Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περί εγκυμοσύνης...


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου, άλλο ένα βράδυ που δεν έχω ύπνο και κάθομαι με το μωράκι μου στο laptop μου...

Μπορεί να σας φανεί περίεργο... Αλλά μ' αρέσει να είμαι έγκυος... Η ιδέα του ότι μέσα μου μεγαλώνει ένα τόσο δα πλασματάκι, το οποίο ξεκίνησε από ένα μικροσκοπικό κύτταρο και που, κάποτε θα μεγαλώσει και θα είμαι περήφανη για αυτο, με τρελαίνει!

Αγαπώ όλα τα καλά και τα κακά της εγκυμοσύνης... Μα πιο πολύ από όλα λατρεύω την κοιλίτσα μου! [και το αγγελούδι που έχει μεσα!]

Όταν δεν ασχλούμαι με την κόρη μου, κάθομαι και μιλάω με τις ώρες στο μωράκι μου... Και τι δεν του έχω πει... Ξέρω ότι ακούει και πιστεύω πως καταλαβαίνει τα πάντα... Είναι τόσο υπέροχη αυτή η αίσθηση... Να κουβαλάς μέσα σου ένα ανθρωπάκι... Ειδικά την πρώτη φορά που η κόρη μου είχε κανει αισθητη την παρουσία της με μια δυνατή κλωτσιά, είχα συγκινηθεί! Η εγκυμοσύνη είναι ιερή!Παρεπιπτόντως, αυτή τη στιγμή που γράφω τα δάκρυα έχουν κατακλύσει τα μάτια μου... Αμάν κι αυτή η εγκυμοσύνη! Ο άντρας μου με κοροιδεύει, γιατί και κωμωδία να πάρει να δουμε, εγώ δακρύζω! Αλλά δεν πειράζει!

Περίπου σε 3 εβδομάδες μας είπε ο γιατρός ότι θα μπορούμε να έχουμε μια πρώτη εκτίνηση για το φύλο του μωρου! Βέβαια αυτό είναι θελημα Κυρίου, αλλά θα ήθελα πού ένα αγοράκι...

Σίγουρα όλες οι μανούλες θα έχετε νιώσει όπως εγώ...

Πείτε μου όμως,δεν είναι υπέροχο σναίσθημα;;

Τις πρώτες πρώτες εβδομάδς που δεν είχα καθόλου κοιλίτσα ανυπομονούσα να μεγαλώσει... Ήθελα να φωνάξω σε όλους ότι θα φέρω στονκόσμο μια ζωούλα...!!!

Τώρα που κάνει μπαμ ότι είμαι σε ενδιαφέρουσα, νιωθω προνομιούχος!!!

Η εγκυμοσύνη αναμφίβολα είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να συμβεί σε μια γυναίκα...

Αυτά, κορίτσια...

Επιτέλους νύσταξα!!!!:woohoo:

Εγώ και το μωράκι μου σας καληνυχτούμε!!:)

Φιλάκια και όνειρα γλυκά!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CANDY GIRL,

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΝΑ ΚΕΝΕΙΣ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΜΑΖΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗ,ΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ.

ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candy ειναι όλα αυτα τα γλυκα συναισθηματα που κανουν εναν ανθρωπο να σφυζει από ευτυχια..

ευχομαι σε σενα μεσα από την ψυχη μου μια υπέροχη εγκυμοσυνη...

και σε όλες τις γυναικες να βιωνουν καθημερινα παρομοια συναισθηματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κ εγω ετσι νιωθω!!!!

απλα ολη μου αυτη την χαρα, καμια φορα την επισκιαζει ο φοβος μην συβει κατι...

μωρακι μου, σ'αγαπω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candy girl, και γω ειχα καποια βραδυα αυπνιες, γυρω στα 6 νομιζω, απο τα οποια στα 5 ξυπνουσα για τουαλεττα, τιποτα υπνος, ματι γαριδα, με φοβερη ενεργεια, λες και μου εβαζαν ενεσεις, και δεν μπορουσα να καθησω καν απο την πολλη ενεργεια...αναγκαστικα εκανα δουλειες για να εκτοξευθει λιγη ενεργεια,εμπαινα και γω στο μαμμυ, στο facebook για παιχνιδια και μετα ξανα υπνο. ευτυχως αυτη η κατασταση κρατησε 6 φορες, οχι συνεχομενα. τωρα κοιμαμαι ...φυσιολογικα και αν ξυπνησω να παω τουαλεττα κοιμαμαι παλι...ευτυχως.

