Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καισαρική τομή


AIMI

Recommended Posts

Σοφού μην φοβασαι καθολου!!

Γεννησα με καισαρικη, δεν πονεσα καθολου και απλα καταλαβαινα τα αγγιγματα των γιατρων αλλά δεν ημουν σε θεση να καταλαβω πονο.

Μετα την καισαρικη μπορεις ανετα να παρεις τα παιδακια σου αγκαλια και να τα βαλεις στο στηθος σου.

Πολλες φορες βγαινουν τα ραμματα την επομενη και σηκωνεσαι κιολας.

Για το πονο της τομης σου δινουν παναντολ και δεν πονας καθολου, εγω ενιωθα οτι πεταγα!!

Υπομονη και δεν υπαρχει κάτι που θα πρεπει να φοβασαι, σου τα λεει μια παθουσα.....:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σοφού μην φοβασαι καθολου!!

Γεννησα με καισαρικη, δεν πονεσα καθολου και απλα καταλαβαινα τα αγγιγματα των γιατρων αλλά δεν ημουν σε θεση να καταλαβω πονο.

Μετα την καισαρικη μπορεις ανετα να παρεις τα παιδακια σου αγκαλια και να τα βαλεις στο στηθος σου.

Πολλες φορες βγαινουν τα ραμματα την επομενη και σηκωνεσαι κιολας.

Για το πονο της τομης σου δινουν παναντολ και δεν πονας καθολου, εγω ενιωθα οτι πεταγα!!

Υπομονη και δεν υπαρχει κάτι που θα πρεπει να φοβασαι, σου τα λεει μια παθουσα.....:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη Λιάνα ,Σοφου , μπορείς να χαρείς τα παιδάκια σου αμέσως , θα νιώθεις λίγο ενόχληση όταν προσπαθείς να σηκωθείς αλλά μέχρι να επιστρέψεις σπίτι θα είσαι μια χαρά. Με το καλό να γεννήσεις.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη Λιάνα ,Σοφου , μπορείς να χαρείς τα παιδάκια σου αμέσως , θα νιώθεις λίγο ενόχληση όταν προσπαθείς να σηκωθείς αλλά μέχρι να επιστρέψεις σπίτι θα είσαι μια χαρά. Με το καλό να γεννήσεις.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ...

ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...

ΕΓΩ ΑΝ Κ ΕΙΧΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΡΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΜΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΡΩΤΗ ΕΓΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ...

ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...

ΕΓΩ ΑΝ Κ ΕΙΧΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΡΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΜΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΡΩΤΗ ΕΓΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας κορίτσια. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την άποψή σας. Το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική πριν 3,5 χρόνια. Τώρα είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα και όταν τον ρώτησα τον γιατρό, για το πως θα γεννήσω, γέλασε και μου είπε πάλι με καισαρική. Αν και φοβάμαι την φυσιολογική γέννα, θα ήθελα να την δοκιμάσω. Υπάρχει κάποιος γιατρός που να ενισχύει τη μητέρα να γεννήσει φυσιολογικά; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την άποψή σας. Το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική πριν 3,5 χρόνια. Τώρα είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα και όταν τον ρώτησα τον γιατρό, για το πως θα γεννήσω, γέλασε και μου είπε πάλι με καισαρική. Αν και φοβάμαι την φυσιολογική γέννα, θα ήθελα να την δοκιμάσω. Υπάρχει κάποιος γιατρός που να ενισχύει τη μητέρα να γεννήσει φυσιολογικά; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ thouli για τη γρήγορη απάντησή σου και για τις ευχές σου. Ευτυχώς ή.. δυστυχώς πάλι βλέπω με καισαρική και το δεύτερό μου. Δεν πειράζει, με το καλό να έρθει εκείνη η ώρα, γιατί έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

Να σας ρωτήσω για όποια ξέρει, στην δεύτερη γέννα με καισαρική, πόσες μέρες ποιο πρίν το πέρνουν το μωρό από την αναμενόμενη ημέρα γέννας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ thouli για τη γρήγορη απάντησή σου και για τις ευχές σου. Ευτυχώς ή.. δυστυχώς πάλι βλέπω με καισαρική και το δεύτερό μου. Δεν πειράζει, με το καλό να έρθει εκείνη η ώρα, γιατί έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

Να σας ρωτήσω για όποια ξέρει, στην δεύτερη γέννα με καισαρική, πόσες μέρες ποιο πρίν το πέρνουν το μωρό από την αναμενόμενη ημέρα γέννας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στασα απο οτι εχω ακουσει αν ειναι προγραμματισμενη καισαρικη το περνουνε 10 με 15 μερες νωριτερα ετσι μου ειπαν γιατι ητανε να κανω και εγω καισαρικη αλλα τωρα δεν ξερω τι θα γινει θα μου πει ο γιατρος.

