Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ..


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΑΝΟΙΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΕΝΙΩΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ.ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΜΟΝΟ 40 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ.ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΘΥΣΙΕΣ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ.ΟΜΩΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΜΩΣ..ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΕΡΗΦΑΝΕΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ(ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ)ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ,ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΦΑ Η' ΒΗΤΑ ΛΟΓΟ.ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΟΧΙ ΟΛΕΣ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.ΑΣ ΜΠΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ(ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΛΠ),ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ,ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ..!!!ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ.ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΟ SITE AΥΤΟ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΝ;;ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ;;ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΑ ΑΝΑΝΤΙΡΡΗΤΑ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΔΕ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΚΟΥΑ ΦΟΡΤΕ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ.ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΝΕΦΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.ΕΒΓΑΖΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ.ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΟ ΞΕΝΟ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ,ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΩΣ ΜΩΡΑΚΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ.Η' ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΧΑΖΑ;;ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ.ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ(ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ)ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΑ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ;;ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ;;ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΜΑΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΟΡΦΟ ΑΥΤΟ.ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΤΡΕΨΕΤΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ.ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ..ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ;;ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ(ΔΕ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ).ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΦΑΤΕ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΣΩΣΤΑ.ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΡΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΚΑΛΩΣ Η' ΚΑΚΩΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ.ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΜΑ.ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΠΟΤΕ..ΚΑΛΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ.ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ.ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΥΡΟ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ ΦΛΥΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΣΚΑΣΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ..ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.ΟΤΑΝ ΒΡΙΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΑΪΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ;;ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ.ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ Η' ΜΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΕΣ ΣΠΑΤΑΛΗΣΑΤΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ.ΗΤΑΝ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου Ανθή , καλά έκανες και άνοιξες αυτό το τόπικ καθώς πρέπει να ξεκαθαριστεί η στάση των μαμάδων που θηλάζουν και να λυθούν οι παρεξηγήσεις γιατί νομίζω έχει παρεξηγηθεί η στάση των μαμάδων που θηλάζουν αποκλειστικά.

Είμαι μαμά που θήλασε ένα χρόνο και ξένο γάλα έδωσα στο γιο μου μόνο μια φορά και αυτή το μετάνιωσα γιατί αισθάνθηκα ότι ενώ το μωρό ζητούσε εμένα και το πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά γάλα μου εγώ του πρόσφερα κάτι που δεν είχε να του προσφέρει τίποτε! εγώ έτσι το είδα.

Τώρα, όσον αφορά την υπεροχή του γάλακτος είναι αδιαμφισβητητη. Απο κει και πέρα το ότι κάποιες μητέρες δε θήλασαν και δινουν ξένο γάλα κανείς δεν είπε ότι κάνουν κάτι κακό. Όμως δεν γίνετα να μην τονίσουμε την πραγματικότητα και την αλήθεια όσον αφορά το μητρικό θηλασμό! Δε γίνεται επειδή κάποιες μητέρες δε θηλασαν τα παιδιά τους να παψουμε να λέμε πως αυτό το γάλα είναι απομίμηση γάλατος με πρόσθετες βιταμίνες! Θεωρείς ότι συγκρίνεται ο φυσικός χυμός φρούτων με τον συσκευασμένο; Δεν είναι και βιτριόλι, σαφέστατα!!Αλλά δεν είναι και η καλύτερη επιλογή!Αν μπορείς να το αποφύγεις έχει καλώς , αλλιώς το ίδιο κάνει..το παιδί θα μεγαλώσει έτσι και αλλιώς με την ίδια αγάπη είτε διαλέξεις θηλασμό είτε όχι..ομως αλλιώς ενισχυει τον οργανισμό του με το φρέσκο μητρικό γάλα και αλλιώς με ένα γάλα παρασκευασμένο σε χημείο..αυτή είναι η αλήθεια είτε αρέσει είτε οχι..η επιλογή είναι στην΄κάθε μητέρα αποκλειστικά!

