Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μεγαλο μωρο!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!!

θα μπω κατευθειαν στο θεμα..

σημερα ειμαι στις 34+5!!

ο σημερινος υπέρηχος μας εδειξε τον μπέμπη στα 3κιλα ακριβως με υπερηχογραφικη ηλικια 36+6, δηλαδη 2 εβδομαδες μπροστα..

Η ωριμανση του πλακουντα μου ειναι Ι-ΙΙ, το αμνιακο μου υγρο φυσιολογικοτατο..

δε νομιζω να φτασω την ΠΗΤ που ειχα 6/10..

τι λέτε αγαπητες μου?

εχω τουλάχιστον ενα 20ημερο?

θα ξαναπαω στις 19/9!!

Σημειωτεον!!

ο γιατρος μου ειναι κατα της καισαρικης..όπου φυσικα μπορει να αποφευχθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΑΥΤΟ!! 3 ΚΙΛΑ Ε??? ΜΩΡΕ ΜΠΡΑΒΟ!! ΤΙ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ? ΧΕΧΕ!! ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 3200 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 38 ΚΑΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ!! ΑΝΤΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gastroula φαντασου ότι τρωω πολυ προσεκτικα..παγωτο μια στις δεκα μερες!!πολλά φρουτα και πολλα ψαρια!!!δεν ξερω τι συνεβη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ... ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ !!!...

ΕΜΕΝΑ ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ 3.100 ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 17/9 ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΗΤ ...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΟΙ ΥΠΕΡΥΧΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΧ ΚΕΦΑΛΙ,ΚΟΙΛΙΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.ΕΓΩ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΥΧΟ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ 3750 ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3320.ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠ ΟΨΙΝ ΤΟΥ.ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΒΛΕΠΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΚΤΩΣ ΑΠ ΤΟ ΒΑΡΟΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ Κ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΟ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3500 ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΣΕ ΜΕΣΑ.ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ Η ΠΗΤ ΣΟΥ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ.....ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολλυ και εγω ετσι τα σκέφτομαι..ο γιατρος μου ειναι εμπειρος, τονισε την πιθανη αποκλιση και δεν εδειξε να ανησυχει ιδιαιτερα για το βαρος του μωρου και γι'αυτο μου ειπε να ξαναπαω μετα από 3 εβδομαδες..

να ειστε καλα για τις απαντησεις σας!!ευχαριστω!!

μου αρεσει να ακουω εμπειριες και αποψεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι ειναι μεγαλο μωρακι οντως αλλα ...και παλι ολα σχετικα ειναι.

Η δικια μου π.χ. σε καποια φαση δεν ειχε βαλει και πολλα γραμμαρια.Αν θυμαμαι καλα στην 33 και στην 35 εβδομαδα ειχε το ιδιο βαρος (γυρω στα 2500) και μετα πηρε σχεδον 1 κιλο μεσα σε 2 εβδομαδες και βγηκε στην 37 εβδομαδα 3260...

Παντως ετσι εμπειρικα νομιζω τι μαλλον θα γεννησεις νωριτερα...

Οι περισσοτεροι γιατροι δεν ειναι υπερ της καισαρικης και μακαρι να της αποφευγουνε ολες.

Σου ευχομαι με εναν πονο chrysoula και να χαιρεσαι που θα κανεις μεγαλο μωρακι!!!

Εγω βγηκα 4200 φυσιολογικα οποτε ολα ειναι πιθανα...Μην αγχεσαι!!!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχεις Χρυσουλα μου και μεγαλο να ειναι το μωρο σου δε σημαινει πως δεν θα μπορεσεις να γεννησεις φυσιολογικα!Εγω ειχα βαλει λιγα κιλα 7 και ο γυιος μου γεννηθηκε 4.150 φυσιολογικοτατα και ευκολα, παρολο που ειμαι μικροκαμωμενη:P !Να μην εχεις καθολου αγχος,ολα θα πανε καλα!!!!Με το καλο!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη έγραψε:

Μην ανησυχεις Χρυσουλα μου και μεγαλο να ειναι το μωρο σου δε σημαινει πως δεν θα μπορεσεις να γεννησεις φυσιολογικα!Εγω ειχα βαλει λιγα κιλα 7 και ο γυιος μου γεννηθηκε 4.150 φυσιολογικοτατα και ευκολα, παρολο που ειμαι μικροκαμωμενη:P !Να μην εχεις καθολου αγχος,ολα θα πανε καλα!!!!Με το καλο!:)

Πες τα Μελινα!