dev000pp___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στασα απο οτι εχω ακουσει αν ειναι προγραμματισμενη καισαρικη το περνουνε 10 με 15 μερες νωριτερα ετσι μου ειπαν γιατι ητανε να κανω και εγω καισαρικη αλλα τωρα δεν ξερω τι θα γινει θα μου πει ο γιατρος.

dev000pp___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Κι εγώ γέννησα με καισαρική ενώ όσο ήμουν έγκυος παρακαλούσα να μη χρειαστεί.. Δε λέμε πάλι καλά που υπάρχει κι αυτή η μέθοδος για περιπτώσεις που ο φυσιολογικός τοκετός είναι επικίνδυνος ή αδύνατος (όπως η δική μου)?

Κι εγώ το δευτερό μου θα ήθελα να το γεννήσω φυσιολογικά και ήμουν διατεθειμένη να περιμένω και αρκετά χρόνια αν χρειαζόταν. Ο γιατρός μου μου το ξέκοψε ότι δεν θα με παρακολουθήσει καν αν σκεφτώ να γεννήσω φυσιολογικά έστω και μετά από 5 χρόνια.

Οπότε ραντεβού του χρόνου για τη γνωστή διαδικασία!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Κι εγώ γέννησα με καισαρική ενώ όσο ήμουν έγκυος παρακαλούσα να μη χρειαστεί.. Δε λέμε πάλι καλά που υπάρχει κι αυτή η μέθοδος για περιπτώσεις που ο φυσιολογικός τοκετός είναι επικίνδυνος ή αδύνατος (όπως η δική μου)?

Κι εγώ το δευτερό μου θα ήθελα να το γεννήσω φυσιολογικά και ήμουν διατεθειμένη να περιμένω και αρκετά χρόνια αν χρειαζόταν. Ο γιατρός μου μου το ξέκοψε ότι δεν θα με παρακολουθήσει καν αν σκεφτώ να γεννήσω φυσιολογικά έστω και μετά από 5 χρόνια.

Οπότε ραντεβού του χρόνου για τη γνωστή διαδικασία!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΓΕΝΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΗΤ.

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΗΤ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΜΩΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΓΕΝΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΗΤ.

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΗΤ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΜΩΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια, συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά γιατί δεν αλλάζεις γυναικολόγο να πας σε έναν πιο έμπειρο για να γεννήσεις φυσιολογικά?!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια, συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά γιατί δεν αλλάζεις γυναικολόγο να πας σε έναν πιο έμπειρο για να γεννήσεις φυσιολογικά?!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια και γω ξερω οτι οταν γεννασ το πρωτο με καισαρικη μετα κανεις καισαρικη ξανα (αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη γιατι απλα τοχω ακουσει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια και γω ξερω οτι οταν γεννασ το πρωτο με καισαρικη μετα κανεις καισαρικη ξανα (αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη γιατι απλα τοχω ακουσει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΙΩΣ .......

ΚΑΙΣΑΡΙΚΟΥΛΑ ΞΑΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΙΩΣ .......

ΚΑΙΣΑΡΙΚΟΥΛΑ ΞΑΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yπάρχει πάντα η Ευτοκία (www.eutokia.gr) όπου μπορεί οποιαδήποτε ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ γυναικα να αποτανθεί αν θέλει να γεννήσει φυσιολογικά....Το ξαναλέω:ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ.

Γιατί χρειάζεται πράγματι να είναι κανείς αποφασισμένος, να το έχει ψάξει το ζήτημα και όχι να εvδίδει στους πρώτους εκφοβισμούς των γιατρών οι οποίοι θέλουν απλά να εξασφαλίσουν την ησυχία τους τις περισσότερες τουλάχιστον φορές.....Υπάρχουν βέβαια πάντα και οι εξαιρέσεις...

Παρακάτω παραθέτω την μαρτυρία μιας κοπέλας που έκανε vbac(vaginal birth after cesarian)από άλλο forum.Διαβάστε και αφυπνιστείτε κορίτσια....

Τόπος: Athina Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 26, 2005 11:48 am Θέμα δημοσίευσης: Φυσιολογικός τοκετός μετά από 2 καισαρικές

Γεια χαρά σε όλους και όλες σας !!!

Θέλω να σας μεταφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες από τις 3 γέννες μου, διότι πιστεύω ότι με αφορμή τα παρακάτω έστω κι ένας άνθρωπος να σκεφτεί λίγο παραπέρα, αξίζει.

