Μετάβαση σε περιεχόμενο

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!


Eleny2

Recommended Posts

thouli έγραψε:

natassoula δε μπορω να κανω αντλησεις στη δουλεια..αλλα δε χρειαζεται κιολας γιατι θα εχω αντικαταστησει το θηλασμο με λαχανικα κ φρουτα...

Αυτό που με ανησυχεί είναι αν δεν φάει κάποιο γεύμα. Τότε τι θα του δώσουν? Γιαυτό εγώ σκέφτομαι να συνεχίσω να αντλώ 1γευμα βέβαια αντί για 2 που αντλώ τώρα.

Επίσης το Σαββατοκύριακο αν το πρωί ή το μεσημέρι θέλει στήθος? θα υπάρχει γάλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thouli θα εισαι παρα πολλες ωρες εκτος σπιτιου τι να πω ...

Νατασσουλα να ξερεις οτι τα μωρα προσαρμοζονται ευκολα . Οταν λειπει η μαμα μαθαινουν οτι δεν εχει γαλατάκι αλλα φαγητό . Μπορει και να μην φαει καποια μερα και να σε περιμένει για γαλα μην σε φοβιζει αυτο το κανουν πολλά μωρα . Σταματουν το μπουκάλι και περιμενουν την μαμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που εχω επιστρεψει στην δουλεια κανω αντληση στην δουλεια ! αλλοτε ενα γευμα και αλλοτε κατι λιγοτερο! οταν επιστρεφω σπιτι , με την παραμικρη αιτια(γκρινια -χτυπηματα -δεν ξερω τι θελω κ.α) την βαζω στο στηθος , πινει οσο εκεινη θελει και μετα απο λιγο παλι τα ιδια! φροντιζω να κανει το λιγοτερο 5 θηλασμους το 24ωρο χωρις να μετρω την αντληση! οταν λειπω πινει το κατεψυγμενο γαλα, τρβει φρουτακια και φαγητο, παντα οσο εκεινη θελει και οταν εκεινη θελει!

θα φυγω για 4 ημερες ταξιδι εξωτερικο χωρις την μικρη και σκεφτομαι πως μπορει να αντιδρασει με την απουσια μου!!! επιστρεφοντας μονο θηλασμο! θα πρεπει να αναπληρωσω τοσους χαμενους θηλασμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γυρνάω από την δουλειά στις 4:30 και κάνουμε συνήθως 4 θηλασμούς και έναν το πρωι. Θα προσπαθήσω να συνεχίσω έτσι. Με την παιδίατρο είπαμε να μην βάλουμε καθόλου απογευματινό γεύμα και να εισάγουμε φρούτο το πρώι και χορτόσουπα το μεσήμερι. Ελπίζω να τα καταφέρουμε.