Κι αν εμείς οι μαμάδες που θηλάσαμε τονίζουμε τόσο το μητρικό δεν το κάνουμε για τον εαυτό μας!! Εμείς ΄θηλάσαμε τα μωρά μας! Σκοπός είναι να βοηθήσουμε κ άλλες μητέρες οι οποίες ΄παρόλη την κουραση και ταλαιπωρία που έχει γενικά η ανατροφή ενός μωρού ιδίως τους πρώτους μήνες ,και επιμένει να ακούσει συμβουλές για να συνεχίσει να θηλάζει..ή εκείνες που έχουν παραπληροφορηθεί ή οτιδήποτε άλλο..Σίγουρα δεν είμαστε οι σωτήρες, αλλά η γνώμη μας και όσα έχουμε μάθει μέσα από την εμπειρια του θηλασμού βοηθούν απίστευτα μια νέα μαμά...γιατί όλες υπήρξαμε νέες μαμάδες καιξέρουμε το ζόρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Ας καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου και την άποψή μου περι του θεματος Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και πεντέμησι μήνες. Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα αποφασίσει οτι θέλω να θηλάσω το μωράκι μου. Σ' αυτό με βοήθησε πολύ το forum και κάποιες μητέρες με τις εμπειρίες τους. Όταν γέννησα λοιπόν προσπάθησα να εφαρμόσω όλα εκείνα για τα οποία είχα διαβάσει και ήμουν προετοιμασμένη. Τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα. Τις πρώτες ημέρες το μωράκι μου ήταν κολλημένο πάνω μου ¨Ηθελε συνέχεια να το έχω στο στήθος Εγώ ήμουν σε μια κατάσταση απερίγραπτη. Νεύρα κούραση δεν προλάβαινα μπάνιο να πάω Τουαλέτα πήγαινα ενώ θήλαζα...Ασε τα πετρώματα στήθους που έπαθα! Δεν κρύβω οτι δυσανασχέτησα αρκετά και πολλες φορές σκευτόμουν πως αν δεν θήλαζα και έδινα μπουκάλι τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα για 'μένα. Ϊσως θα ήμουν καλύτερα ψυχολογικά γιατι θα ήμουν πιο ξεκούραστη. Βέβαια αυτό δεν είναι σίγουρο γιατι μπορεί και πάλι το μωρό μου να ξυπνούσε να γκρίνιαζε και να ήθελε να φάει Νόμιζα πως άν δεν θηλάσω δεν είμαι καλή μάνα -βλακείες!!!(Μην παρεξηγηθώ δεν είναι αλήθεια αυτό αλλα εγώ έτσι νόμιζα τότε) Απ' την άλλη όμως το στήθος ήταν και ένας τρόπος να ηρεμεί Όταν έκλαιγε λόγω κολικών την έβαζα εκεί και αμέσως σταματούσε το κλάμα. Ο πρώτος καιρός λοιπόν ήταν φοβερά δύσκολος. Τώρα αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα θέλω να πάω για δουλειά και η μικρή δεν θέλει με τίποτα το μπουκάλι. Δεν μπορώ να πάω πουθενά μόνη μου πάνω απο τρείς ώρες χωρίς τη μικρή. Άν τις έδινα μπουκάλι θα μπορούσα και για δουλειά να πάω και κάπου αλλού με τον άντρα μου μόνοι μας για περισσότερες ώρες. Μια βόλτα βρε αδερφέ χωρίς άγχος. Απ την άλλη όμως κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την υπεροχή του μητρικού γάλακτος. Αν είναι δυνατόν Όπως είπε το τυρογαριδάκι το ίδιο είναι ο φρεσκοστυμένος χυμός με τον συσκευασμένο? Το ίδιο ένα άψυχο κουτί γάλακτος με τη ζεστασιά και τη θαλπωρή της μανούλας? Ε όχι βέβαια! ¨Ομως οι μητερες που δεν είχαν το κουράγια την υπομονή και ίσως την ψυχολογική υποστήριξη να θηλάσουν δεν σημαίνει οτι δεν είναι καλές μητέρες. Δεν κρίνεται απο αυτό μια μάνα! Ουτε πιστεύω οτι έχει υπονοηθεί στο forum αυτό. Και εγω οταν τις πρώτες μέρες ήμουν σαν το ζόμπι απο την κούραση ίσως λόγο θηλασμού και απ' το άγχος μου να καταφέρω να θηλάσω έχανα άλλες στιγμές με το μωρό μου. ¨Ημουν προσυλομένη μόνο σ΄άυτό. Είχα ξεχάσει τον ευαυτό μου τον άντρα μου και δεν ζούσα τις υπέροχες στιγμές με το μωρό μου πέρα απ' το θηλασμό. Και αυτό νομίζω ήταν λάθος Και εγώ τοτε πιστεύω πως δεν ήμουν καλή μάνα. Ίσως αν έδινα μπουκάλι να ήμουν καλύτερα ψυχολογικά να έπαιζα περισσότερο με το μωρό μου και να μην ήμουν συνέχεια νυσταγμένη και κουρασμένη. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν το έχω μετανοιώσει που θηλάζω. Ο θηλασμός είναι μια υπέροχη σχέση και τον στηρίζω Προσπαθώ όμως να είμαι αντικειμενική να μην ωραιοποιώ καταστάσεις. Ναί είναι δύσκολος ο θηλασμός έχει τα θετικά του αλλα για μένα έχει και τα αρνητικά που προανέφερα και η κάθε μια μανούλα θα κρίνει τί είναι αυτό που θέλει για το παιδάκι της! Όλες αγαπάμε τα παιδάκια μας! Επίσης με ενοχλεί αφάνταστα απο τις μητέρες που δέν θηλάζουν και οι λάθος πληροφορίες τύπου το γάλα μου κόπηκε ή δεν είχα γάλα...ή το άλλο που λένε -ε και εμείς που ήπιαμε ξένο δεν πάθαμε τίποτα- που πραγματικά μπορεί να αποθαρρύνουν μία μανούλα ίσως το κάνουν γιατί έτσι αισθάνονται μέσα τους καλύτερα δεν ξέρω(?). Το ίδιο όμως με ενοχλεί αν μια μητέρα υποννοεί οτι οι μητέρες που θηλάζουν ειναι καλύτερες απο εκείνες που δεν θηλάζουν αλλοίμονο αν υπονοηθεί κάτι τέτοιο! αν και σ' αυτό το forum δεν το έχω συναντήσει αυτό Άν κάποια το έχει δεί αυτό ας μας το παραθέσει.Αυτά είχα να καταθέσω Φιλιά σε όλες τις μανουλίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή μου καλημέρα .

σε ξέρω από τότε που περιμέναμε μαζί τα μωράκια μας και μιλούσαμε καθημερινά ,ξέρω πόσο πολύ περίμενες την στιγμή να το πάρεις αγκαλιά σου και να τα καταφέρεις να είσαι καλή μανούλα και να θηλάσεις .εδώ ήμουνα όταν είχες δυσκολίες στον θηλασμό και προσπαθούσα να σε στηρίξω .στα λέω αυτά γιατί για μένα κάποιες κοπέλες εδώ μέσα δεν είσαστε μόνο γραμμές στην οθόνη αλλά άτομα που έχω μοιραστεί μαζί σα ώρες ,μέρες ,συναισθήματα .εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα να λύσουμε με το θηλασμό .δυστυχώς πολεσ κοπέλες δεν φτάνουν σε αυτό το αποτέλεσμα .αυτό δεν πάει να πει τίποτα ,δεν πάει να πει ότι δεν θέλουν και δεν δίνουν το καλύτερο στα μωράκια τους .φυσικά και δεν δίνουν δηλητήριο φυσικά και έχουν και αυτές κόπο φυσικά και όλα τα μωράκια ότι και να τρώνε θα αρρωστήσουν κάποτε .δεν νιώθω ότι κατάφερα κάτι φοβερό ,μπορεί να κουραστικά πολύ τους δυο πρώτους μήνες αλλά τώρα δεν έχω παράπονο ,δεν πλένω ,δεν αποστειρώνω ,δεν ξοδεύω ,δεν χρονοτριβώ .ώρες ώρες σκέφτομαι πως τα βγάζετε πέρα με όλα αυτά και τι οικονομική καταστροφή είναι το γάλα .καταβάλετε πολύ μεγάλο άγονα και εσείς και σωματικό και ψυχολογικό και οικονομικό για να δώσετε το καλύτερο στα μωράκια σας .η πλειοψηφία του πληθυσμού εχει μεγαλώσει με ξένο γάλα και όλοι μια χαρά είναι στο iq τους .

