Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χωρίς τα παιδιά....


mirlitsa

Recommended Posts

Τα χριστούγεννα πήγαμε με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας στα μπουζούκια. Στο μπροστινο τραπεζι κάθονταν μια παρέα με 2 ζευγαρια και ένα παιδακι, θα 'ταν δε θα 'ταν 7 χρονών.

Η μαμά του καθόταν απέναντι του και κάπνιζε και αυτό κοιμόταν στην καρέκλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Τα χριστούγεννα πήγαμε με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας στα μπουζούκια. Στο μπροστινο τραπεζι κάθονταν μια παρέα με 2 ζευγαρια και ένα παιδακι, θα 'ταν δε θα 'ταν 7 χρονών.

Η μαμά του καθόταν απέναντι του και κάπνιζε και αυτό κοιμόταν στην καρέκλα.

:( Κρίμα!! Το λέω γιατί στα μπουζούκια δεν συμφωνώ, ούτε στα μπαράκια μέσα στην κάπνα για το παιδάκι!

Μπεμπούλη μου... Νατασσάκο μου.. γιατί να παρεξηγηθείς;; Αν δουλεύεις είναι φυσικό ότι θ'αφήσεις το παιδί στην μαμά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Τα χριστούγεννα πήγαμε με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας στα μπουζούκια. Στο μπροστινο τραπεζι κάθονταν μια παρέα με 2 ζευγαρια και ένα παιδακι, θα 'ταν δε θα 'ταν 7 χρονών.

Η μαμά του καθόταν απέναντι του και κάπνιζε και αυτό κοιμόταν στην καρέκλα.

Αυτό βρε κορίτσια το θεωρώ απαράδεκτο, πως διασκέδασε ήθελα να 'ξερα αυτό το ζευγάρι και δεν λυπόταν το καημένο το παιδάκι???? Ή πας μπουζούκια και διασκεδάζεις χωρίς παιδιά ή δεν πας. Τέλος.

Όσο για τον αδελφό σου dallia μου, δεν συμφωνώ καθόλου με την συμπεριφορά του απέναντι στα παιδιά, είπαμε όχι κι έτσι! Οκ, να τα αφήνουμε που και που άλλα όχι κι έτσι. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι βγαίνουμε συνέχεια με τον άντρα μου και τα αφήνουμε, αλλά όταν αυτό συμβαίνει τα παιδιά δεν νιώθουν εγκατάληψη γιατί ή θα κοιμούνται (θα είναι αργά) ή θα βγούνε κι αυτά βόλτα με τους γονείς μου. Διαφορετικά πάντα μαζί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ανέφερα, γιατί μερικές φορές εμείς οι γονείς χάνουμε το μέτρο. Είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση.

Απλά νομίζω πως καλό είναι να πράττουμε πάντα σύμφωναμε το καλό και το συμφέρον του παιδιου.

Και εγώ θα τα στέλνω διακοπές στη γιαγια! Σαν παιδί πήγαινα στη γιαγιακα μου όλο το καλοκαιρι και καλοπερνούσα. Ακόμα νοσταλγώ τις διακοπές μου.

Τώρα βέβαια αν το παιδί δε θέλει, δε θα το πιέσω μόνο και μόνο για τη δική μου καλοπέραση.

Πάντως γενικά νομίζω οτι είναι καλό τα παιδιά να κάνουν πράγματα χωρίς τους γονείς τους.

