Μετάβαση σε περιεχόμενο

φυσικά βρεφικά καλλυντικά


Recommended Posts

mamma mia έγραψε:

πάντως σχετικά με τα weledδa προχθές παρασκευή πήρα

1 βρεφικό λάδι καλέντουλας 200ml

1 κρέμα αλλαγής πάνας 75ml

1 αφρόλουτρο και σαμπουάν 200ml

και πλήρωσα 27,50€ αντί για 46€ που κάνουν στα μαγαζιά

και επειδή μένω Αθήνα μου τα έφεραν χωρίς κάποια άλλη χρέωση στο σπίτι μου.

Mamma mia, δεν κατάλαβα από που παρήγγειλες τα προϊόντα που αναφέρεις.

Εγώ πήρα από μαγαζιά με βιολογικά την κρέμα αλλαγής πάνας και το αφρόλουτρο-σαμπουάν και πλήρωσα αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 25 ευρώ (είναι και αυτό το πρόωρο αλτσχαϊμερ που προκαλεί ο συνδυασμός παιδί-δουλειά-σπίτι-υποχρεώσεις).

Μάλιστα επειδή δεν είχε τα προϊόντα της Welleda και τα παρήγγειλε για μένα, είδα τον τιμοκατάλογο με τις τιμές χονδρικής και λιανικής (εννοείται τεράστια ποσοστιαία διαφορά).

Γράψε σε παρακαλώ την πηγή που τα προμηθεύτηκες μήπως αξίζει τον κόπο να παραγγείλω από εκεί.

Παρεμπιπτόντως, το αφρόλουτρο καμμία σχέση απαλότητας με το FISSAN, που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα(ποιός ξέρει άραγε τι βάζουν μέσα για να πετύχουν αυτήν την απαλότητα). Τα μαλλιά του μωρού μου, που είναι πολύ σγουρά και συνεχώς φουντωμένα, βγήκαν ένα κουβάρι και είδα και έπαθα να τα ξεμπλέξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

mamma mia έγραψε:

πάντως σχετικά με τα weledδa προχθές παρασκευή πήρα

1 βρεφικό λάδι καλέντουλας 200ml

1 κρέμα αλλαγής πάνας 75ml

1 αφρόλουτρο και σαμπουάν 200ml

και πλήρωσα 27,50€ αντί για 46€ που κάνουν στα μαγαζιά

και επειδή μένω Αθήνα μου τα έφεραν χωρίς κάποια άλλη χρέωση στο σπίτι μου.

Mamma mia, δεν κατάλαβα από που παρήγγειλες τα προϊόντα που αναφέρεις.

Εγώ πήρα από μαγαζιά με βιολογικά την κρέμα αλλαγής πάνας και το αφρόλουτρο-σαμπουάν και πλήρωσα αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 25 ευρώ (είναι και αυτό το πρόωρο αλτσχαϊμερ που προκαλεί ο συνδυασμός παιδί-δουλειά-σπίτι-υποχρεώσεις).

Μάλιστα επειδή δεν είχε τα προϊόντα της Welleda και τα παρήγγειλε για μένα, είδα τον τιμοκατάλογο με τις τιμές χονδρικής και λιανικής (εννοείται τεράστια ποσοστιαία διαφορά).

Γράψε σε παρακαλώ την πηγή που τα προμηθεύτηκες μήπως αξίζει τον κόπο να παραγγείλω από εκεί.

Παρεμπιπτόντως, το αφρόλουτρο καμμία σχέση απαλότητας με το FISSAN, που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα(ποιός ξέρει άραγε τι βάζουν μέσα για να πετύχουν αυτήν την απαλότητα). Τα μαλλιά του μωρού μου, που είναι πολύ σγουρά και συνεχώς φουντωμένα, βγήκαν ένα κουβάρι και είδα και έπαθα να τα ξεμπλέξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamma mia έγραψε:

πάντως σχετικά με τα weledδa προχθές παρασκευή πήρα

1 βρεφικό λάδι καλέντουλας 200ml

1 κρέμα αλλαγής πάνας 75ml

1 αφρόλουτρο και σαμπουάν 200ml

και πλήρωσα 27,50€ αντί για 46€ που κάνουν στα μαγαζιά

και επειδή μένω Αθήνα μου τα έφεραν χωρίς κάποια άλλη χρέωση στο σπίτι μου.