το θέμα που αναφέρθηκα για τα νεφρά το έχω εξηγήσει στο ανάλογο θέμα που ήταν και πιστεύω να έγινα κατανοιτη τι εννοούσα .και όταν λέμε πιθανότητα εννοούμε πιθανότητα όχι ότι θα γίνει κάτι 100% η 50% .ανάλογα τον οργανισμό ,υπάρχουν πολύ παράμετροι για κάτι από την κληρονομικότητα μέχρι την κακία στιγμή ας μην δεμονοποιουμε την λέξη πιθανότητα .υπάρχει μόνο για να το ξέρουμε και να δούμε ενδεχόμενος τα σημάδια η να αποφύγουμε κάτι με κατάλληλους χειρισμούς .και ένοιωσα πολύ άσχημα που αμεσος το πήρες στραβά και δεν με ρώτησες που το έμαθα και δεν αναρωτήθηκες γιατί το λέω .δεν τρώω χρόνο από την οικογένεια μου απλά για να λέω ότι μου κατέβει δω μέσα για την διατροφή με ξένο γάλα ,δεν έχω κανένα όφελος αν το κατηγορήσω η οτιδήποτε περνάει από το μυαλό σας .αν άλλα λέει ο ένα παιδίατρος και άλλα ο άλλος δεν φταίω εγώ ούτε και εσύ απλά ρωτάμε τους ιδικούς όταν μαθαίνουμε κάτι ,πίστευα από την στιγμή που μου το είπε η παιδίατρος και εμένα και της φίλης μου 300 χιλιόμετρα πιο μακριά ότι το λένε όλοι οι παιδίατροι .τι να πω δεν έχω να πω τίποτα περισσότερο .

για μένα προσωπικά ποτέ δεν ήταν "θέμα" μου και αυτοσκοπός μου το μωρό να είναι σε πρόγραμμα .αλλά αυτό είναι δική μου φιλοσοφία και δεν καταδικάζω καμία που θέλει το αντίθετο .το καλύτερο είναι η κάθε μανούλα να μεγαλώνει ο μωράκι της όπως θέλει ,να πληροφορείτε για να εχει γνώσης αλλά να κάνει αυτό που θέλει αφού φιλτράρει τα πάντα .

αν για σε να αυτό ήταν το καλύτερο τότε καλά έμενες και μπράβο σου που τώρα είσαι καλά ΕΣΥ και ήρεμη αν δεν ήσουνα ήρεμη δεν θα ήταν ούτε το μωράκι σου .αν κάποια στιγμή ειπώθηκε κάτι από μέρους μου για το γάλα (δεν θυμάμαι κιόλας )ήταν σίγουρα σε κάποιο θέμα που ήθελε να υποβαθμίσει το μητρικό και να εξυψώσει το τεχνητό .μόνο εκεί μπορεί να έχω πει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω οταν τις πρώτες μέρες ήμουν σαν το ζόμπι απο την κούραση ίσως λόγο θηλασμού και απ' το άγχος μου να καταφέρω να θηλάσω έχανα άλλες στιγμές με το μωρό μου. ¨Ημουν προσυλομένη μόνο σ΄άυτό. Είχα ξεχάσει τον ευαυτό μου τον άντρα μου και δεν ζούσα τις υπέροχες στιγμές με το μωρό μου πέρα απ' το θηλασμό. Και αυτό νομίζω ήταν λάθος Και εγώ τοτε πιστεύω πως δεν ήμουν καλή μάνα.

Αμάντα μου κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι έφταιγς εσύ για τον πρώτο καιρό και ότι δεν έδωσες μπουκάλι. Δυστυχώς ή ευτυχώς όλες οι μαμάδες τον πρώτο καιρό ξεχνάμε την προσωπική μας ζωή..έτσι πάει..αν διαβάσεις στο μπλογκ μου http://fanitzatzaki.blogspot.com/ θα δεις πόσα κοινά είχαμε και οι δυο στην αρχή του ρόλου μας! Αυτό το ζεί κάθε μητέρα..και σε πληροφορώ αν έδινες από την αρχή μπουκάλι στο μωρό ..θα ήταν χειρότερα!!! Γιατί πόσες φορές διαπίστωνες τελικά ότι το μωρό δεν πεινούσε και εσύ το έβαζες στο στήθος..για φαντάσου να είχες ξένο και μπιμπερό να φτιάχνεις και να πετάς γάλατα..άσε...χειρότερα θα ήταν ! Και να σου πω κάτι; έκανες το καλύτερο εκείνη την επόχή και μια απομάκρυνση από όλα τα υπόλοιπα είναι απόλύτς φυσιολογική!!Ένας νέος άνθρωπος μπαίνει στη ζωή σου και πρέπει να μάθεις να τον τρέφεις και να γνωρίζεις τον τρόπο που εκείνο επικοινωνει μάζί σου...ετσι πάει..όλα αυτά με τον καιρό περνάνε και φτιάχνουν προς το καλύτερο. Τώρα όσον αφορά τη δουλειά σου, σίγουρα είναι κάτι που θέλει λίγο κόπο παραπάνω...θα το πιάσει το μωρό το μπιμπερό..θα πεινάσει και θα το πιάσει..όταν εσύ θα λείπεις στη δουλειά. Πάλεψέ το και μην είσαι απαισιόδοξη..:)

Αφροδίτη θα συμφωνήσω σε πάρα πολλά μαζί σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