Λοιπον, γέννησα τον πρώτο μου γιο σε ηλικία 28 ετών με καισαρική στο ΕΛΕΝΑ. Τα "νερά μου" έσπασαν στις 3.00 τα ξημερώματα, χωρίς κανένα απολύτως πόνο, και καμία διαστολή (ήμουν υποτιθέμενα στις 36 εβδομάδες). Mέχρι τις 12.00 το μεσημέρι, δεν πόνεσα καθόλου, και απ' ότι μου είπαν δεν είχα καμία διαστολή. Ο γιατρός μου μου πρότεινε να υποβληθώ σε τεχνητούς πόνους, μήπως και ξεκινήσει ο τοκετός. Τις επόμενες τέσσερις ώρες δεν συνέβη τίποτε απολύτως, παρόλη την ωξυτοκίνη που "έφαγα". Στις 5.00 το απόγευμα ο γιατρός μου πρότεινε πως, εφ'όσον για 14 ώρες δεν υπήρχε πρόοδος στον τοκετό, καλό θα ήταν να προχωρούσαμε στην καισαρική. Εγώ του είπα πως ήμουν διατεθειμένη να περιμένω κι άλλο προκειμένου να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά θα έκανα αυτό που θα μου έλεγε εκείνος πιο σωστό για το παιδί μου. Eίχα απογοητευθεί όταν περνούσαν όλες αυτές οι ώρες και δεν συνέβαινε τίποτα με τον τοκετό μου. Όταν άκουγα τις άλλες γυναίκες στην αίθουσα να φέρνουν στον κόσμο τα πλασματάκια τους, ένιωθα παραπονεμένη και ανίκανη. Στις 5.00 μου ανακοίνωσε πως θα ξεκινούσε η διαδικασία της καισαρικής. Στις 5.20 ο Αλέξανδρός μου ήρθε... μόνος σ'αυτόν τον κόσμο με την μαμά του αναίσθητη... και απολύτως απούσα...

Όταν με ξύπνησαν, δεν ήθελα ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε καν να δω το παιδί μου. Ένιωσα ΧΑΛΙΑ προσπαθώντας να συνέλθω από την ολική αναισθησία - ήθελα να πεθάνω. Aν αυτά τα φάρμακα έκαναν εμένα να αισθάνομαι έτσι, φαντάζομαι το καημένο το μωρό μου... Δεν ήθελα να μιλήσω στον άντρα μου, το χάδι της μητέρας μου με εκνεύρισε και είπα στον τραυματιοφορέα "Πάρτε με αμέσως από εδώ". Στην αίθουσα παρακολούθησης σκέφτηκα ότι δεν ήθελα με τίποτα να ξανακάνω παιδί. Δεν είδα το παιδί μου μέχρι την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα το πρωί, καθώς θεωρείτο πρόωρος και μπήκε σε ξεχωριστή αίθουσα. Eγώ ήμουν ανίκανη να σηκωθώ από το κρεβάτι την πρώτη μέρα. Aκόμη κι όταν προσπαθούσα να κινηθώ ελάχιστα, ο πόνος ήταν αφόρητος. Περιττό να σας πω ότι δεν τον θήλασα παρά την 3 ημέρα και από τότε -ευτυχώς- μέχρι και τον 11ο μήνα του... χάρη στην υποστήριξη που μου παρείχαν οι μαίες στο ΕΛΕΝΑ (Πρέπει εδώ να αναγνωρίσω τον αγώνα που κάνουν αρκετές μαίες στα δημόσια νοσοκομεία για το θηλασμό.)

Mετά από δύο χρόνια γεννήθηκε η μεγάλη μου κόρη Μυρσίνη. Όταν ανέφερα τη διάθεσή μου για φυσιολογικό τοκετό στον γιατρό μου εκείνος δεν μου αρνήθηκε ευθέως. Eγώ βέβαια μόλις άκουσα ότι υπάρχουν κίνδυνοι (ρήξη της μήτρας-διάρρηξη της τομής) και θα πρέπει να είναι ιδανικές οι συνθήκες (τέλεια διαστολή, μικρό μωρό, στη σωστή θέση), ΒΙΑΣΤΙΚΑ να συμφωνήσω με την πρόταση του γιατρού για μια πιο σίγουρη κατά τα λόγια του καισαρική.

Kαι η Mυρσίνη μου ήρθε στον κόσμο μόνη, με τη μαμά της αναίσθητη κι απούσα.

ΑΦΗΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΟΥΣ ΤΟΚΕΤΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.

