Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ..


Recommended Posts

VENI έγραψε:

διαβαζω αλλα δε νξερω γιατι γινεται τοσος ντορος...

καταρχην ειναι κοινως αποδεκτο πως το μητρικο γαλα ειναι καλυτερο? ναι απο οτι εχω καταλαβει..

οι συμβουλες που εχουν δωθει περι ξενου ειναι σε κοπελες που ζητησαν και απλα ενημερωθηκαν για μειωση παραγωγης λογω ξενου κτλ τα γνωστα..

δεν καταλαβαινω...δεν νομιζω πως μειωσε καμια κοπελα ρε κοριτσια καποια αλλη που δεν θηλασε..και απορω...

συμβουλες δοθηκανε εκει που ητανε χρησιμες..και εγω οταν ηθελα με βοηθησαν..κακο ειναι?

και εγω δεν ηξερα πως η χρηση μπιμπερο μειωνει το δικο μου γαλα και τωρα που το ξερω το σλεω και σε αλλες κοπελες που αναρωτιουνται αν θα δωσουν μπουκαλι ή οχι για τον χ και ψ λογο. γιατι γιαυτο ειμαστε εδω ...για να μαθαινουμε πραγματα(εγω τουλαχιστον)

η βοηθεια που ζητηθηκε απο καποια κοριτσια πιστευω πως ητανε πολυ σημαντικη και λογω του οτι ο θηλασμος ειναι κατα κοινη ομολογια ζορικο πραγμα βοηθησε να παει παραπερα...

δηλ.επρεπε οι μονες συμβοπυλες να ητανε ναι δωσε μπουκαλι ολο καλα κτλ? προφανως οποια μας εχει ανοιξει τετοιο θεμα ηθελε βοηθεια για να συνεχισει..οποια σταματησε (και εγω μεσα) το εκανε για τους δικους της λογους και δεν ενημερωσε.:laugh:

τι να πω! εγω δεν ενιωσα ποτε απαξιωση απο καμια θηλαζουσα μανουλα εδω μεσα, και εκτιμω αφανταστα οσες συνεχιζουν.. δεν εχει ποτε ειπωθει καλη ή κακια μαμα αν θηλαζει ή οχι παρολαυτα αυτο το ακουω εδω και καιρο..:blink: απο που εχει προκυψε ιας μου πει καποια γιατι θα σκασω!:silly: :blink: :laugh: :laugh:

δεν ειναι κακο να υπαρχουν και καποιες κοπελες πιο ενημερωμενες και εαν θες και πορωμενες με τον θηλασμο και να ενημερωνουν και να βοηθουν εστω και στο ελαχιστο τις υπολοιπες...ο ζηλος δεν ειναι κακο πραγμα..και μην ξεχνατε ο γραπτος λογος ειναι περιεργος..

αυτα!

Θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί έτσι ακριβώς έχει η υπόθεση..και δε θα συνεχίσω γιατί βλέπω κοπέλες οι οποίες απλώς έχουν όρεξη για καυγά και όχι τίποτε άλλο..πολύ ειρωνεία...κι εμένα δε μου αρέσει.. Την άποψη μου την είπα, την υποστήριξα..αν θέλουν κάποιες να συνεχίσουν ένα παιχνίδι ειρωνειών και προκλητικών σχολιων εγώ μένω απ'έξω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

katrina έγραψε:

Όντως ωραίο το θέμα και προπάντων ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ!:)

Ελπίζω σε συμμόρφωση κάποιων...

Και μία ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

ΧΑΛΑΡΑΑΑΑ...Και φυσικά ''Πρώτα βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό μας και έπειτα εκφραζόμαστε''

ΥΣ.αδιαμφισβήτητη η αξία του μητρικού γάλακτος και τα πλεονεκτήματα αυτού αλλά υπάρχουν ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ...

Εν κατακλείδι θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με την Ανθή...

Η ψυχική υγεία και διάθεση της μητέρας, καθώς και η όμορφη σχέση του ζευγαριού είναι ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΕΣ για την ανάπτυξη του παιδιού...