Γεια σας και απο εμενα. Εγω θηλαζω το μωρο μου αποκλειστικα και ειναι τωρα 3 μηνων. Εχει φτασει αισιως τα 7200! Οπως ειπα και σε αλλο ποστ, δεν δυσκολευτηκα να τον θηλασω, ηταν ευκολο μωρο και ετσι δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου. Ουτε νιωθω οτι κανω κατορθωμα. Το μωρο μου παντως μια ελαφρια παλινδρομηση την ειχε και κρυωματακι περασε....Αυτο που με ενοχλει εμενα ειναι αυτη η νοοτροπια οτι ολοι οι παιδιατροι εχουν κανει συνωμοσια εναντιον του μητρικου θηλασμου! Αρα μην ακουτε κανεναν γιατρο θελει το κακο του μωρου μας! Ηρθα στην Ελλαδα πριν ενα μηνα και χρειαστηκα 3 φορες παιδιατρο. Και τις 3 φορες πηγα σε διαφορετικο, τυχαια διοτι ημουν διακοπες. Σας πληροφορω οτι και οι 3 παιδιατροι με ενθαρυναν να θηλαζω το μωρο μου, κανενας δε μιλησε για ξενο γαλα ("για να παρει τα δωρακια του" αν και συμφωνω οτι πολλοι τα παιρνουν) για την παλινδρομηση και οι 3 ειπαν μονο θηλασμο και θα διορθωθει και γενικα ημουν πολυ ευχαριστημενη απο την αντιμετωπιση και τις συμβουλες που μου εδωσαν...Ασ σταματησει αυτη η καχυποψια, κακοι επαγγελματιες υπαρχουν παντου, δεν υπαρχει ομως πια και συνομωσια εναντιον του θηλασμου...Να σας πω τελος οτι στη Δανια που ο θηλασμος ειναι σχεδον υποχρεωτικος, η συμβουλος μαια οταν με ειδε να τα εχω παιξει, μου ειπε δωσε λιγο ξενο στο παιδι τη νυχτα να κοιμηθεις διοτι ειναι πιο σημαντικο για το μωρο να εισαι εσυ καλα...Δεν το εκανα αλλα συμφωνω μαζι της..

Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ και φιλακια σε ολες!!

Φρανιτά μου να σου πω κάτι..προφανώς έτυχες σε σωστούς γιατρούς! Κ εγώ το ίδιο..αν και παρόλο που δε με ώθησε στο ξένο, μου έλεγε το εξής χαζό..αφού παίρνει βάρος δεν το χρειάζεσαι..λες και το γάλα μου είχε κάτι μαγικό και το πάχαινε το μωρό! Όμως όταν πήγα να βγω από το νοσοκοείο, αφού γέννησα, η υπεύθυνη , η ανώτερη παιδίατρος μου έδωσε κατ ευθείαν ξενο και όχι μόνο αυτό έψαχνε λόγους να μου το πασάρει!! Τάχα μου ότι κάτι έχει το μωρό (λόγω της αυχενικής λέει που είχαμε δει στην εγκυμοσύνη) και άλλα τέτοια κουλα!! Όλες οι μαίες μου είπαν...ότι κι αν σου πει αυτή η παιδίατρος , από το ένα αυτί θα μπαίνει κ από το άλλο θα βγαίνει!! Χαίρομαι πάρα πολύ που τις άκουσα..γι αυτό σου λέω..σίγουρα δεν επικρατεί η άποψη ότι ολοι οι παιδιατροι΄πάνε να μας πασάρουν γάλα αλλά αρκετοί βρίσκουν αφορμες και πιάνονται από την αγωνια της μάνας και τις ερωτήσεις της για να το κάνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι δεν το μετάνοιωσα που δεν έδωσα μπουκάλι Προς Θεού Δεν έχω μετανοιώσει όπως είπα σε καμία περίπτωση για το ότι θηλάζω και βέβαια τον στηρίζω! Απλώς αναφέρω τις δυσκολίες που συνάντησα. Αχ τα έχω διαβάσει και τα δικά σου Σαν ζόμπι δεν θα πεί τίποτα Όσο για το μπουκάλι δεν το θέλει με τίποτα Πίστεψέ με έχω δοκιμάσει τα πάντα... Με δικό μου της το δίνω Τίποτα... Θα δούμε τώρα με τις τροφές...Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή τα ξαναδιάβασα! Έτσι ακριβώς και εγώ σαν να περιγράφεις τον ευαυτό μου εκείνες τις 'μέρες. Εγώ όμως πήγαινα και τουαλέτα με τη μπέμπα Ναι ναι και τουαλέτα Ασε το τι τηλεμάρκετινγκ είδα...Κρέμες προσώπου που σε κάνουν 20 χρόνια νεώτερη, όργανα γυμναστικής που σε κάνουν κορμάρα και δεν έχανα Μπίλιω Τσουκαλά σε επανάλληψη Έτσι πέρναγα τα βράδυα μου Και το παιδί εννοείται στο βυζί! Αισθάνομαι όμως μια περηφάνια που τα κατάφερα δεν στο κρύβω...

Μην παρεξηγηθώ δεν υποννοώ τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαστε πολλες γυναικες εδω μεσα Ανθουλα :) αυτο φτανει για να ξεμαλλιαστουμε και να τα βρουμε ανευ λογου κ αιτιας :laugh:

αυτο που λες εχει να κανει με την συμπεριφορα μας.Και εγω θηλασα ελαχιστα,και για αλλο λογο σοβαρο επρεπε να διακοψω.Ακομα με στενοχωρει βεβαια,αλλα δεν νιωθω μειονεκτικα γι αυτο.Μια χαρα παιδι μεγαλωνω,δεν αρρωσταινει,μια φορα κολλησε απο ενα ξαδερφακι του ιωση την οποια περασε στην πλακα.Το θεμα μας δεν ειναι αν ειναι καλυτερος ο θηλασμος,αυτα ειναι αυτονοητα.Σαφως και ειναι,τελος. Αλλα δεν εχουμε καλλιστειο "Μiss Μανα 2009"εδω μεσα ,για παρεα,αλληλεγυη και συμπαρασταση ειμαστε ολες εδω.Και για ενημερωση σε θεματα της μητροτητας.Αλλα καποιες φορες λειτουργουμε ανταγωνιστικα,αλλες φορες "ξεφευγουμε" και -εχοντας καλη προθεση θελω να πιστευω- προσπαθουμε να πεισουμε καποια αλλη οτι τα λεγομενα μας ειναι σωστα χωρις να υπολογιζουμε σε τι ψυχολογικη κατασταση μπορει να βρισκεται η αλλη γυναικα.Εγω αυτο που θα θελα να πω ειναι αυτες που εχουμε γενησει καλο θα ηταν να ειμαστε προσεχτικες στις συμβουλες μας,να θυμομαστε την αγωνια μας και τους φοβους μας πριν την δικη μας γενα και να μην τρομοκρατουμε την μελλουσα μαμα.Και αυτες που δεν εχουν γενησει να σκεφτονται διπλα πριν "καταθεσουν" αυτο που εχουν ακουσει.