Mamma mia, δεν κατάλαβα από που παρήγγειλες τα προϊόντα που αναφέρεις.

Εγώ πήρα από μαγαζιά με βιολογικά την κρέμα αλλαγής πάνας και το αφρόλουτρο-σαμπουάν και πλήρωσα αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 25 ευρώ (είναι και αυτό το πρόωρο αλτσχαϊμερ που προκαλεί ο συνδυασμός παιδί-δουλειά-σπίτι-υποχρεώσεις).

Μάλιστα επειδή δεν είχε τα προϊόντα της Welleda και τα παρήγγειλε για μένα, είδα τον τιμοκατάλογο με τις τιμές χονδρικής και λιανικής (εννοείται τεράστια ποσοστιαία διαφορά).

Γράψε σε παρακαλώ την πηγή που τα προμηθεύτηκες μήπως αξίζει τον κόπο να παραγγείλω από εκεί.

Παρεμπιπτόντως, το αφρόλουτρο καμμία σχέση απαλότητας με το FISSAN, που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα(ποιός ξέρει άραγε τι βάζουν μέσα για να πετύχουν αυτήν την απαλότητα). Τα μαλλιά του μωρού μου, που είναι πολύ σγουρά και συνεχώς φουντωμένα, βγήκαν ένα κουβάρι και είδα και έπαθα να τα ξεμπλέξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

valina έγραψε:

linaki θα μπορουσες να μας πεις τι συστατικα και σε ποιές αναλογιες τα χρησιμοποιεις;

Επισης, εχετε να προτεινετε κάποια φιρμα καθαριστικών που να ειναι... φιλικα στα μωρά; Οσο πλησιαζει ο καιρος που θα γεννησω θα ηθελα σταδιακα να "κοψω" τα χημικά καθαριστικά (πχ αζαξ, καθαριστικα πατωματος, βιακαλ, χλωρινες κλπ) και να τα αντικαταστησω με φυσικά προιοντα. Εχω ακουσει οτι εκτος που μπορει να ειναι καρκινογονα, προκαλουν και αλλεργιες. Θα ηθελα επισης ολα τα πραγματα του μωρού-κρεβατάκι, μπανακι, κλπ- να τα καθαρισω με κάτι φυσικο, αν δεν αρκει το σκετο νερο.

valina, είχα κι εγώ αντίστοιχη απορία ειδικά για τη χλωρίνη και την απολύμανση - δες το θέμα 'Εναλλακτικά του χλωρίου'

http://mammyland.com/index.php?option=c ... t=10#11157

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

valina έγραψε:

linaki θα μπορουσες να μας πεις τι συστατικα και σε ποιές αναλογιες τα χρησιμοποιεις;

Επισης, εχετε να προτεινετε κάποια φιρμα καθαριστικών που να ειναι... φιλικα στα μωρά; Οσο πλησιαζει ο καιρος που θα γεννησω θα ηθελα σταδιακα να "κοψω" τα χημικά καθαριστικά (πχ αζαξ, καθαριστικα πατωματος, βιακαλ, χλωρινες κλπ) και να τα αντικαταστησω με φυσικά προιοντα. Εχω ακουσει οτι εκτος που μπορει να ειναι καρκινογονα, προκαλουν και αλλεργιες. Θα ηθελα επισης ολα τα πραγματα του μωρού-κρεβατάκι, μπανακι, κλπ- να τα καθαρισω με κάτι φυσικο, αν δεν αρκει το σκετο νερο.

valina, είχα κι εγώ αντίστοιχη απορία ειδικά για τη χλωρίνη και την απολύμανση - δες το θέμα 'Εναλλακτικά του χλωρίου'

http://mammyland.com/index.php?option=c ... t=10#11157

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

valina έγραψε:

linaki θα μπορουσες να μας πεις τι συστατικα και σε ποιές αναλογιες τα χρησιμοποιεις;

