Μετάβαση σε περιεχόμενο

κακοσμια στοματος λογω εγκυμοσυνης......συμβαινει?


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!εχω ενα προβλημα και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.

κακοσμια στοματος......η οδοντιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τα δοντια ακομα και αν ειναι χαλασμενο καποιο γιατι τα πλενω ,βαζω οδοντονημα,πλυσεις με αντισυπτικο και ακομα μυριζει:(

μου ειπε επισης οτι μπορει να προερχεται απο το στομαχι μου ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος η απο τα ουλα γιατι πριζονται με τις ορμονες.

με το στομαχι μου εχω προβλημα τωρα που ειμαι εγκυος οχι εμετους και τετοια.... εχω δυσπεψια,αισθανομαι οτι ειναι ολο υγρα μεσα και γενικα μια αηδια.

τελοσπαντων

αν ξερετε κατι να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι συμβαινει αυτο, αν κ εμενα προσωπικα δε μου ειχε συμβει. Γενικα στην εγκυμοσυνη πρεπει να προσεχουμε πολυ τη στοματικη υγιεινη, οι εγκυες παθαινουν πολλες ουλιτιδες και αυτη τη δυσοσμια που λες κ εσυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα μου ευχαριστω για την απαντηση.Προσεχω παρα πολυ την στοματικη μου υγιεινη αλλα δεν γινεται τιποτα.Ισως μολις ακουσω το μωρακι μου και υποτιθεται οτι θα μου περασουν ολα, να περασει και αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα το εγραψα λαθος, δεν ηθελα να εννοησω πως δεν πλενεσαι! Εννοουσα οτι πρεπει να προσεχουμε με την εννοια οτι πρεπει να παμε συχνοτερα στον οδοντιατρο και τωρα που ειδα την απαντηση σου ειδα ποσο ασχημα φανηκε αυτο που εγραψα.

Εγω ειχα παθει τρελη ουλιτιδα, βουρτσιζα τα δοντια μου και ετρεχε ποταμι το αιμα αλλα μου περασε μεσα σε 20 μερες απο οταν γεννησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καμια παρεξηγηση μην τρελενεσαι.απλα πιστευω οτι ειναι απο το στομαχι οπως μου ειπε κ η οδοντιατρος λογω εγκυμοσυνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα κι εγω αυτο το προβλημα.. τσιχλες και καραμελες χωρις ζαχαρη ..αυτα με βοηθησαν..αλλα τωρα σκεφτομαι ποσα συντηρητικα εχουν οι καραμελες και οι τσιχλες που κατεβαζα με τα κουτια:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.κι εγω εχω αυτο το προβλημα.εχουν πριστει τα ουλα μου και οταν τα βουρτσιζω τρεχει πολυ αιμα και η μυρωδια απο εκει οφειλεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zeda επειδη ο αδερφος μου ειναι οδοντιατρος μου ειχε πει οτι ειναι συνδυασμος και των 2 ..ουλιτιδας αλλα κυριως του στομαχιου(στην περιπτωση μου)..μου ειχε πει να αποφευγω κρεμμυδι σκορδα και μπαχαρικα και γενικα να τρωω πιο ελαφρα..απο την αλλη..ημουνα και με τη βουρτσα στο χερι

Περναγε ο πατερας μου απο διπλα μου και μου ελεγε "παιδι μου πλυνε το στομα σου.. μεχρι εδω φτανει η μποχα" Ο,τι και να εκανα δεν γινοταν κατι..τελικα εστιαστηκα στο να μην ενοχλω τους γυρω μου με την κακοσμια ..ετσι κατεληξα σε τσιχλες και καραμελες χωρις ζαχαρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δοκιμάσει να πλύνεις την γλωσσα??

μαζεύει βακτήρια υπεύθυνα για την κακοσμία.

με εμενε τουλάχιστον πιανει.

πλύσιμο με την οδοντόβουρτσα(χωρις οδοντοπαστα)για να μην σου έρχεται πολυ αηδία.

και οσο πιο μεσα γίνετε.

ε..μην κάνεις κ εμετο :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Περναγε ο πατερας μου απο διπλα μου και μου ελεγε "παιδι μου πλυνε το στομα σου.. μεχρι εδω φτανει η μποχα" Ο,τι και να εκανα δεν γινοταν κατι..τελικα εστιαστηκα στο να μην ενοχλω τους γυρω μου με την κακοσμια ..ετσι κατεληξα σε τσιχλες και καραμελες χωρις ζαχαρη

Αχ! Βρε Apis να είσαι καλά με έκανες και γέλασα. Πάντως μεταξυ μας ο πατέρας σου με ωραίο τρόπο σου είπε για την κακοσμία σου, χιχιχιχι!! Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...