Δεν είδα πουθενά να τονίζεται το αντιθετο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω ξεκινησα τον αποκλειστικο θηλασμο δυο ημερες μετα τη γεννηση της μικρης γιατι εκανα καισαρικη και μου ηταν ανατομικα αδυνατο να τη θηλασω. Την εβαζα ωστοσο στο στηθος...Αντιμετωπισα κι εγω προβλημα στο μαιευτηριο...και με το επισκεπτηριο και με μια κοπελα που ηταν στο ιδιο δωματιο και ολα τα εβρισκε περιεργα και παντου εβρισκε προβλημα προσπαθωντας να θηλασει το παιδακι της, δεν ειχε και κανεναν δικο της να τη βοηθησει και πανικοβαλλοταν...και μετεδιδε και σε εμενα αγχος. Ουτε η μανα μου με βοηθησε ουσιαστικα εννοειται κανενας αλλος εκτος απο τη μαια μου και τον αντρα μου ελαφρως, επειδη ειχαμε κανει απο κοινου μαθηματα με τη συγκριμενη μαια και του ειχε μετδωσει τα παντα περι θηλασμου. Ταλαιπωρηθηκα αρκετα ειναι η αληθεια στην αρχη...μεχρι τον 1ο μηνα. Ειχα ομως αρκετο γαλα, πεισμα υπομονη και αγαπη για να θηλασω αυτο το μωρακι. Εννοειται πως ειχα και αδεια γιατι καταλαβαινω απολυτα τις μανουλες που δουλευουν και δυσκολευονται ή δινουν ξενο γαλα. Επιπλεον υπαρχουν πολλες γυναικες που δεν γνωριζουν τα του θηλασμου αλλα και αλλες που τα γνωριζουν και δεν εχουν κανεναν να τις βοηθησει. Τελικως καταληγω διαβαζοντας και ολα αυτα εδω μεσα οτι δυστυχως ο θηλασμος ειναι θεμα συγκυριων...ενω κατα τη γνωμη και ας μην παρεξηγηθω, θα επρεπε να ειναι προτεραιοτητα ολων, δικια μας, των γυρω μας, των προισταμενων μας...του κρατους...και παει λεγωντας.

Οκ, υπαρχουν και οι μαμαδες που δεν θελουν να θηλασουν. Παω πασο.

Πολλα φιλια σε ολες...δεν αξιζει να διαξιφιζεστε...οποια θελει να θηλασει θα βρει τον τροπο πιστευω...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Την άποψη μου την είπα, την υποστήριξα..αν θέλουν κάποιες να συνεχίσουν ένα παιχνίδι ειρωνειών και προκλητικών σχολιων εγώ μένω απ'έξω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή μου καλημέρα. Δεν ξέρω αν ήταν προσβλητικός ή υπερβολικός , το σίγουρο είναι ότι τέτοιο σκοπό δεν θέλησα να έχω. Μάλιστα είπα και το ξαναλέω (μήπως διέφυγε )πως θαυμάζω όλες τις μαμάδες και καμία δεν έχει λόγο να νιώθει τύψεις για τίποτε. Απλώς θεωρώ ότι υπάρχει μια αλήθεια περι ξένου και ξένου γάλακτος που δεν μπορεί να κρυφτεί επειδή πολλές μανούλες το κάνουν. Κι εγώ έδωσα και όχι μόνο ένα χρόνο αφού θήλασα αλλά και μέσα στον 1ο μήνα αφότου γέννησα απλώς δεν έδωσα για πολύ. Δεν αλλάζει κάτι όμως..ακόμη και τώρα που το δίνω θεωρώ πως ίσως μπορούσα να συνεχίσω να θηλάζω μέχρι τα 2 του , τα παράτησα όμως γιατί κουράστηκα και βαρέθηκα. Δεν πάυω όμως να θαυμάζω και να επιβραβεύω τις γυναίκες που το συνεχίζουν ακόμη χωρίς να σημαίνει ότι μόνο αυτές είναι άξιες σεβασμού. Το έχω πει , ότι κάθε μάνα είναι ηρωίδα..όλες τραβάμε τόσο ζόρι να τα μεγαλώσουμε , που μόνο μια γυναίκα μπορεί να καταλάβει ..κανένας άλλος..απλώς ότι αφορά γάλα και θηλασμό η άποψή μου είναι αυτή που ανέφερα. ετσι..χωρίς να θέλω να θίξω καμία..και χωρίς να θέλω να τσακωθώ με καμιά...χαίρομαι που δεν κλείνει το θέμα με άσχημη ατμόσφαιρα γιατί προσωπικά δεν είχα τέτοιους σκοπούς..το λέω γιατί όλες΄ξέρουμε πως το ίντερνετ δε βοηθά να δείξουμε τη ψυχή μας απόλυτα..οι λέξεις καμιά φορά βγάζουν άλλο συναίσθημα από αυτό που θέλουν τελικά να δειξουν..ίσως γιατί καμιά φορά είμαστε και προιδεασμένοι και βλέπουμε αλλιώς αυτά που γράφει ο άλλος, όπωςδηλαδή θέλουμε εμεις να δούμε..ή όπως νομίζουμε ότι θέλουμε να δούμε..τα μπουρδουκλωσα ...τέλος πάντων..

Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας, και μην θεωρείτε ότι υπάρχουν αντίπαλες παρατάσεις, όπως είχε πει μια κοπελιά κάποτε εδώ στο μάμμυ οι μπουκαλοκρατούσες και οι βυζοκρατούσες. Ειμασε ίσως διαφορετικές μαμάδες που΄όμως η μια συμπληρώνει την άλλη...και έτσι θα έπρεπε νασκεφτόμαστε..όλες μωράκια μεγαλώνουμε και όλες το ίδιο αποτέλεσμα θέλουμε..να μεγαλώσουμε Ανθρώπους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή μου σημφωνω μαζή σου σε ολα. Ειμαι μαμα που θηλαζω αποκλειστικα εδω και δυο μηνεσ το μωρακη μουειναι 2,5 μηνων και στην αρχη του διναμε σκονη ωσ σημπληρωμα- πολυ λιγο ειναι η αληθεια. τωρα που θα γυρίσω στην δουλεια θα καταβάλλω καθε προσπαιθεια για να συνεχήσω να παιρνει μητρικό γάλα αλλά αν δε θα τα καταφερω και θα χασω κανενα γευμα τι να κάνω θα του δοσω ενα γευμα γαλα σκονη μεγαλωνει και πειναει θα τον αφίσω νιστικό.

Επίσης αυτό που λες για εξυπναδα ζωιραδα υγεια κλπ ειναι σωστα. φιλεσ που θηλασαν ενα μηνα η και καθόλου και τα παιδια τους ειναι "τερατακια" πανεξυπνα και υγειέστατα. ο δικός μου που θηλάζει έχειπαρει 3 φορές αντιβίωση λογω ωτίτιδας.

Ειναι πραγματι αξιες οι μανούλες που θηλάζουν αποκλειστικά και για καιρο, μπραβο και παλη χαρα στο κουράγιο τους- ξέρω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο..αλλά ασ μην ξεχναμε οτι υπάρχουν μωρα και μωρα μια μαμα οφειλει να είναι καλά στην υγεια της σωματικά και ψυχικα για να μπορει να μεγαλώσει ενα μωρο αμα η μαμα ειναι αυπνη, μεσα στα νευρα αυτό θα περασει στο γαλα..

Φρανιτα το μωρο σου ειναι σκετη γλυκα,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ανθή μου και καλή εβδομάδα να έχουμε.

Έλειπα το Σαβ/κο και τώρα είδα το θεματάκι που ανέπτυξες. Να σου πω την αλήθεια, εγώ ποτέ δεν έχω διαβάσει μέχρι τέλους ένα τέτοιο θέμα που να αφορά τον θηλασμό γιατί πραγματικά οι απόψεις μου διαφέρουν. Όχι ότι δεν τον υποστηρίζω, αλλίμονο, απλά πιστεύω πως για να μην θηλάσει κάποια μητέρα θα υπάρχει λόγος.