Επισης, εχετε να προτεινετε κάποια φιρμα καθαριστικών που να ειναι... φιλικα στα μωρά; Οσο πλησιαζει ο καιρος που θα γεννησω θα ηθελα σταδιακα να "κοψω" τα χημικά καθαριστικά (πχ αζαξ, καθαριστικα πατωματος, βιακαλ, χλωρινες κλπ) και να τα αντικαταστησω με φυσικά προιοντα. Εχω ακουσει οτι εκτος που μπορει να ειναι καρκινογονα, προκαλουν και αλλεργιες. Θα ηθελα επισης ολα τα πραγματα του μωρού-κρεβατάκι, μπανακι, κλπ- να τα καθαρισω με κάτι φυσικο, αν δεν αρκει το σκετο νερο.

valina, είχα κι εγώ αντίστοιχη απορία ειδικά για τη χλωρίνη και την απολύμανση - δες το θέμα 'Εναλλακτικά του χλωρίου'

http://mammyland.com/index.php?option=c ... t=10#11157

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Bιολογικά καλλυντικά Weleda μπορείτε να βρείτε στο www.ecobaby.gr

Θα σας στείλουν στο σπίτι σας χωρίς χρέωση για παραγγελίες από 50 ευρώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bιολογικά καλλυντικά Weleda μπορείτε να βρείτε στο www.ecobaby.gr

Θα σας στείλουν στο σπίτι σας χωρίς χρέωση για παραγγελίες από 50 ευρώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Αγαπητά μου κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας..

Είμαι κι εγώ της άποψης ότι για το μωρό και ειδικά το νεογέννητο θα ήταν ό,τι καλύτερο να χρησιμοποιώ φυσικά-βιολογικά προϊόντα και όχι του εμπορίου γιατί δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου!!

Θα ήθελα να δοκιμάσω τη σειρά Weleda για τη μπουμπούκα μου αλλά επειδή δεν έχω ιδέα τι πρέπει να αγοράσω θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά τη ρουτίνα καθαρισμού του μωρού..

Δηλ. ξέρω ότι θα την κάνω κάθε μέρα μπάνιο και θα χρειαστώ αφρόλουτρο σαμπουάν.

Κάθε φορά που θα της αλλάζω πάνα θα πρέπει να χρησιμοποιώ: 1)κρέμα αλλαγής πάνας (που λέει ότι είναι κατά του συγκάματος) ακόμα κι αν δεν έχει συγκαεί ή 2) ένα λαδάκι σώματος που συνίσταται κατά την αλλαγή πάνας ή 3)δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιώ τίποτα;;

Και άλλη μια απορία έχω : θα πρέπει να χρησιμοποιώ κάποια κρέμα ή λοσιόν ενυδατική για το πρόσωπο ή το σώμα του κατά τη διάρκεια της μέρας;;

Εσείς που χρησιμοποιείτε Weleda είστε ευχαριστημένες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!και μένα με απασχολεί αυτό το θέμα όσον αφορα τα βρεφικά προιόντα!Ποια μου συστήνετε;Η ποιά προιόντα σας συστήνουν οι δερματολόγοι;Εχω ακούσει οτι τα fissan,proderm,jonhson έχουν paraben και άλλα χημικά!Για τα προιοντα της εταιρίας frezyderm έχω ακούσει οτι είναι πολύ καλά!Επίσης τα προιόντα της weleda που μπορώ να τα βρώ;;;;;;;;Σε μαγαζιά με βιολογικά προιόντα;;Δυστηχώς δεν πρέπει να έχουμε στην περιόχη μας..:( :( Υπάρχουν στα φαρμακεία ή μπορώ να τα παραγγείλω απο κάπου...και σε κάποια πιο οικονομική τιμή γιατι έχω ακούσει οτι ειναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές:dry: :dry: Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...