οποτε και με'σενα, μια φαση ειναι και θα περασει...και καθε φαση που περναμε στην εγκυμοσυνη εχει τη φαση του!(πλακα)!

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CANDY GIRL ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΤΣΙ Κ ΕΓΩ ΞΥΠΝΑΓΑ ΝΩΡΙΣ Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΓΑΡΙΔΑ.Κ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ!!!!ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΣΕΙΣ :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια!!! Κι εσείς ο,τι επιθυμείτε, να χαίρεστε τα παιδάκια σας και με το καλό και τα επόμενα!!!:)

matakiaefh μην ανησυχείς καθόλου... Δεν χρειάζεται εφόσον δεν συμβαίνει κάτι... Ασε που το αγχος κι ο φοβος περνάνε και στο αγγελούδι σου...;)

chrysoula συνονόματη με την κόρη... :P

Haroullini το ελπίζω να περάσει γιατί δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τις αυπνίες που με περιμένουν...:( Ειδες πάντως;;; Τώρα που η Χρυσούλα μου κοιμάται κανονικα και έχω την ευκαιρία να ξεκουραστώ, με έχουν πιάσει αυτές οι αυπνίες!! Τι να πεις...:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΖΕΙΣ ΕΝΤΟΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ , ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ !!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΛΑΧΤΑΡΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ , ΝΑ ΤΟΥ ΦΙΛΑΩ ΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΠΟΥ 8Α ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΣΤΙΣ ΔΙΠΛΕΣ , ΤΟ ΣΒΕΡΚΑΚΙ ΤΟΥ ΤΟ ΙΔΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΥΔΡΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ... ΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧ

(ΠΑΕΙ ΤΟ ΧΑΣΑ ΚΑΙ ΓΩ , ΠΟΣΟ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ...)

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ !!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax σε υπερευχαριστώ και σου εύχομαι να σου βγει με ένα πόνο το αγοράκι [το συμπέρανα απο το μπλέ χρώμα στον χάρακά σου, μπορεί να κανω και λάθος:blush: ]. Να το χαίρεσαι!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candy Girl , με κάλυψες πλήρως με αυτά που γράφεις....:lol: Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι...:laugh:

Εγώ βέβαια μέχρι και την όγδοη εβδομάδα είχα φοβερές υπνηλίες, τώρα με το ζόρι κοιμάμαι από τις 01:00 έως τις 08:00.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candy girl να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη,

juliax με το κΛΟ Ν φερεις στον κοσμο το μωρακι σου!!!

Ειναι μια τελεια περιοδος αυτη της εγκυμοσυνης...ωρες ωρες αισθανομαι οτι μου λειπει...

Εφουλααα,τι κανει το σπορακι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CANDY ΕΠΕΣΕΣ ΜΕΣΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΙΙ ΑΓΟΡΙ . ( ΑΝ Κ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΟΡΗ 'Η ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ Κ ΒΛΑΚΕΙΕΣ...') ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ , ΟΙ ΑΥΠΝΙΕΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑΗΡ8ΑΝ ΕΜΕΝΑ , ΚΑΘΩΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΛΕΨΩ ΤΗΝ ΒΟΥΔΟΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΚΑΡΩ ΣΕ 8 ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ( ΤΟΝ ΕΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΚΤΟΠΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ... ΧΙΧΙΧΙ :P

ΕΛΙΣΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ !!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis εμείς θα γεννήσουμε κοντά κοντά πρώτα ο Θεός!!!:P

Μακάρι να είχα υπνηλίες... Μια χαρά θα μου καθόταν...:cheer:

elisa σε ευχαριστώ!! Κι εσύ ο,τι επιθυμείς!!;) όντως ειναι μια καταπληκτική περίοδος η εγκυμοσύνη...:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία Candy Girl !!! :woohoo:

Στο θέμα που έχουμε ανοίξει 'Μωράκια Φεβρουαρίου-Μαρτίου 2010' θα σε βάλω ίδια ΠΗΤ με εμένα και εάν αλλάξει στην πορεία με ενημερώνεις και το αλλάζω!!