HMOYN AΠPOETOIMAΣTH KAI AMETOXH ΣTA ΣHMANTIKOTEPA ΓEΓONOTA THΣ ZΩHΣ MOY.

Mε το Mπουζουκάκι (δεν την έχουμε βαφτίσει ακόμη), ήμουν στον 7ο μήνα και είχα ήδη κανονίσει το ραντεβού για την τρίτη καισαρική. Tότε ήταν που, τυχαία, μαζί με μια πιο "υποψιασμένη" φίλη μου ανακαλύψαμε την ΕΥΤΟΚΙΑ. Τότε άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για την επικείμενη καισαρική μου και η αρχή για ένα νέο τρόπο σκέψης και δράσης. Μπήκαμε στο site της Ευτοκίας και ήταν σαν να άνοιξε το παράθυρο στη Χώρα των Θαυμάτων...

Διάβασα τα πρώτα στοιχεία για τον φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική (vbac θα το βρείτε στα αγγλικά sites) και άρχισα να σκέφτομαι δειλά-δειλά ότι θα μπορούσα να κάνω ίσως μια προσπάθεια. Άρχισα να πορώνομαι και να διαβάζω ο,τιδήποτε έβρισκα στο Internet για αυτό το θέμα.

Διάβασα εμπειρίες άλλων γυναικών, επιστημονικές μελέτες καθώς και γνώμες "ειδικών" βασισμένες στην εμπειρία τους. Παράλληλα, από την πρώτη φορά που βρέθηκα στην Ευτοκία, άρχισα να "δυναμώνω" τη διάθεσή μου για φυσιολογικό τοκετό. Οι γυναίκες που μας μιλούσαν στις συναντήσεις μας, μάς έδιναν κάθε φορά κι άλλες πληροφορίες και στοιχεία και δύναμη για να αντισταθούμε σ'αυτή τη σφαγή της κοιλιάς μας, της προσωπικότητάς μας αλλά εν τέλει και της ίδιας της φύσης μας. Μας έδειξαν τρόπους να δουλεύουμε μέσα μας τη σχέση με το μωρό μας αλλά και με τον εαυτό μας. Μας έδιναν στοιχεία τα οποία αναιρούσαν πολλά από αυτά που κυκλοφορούν ως αλήθειες. Μας βοήθησαν να βρεθούμε νοητικά, ψυχολογικά και σωματικά κοντά σ' εμάς και το παιδί μας.

Με εντυπωσιακά ήρεμο τρόπο, μας έδειξαν πως πρέπει, και το οφείλουμε στον εαυτό μας και στο παιδί μας, να μην μένουμε αμέτοχες. Ούτε καν μπροστά στην μεγαλύτερη αυθεντία που πάει να μας πείσει ότι δεν ξέρουμε να γεννήσουμε, και κατ' επέκταση να ζήσουμε. Θέλω να τονίσω πόσο σημαντικό είναι να κρίνουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μας λένε- πόσο μάλλον όταν πρόκειται για το σώμα μας και το παιδί που κουβαλάμε μέσα μας. Γυρίστε γύρω σας και ρωτήστε πώς γέννησαν οι γυναίκες που έκαναν παιδί τελευταία και θα δείτε για πόσες καισαρικές θα ακούσετε... Eξάλλου όσο δύσκολο κι αν είναι να το δεχτούμε, είναι πολλά και διαφορετικά τα συμφέροντα...

Ε, λοιπόν εγώ αποφάσισα ότι δεν θα ήμουν ακόμη μία...

Δούλεψα μέσα μου, και έξω μου, και γύρω μου και έφτασα στη βεβαιότητα ότι θα γεννούσα φυσιολογικά αυτή τη φορά. Παράτησα το γιατρό μου στον 8ο μήνα αφού, συζητώντας μαζί του βεβαιώθηκα πως θα μου ξανάκανε καισαρική ακόμη κι αν μου έλεγε πως θα προσπαθούσαμε για φυσιολογικό τοκετό... (Mπορείτε να ακούσετε δεκάδες επιχειρήματα αλλά πρέπει να κρίνετε αυτό που ακούτε με καθαρό μυαλό αλλά και με την καρδιά σας...)

Όπως ανέφερα και παραπάνω στον πρώτο τοκετό μου δεν είχα απολύτως καμία διαστολή και τη δεύτερη φορά το παραμικρό αφού έγινε καισαρική 15 μέρες πριν την ΠΗΤ. Άρα αν και τρίτη εγκυμοσύνη, η περίπτωσή μου θεωρείτο ως πρωτότοκης...