Βέβαια έχω ξεφύγει, ως συνήθως, από το θέμα το οποίο αφορά στην ψυχολογία του γονιού, αλλα σ' αυτό δεν ξέρω να σου πω. Είμαι μωρομάνα και οι αντοχές μου κρατάνε ακόμα, αργότερα θα δείξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα Σισσιώ μου, τα παιδάκια μου έτσι κι αλλιώς τα κρατάνε οι γονείς μου γιατί δουλεύω, οπότε τώρα που είναι μαζί τους στο χωριό δεν τους κακοφαίνεται, ίσα - ίσα ανυπομονούσαν να πάνε!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλίτσες με τις ανησυχίες σας ..(εγώ είμαι χειρότερη χιχιχι)

Το θέμα αυτό το παρακολουθώ γιατι με απασχολεί και μένα πολύ..μιας και δεν εχω αποχωριστει τον Αγγελο ποτέ...πάνω απο 12 ωρες...και φετος η μαμα μου μου προτεινε να τον παρει 3 μερες στο χωριο και αρνηθηκα..............!

Ημουν απο τις μαμαδες που ελεγα οτι δεν θα φησω το παιδί μου ποτε εκτος τις ωρες της δουλειάς...και πραγματικά δεν εχει γινει ποτέ...τον παιρνω παντα μαζί και αν δεν μπρω να τον παρω ή δεν θα παω ή θα τον αφησω στη μαμα μου αφου τον κοιμισω εγω....

Εχω καυγαδίσει πολλές φορες με τον ανδρα μου για αυτο το κολλημα παντου μαζι μας ο αγγελος..αλλα δε μπορώ να περασω καλά αν δεν ειναι μαζι μας...για εμενα που δουλευω ειναι σημαντικό να περναω χρονο με τον αγγελο...ο ανδρας μου το βλεπει πιο ελαφριά...ίσως γιατι οι εξοδοι με τον αγγελο δεν ειναι και πολυ επιτυχημενεοι ..μιας και δε μπορουμε σχεοδν ποτε να μιλησουμε...με το ζορι θα βαλω μια μπουκια στο στομα και θα φυγουμε..δε με πειραζει ομως...πειράζει το συζυγο όμως....!!!!μιας και δεν εχουμε χρονο ποτε για μας...Θα μου πεις τωρα πρωτευει το παιδάκι..μας..συμφωνω (με το παραπανω) αλλά τωρα πια θα πω οτι και καποιες φορες πρεπι να βγαινουμε και μονοι μας...

Μετα απο 2 χρονια που εχουμε κοντα μας τον αγγελο νιωθω φετος πρωτη φορα τις δυναμεις μου να με εγκαταλειπουν.........!και τον ανδρα μου μακρια μου....

Η υπερβολη μου μην πω εμμονη μου να μην αφηνω σχεδον ποτε τον Αγγελο ..ίσως να εχει παίξει καποιο ρόλο...

Θα συμφωνησω με τη Σισσιώ..θέλει μετρο...

Εγω το εχανα το μετρο ...ας πουμε μου ελεγε ο αντρας μου παμε να φαμε καπου εξω...και αμεσως ελεγα οχι...μην τυχον και μου πει να μην παρουμε μαζι τον αγγελο και εγω θα επεμενα να τον παρουμε και παει λεγοντας ...

Αν εχουμε δικους μας ανθρωπους να αφησουμε τα παιδια για λιγες ωρες θεωρω οτι ειναι καλό..(τωρα πια)

Τωρα για μερες μου φαινεται αδιανοητο σε παιδια ηλικιας μεχρι 2,5...μιας και δεν ξερεις αν πραγματικα προτιμουν να ειναι στην εξοχή με τη γιαγιά και όχι στην πόλη με τη μαμά και το μπαμπά...εμενα ο αγγελος προτιμα το δευτερο ακόμη ...τωρα του χρονου που θα ειναι μεγαλυτερος και θα μπορουμε να επικοινωησουμε καλυτερα μπορει και να τον αφησω για λιγες μερες ...αλλα και παλι δεν ξερω... θα δω...

Νομίζω οτι για τις κοπέλες που δε δουλευουν ισως ειναι καλυτερα ..μπορει και χειροτερα δεν ξερω..εγω που δουλευω...αυτη τη γνωμη εχω...

