Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκοιλιοτητα........


Recommended Posts

Γεια σας!

Με πιανουν πραγματικα τα γελια, αλλα ταυτοχρονα και ενας σχετικος φοβος για το τι μπορει να κανει μια εγκυμοσυνη.

Δε λεω τα αγαθα και ποσο αλλωστε το υπερτατο αγαθο που ειναιη δημιουργια και η υπαρξη ενος ανθρωπου, κοπεις κτωνται.

Εγω λοιπον ειμαι στην 8 εβδομαδα και εχω αρκετα απο τα συμπτωματα της κυησης.

Εμετοι, ναυτια, ανορεξια και δυσκοιλιοτητα.........κλασσικα φανταζομαι ολα αυτα.

Τωρα καθομαι και αναρωτιεμαι να φαω δεν μπορω, αλλα προσπαθω, ειδικα σημερα προσπαθησα πολυ, νερο να πιω πολυ με τιποτα! Γουλιτσα, γουλιτσα, με τα φρουτα αστα να πανε με τιποτα δεν μπορω να τα κρατησω...Αρα ολα αυτα που χρειαζονται για να μπορω να παω στην τουαλετα με μια σχετικη ανεση ακυρωνονται προς στιγμη. Ακομα και τα υποθετα γλυκερινης δε μου κανουν τιποτα. Ειναι ενας φαυλος κυκλος.:silly:

Τι μπορω να κανω?

Ευχαριστω εκ των προτερων μητερουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα Nαda.axxxxxxxxxxxxxxxx

πως σε καταλαβαινω...εγω αυριο κλεινω την 11η εβδομαδα κ ειμαι ετσι οπως περιγραφεις απο την 6η εβδομαδα, δεν κανω εμετο αλλα πολυ αναγουλα, ολα μου μυριζουν κ δεν μπορω να φαω τιποτα..τρωω βεβαια με το ζορι (εκτος απο χοιρινο κ κρεας γενικα, δεν μπορω με τιποτα, θελω να κανω εμετο κ μονο που το βλεπω)..και απο τουαλετα..αστα..εμενα ο γιατρος μου ειπε να το βοηθησω αρχικα μ εφυσικο τροπο, δλδ με νερο, πρασινα, ακτινιδια κ δαμασκηνα..αν ποια δεν δω βελτιωση να μου γραψει κατι..παντωσ με τα δαμασκηνα μια ελαχιστη διαφορα την ειδα...

να τρως κοπελα μου..οσο μπορεις..υπομονη..ξερω ποσο κουραστικη ειναι αυτη η ολη κατασταση..αλλα τωρα που κοντευω να κλεισω τον τριτο σαν να ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα..θα σταματησουν αυτα..ετσι λενε μετα τον τριτο σταματανε..σκεψου το μωρακι σου κ κανε υπομοη..με το καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera nada egw eimai 11 bdomadwn k exw ayto to problima aptin arxi tis egkimosinis k oxi apla diskiliotita alla ponokoilous k mwraides.o giatros mou mou sistise ena siropaki fitiko alla k thaumatourgo...legete dufalax apo tote pou to pernw paw toualeta kanonika!!!!oso gia tous emetous egw kathe prwi pou tha sikothw...to mono pou kanw einai ypomoni!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΑ , ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!!(ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ Κ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ...)

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , Κ ΤΑ ΥΠΟΘΕΤΑ ΑΛΛΩΤΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΛΛΩΤΕ ΟΧΙ ( ΕΧΩ 2 ΑΙΜΜΟΡΟΙΔΕΣ ΟΠΟΤΕ ΥΠΟΘΕΤΑ ΓΙΟΚ)

ΑΦΟΥ ΕΙΔΑ Κ ΑΠΟΕΙΔΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ , ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΛΥΕΤΡΩΓΑ ( ΤΠΤ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΦΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΑΠΙΑ ( ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΟΥΤΕ ΤΠΤ) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΒΟΤΑΝΑ Κ ΧΟΡΤΑ , ΛΕΓΟΝΤΑΙ CODITIERBE , ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ !!!

ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ Κ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΑΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ( ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 2Η ΜΕΡΑ)

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΚ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ , ΣΩΘΗΚΑ !!!

(ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ...ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ...:S )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια

επειδη είμαι ειδική στο θέμα δοκιμάστε τα φρούτα αλλά κ σωστά

πχ το πρωί αμέσως μόλις σηκωθείς- πριν φατε κάτι δοκίμαστε¨

α.1-2 ξερά δαμασκινα κ ενα ποτήρι νερό

ή β.ακτινίδιο κ μετά 1 ποτήρι γάλα

ή γ.ενα ποτήρι χλιαρό νερό με μια κουταλιά μέλι

είναι θαυματουργά...

επιδής το dyfalax το παίρνω κ εγώ όταν επιδεινώνεται το πρόβλημα, δεν είναι για να πας τουαλέτα απλά κάνει κ τη διαδικασία πιο εύκολη:blush: :blush: (!) τι περιγράφω η γυναίκα?

φιλάκια:P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητη ΚΟΝΝΑ το θεμα ειναι πως αν τα κανω αυτα που λες κανω εμετο.

Δεν μπορω να φαω φρουτα ή να πιω νερο με τη μια ενα ποτηρι.Μονο γουλια γουλια!αΧ!!!!!!

Ο γιατρος μου προτεινε τα ΤΑΝΝΙΛΑς. Δεν ξερω αν καποια το γνωριζει.

ΝΟμιζω θα καταφυγω εκει γιατι δεν γινεται αυτη η κατασταση.:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρισκομαι στην 15η εβδομάδα κκαι μλέχρι 2 εβδομάδες ειχα δυσκοιλιότητα. Ο γιατρός μου ειχε γράψει κκαι χάπια τα colonorm an θυμάμαι σωστα το όνομα αλλα απεφυγα να τα πιω. Τη λύση μου την εδωσε κκάποιος γνωστός και εχει φερει αποτελεσμα. Ενα κουταλάκι του γλυκού γλυκο τριαντάφυλλο και κανένα πρόβλημα. Το ειπα και στον γιατρό μου και μου δωσε το πράσινο φως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΝΑDA,

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ...

ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗ ΔΟΣΗ

ΤΟΥ TROFOCARD...ΕΠΑΙΡΝΑ 6 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ

4ο ΥΠΕΦΕΡΑ...ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΖΟΜΟΥΝΑ!!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχισε και σε μενα η δυσκοιλιοτητα, που ποτε δεν ειχα, καθε αλλο, ευκοιλια ημουνα...εχει λιγες μερες, δεν πηγα τουαλετα, με ποναγε η κοιλια μου, δηλ. τα εντερα μου,...τελικα εμαθα ενα πολυ ωραιο γιατροσοφι!!!

πινεις 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο!!! επομενη μερα πας φυσιολογικοτατα τουαλετα! εγω το δοκιμασα, και επειδη αηδιαζα με την ιδεα να καταπιω ελαιολαδο, το εβαλα μεσα σε ποτηρακι-σφηνακι στυλ!!! και το ηπια αποτομα για να το νιωσω οσον το δυνατο λιγοτερο!!! και λειτουργησε!!!!!

φχιου! ανακουφιση στα εντερακια τωρα! χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...