Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ?? ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια

εκανα κατι σημερα και δεν ξερω μηπως ειναι υπερβολικο. θελω την γνωμη σας. κανονικα πητ εχω στις 11/12/09. πηρα τηλ την γυναικολογο μου και τις ειπα αν μπορει να το κανει 21/12/09. μου ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα και θα το κανει. θελω την δευτερα να παω στο ικα για αυτο το ζητησα.

αλλο με απασχολει ομως. στον εργοδοτη μου τι να πω που ηξερε για γυρω στις 10/12? οτι ειδαν κατι διαφορετικο στην β' ειπεδου και αλλαξε η ημερομηνια τοκετου? στεκει κατι τετοιο? καμια δικαιολογια θελω.... απο την αλλη δεκα μερες ειναι αλλα δεν θελω να δινω δικαιωματα και επειδη δεν σκοπευω να παρω την 6 μηνη αδεια ειπα να κερδισω λιγο χρονο με τον μπεμπη μου και να γυρισω μετα το πασχα.

βοηθηστε κοπελιεςςςςςς :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν είχα μείνει έγκυος είχα ήδη διοριστεί οπότε δεν ξέρω τι γίνετε με το ΙΚΑ.Αλλά τι σχέση έχει ο εργοδότης και γιατί να τον ενοχλεί αφου απ'οτι κατάλαβα αυτές τις μέρες θα τις δουλέψεις πριν γεννήσεις και όχι μετά.Ετσι δεν είναι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ 6/3 ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ 16/3.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΣ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ-ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΓΩ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ.ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΑΤΕΚΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι. αλλα του ειχα πει οτι θα φυγω νωριτερα και τωρα θα τον παω πισω 10 μερες. ειναι η φυση της δουλειας μας τετοια που με χρειαζεται κοντα στο πασχα. το σημαντικο για μενα ειναι τι δικαιολογια θα του πω για το 10ημερο διαφορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BEBISNIK έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ 6/3 ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ 16/3.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΣ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ-ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΓΩ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ.ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΑΤΕΚΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.

δικιο εχεις σε ολα οσα λες. και τα λες και ωραια. ο δικος μου δεν ηξερε καν για την 6 μηνη αδεια μιας και ειμαι η μοναδικη γυναικα υπαλληλος που εχει και ειχε ποτε. εγω του ειπα να παμε μαζι στην λογιστρια του να μου βγαλει ποτε ειναι να γυρισω. και ειμαι μαλλον απο τις λιγες που δεν θα παρω την 6μηνη. απλα σκεφτομαι να του πω οτι η β΄επιπεδου εδειξε διαφορετικη ημερομηνια τοκετου. δεν θελω να καταλαβει οτι το εκανα επιτηδες γιατι θα μου πει με το δικιο του οτι θα μπορουσαμε να το συζητησουμε....ασχετα με το που θα καταληγαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πιο απλό που μπορείς να πεις (και σε πολλές περιπτώσεις ισχύει) είναι ότι η διαφορά προκύπτει από καθυστέρηση της ωορηξίας σου.Πως να το πω πιο κατανοητά; Οτι δεν είχες ωορηξία στις 14 ημέρες αλλά στις 21 ημέρες.Αίντε όμως να το πεις αυτό σε έναν άντρα και μάλιστα εργοδότη σου!!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ότι απλά άλλαξε η ΠΗΤ σου! Δεν νομίζω να χρειάζεται και λεπτομέρειες.

Εάν αρχίσει να ρωτάει τί, πώς και γιατί πες του ότι μάλλον ο γιατρός σου είχε υπολογίσει λάθος! Τί θα κάνει; Θα τον πάρει τηλέφωνο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοπέλα μου υπάρχει.

Εμένα μου έχουν δώσει ΠΗΤ 04/03/10 αλλά μου είπε ο γιατρός μου ότι θα ξέρουμε σίγουρα όταν κάνουμε την β' επιπέδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xmaria έγραψε:

παντως κοριτσια υπαρχει περιπτωση στην β΄επιπεδου να αλλαξει η ημερομηνια τοκετου....ετσι δεν ειναι?

Έτσι ακριβώς είναι

Εμένα και στις 2 εγκυμοσύνες μου άλλαξαν την ΠΗΤ στον β' επιπέδου.

Στο ΙΚΑ δεν έχεις πάει μέχρι τώρα για εξετάσεις ή φάρμακα?

Αν ναι ο γιατρός του ΙΚΑ δεν έχει γράψει στο βιβλιαριό σου ΠΗΤ΄?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε εξω απο το ικα δεν εχω περασει. πρωτη φορα θα παω την Δευτέρα για να μου βγαλει το ποτε θα σταματησω. παντως και η μαια μου ειπε οτι 10 μερες δεν ειναι υπερβολη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός του ΙΚΑ για να σου δώσει την βεβαίωση θα σε ρωτήσει πότε είχες τελευταία περίοδο οπότε πρέπει να του πείς 10 μέρες αργότερα από την ημερομηνία που είχες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...