Pebi και εγώ είχα λήψει για 4 μέρες και η μικρή έπινε από το κατεψυγμένο χωρίς κανένα πρόβλημα. Εμένα όμως ήταν πολύ μικρή 3,5 μηνών. Ελπίζω να τα πάτε καλά και να μην έχετε κανάνα πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω φρουτα απο αυτο το μηνα και για ενα μηνα μονο φρουτα, τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα γευματα με θηλασμο. Τον αλλο μηνα ειπε να ξεκινησουμε κ λαχανικα, και μετα απο δυ ομηνες την απογευματινη κρεμα. Και ειπε πως γυρω στους 10 μηνες να δωσω στο μωρο σουπιτσα. Πως σας φαινεται σαν προγραμμα? Επειδη βλεπω πως οι περισσοτερες τα ξεκινατε σχεδον ταυτοχρονα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena κι εμένα στην αρχή μου είχε πεί να ξεκινήσουμε στον 5ο μήνα φρούτα και στο 6ο λαχανικά αλλά εγώ ήμουνα λίγο επιφυλακτική λόγω θηλασμού. Τελικά ξεκίνησα να τις δίνω αυτή τη βδομάδα φρούτο αλλά όχι μερίδα 1-2 κουταλάκια μόνο για δοκιμή στις γεύσεις (1 φρούτο κάθε μέρα αραιωμένο με λίγο νερό όχι συνδιασμούς φρούτων) και θα ξεκινήσουμε κανονικά 6 μηνών και μετά από 1-2 βδομάδες θα βάλουμε και λαχανικά. Κρέμα της είπα ότι δεν θέλω να δώσω και το απόγευμα θα συνεχίσω να θηλάζω μιας και το πρωί είμαι στην δουλειά και το απόγευμα η μικρή πέφτει με τα μούτρα στο βυζί.:woohoo: Απογευματινό γεύμα δεν ξέρω πότε θα εισάγουμε ίσως στους 8 μήνες θα το ξανασυζητήσουμε. Πάντως με ανησυχεί ότι η μπέπμα ενθουσιάστηκε με τα φρούτα και κάνει σαν τρελή μόλις δεί το κουτάλι:( και κλαίει για να τις δώσω κι άλλο. Ίδια περίπτωση με την Αφροδίτη με βλέπω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ρεσυ κ εμενα ετσι κανει :( Του εδωσα πρωτη φορα αχλαδια το Σαββατο κ σημερα εφαγε 18 κουταλιες κ ηθελε κ αλλο :( Πω πω τι φαγανες ειναι αυτες ρε παιδι μου!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala γιαυτο ρωταω αν θα τα καταφερω με το να θηλαζω πρωι βραδυ,,

βασικα να πω κατι κουλο???/

3 φορες την εβδομαδα θα γυρναω αργα..δηλ 7,30 το βραδυ...της επομενες 4 μερεσ θα μπορω αν κανω εως κ 3 θηλασμους...

λετε να τα καταφερω ετσι η ειμαι γελοια??:blush:

νατασουλα κ λενα σημερα εδωσα αχλαδι πρωτη φορα αφου θηλασα αλλα εδωσα 4 κουταλακια...

δε ειχα μπανανα κ αρχισα με αχλαδι..του αρεσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stöopebi έγραψε:

εγω που εχω επιστρεψει στην δουλεια κανω αντληση στην δουλεια ! αλλοτε ενα γευμα και αλλοτε κατι λιγοτερο! οταν επιστρεφω σπιτι , με την παραμικρη αιτια(γκρινια -χτυπηματα -δεν ξερω τι θελω κ.α) την βαζω στο στηθος , πινει οσο εκεινη θελει και μετα απο λιγο παλι τα ιδια! φροντιζω να κανει το λιγοτερο 5 θηλασμους το 24ωρο χωρις να μετρω την αντληση! οταν λειπω πινει το κατεψυγμενο γαλα, τρβει φρουτακια και φαγητο, παντα οσο εκεινη θελει και οταν εκεινη θελει!

θα φυγω για 4 ημερες ταξιδι εξωτερικο χωρις την μικρη και σκεφτομαι πως μπορει να αντιδρασει με την απουσια μου!!! επιστρεφοντας μονο θηλασμο! θα πρεπει να αναπληρωσω τοσους χαμενους θηλασμους!

Βρε Βίκυ μου η δική σου - Μαρία Ιωάννα- είναι μεγάλη και να χάσει μερικούς θηλασμούς δεν πειράζει!!!, μέχρι πότε θα την θηλάζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli μοθ γιατι να μην τα καταφερεις? Μπορει τις πρωτες μερες λιγο να δυσκολευτειτε αλλα πιστευω πως ολα ειναι δυνατα! Χμ. μηπως να τον θηλαζω κ εγω πρωτα κ μετα να του δινω το φρουτακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

thouli μοθ γιατι να μην τα καταφερεις? Μπορει τις πρωτες μερες λιγο να δυσκολευτειτε αλλα πιστευω πως ολα ειναι δυνατα! Χμ. μηπως να τον θηλαζω κ εγω πρωτα κ μετα να του δινω το φρουτακι?

nai kalitera lenaki prota thilaze k emta dine...gia na faei etsi giati geysi...