Στην δική μου περίπτωση ας πούμε, το πρώπο μου παιδί το θήλασα 3 μήνες περίπου και όχι αποκλειστικά. Από την αρχή της έδινα ξένο γάλα γιατί γεννήθηκε πρόωρα, ήταν λιποβαρές μωράκι και είχε μπει θερμοκοιτίδα. Όσο καιρό είχε μείνει στην θερμοκοιτίδα έβγαζα το γάλα με θήλαστρο και το πήγαινα στο μαιευτήριο για την ταίσουν. Όταν με το καλό την πήραμε σπίτι συνέχισα τον θηλασμό, όμως το μωρό ήταν τόσο μικρό που δεν μπορούσε να τραβήξει από την θηλή μου (είχε συνηθήσει και το μπιμπερόν), την έπαιρνε ο ύπνος και πραγματικά το τάισμά της ήταν κάπως δύσκολο. Για να μην πολυλογώ αμέσως της έδωσε και ξένο γάλα κατόπιν συνεννόησης με τον παιδίατρο, έπρεπε να αρχίσει να παίρνει βάρος.

Είχα όλη την καλή διάθεση να την θηλάσω όμως,δεν είχα την σωστή ενημέρωση, την κατάλληλη βοήθεια και ένιωσα εντελώς αποτυχημένη.

Εν συνεχεία στο δεύτερο παιδί θήλασα μόνο 40 μέρες γιατί μετά την γέννα εμφάνισε ίκτερο και έπρεπε να πίνει αρκετό γάλα για να πέσει. Με τον θηλασμό δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν αρκετό το γάλα που έπινε(ίσως όχι γιατί τραβούσε τόσο δυνατά της θηλές μου, που στο τέλος πληγωθήκανε τόσο πολύ που έβγαζαν αίμα), όμως οι τιμές για ίκτερο ήταν ανεβασμένες. Έτσι και στο δεύτερο παιδί έδωσα αμέσως ξένο γάλα και δόξα τον θεό και τα δυο μου παιδιά είναι υγιέστατα και οι φορές που έχουν αρρωστήσει είναι ελάχιστες.

Δεν είναι έγκλημα να μην θηλάσεις το μωρό σου, σίγουρα υπάρχουν λόγοι που σε αναγκάζουν να το κάνεις. Πιστεύω πως καμμία μητέρα δεν έχει τέτοια πρόθεση, όμως συμβαίνει κι αυτό, υπάρχει και η αποτυχία στη ζωή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΙΕ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ(ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΦΑΝΗ).ΤΩΡΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗ!ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΜΩΡΟΥΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δυστηχως δεν καταφερα να θηλασω καθολου το μωρο μου... Ειχα προετοιμαστει για το θηλασμο, ειχα διαβασει σχετικα ειχα εφοδιαστει με επιθεματα και σουτιεν θηλασμου και περιμενα να ολοκληρωθει η ευτυχια μου!Αλλα δυστηχως ολη η διαδικασια μαλλον μου εκανε κακο καθως αγχωθηκα τρομερα με το ποτε θα ερθει το γαλα?Θα χορτενει το μωρακι μου?Ολη την ημερα μασαζ στη κλινικη με βοηθεια απο τις μαιες και συνεχισα στο σπιτι ομως το γαλα δεν κατεβηκε ποτε... Τι θα επρεπε να κανω λοιπον να μην ταισω το μωρακι μου αναγκαστικα πηρε μονο ξενο γαλα αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη!!!Δοξα το Θεο το παιδακι μου ειναι υγιεστατο και δεν ειχαμε καποιο προβλημα... Το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο που μπορουμε να δωσουμε στα παιδια μας αλλα δεν υπαρχει δυνατοτητα υπαρχουν γαλατα που ειναι πολυ καλα και ειδικα για καποιες περιπτωσεις(για κολλικους, για αλλεργιες, για δυσκοιλιωτητα,κ.α.) Υπαρχουν και υποψηφιες μανουλες στο forum που μπορει να μη καταφερουν να θηλασουν και δεν υπαρχει λογος να τις πανικοβαλλουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...