Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΧΟΡΙΑΚΗ;;;; ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΑΓΧΟΣ


Recommended Posts

μια χαρουλα θα πανε κοπελα μου μην φοβασε με τετοια χοριακη!!!!!να σε ρωτησω κατι τι ειναι το αντιπατρικο εμβολιο;ο γιατρος μου ειπε οτι κ οι 2 παλιδρομες κυησης που ειχα μπορει να οφειλονατι στα αντιπατρικα αντισωματα υι ειναι αυτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εύχομαι το καλύτερο για την εγκυμοσύνη σου

Σχετικά με τα αντιπατρικά αντισώματα βρήκα αυτό στο εξής site http://www.kalogirou.info/modules.php?n ... age&pid=16

1 .Δεσμευτικά αντισώματα (Αντιπατρικά Αντισώματα).

Τα πατρικά ιστικά στοιχεία που καθορίζουν ποιος είναι ως άτομο (δηλαδή ως βιολογική γενετική μονάδα) ο υποψήφιος πατέρας μεταφέρονται με τα σπερματοζωάρια του και αποτυπώνονται με την έναρξη της εγκυμοσύνης στο νεοσχηματισθέντα πλακούντα (την εμβρυοτροφοβλάστη) της (εγκύου;) γυναίκας. Στη συνέχεια όλες μαζί οι ιστικές πληροφορίες (που προέρχονται από τον πατέρα) κωδικοποιούμενες με γενετικές διαδικασίες καθορίζουν στο μόλις αρχόμενο πλακούντα ένα γενετικό τόπο που καλείται «ΗLΑ - G αντιγόνο» (που όπως είπαμε εντοπίζεται αμέσως στο νεοσχηματισθέντα πλακούντα, δηλαδή με την εμφύτευση του εμβρύου και προέρχεται αποκλειστικά από τον πατέρα του εμβρύου) που σκοπό έχει κατά βάση να προειδοποιήσει την υποψήφια μητέρα (δηλαδή το ανοσοποιητικό -αμυντικό σύστημα της) ότι το «εμφύτευμα» είναι έμβρυο και να αντιδράσει ανάλογα, δηλαδή με «φιλική» διάθεση και συμπεριφορά απέναντι του και όχι σαν να επρόκειτο για κάτι εχθρικό για αυτήν (όπως π.χ. σαν να ήταν ένα μικρόβιο ή καρκινικό κύτταρο) ώστε να αντιδράσει εναντίον του με «εχθρική» διάθεση και συμπεριφορά.