tha deis de tha troei to idio..

ego kamia fora as poume an faei 1 k meta tha ksanafaei 4 a laxanika tou ta dini endiamesa...dil kata tis 2 as poume...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

diladi dineis frouto to proi k meta to mesimeri laxanika? ti laxanika tou dineis? ta laxanika poteta eixes ksekinisei?

frouto edosa kata tis 10.30 simera

/etsi endiamesa apo thilasmous...

k laxanika exei 10 meres pou arxisa...dil 6 minon

simera edosa..araka+patata+karoto+ntomata...

ayro alli sintagi...

skepsou oti i paiidators me eipe na arxiso me ta frouta k diafonisa legontas kalitera laxanika k me leei..

ante kale ta laxanika de exoun bitamines to idio me ta frouta:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

alla ego akno to diko mou:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμάμαι καλά στον γιό μου ξεκίνησα με καρότο πατάτα μετά κολοκύθι σέλινα και όλα τα συναφή πράσινα για αρακά δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια αλλά ντομάτα είχα την εντύπωση γύρω στον 8ο αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Την αλέθεις ή την βράζεις ολόκληρη μόνο για γεύση και μετά την πετάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ντοματα ειναι αλλεργιογόνα και η ασφαλης εισαγωγή της ειναι κοντα στο χρονο . Ο αρακας παλι θεωρειται "βαρυ" λαχανικο και η εισαγωγή του προτεινεται μετά τους 8-10 μηνες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και αρακα εδωσα και ντοματα στη μικρη χωρις προβλημα μεχρι στιγμης.

Τη ντοματα συγκεκριμενα τη βραζω (στον ατμομαγειρα)και την πολτοποιω εχοντας αφαιρεσει ομως τα σπορια πριν το βρασιμο.

Επισης της εχω δωσει και μπαμιες (χωρις τα σπορια παλι)οι οποιες ηταν "θαυματουργες" μιας και η μπεμπα εχει ενα θεμα με τη δυσκοιλιοτητα!

Τα αγαπημενα της παντως ειναι τα φασολακια τα βλητα και τα κολοκυθακια!

Με τη χορτοσουπα τα παμε γενικα καλα!

Στα φρουτα εχουμε ενα θεματακι.

Τρωει το πολυ 10 κουταλακια και αυτα με το ζορι.

Αφου σκεφτομαι να της τα βραζω λιγο μηπως και της αρεσουν περισσοτερο.

Εχω βεβαια τους ενδοιασμους μου γιατι δε θελω να τα συνηθησει ετσι.

Σκεφτομαι μηπως τα θελει ζεστα οπως τη χορτοσουπα!

Πρεπει να αρχισω δοκιμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha rotisw kati psilo asxeto me to thema alla den prolabenw na anoiksw thema .

edw kai 3 meres blepw stis panes tou mpemph kati rozouli otan kanei tsisakia ....shmera den polu trwei alla einai mes thn kalh xara .

anarotieme ti einai to rozouli ...aima?

ayrio tha pame sthn paidiatro kai tha thn rwthsw alla den kratithika na mhn to kanw kai edw .

prepei na dinw kai nero tora pou trwei ....egw gnoriza oxi .

lete na thelei na pinei nero kai kato na ginete m ta nefrakia tou .?

a kai ton matiasame den polu trwei edw kai 2 meres koutali .....mporei na mhn ta petixenw pia :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ! ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΝΕΡΟ? ΟΤΑΝ ΠΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ(ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ)( ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΑΝΟ. ΑΝ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟΚΟΚΚΙΝΟ! ΔΙΝΕ ΤΟΥ ΝΕΡΑΚΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi den tou dinw .den mou to eipai h giatros kai kserw oti pernei arketo apo to gala mou .

den kserw mipos xriazete......einai ta tsisa kanonika alla sto kentro ekei pou akoumpaei to poulaki einai roze san kseplimeno aima .shmera den eixai se oles tis panes eno xthes nai .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...