Οσο για το καρμα,τελευταια ειδα οτι υπαρχει και επισης μου φαινεται του Δημοτικου :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Φανή τα ξαναδιάβασα! Έτσι ακριβώς και εγώ σαν να περιγράφεις τον ευαυτό μου εκείνες τις 'μέρες. Εγώ όμως πήγαινα και τουαλέτα με τη μπέμπα Ναι ναι και τουαλέτα Ασε το τι τηλεμάρκετινγκ είδα...Κρέμες προσώπου που σε κάνουν 20 χρόνια νεώτερη, όργανα γυμναστικής που σε κάνουν κορμάρα και δεν έχανα Μπίλιω Τσουκαλά σε επανάλληψη Έτσι πέρναγα τα βράδυα μου Και το παιδί εννοείται στο βυζί! Αισθάνομαι όμως μια περηφάνια που τα κατάφερα δεν στο κρύβω...

Μην παρεξηγηθώ δεν υποννοώ τίποτα!

Ετσι είναι Άμάντα μου..νιώθεις υπερήφανη γιατί και δυσκολίες συνάντησες και δεν το έβαλες κάτω..και συνέχισες..όπως και ναχει βέβαια είτε θηλάζουμε είτε όχι, ηρωίδες είμαστε..γιατί το να μεγαλώνεις ένα παιδί δεν είναι παιχνίδι...θέλει έτσι και αλλιώς θυσίες! Απλώς όταν έχεις πετύχει και αποκλειστικό θηλασμό η υπερηφάνια που νιώθεις είναι ακόμη μεγαλύτερη γιατί καταφερες να δώσεις στο παιδί σου ότι καλύτερο υπάρχει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θηλαζα τη μπεμπα μου χωρις προβλημα για 60 μερες μεχρι που μου ηρθε περιοδος κ το γαλα μου ελλατωθηκε πολυ.εγω ενιωθα τυψεις,το μωρο πεινουσε κ θηλαζε συνεχως,δεν επαιρνε αρκετο βαρος,μετα της εδινα κ μπουκαλι,σταματησε να θελει το στηθος,εβγαζα με το θηλαστρο κ της εδινα 3 μπουκαλια για 2 μηνες επιπλεον.ταλαιπωρηθηκα αφανταστα,ταλαιπωρησα κ το μωρο πολυ κ ποιο το οφελος;κανενα.απλως σταματησε το βασανιστηριο ολων μας.καλος ο θηλασμος αλλα να μη γινεται εμμονη. Εβ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ,ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ .ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΓΩΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ .

ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ,ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟ YAHOOH Η ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΗ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ Η ΟΧΙ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ .Η ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ .

ΤΟ ΝΑ ΦΙΜΩΝΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ .Η ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ …ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ .ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΝΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΜΑΣ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

εγω θηλαζα τη μπεμπα μου χωρις προβλημα για 60 μερες μεχρι που μου ηρθε περιοδος κ το γαλα μου ελλατωθηκε πολυ.εγω ενιωθα τυψεις,το μωρο πεινουσε κ θηλαζε συνεχως,δεν επαιρνε αρκετο βαρος,μετα της εδινα κ μπουκαλι,σταματησε να θελει το στηθος,εβγαζα με το θηλαστρο κ της εδινα 3 μπουκαλια για 2 μηνες επιπλεον.ταλαιπωρηθηκα αφανταστα,ταλαιπωρησα κ το μωρο πολυ κ ποιο το οφελος;κανενα.απλως σταματησε το βασανιστηριο ολων μας.καλος ο θηλασμος αλλα να μη γινεται εμμονη. Εβ

Κατκατ δε θεωρώ εμμονή το να πρέπει να επιμείνω σε αυτό που θέλει το μωρό μου..απλώς όταν πρέπει να πάρεις μια απόφαση πχ αν θα συνεχίζεις να θηλάζεις ή όχι πάντα σκέφτσαι τα υπέρ και τα κατά αλλά και όλες τις συγκυρίες..και ο θηλασμός έχει μόνο υπερ..δυστυχως ή ευτυχως!Αυτή είναι η πραγματικότητα..ακόμη και αν τώρα εγώ δίνω ξένο γάλα στο μωρό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ,ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ .ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΓΩΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ .

ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ,ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟ YAHOOH Η ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΗ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ Η ΟΧΙ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ .Η ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ .

ΤΟ ΝΑ ΦΙΜΩΝΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ .Η ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ …ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ .ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΝΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΜΑΣ .

αφροδιτη δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα (θιχτηκα τωρα-αστειευομαι),δεν το εννοω ετσι.Να μιλαμε ειναι ο σκοπος,εννοω ψυχραιμα και ηρεμα.Να μην φοβιζουμε,καταλαβες?Το λεω απο εμπειρια μου -οχι απο εδω,αλλα οταν ηταν να γενησω και μετα να θηλασω ειχα την αδερφη μου (πολυτιμη η βοηθεια της για μενα κ η στηριξη της) με 3 γενες φυσιολογικες κ χωρις καν παυσιπονα και γω με καισαρικη,συν οτι θηλασε το τελευταιο της παιδι 9 μηνες ενω εγω οχι.Καποιες φορες απο την αναγκη να με προστατευσει/βοηθησει με φοβισε και με πιεσε.Ετσι λεω και εγω ας ειμαστε πιο ...πως να το πω?Ετοιμες να αγκαλιασουμε καθε γυναικα που εκφραζει τους φοβους της και την εμπειρια της,να μην νιωθει οτι κρινεται.Μια χαρα μας κρινουν "εξω",εδω δεν χρειαζεται.