Αποτέλεσμα αυτής της λειτουργίας (της «φιλικής» συμπεριφοράς του ανοσολογικού συστήματος) της μητέρας απέναντι στο «ΗLΑ - G αντιγόνο»του πατέρα είναι η παραγωγή (από μέρους του ανοσολογικού συστήματος της μητέρας) χρήσιμων ουσιών, που ονομάζονται «δεσμευτικά αντισώματα» ή «προστατευτικά αντισώματα». Η παραγωγή αυτών των αντισωμάτων από την υποψήφια μητέρα θεωρείται ότι είναι μια πολύ σημαντική λειτουργία, για την επιβίωση του νεοσχηματισθέντα πλακούντα και κατ' επέκταση για την εξέλιξη και ανάπτυξη του εμβρύου. Αφ'ης στιγμής παραχθούν, από την υποψήφια μητέρα, τα πιο πάνω αντισώματα δημιουργούν τρόπο τινά ένα μανδύα παραλλαγής που περιβάλλει γύρω γύρω τον πλακούντα έτσι ώστε να καμουφλάρονται τα πατρικά στοιχεία του εμβρύου που βρίσκονται πάνω στον πλακούντα (δηλαδή τα ΗLΑ - G αντιγόνα) και τα οποία όπως είπαμε είναι ένας ξένος ιστός για τη μητέρα, ο οποίος ως ξένος θα έπρεπε να δεχθεί την επιθετικότητα του ανοσολογικού -αμυντικού συστήματος της μητέρας, με στόχο να τον καταστρέψει. Κάτι τέτοιο όμως τώρα δεν συμβαίνει διότι το αμυντικό σύστημα της μητέρας δεν αναγνωρίζει, λόγω της παρουσίας των προστατευτικών αντισωμάτων, τα ξένα γι' αυτήν πατρικά στοιχεία που φέρει το έμβρυο, ώστε να κινητοποιηθεί ο επιθετικός μηχανισμός της μητέρας εναντίον του εμβρύου (του οποίου ο μισός ιστός είναι ξένος προς αυτήν γιατί προέρχεται από τον πατέρα). Ευνόητο είναι ότι η μη δημιουργία των «προστατευτικών αντισωμάτων» έχει σαν συνέπεια το θάνατο του πλακούντα, άρα και του εμβρύου. Όπως έγινε αντιληπτό η δυνητική αδυναμία της υποψήφιας μητέρας να παράγει «δεσμευτικά αντισώματα» ή αν θέλετε του υποψήφιου πατέρα να διεγείρει την υποψήφια μητέρα για παραγωγή « δεσμευτικών αντισωμάτων» έχει σαν αποτέλεσμα την καθολική απόρριψη του ιστού της κύησης ή κατ' άλλην έκφραση την αδυναμία του εμβρύου να επιζήσει. Για να αντιμετωπισθεί αυτή η αδυναμία (της μη δημιουργίας ή της ανεπαρκού ( δημιουργίας «δεσμευτικών αντισωμάτων») διάφοροι ερευνητές, σε κέντρα ανοσολογίας σε Αμερική, Καναδά, Αγγλία αλλά και στην Ελλάδα, από πολλά χρόνια έχουν επιλέξει σαν θεραπεία να χορηγούν στην υποψήφια μητέρα το υλικό εκείνο που πυροδοτεί την παραγωγή «δεσμευτικών αντισωμάτων».

Επίσης στο site http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=454 αναφέρεται

Θεωρία αντιπατρικών αντισωμάτων

Τα αντιπατρικά αντισώματα είναι στην ουσία σύμφωνα με τελευταίες μελέτες (Lancet 2004), μητρικά δεσμευτικά αντισώματα έναντι των HLA πατρικών αντιγόνων που εγείρονται από το ημι-αλλογενές έμβρυο. χει βρεθεί πως τέτοια αντιγόνα παρουσιάζονται τόσο στα πολύ πρώιμα στάδια της εμφύτευσης καθώς και στο μέσο αλλά και στα τελικά στάδια μιας κύησης. εν είναι λίγες οι φορές που απουσιάζουν καθ’ όλη τη διάρκεια της κύησης.

Μέχρι πριν μερικά χρόνια πολλοί πίστευαν πως η σύνδεση αντιπατρικών αντισωμάτων και HLA εμβρυϊκών πατρικής προέλευσης αντιγόνων δημιουργεί μια προστατευτική «ομπρέλλα», έναν φραγμό που θα βοηθούσε το έμβρυο να αποφύγει τους μητρικούς ανοσολογικούς μηχανισμούς και να μπορέσει τελικά να εξελιχθεί. τελευταίες δημοσιεύσεις (New England 2003), δείχνουν πως γυναίκες που δεν αναπτύσσουν αντιπατρικά αντισώματα καταφέρνουν εν τέλει να φέρουν εις πέρας μια καθ’ όλα υγιή κύηση. Αν και μέχρι τώρα η απάντηση στο φαινόμενο θεωρείτο η ανοσοποίηση της μητέρας με πατρικά λεμφοκύτταρα, σε πρόσφατες έρευνες η όλη διαδικασία αμφισβητείται αφού σε γυναίκες που δεν έλαβαν καμία θεραπεία οι επιτυχείς κυήσεις άγγιζαν τα ποσοστά γυναικών που είχαν υποστεί θεραπεία με λεμφοκύτταρα. Βέβαια η τελευταία διατύπωση χρειάζεται περαιτέρω έλεγχο από πιο οργανωμένες διπλά τυφλές έρευνες ώστε να προκύψουν πιο αξιόλογα συμπεράσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να στο εξηγήσω απλά όπως μου το λέει ο αντρας μου. Το έμβρυο έχει μισο dna απο σένα και μίσο από τον άνδρα σου. Όποτε υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός σου να το θεωρήσει ξένο σώμα.