Λοιπόν γέννησα πρώτη μου φορά 10 μέρες μετά τη συμπλήρωση των 40 εβδομάδων της τρίτης μου εγκυμοσύνης... Γέννησα ένα ηλιόλουστο και χαμογελαστό κοριτσάκι 4050 γραμμαρίων που είχε "σκαλώσει" το κεφαλάκι της στον τράχηλό μου... Γέννησα μετά από 40 ώρες έντονων συσπάσεων και μετά από 7 ώρες προσπάθειας της μαίας μου, της βοηθού της... και βέβαια του άντρα μου που ήταν δίπλα μου σε όλη αυτή την πορεία.

Δηλαδή κάτω από ακριβώς τις αντίθετες συνθήκες από αυτές που τυπικά θα έπρεπε να ισχύουν...

Ένιωθα τόσο δυνατή... Aρνήθηκα να κάνω επισκληρίδιο και δεν πήρα κανένα φάρμακο... Ήθελα να νιώσω αυτή τη μαγεία και ήθελα το παιδί μου να έρθει στον κόσμο με τον πιο ήρεμο και υγιή τρόπο.

Η στιγμή που άνοιξαν τα κόκκαλα της λεκάνης μου και πέρασε από μέσα τους η χαρά μου και η στιγμή που την ακούμπησαν σχεδόν καυτή στην αγκαλιά μου και άλλες χίλιες τέτοιες στιγμές θα με συγκλονίζουν σε όλη μου τη ζωή...

Η Ελευθερία-(δεν είναι τυχαίο το όνομά της)- ένας τρυφερός και απαλός βράχος, η μάνα, η γη, ο αέρας και η θαλασσινή αγκαλιά μαζί.

Με στήριζε, ακουμπούσα πάνω της, με τα χέρια της και την ψυχή της βοηθούσε εμένα και την κόρη μου να συναντηθούμε πρώτη φορά στη ζωή μας...

Έχω χαζέψει και δεν ξέρω τι σας γράφω, αλλά συγχωρήστε με. ΄Εκανα πολύ δρόμο για να νιώσω έτσι... Ολόκληρη, δυνατή, γερή ζωντανή και ξύπνια μέχρι το τελευταίο μου κύτταρο. Όπως μου είπε και μια φίλη που επίσης γέννησε φυσιολογικά μετά από 2 καισαρικές..

-Ισιδώρα, πριν ήμουνα μισή γυναίκα... Τώρα αισθάνομαι ολόκληρη...

Γέννησα 12.40 το βράδυ. Δεν κατάφερα να κοιμηθώ. Είχα όλη τη νύχτα στην αγκαλιά μου την κόρη μου και το πρωί έφυγα μαζί με το μικρό μου από το μαιευτήριο για να πάω στην οικογένειά μου που με περίμενε. Υπέγραψα ότι φεύγω με δική μου ευθύνη κι έφυγα... Αισθάνθηκα αυτή τη δύναμη που έχουμε ΟΛΕΣ μέσα μας. Και αυτό δεν μπορεί κανείς να μου το πάρει. Έγινα πιο τρυφερή και καρτερική με τα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου και ηρέμησα... Ξενυχτάω θηλάζοντας (το Mπουζουκάκι είναι τώρα 8 μηνών) και αισθάνομαι AΠEPANTH ευτυχία. Bλέπω ένα παιδί που έχει γεννηθεί φυσιολογικά τη στιγμή που ήταν έτοιμο να γεννηθεί, χωρίς παρεμβάσεις και φάρμακα, με τη μαμά του δίπλα του και βλέπω ένα ήρεμο και ευτυχισμένο παιδάκι. Όλοι μου λένε πόσο ήρεμο τους φαίνεται αυτό το παιδί, και πως να μην είναι... Γεννήθηκε ΦYΣIOΛOΓIKA.

Δεν συνέβη τίποτα ξεχωριστό. Δισεκατομμύρια παιδιών έχουν γεννηθεί για χιλιάδες χρόνια με τον ίδιο τρόπο.

Kι όμως συνέβη το πιο ξεχωριστό πράγμα στον κόσμο...

Γέννησα... και γεννήθηκα κι εγώ από την αρχή...

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ όλους αυτούς που με βοήθησαν

και καλή δύναμη... για να ψάξετε, να ενημερωθείτε, να πιστέψετε και να αντισταθείτε...

Nα θυμάστε απλά ότι TOKETOΣ σημαίνει AΓAΠH.

Mια καινούρια Iσιδώρα

_________________

Για ο,τιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε, παρακαλώ μην διστάσετε να επικοινωνήσετε στο i.petouri@macmillan.gr

Το συγκεκριμένο email της Ισιδώρας δεν ισχυει πια.Έχει αλλάξει.Όποια ενδιαφερεται ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...