ελπιζω να ειμαι κατανοητη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

Κατκατ δε θεωρώ εμμονή το να πρέπει να επιμείνω σε αυτό που θέλει το μωρό μου..απλώς όταν πρέπει να πάρεις μια απόφαση πχ αν θα συνεχίζεις να θηλάζεις ή όχι πάντα σκέφτσαι τα υπέρ και τα κατά αλλά και όλες τις συγκυρίες..και ο θηλασμός έχει μόνο υπερ..δυστυχως ή ευτυχως!Αυτή είναι η πραγματικότητα..ακόμη και αν τώρα εγώ δίνω ξένο γάλα στο μωρό μου.[/quote:fd1be57g]

κοριτσια δεν ειμαστε ολες δυνατες,καποιες ειναι πολυ ευαλωτες και ευκολα θα υποχωρησουν.Ας μην νιωθουν "λιγοτερο" μανουλες,ε?Μακαρι Φανη μου να εχουμε τετοια δυμναμη μεσα μας -που εσυ εχεις,το εχω καταλαβει και το θαυμαζω.Ειλικρινα εχω πει οτι το 2ο παιδακι μου θα το θηλασω.Αλλα τωρα εχω την εμπειρια και μπορω να αντλησω δυναμη απο εμενα την ιδια.Ακομη δεν μπορω να καταλαβω γιατι στο πρωτο ενιωθα τοση πιεση.Ασε που τωρα εχω κανονισει να κατεβει απο Σαλονικα η αδερφη μου ο Χιτλερ:laugh: Φλεβαρη που γεναω και να μεινει μαζι μου μεχρι να θηλασω σωστα :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπαδομαμα..συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εννοείται πως δεν έχουμε όλες την ίδια επιμονή χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα κακό. Με ενοχλεί όμως αυτή η άσχημη αντιδραση απέναντι στο θηλασμό..ο θηλασμός δεν είναι εμμονή..ή το κάνεις ή δεν το κάνεις. Το έχω πει και θα το ξαναπώ..το ότι υπάρχουν κοπέλες που το τονίζουν δεν το κάνουν για να παινευτούν!!Αλλά για να βοηθήσον κάποιες κοπέλες ψυχολογικά, να δώσουμε δύναμη σε κάποιες που σκέφτονται..μήπως να σταματήσω να θηλάζω;;; Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.Εγώ θήλασα ένα χρόνο όμως στην πραγματικότητα ήθελα περισσότερο. Δεν άντεξα όμως, βαρέθηκα..και ήταν ένα στάδιο που εύκολα ο μικρός έπιασε το ξένο οπότε και το εκμεταλλευτηκα. Δε σταματώ όμως να λέω πως μπορούσα να το συνεχίσω..ο άντρας μου νευριασε που σταμάτησα..στο 2ο μου λέει να το θηλάσω περισσότερο. Θέλω να το παλεψω..όμως οταν θυμάμαι την κουραση του 1ου αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρω και για τους 6 πρώτους μήνες. Όποια απόφαση όμως κι αν πάρω μέσα μου θα ξέρω αν προσφέρω ή όχι το καλύτερο στο μωρό μου..ετσι έιναι..κ σίγουρα δε θα πω ότι ...<<σιγά!!!τόσα μωρά μεγάλωσαν με ξένο!!τι έπαθαν!!!>> αλλά σίγουρα θα πω...<<ίσως έπρεπε να ήμουν πιο δυνατή..>> και το λέω ήδη γιατί μπορούσα να το συνεχίσω..πόσο κουραστικό ήταν πια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

αφροδιτη δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα (θιχτηκα τωρα-αστειευομαι),δεν το εννοω ετσι.Να μιλαμε ειναι ο σκοπος,εννοω ψυχραιμα και ηρεμα.Να μην φοβιζουμε,καταλαβες?Το λεω απο εμπειρια μου -οχι απο εδω,αλλα οταν ηταν να γενησω και μετα να θηλασω ειχα την αδερφη μου (πολυτιμη η βοηθεια της για μενα κ η στηριξη της) με 3 γενες φυσιολογικες κ χωρις καν παυσιπονα και γω με καισαρικη,συν οτι θηλασε το τελευταιο της παιδι 9 μηνες ενω εγω οχι.Καποιες φορες απο την αναγκη να με προστατευσει/βοηθησει με φοβισε και με πιεσε.Ετσι λεω και εγω ας ειμαστε πιο ...πως να το πω?Ετοιμες να αγκαλιασουμε καθε γυναικα που εκφραζει τους φοβους της και την εμπειρια της,να μην νιωθει οτι κρινεται.Μια χαρα μας κρινουν "εξω",εδω δεν χρειαζεται.

ελπιζω να ειμαι κατανοητη:)[/quote:2cko0vzi]

ΕΓΙΝΕΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ;) ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ .ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΧΙΜΑ ΛΟΓΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ,ΝΑ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ .ΠΧ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΜΟΥΝΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΑΤΑΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ,ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΣΥΝΗΛΘΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΓΛΑΪΑΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΧΙΑΖΕΤΕ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΜΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΨΥΧΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ .ΠΟΝΕΣΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΟΙΩΣΑ ΕΝΟΧΕΣ ΕΚΛΑΨΑ ΑΛΛΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΚΑΛΙΑΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΓΑΠΗ .ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΙΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΚΛΑΙΕΙ .(να μην παρεξηγηθώ αυτά σκεφτόμουν εγώ και μόνο εγώ )ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΟ ΑΥΤΗΝ Η ΦΡΑΣΗ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τα χυμα λογια καποιες φορες χρειαζονται,συμφωνω ,μας ξυπνανε!ολα χρειαζονται,και χυμα παλι μπορεις να εισαι προσεκτικος.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυψεις δεν έχω,προς θεού απλώς πιστεύω ότι μπορούσα κ περισσότερο. Μέχρι εκεί. Καμία μαμά όμως δεν χρειάζεται να νιώθει τύψεις έτσι κι αλλιώς! Παρα μόνο αν αφιερώνει ελάχιστο έως καθόλου χρόνο στο παιδάκι της. Όλα τα υπολοιπα μέσα στο παιχνίδι της μητρότητας είναι..και τα σωστά και τα λάθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την Ανθούλα..Κι εγώ είμαι μια από τις μητέρες που θήλασαν αποκλειστικά μόνο 50 ημέρες..Και όταν λέω θήλασα, εννοώ ότι ήπιε το κοριτσάκι μου μητρικό γάλα..Γιατί το έβγαζα με θήλαστρο..Εγώ από την αρχή έχασα το παιχνίδι με το θηλασμό, γιατί δεν ήξερα πώς πρέπει να κρατάω το παιδί μου, χρησιμοποιούσα θηλές σιλικόνης, γιατί τις δικές μου τις μάτωνε, αυτές μου έφευγαν, το παιδί έκλαιγε,εγώ έκλαιγα...Στο μαιευτήριο υπήρχαν γαϊδούρια επισκέπτες που νόμιζαν ότι ο θηλασμός είναι για πλάκα και δεν έβγαιναν με τίποτα από το δωμάτιο κλπ κλπ κλπ...Εγώ από την περίοδο της εγκυμοσύνης μου ακόμα έλεγα ότι θα θηλάσω 6 μήνες..Δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια των δημοσίων υπαλλήλων να έχω άδεια για 1 ολόκληρο χρόνο..Στους 3 μήνες έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά μου..Αλλά και να είχα την πολυτέλεια να κάθομαι σίγουρα δεν θα θήλαζα ένα χρόνο...Θαυμάζω τις γυναίκες που το κάνουν με την υπομονή τους, αλλά θεωρώ ότι από κάποιο σημείο και μετά και από κάποια ηλικία και μετά το μητρικό γάλα δεν έχει να προσφέρει τίποτα παραπάνω από αυτά που προσέφερε όσο καιρό μια μητέρα θήλαζε...Αναμφισβήτητα το μητρικό γάλα είναι το ΤΕΛΕΙΟ, το ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ, το πιο ΘΡΕΠΤΙΚΟ και ΥΓΙΕΙΝΟ...

Ωστόσο, θα διαφωνήσω με κάποια από τις κοπέλες, η οποία είπε ότι το γάλα δεν κόβεται...Εμένα κοπέλα μου μου κόπηκε..Όχι εντελώς, αλλά μου μειώθηκε αρκετά..Αφενός λόγω θήλαστρου κι αφετέρου λόγω μεγάλης στενοχώριας...Πριν ακόμα σαραντίσω, έμαθα ότι ο πατέρας μου βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο του καρκίνου και του απομένουν μόλις λίγοι μήνες ζωής, πράγμα το οποίο μου έκρυβαν καιρό λόγω εγκυμοσύνης...Μακάρι να μην περάσει καμία μανούλα τέτοια στενοχώρια..Και πίστεψε με ότι το γάλα μειώνεται...Και μάλιστα εκείνο τον καιρό ήμουν στη φάση που είχα μειώσει τη χρήση του θήλαστρου κι έβαζα το παιδί στο στήθος...Γιατί πλέον είχα μάθει..Και ο θηλασμός τότε είχε γίνει παιχνίδι για μενα...Κι όμως δεν υπήρχε επιστροφή...Έβγαζα 200ml από κάθε στήθος ανά γεύμα (περίπου δηλαδλη 1 λίτρο την ημέρα) και μετά από αυτό με το ζόρι έβγαζα 400ml καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας...Δηλαδή μόνο 2 γεύματα...Απογοητεύτηκα, άρχισα ξανά το κάπνισμα και αποφάσισα να σταματήσω...Όταν δεν είχα γάλα, ένιωθα ότι το παιδί μου θα μείνει νηστικό...ότι θα πεθάνει από την πείνα..Τις πρώτες φορές που έδωσα ξένο γάλα ένιωθα σαν να το δηλητηριάζω..Μακάρι να το θήλαζα ακόμα, αλλα...Ωστόσο, ενώ ακούγεται ότι με το ξένο γάλα το παιδί κάνει κολικούς κλπ, εμείς δεν περάσαμε ποτέ κολικό, μέχρι στιγμής η καρδούλα μου δεν έχει αρρωστήσει ποτέ ούτε κρύωμα δηλαδή, είναι ήρεμη κι έχουμε μια απίστευτη σχέση..Μπορεί να μην τη θήλασα, αλλά αφιερώνω όλο μου το 24ωρο σε αυτήν, μιας και πλέον είμαι άνεργη, καθώς έκλεισε η επιχείρηση που εργαζόμουν...Δεν έχω καμία βοήθεια, όλη την ημέρα είμαστε οι 2 μας, τη λατρεύω και νιώθω ότι και αυτή με λατρεύει...Και για τους λόγους αυτούς νιώθω ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ και ΑΞΙΑ μανούλα...

ΣΥΓΑΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στις μανούλες που θηλάζουν..Τις θαυμάζω! Αλλά θεωρώ εξίσου άξιες τις μανούλες που μπορεί να μη θήλασαν, αλλά μεγαλώνουν τα παιδάκια τους με αγάπη και θυσίες...Η καλή μάνα δε φαίνεται μόνο από το θηλασμό..