για το λόγο αυτό κάνουμε εμβόλια με ορό από το αίμα του άνδρα σου ώστε ο οργανισμός σου να γίνει φυλικός προς το dna του και να μην απορρίπτει το μωρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδαμε την καρδια του, μια κουκιδα να αναβοσβείνει!! Από σήμερα ξεκινάω ενέσεις στη κοιλιά. Τα φάρμακα θα τα συνεχίσω όλα. Αυριο θα πάω για προγεννετικό. Μακάρι παναγία μου αυτήτη φορά να πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν Μαρθούλα καλημέρα, είναι μικρή η χοριακή αλλά μεγάλος ο Θεός, πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο σου. Συγχαρητήρια και από εμένα, να προσέχεις και όλα θα πάνε καλά. Κάνε ότι σου λέει ο γιατρός και το μπεμπάκι θα είναι μια χαρά.

φιλάκια πολλά πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα πια είναι καλή η χοριακή.34770 είχα εχθές ακροβώς στην έκτη εβδομάδα!!! Παρακαλάω το θεό να πάνε όλα καλά. Σήμερα το πρωϊ που πήγα τουαλέτα είδα ένα πολύ πολύ μικρό καφέ και τρόμαξα αρκετά. Αλλά τώρα δεν έχω τίποτα. Είμαι στο γραφείο και δεν πρόκειται να το κουνήσω από την καρέκλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΑΚΙ ΕΙΜΑΙ 100% ΣΥΥΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.Η ΧΩΡΙΑΚΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ.ΣΕ 8 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΚΡΑΤΑΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Μαρθούλα!Τώρα που είδες και την καρδούλα του ,γέμισε την δικί σου με πίστη και προχώρα!!!!Όλα θα πάνε καλά.Το εύχομαι ολοψυχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

martha1 έγραψε:

Τώρα πια είναι καλή η χοριακή.34770 είχα εχθές ακροβώς στην έκτη εβδομάδα!!! Παρακαλάω το θεό να πάνε όλα καλά. Σήμερα το πρωϊ που πήγα τουαλέτα είδα ένα πολύ πολύ μικρό καφέ και τρόμαξα αρκετά. Αλλά τώρα δεν έχω τίποτα. Είμαι στο γραφείο και δεν πρόκειται να το κουνήσω από την καρέκλα

γεια σου και απο μενα.μην βαζεις στο μυαλο σου συνεχεια οτι κατι θα παει στραβα.ηρεμησε σκεψου θετικα και ξεαγχωσου γιατι ξερεις αγχωνεις και το μωρακι σου.πιο πανω διαβασα οτι ειδατε και την καρδουλα του.φοβερη εικονα ε?ανεκτιμητη:laugh: εγω εκλαιγα την πρωτη φορα που την ειδαμε και με κοροιδευε η γυναικολογος μου.δεν προκειται να την ξεχασω ποτε αυτη την εικονα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΘΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ,ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΗΣΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙΣ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΙΣ ΑΡΧΙΣΑ.ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ....ΤΙ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, Ξεκίνησα τις ενέσεις. Μου είπε ο γιατρός να κάνουμε ένα ημικύκλιο 2 εκατοστών στο κάτω μέρος του αφαλού και να ρίξω εκεί την ένεση. Αν πάει πιο κάτω 3 εκατοστά ας πούμε; Πειράζει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρθα μου,καλημερα εγω πιστευω πως ειναι μια χαρα(απο την εμπειρια που εχω),την εκανες κ 2 μερες πριν την περιοδο...νομιζω πως σε λιγες μερες θα επιβεβαιωσεις το θετικοτατο αποτελεσμα..αντε με το καλο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρθα μου , σου εύχομαι να έχεις καλή εγκυμοσύνη !!!!!!

Με το καλό το μωράκι σου!!!!!!

Εγώ τις ενέσεις τις κάνω σε όλο την κοιλιά και αποφεύγω δυο εκατοστά γύρω από το οφαλό...

Σου έυχομαι ότι καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...