοκούτι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια έχω τρελή εξάρτηση από την τηλεόραση! Δεν με νοιάζει να βλέπω κάτι, απλά θέλω να παίζει! Είναι σαν παρέα ένα πράγμα! Κι ο άντρας μου λέει ότι είμαι εξαρτημένη κι ότι θα κάνω και τον μικρό έτσι! Προς το παρόν, μια φορά που τον θήλαζα έιχε γυρίσει κι είδε άλλα δεν καρφώθηκε εκεί! Του αρέσει πιο πολύ να κοιτάει τριγύρω!! Μακάρι να μην βγει το νινάκι μου σαν και μένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τηλεοραση δεν κανει να βλεπουν τα παιδια, λογω αυτων των γρηγορων εναλλαγων της εικονας, οπως ειπαν κ τα κοριτσια. Εγω εχω τσακωθει πολλες φορες με τους γονεις μου για αυτο το θεμα, γιατι ενω ο μικρος ηταν σχεδονα σαραντιστος γυρνουσε το κεφαλι του να δει τηλεοραση!! Ακομα δεν τον αφηνω, για την ακριβεια ανοιγω ελαχιστες φορες την τηλεοραση, κυριως οταν κοιμαται. Οσο μπορω να το αποφυγω, θα το κανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ. Προσπαθώ έτσι και αλλιώς να τον έχω μακριά, αλλά μάλλον από δω και πέρα θα ακούμε συχνότερα μουσική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το πλάνο είναι να ψωνίσω αφού βάψουμε το δωμάτιο αλλά ίσως δεν το σκέφτηκα καλά γιατί τώρα έχουν πιάσει για τα καλά οι ζέστες και το να πηγαίνω για ψώνια θα μου φαίνεται άθλος 🤣🤣 Αλλά πιστεύω θα χαίρομαι που θα παίρνω σιγά σιγά τα πράγματα για το μωρό! Ναι μαξιλάρι θηλασμού κι εγώ πιστεύω θα βόλεψει πολύ. Τώρα αν δω ότι δεν την παλεύω θα πάρω εγκυμοσύνης που γίνεται και θηλασμού (αν και λόγω μεγέθους δεν ξέρω αν είναι τόσο βολικά για θηλασμό όσο αυτά που είναι μόνο γι αυτό)
    • Αφου πίνεις κεφίρ, σούπερ! Εγώ δεν το μπορώ καθολου 😜 Και το ξινολάχανο/τουρσί έχουν προβιοτικά και πρόβειο γιαούρτι!  Εγώ σωματικά κάπως καλύτερα αν και σήμερα είπα να κάνω λίγη άσκηση και έβγαλα αίμα πάλι αλλά οκ λογικό ακόμα καθαρίζω. Ψυχολογικά πότε έτσι πότε αλλιώς. Είμαι σε φάση που θέλω να βγουν αποτελέσματα να δούμε τι γίνεται. Θυμώνω κι απ’ την μία που μπορεί να είναι κάτι που δεν βρήκαν, απ’ την άλλη απλά το αποδέχομαι. Θα φανεί το επόμενο διάστημα!  
    • Μια απόφαση είναι και τα ψώνια! Ίσως τα κάνεις και μαζεμένα! Εμείς τα κάναμε λίγα λίγα για να μη μας φανούνε 😀 Εγώ έχω παραγγείλει ένα μαξιλάρι θηλασμού της kika b.. αλλά δε μου έχει έρθει ακόμη..για εγκυμοσύνης προς το παρόν λέω μήπως το γλιτώσω χρησιμοποιώντας άλλα μαξιλάρια..
    • Κορίτσια έχω χάσει επεισόδια! Αυτή η βδομάδα ζοριστηκα κι εγώ πολύ με τη ζέστη. Είμαι σε σχολείο χωρίς καθόλου κλιματισμό στον πάνω όροφο και είμαι σε μια τάξη με 26 παιδιά. Σήμερα πρωί πρωί ζαλίστηκα και άφησα μια συνάδελφο στην τάξη και κάθισα λίγο στο γραφείο των δασκάλων να συνέλθω.. @Demy93 @Katiana1987 με την το καλό να κάνετε το Doppler!! @nanouko αυτό με τη βοήθεια ειδικά από τα πεθερικά είναι ένα θέμα! Κι εγώ πιο πολύ στον άντρα μου βασιζομαι που όντως και λόγω δουλειάς του έχουν πέσει και θα του πέσουν πολλά!! Μπράβο που έκανες τα ψώνια σου. Εγώ δεν θέλω να σκεφτεί τι έχω να ψωνίσω  @Χρύσακιποιο μαξιλάρι εγκυμοσύνης έχεις εσύ; Σκέφτομαι να πάρω τώρα γιατί άρχισα να δυσκολεύομαι ακόμα και όταν κάθομαι στον καναπέ   
    • Εγώ πήρα πάνες-υποσέντονα και αν χρειαστεί φορητή αλλαξιέρα θα το δούμε στην πορεία!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...