Φιλάκια πολλά σε όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΟ. ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ, ΚΑΙ Η ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕ ΜΟΝΟ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ. ΝΑΙ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ. ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ! ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΕΤΑ ΛΟΓΩ ΠΟΛΛΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ. ΜΟΥ ΣΤΗΧΙΣΕ! ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΝΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ, ΑΛΛ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΥΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΩ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΘΗΛΑΣΩ! ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΞΑΝΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ! ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ. ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟΤΕ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΠΑΡΟΥΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΕΛΟΥΝ. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.Α! ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΞΕΝΟ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΩ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΙΟΥ ΝΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΓΑΛΑ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαντινου μου και Μπεμπούλα κάνετε ένα λάθος..έχετε δίκιο σε πάρα πολλά από όσα λέτε, όμως το μητρικό γάλα έχει μεγάλη αξία ακομη και όταν εσείς θεωρείτει ότι δεν του προσφέρει τίποτε. Η φύση έχει φροντίσει η τροφή ενός μωρού που είναι το γάλα, να ακολουθεί τις ανάγκες του καθώς μεγαλώνει. Ετσι λοιπόν όσο πειρσσότερο θηλάζε, τόσο πλουσιότερο και πιο θρεπτικό γίνεται. Απλώς δεν επαρκεί μόνο το γάλα για να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί.Χρειάζεται και τις στερεές τροφές για να γινει γερό και δυνατό. Δείτε τα γατάκια(και μην βιαστειτε να υποτιμήσετε αυτή την εικόνα γιατί όλοι με τον ίδιο τρόπο είμαστε φτιαγμενοι) πρώτα πίνουν μόνο γάλα, μετά γάλα της μαμάς και στερεά τροφή και έρχεται κάποια στιγμή που τρώνε περισσότερο στερεά τροφή και λιγότερο γάλα..που κ που δηλαδή ...κάπως έτσι παει και στον άνθρωπο και σε κάθε είδους θηλαστικό.Αλλο αν αποφασίζουμε εμείς απο μόνοι μας να σταματάμε το θηλασμό για τάχα μου ψυχολογικά προβλήματα και άλλες τέτοιες ασυναρτησίες και δίνουμε ξένο (κάτι που επαναλαμβάνω έκανα κ εγώ) .

Και φυσικά συγχαρητήρια σε ολες τις μαμάδες που δινουν όλο τους το είναι για να μεγαλώσουν αυτές τις όμορφες ψυχούλες!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ! ΓΡΑΦΩ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ? ΦΑΝΗ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΒΑΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ! ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ, ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ! ΑΥΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ! ΑΣ ΛΕΙΞΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Στις 14:30 έχω ραντεβού, αλλά όπως και στην κόρη μου με ενημέρωσε η γραμματέας ότι ενδεχομένως να αργήσουμε, και ίσως χρειαστεί να πάω να περπατήσω ήταν φάω γλυκό και να επιστρέψω. Οπότε δεν ξέρω τι ώρα θα τελειώσω. Εγώ για αρχή παρακαλώ να ανοίξει ο υπέρηχος και να χτυπάει η καρδούλα...  Έχω και σήμερα λίγα καφέ, σε πολύ έντονο χρώμα. Μου φαίνονται αιώνας οι ώρες μέχρι αύριο ...
    • Τα υπόλοιπα κορίτσια πως είστε;;;  @Tonia.??? @Ελενη βιδ???? @Kate1992???  @lilly1984???  Εμένα μου έστειλε σήμερα η ενδοκρινολόγος εξετάσεις θυροειδή και καμπύλη ζαχάρου.. σκέφτομαι μετά την αυχενική να πάω να τα κάνω.. 😳
    • Προς το παρόν παίρνω cyclacur και από την Πέμπτη τα ουτρο. Σήμερα έκανα υπέρηχο κ το ενδομήτριο είναι 7,5 χιλ. Την επόμενη Τρίτη θα πάμε για εμβρυομεταφορα 
    • Αχχχχχ.. τώρα να σου πω ψέματα;;;; Εγώ θα έψαχνα να βρω να μου κάνουν υπέρηχο.. όχι για να σε μπριζωσω.. εγώ όμως δεν θα την πάλευα.. έχεις ήδη δύο εβδομάδες να δείς το μωράκι νομίζω;; Δεν ρωτάς την γιατρό σου καλύτερα να σου συστήσει έναν δικό της για να σε δεχτεί πιο άμεσα;; 2/7 δεν έχει νόημα..!! 
    • Αυτό πάλι τι είναι;;; Που ζωωω;;;; Babymoon;;; 🤷😂😂😂 Ούτε honeymoon δεν ζήσαμε... Sailormoon πρόλαβα μόνο..!! 😝🤣🤣🤣  P.S.Πάργα δαγκωτο!! Χαλκιδική..!! ❤️❤️ Για Babymoon δηλαδή.. αλλιώς για νησί Ίο, Σαμοθράκη.. αλλά δεν θα ήθελα στην εγκυμοσύνη νησιά.. έχω τον ίδιο φόβο.. μη γίνει κάτι και δεν μπορώ να βρω ιατρική περίθαλψη.. Σε ευχαριστώ πολύ που το μοιραστηκες γιατί και εγώ θα το έγραφα το πρωί.. πλέον είμαι σχεδόν καλά δεν θυμάμαι από πότε έχω να νοιώσω έντονη ναυτία ή ζαλάδες ή αηδία με φαγητά.. οι μυρωδιές πλέον σα να παλεύονται.. αλλά δεν βγαίνω και πολύ έξω οπότε δεν έχω τσεκαρει πολλά.. και η γεύση σχεδόν έχει επιστρέψει αλλά δεν το διακινδυνεύω να δοκιμάσω γλυκό που αηδιάζα.. ούτε με τραβάει δηλαδή.. μόνο το στήθος ένοιωσα ξανά σήμερα "τουμπανάκι" το πρωί ήταν το δεξί και το αριστερό ζελέ.. τώρα αντίστροφα.. αλλά πονάει οπότε δεν τα πολύ ζουλαω.. και πόνους περιόδου σχεδόν μόνιμα.. αυτά.. Έχασα και 2,5 κιλακια.. καλά είμαστε!! 😂😂 Μου μένουν άλλα 5 για να είμαι σε υγιές βάρος αν και ιδανικά θα ήθελα μια 10αρια για να νοιώθω εγώ καλά.. αλλά δεν προβλέπεται να προλαβαίνω!! 🤣🤣
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...