4.150 μυες και μπρατσα γιο εβγαλες!

Τετοιο παλικαρι!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Υβοννη έγραψε:

Πες τα Μελινα!

4.150 μυες και μπρατσα γιο εβγαλες!

Τετοιο παλικαρι!!!!!!!![/quote:1run4257]

:laugh: με βρηκατε μικρη και με δουλευετε:P :laugh: αμα θα σε πιασω ξανθομαλλουσα...:P :P :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά νομίζω ότι είναι το μωράκι σου!! Εγώ γέννησα στην 39η εβδομάδα και 1 μέρα, 1 βδομάδα πριν από την ΠΗΤ, με πρόκληση λόγω ωρίμανσης πλακούντα και έκανα φυσιολογικότατο τοκετό! Μην σε ανησυχεί! Όσο για τα κιλάκια του μωρού.. Καλύτερα μεγάλο παρά μικρό!! Εμένα βγήκε 3.650, και ευχαριστιόμουνα μωράκι! :P Τώρα έχει φτάσει 4.500 κιλά... κι όσο πάει γίνεται όλο και πιο θρεφταράκι! :laugh:

Με το καλό κοπέλα μου σου εύχομαι και μ'ένα πόνο!! Και ένα σπρώξιμο!! Μ'ένα γερό μωρό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα,

ο γιατρός μου μου έλεγε πως υπάρχει μια απόκλιση +/- 10% από ότι λέει ο υπέρηχος.Στο γιο μου έδειχνε 3800 και γεννήθηκε 3960 στις 38+4 που γεννήθηκε. Να πάνε όλα καλά και με έναν πόνο σε όλες όσες περιμένουν το μωράκι τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysoyla καλημερα κ απο εμενα οπως ειπε κ μια αλλη κοπελα ο υπερηχος δε δειχνει ακριβως το βαρος του μωρου πεφτει εξω συνηθως, εμενα 6 μερες πριν γεννησω μου τον εβγαζε 3200, κ οταν γεννηθηκε ηταν 2950 αλλα δοξα το θεο μεγαλωνει πολυ γρηγορα....;):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΕΜΜΟΝΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ...

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ''ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?''?

ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΕΝ ΕΥΝΟΟΥΝ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ?

ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΥΠΕΡΗΧΟΙ ΠΑΝΤΑ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΤΟΝ ΘΟΔΩΡΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ.

ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΤΗΝ 38 ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΒΓΗΚΕ 4.150 .

ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΚΛΙΣΗ +-300 ΓΡ.

ΜΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΛΛΕΣ ΤΥΧΕΡΕΣ (ΜΕΛΙΝΑ!!!!!!!:woohoo: ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΟΣ ΜΟΥ???ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΜΙΣΤΕΡ ΜΥΕΣ...

)

ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ, Ο ΜΙΚΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΘΕΣΗ, ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΗΔΕΝ...

ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ.2 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΟΡΟ ΝΑ ΚΟΙΛΟΠΟΝΟ.

ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΜΕ ΡΑΒΑΝΕ .....

ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΜΑΣ (ΟΤΑΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΥΣΗΜΑ-ΗΘΕΛΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΕΙΝΟΣ...)

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΩ , ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΚΑΤΟ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Teo cool εχεις απόλυτο δικιο και φυσικα εχω και την καισαρικη στο μυαλο μου!! δε με τρομαζει η ιδεα καθολου αλλωστε και εγω ετσι εχω γεννηθει αφου ερχομουν με το ενα ποδαρακι και το αλλο διπλωμενο ( αναποδη από μέσα )!!!

ειμαι σιγουρη ότι ετσι ή αλλιως όλα θα πάνε καλα οποτε υπομονη μεχρι να ερθει το σκατουλι ενωπιον μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ,ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΙΧΝΕΙ ΓΙΑ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ,ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ,ΛΕΕΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΣΟΥ.ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΜΩΡΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ,ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ 3150 ΒΓΕΙΚΕ.ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ?ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΚΙΛΑ ΝΑ ΒΓΕΙ,ΘΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ανησυχεις και ολα θα πανε καλα! λαθη γινονται, και πολλες φορες τα μωρακια γεννιουνται με λιγοτερο βαρος απο αυτο που ειπε ο γιατρος... αλλα και στο κατω-κατω και 4.5 κιλα να ειναι το παιδι, δεν σημαινει πως θα ειναι παχυσαρκο κτλ,...καμια σχεση!!!

ηρεμησε! το σημαντικο ειναι πως προσεχεις την διατροφη σου! ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...