Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΒΙΕΣ!


Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλες! Είμαι καινούριο μέλος στο foroum και διανύω τον 8ο μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. Αυτό που μου συμβαίνει σε αυτή την εγκυμοσύνη είναι να έχω πολλές φοβίες βρε κορίτσια, καμία σχέση με την πρώτη μου εγκυμοσύνη, ίσως επειδή όταν είσαι πρωτάρα έχεις και περισσότερη άγνοια περί των πραγμάτων. Συνέχεια αναρωτιέμαι αν θα είναι υγιές το μωρό μου, βλέπω καμιά φορά στο δρόμο παιδάκια με πρόβλημα και με πιάνει κρύος ιδρώτας, έχω συνέχεια την αίσθηση ότι θα χτυπήσω την κοιλιά μου και θα πάθει κάτι το μωρό, νιώθω ότι όπως στρίβω στο κρεβάτι θα πλακώσω το μωρό και κάτι τέτοια κουφά. Εσάς σας συμβαίνει κάτι τέτοιο? Σας περνάνε από το μυαλό διάφορα? Τί με έχει πιάσει δεν ξέρω. Απαντήστε μου σας παρακαλώ μπας και ησυχάσω λιγουλάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! Κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΦΟΒΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και καλως μας ηρθες...αχ!!!!!!!!!!αυτες οι φοβιες....και εγω ετσι ειμαι χεσμενη καθε μερα....αλλα εμεις αντιμετοπισαμε προβλημα στο πρωτο μας παιδακι οποτε δικαιολογημενα φοβαμαι....απλα ελπιζω ολα να πανε καλα αυτη τη φορα και να φερω στο κοσμο ενα γερο μωρακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι περισσότερες πιστεύω έτσι είμαστε!!!

Φοβίες λογικές, φοβίες τρελές... δεν έχει σημασία...

Κλείνε για λίγο τα μάτια και κάνε μια προσπάθεια να σκέφτεσαι θετικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX KORITSIA ME TIS FOBIES TOMOUS OLOKLHROUS MPORV NA GRAPSV!BASIKA EGV EIXA 2 APOKOLLHSEIS STHN 7 KAI 8 EBDOMADA ARXISA TO UTROGESTAN KAI TA PERNV MEXRI KAI SHMERA DEN EXV AIMA TVRA ALLA MOU EIPE O GIATROS MOU NA TA PERNV!!!KATHE PONAKI ME TROMAZEI KATHE TRABIGMATAKI FOBAMAI APISTEYTA ALLA META TO MIKROULI MOU ME KLOTSAEI KAI MOU FEUGOUN OI FOBIES META APO LIGO OMVS ME KSANAPIANOUN!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lin kalos irthes stin parea mas. Den nomizo oti paizei rolo proto deutero trito klp paidi...k ego to prwto perimeno k katalaveno tis fovies sou!!! Kai ego ta idia skeutomai!!! Stis arxes tis egkimosinis fovomoun na min diakopei i kuisi tora agxonomai gia to an tha vgalo ugiei paidaki an k oles oi exetaseis pou exoume kanei mexri tora oles itan mia xara. Apo ti stigmi pou menoume egkies o kosmos mas olos peristrefete giro apo auto to plasma...pistevo oti einai logiko na mas agxonei i exelixi!!! Any way prepei na apovaloume arnitikes skepseis k na perimenoume ta zouzounia mas me xara k laxtara!!! :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΠΑΡΕΑ !

ΦΟΒΙΕΣ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ ( ΗΜΟΥΝ Κ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗΣ , ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ , ΕΒΛΕΠΑ Κ ΕΓΩ ΠΑΙΔΑΚΙΑ Κ ΤΑΡΑΖΟΜΟΥΝ)

ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΤΙ , ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ . ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ . :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου δε νομιζω ότι ειναι καμια γυναικα σε διαφορετικη θεση..

καθε μηνα εγω προσωπικα όλο και με κατι αγχωνομουν μεχρι τωρα που εχω φτασει στον 8ο..μονο στον 5ο ειχα χαλαρωσει λιγο αλλά δεν ξερω πώς τα καταφερα..δε σου λεω ότι ειμαι υστερικη αλλά οι φοβιες υπάρχουν και στη δικη μου ζωή..

εγω φοβαμαι μη στραβωσει κατι τωρα στο τελος γιατι ειχα μια πολύ καλη εγκυμοσυνη..η βασικη μου φοβια ειναι ότι δεν θα προλάβω να παω στο μαιευτηριο γιατι μενω επαρχια καιθα αναγκαστω να γεννησω εδω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως ηλθες! ηρεμησε, χαλαρωσε, σκεψου θετικα γιατι αυτα που νιωθεις τα μεταφερεις στο παιδακι σου! βαζε λιγη μουσικη να πηγαινει το μυαλουδακι σου αλλου...και ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ όλες σας, είναι σημαντικό να νιώθεις ότι δεν είσαι η μοναδική που σκέφτεται έτσι. Τελικά μάλλον οι θετικές σκέψεις είναι το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις. Και όμως, όταν ήμουν την πρώτη φορά έγκυος και χαμηλό πλακούντα είχα με κίνδυνο αποκόλλησης και συσπάσεις από τον έβδομο μήνα και έφαγα και μία τούμπα με την κοιλιά στον ένατο μήνα και όμως τίποτα! Ούτε που έβαζα κακό με το μυαλό μου και τώρα που όλα πάνε καλά με έχουν κυριεύσει ανασφάλειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lin αυτο που λες ειναι φυσιολογικοτατο .Εισαι ηδη μητερα και ξερεις πως ειναι εχεις καταλαβει οτι δεν ειναι όλα ευκολα και τωρα σου βγαινουν όλες αυτες οι νασφαλειες .Εγω ειχα πολλες ανασφαλεις μην παθει κατι ο μικρος οταν ειδικα γεννηθηκε και ηταν ασαραντιστο θυμαμαι ελεγα στον αντρα μου επλυνα καλα το μπουκαλι η με τα φαρμακα ακομα και τωρα εχω μια φοβια με τα φαρακα που ειναισ εσταγονες αν μου πεσουν παραπανο ; τελικα ειπα μιαμερα θα το κανω και τελος αλλα μερικες φορες μαλλον η πιεση και η ευθυνη ειναι αυτα πουμας δημιουργουν φοβιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα πριν λίγες μέρες το πρώτο μου παιδάκι! Είχα τρελό άγχος και φοβερές φοβίες! Ήταν λίγο απ'αυτά που συνέβαιναν σε δικούς μου ανθρώπους, ξέρεις αποβολές, παλίνδρομες κι έλεγα μην συμβεί και σε μένα, μετά διάβαζα ιστορίες για πολλά περιστατικά που εύχομαι μακριά από κάθε κοπέλα πάνω στην Γη.. Γενικά, θεωρώ ότι είναι μια φοβία έμφυτη που καλώς ή κακώς την έχεις από την σύλληψη κιόλας του παιδιού σου! Εγώ και τώρα, κάθομαι κι ανησυχώ ολη την ώρα, αν είναι καλά, αν έφαγε καλά, γενικά... ουφ.. αλλά που θα πάει;; Πιστεύω θα χαλαρώσω λιγάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...