Φιλιά πολλά :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candy καλως μας ηρθες κ με το καλο κ το δευτερο μωρακι σου:) τα συνσησθηματα που περιεγραψες ειναι τελεια, κ δε σου κρυβω πως αν κ εχω γεννησει πολυ προσφατα θα ηθελα να ξαναμεινω συντομα εγκυος κ να νιωθω κ εγω ενα σπορακι να μεγαλωνει στην κοιλιτσα μου....:lol: λογω ομως οτι εχω καισαρικη θα πρεπει να περιμενω λιγακι ;) αλλα χαλαλι κ οι αυπνιες κ η κουραση κ ολα οταν μου χαμογελαει τοσο γλυκα τα ξεχναω ολα......:lol: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX BRE CANDY MOU EXV PLANTAKSEI APO TO KLAMA!!!EINAI OTI PIO TELEIO MOU EXEI SUMBEI STHN ZVH MOU TO LATREUV TO MIKROULI MOU POU EINAI STHN KOILITSA MOU KAI PAEI APO EDV KAI APO EKEI OTAN DE EKANE AISTHITH THN PAROUSIA TOU KSETRELATHIKAME EGV KAI O ANTROULHS MOU!EUXOMAI MESA APO THN KARDIA MOU OLES OI KOPELES NA NIVSOUN AUTO TO AISTHIMA KAI GRHGORA NA APOKTISOUN TO OMORFOTERO DVRO, OI EGKUOULES NA EXOYN MIA YPEROXH EGKUMOSUNH KAI OLA TA PAIDAKIA NA EXOUN YGEIA!!!FILAKIA APO EMENA KAI TO MPEMPAKO MOU POU EINAI KAI ZVHROULIS!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια κ εγώ έτσι νιώθω..

έχω τρελαθεί από χαρά , δεν μπορώ να το πιστέψω ότι μου συμβαίνει κάτι τόσο τέλοιο. Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός , να μεγαλώσει κ μένα η κοιλίτσα μου, να μάθω αν είναι αγόρι ή κορίτσι, να το ακούω μέσα μου κάθε μέρα κ όχι όταν πάω στο γιατρό..

matakiaefi κι εγώ μερικές φορές φοβάμαι μήπως ζω ένα όνειρο κ ξυπνήσω κ όλα έχουν χαθεί αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι μόνο θετικά.

Απ ότι μου έχουν πει και φίλες είναι φυσιολογικός ο φόβος στην αρχή, με μέτρο όμως..

φιλάκια σε όλες μας, καλες εγκυμοσύνες κ γερά μωράκια!!!!!!!!:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia egw niw8w polu omorfa sthn katastash pou vriskomai alla polles fores fovamai polu pws 8a nai to mwro mas 8a nai kala?kai polles fores mou sterei thn xara mou olo auto...

enw h8ela polu to mwraki mas merikesw fores me pianoun ta trela mou kai den 3erw oute egw ti niw8w..stenaxwrimai pou me vlepei kai o antras mou etsi..sorry pou allazw th roh tou post.xairomai pou niw8etai toso omorfa kai lete toso wraia logakia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AGLIKERIA GIATI NIOTHEIS ETSI EINAI OTI PIO OMORFO YPARXEI ALLES GUNAIKES PROSPATHOUN ARKETO KAIRO NA NIVSOUN KAI NA EXOUN ENA PLASMATAKI MESA STHN KOILITSA TOUS KAI ESY POU TO EXEIS NA SKEFTESAI ETSI?DEN EINAI SVSTO APLA PREPEI NA TO SYNIDITOPOIHSEIS OTI THA FEREIS STON KOSMO ENAN ANTHRVPO KAI AUTO TO PLASMATAKI SE EXEI APO TVRA ANAGKH!NA SKEFTESAI THETIKA KAI OTI SE LIGOUS MHNES THA TO EXEIS STHN AGKALIA SOU KAI THA EISAI POLU EUTYXISMENH

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι rirena μου ετσι πρεπει να το βλεπω απλα ωρες ωρες εχω μια χαζη διαθεση...Και εχεις δικαιο αλλες κοπελες προσπαθουν τοσο πολυ για ενα παιδακι ειναι λαθος να κανω αρνητικες σκεψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...