Και εμενα οι γονεις μου παντου με παιρναν και στα μπουζουκια ακομη μη σου πω...(ακομη θυμαμαι τον υπνο στις καρεκλες ο οποιος ειχε και πολύ πλακα.........χαχαχ)

Με παιρναν γιατι χτυπιομουν κατω και εκλαιγα να με παρουν ....και με απορια λεγαν αφου θα κοιμηθεις κασσουλα, θα εισαι μεσα στον καπνό...δεν πειράζει ελεγα εγω ας κοιμηθω αρκει να ειμαι μαζί σας.....:woohoo: δεν θα σας ενοχλησω καθολου...

Διακοπες επισης μονο με τους γονεις μου γιατι απλά δεν ηθελα εκλαιγα μακριά...τους ,οσες φορες αποπειραθηκαν να με στειλουν στη γιαγια...καθομουν τις πρωτες 3 μερες και μετα ηθελα να φυγω...

βεβαια μιλαω μεχρι τα 8-9 χρονια γιατι μετα ηταν καλυτερα..

Για υτο λέω κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε αφογκρζομενοι και τις αναγκες μας αλλά κυρίως τις ανάγκες των παιδιώ μας....

Καμια φορα λεω για να νιωσω καλύτερα θα μεγαλωσει και θα πηγαινεις οπου θες....μετα λεω α θα ερθει και το δευτερο τι θα κανω...θα μεγαλωσει και αυτό ..και θα εχεις περισσότερο χρονο..λέω...και μετα σκεφτομαι οτι μεγαλα παιδιά μεγαλες αναγκες ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΟΥΕΛΥΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ...αρα ..............

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ πριν τα παιδάκια μας...εκτός κι αν γινουμε αναισθητες...και εγω δε μπορώ με τίποτα! Απαξ και κάνεις οικογενεια ειναι δυσκολο να μεινεις χωρις τις ουρές σου....παντα εκει θα είναι...

Καλα να ειναι τα παιδακια μας και εμεις και όλα τα άλλα λύνονται...

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα η μαμά μου την κρατάει. Τώρα είμαι στο γραφείο! Ελπίζω να θέλει αργότερα να πηγαίνει στους παππούδες της στο χωριό.

Είσαι τυχερή! Και τα παιδάκια σου παραθερίζουν και εσύ χαλαρώνεις για λίγο από τις έννοιες του καθημερινού προγράμματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααα να μην παρεξηγηθώ...όσες κοπέλες αφηνουν τα παιδάκια με τη γιαγια στην εξοχη για καποιες μερες καλά κανουν μη σας πω οτι ζηλευω κιολας............Απλά εγω δε μπορώ να το κάνω...τωρα...τουλαχιστον..

να μην θεωρηθει οτι κατακρινω κανεναν...προς θεού ...

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Και εμενα οι γονεις μου παντου με παιρναν και στα μπουζουκια ακομη μη σου πω...(ακομη θυμαμαι τον υπνο στις καρεκλες ο οποιος ειχε και πολύ πλακα.........χαχαχ)

Με παιρναν γιατι χτυπιομουν κατω και εκλαιγα να με παρουν ....και με απορια λεγαν αφου θα κοιμηθεις κασσουλα, θα εισαι μεσα στον καπνό...δεν πειράζει ελεγα εγω ας κοιμηθω αρκει να ειμαι μαζί σας.....:woohoo: δεν θα σας ενοχλησω καθολου...

Διακοπες επισης μονο με τους γονεις μου γιατι απλά δεν ηθελα εκλαιγα μακριά...τους ,οσες φορες αποπειραθηκαν να με στειλουν στη γιαγια...καθομουν τις πρωτες 3 μερες και μετα ηθελα να φυγω...

βεβαια μιλαω μεχρι τα 8-9 χρονια γιατι μετα ηταν καλυτερα..

Κασσάκι σ' αυτό διαφωνώ. Θα προτιμούσα να μην πάω τη νυχτερινη έξοδο, αν το παιδι μου δημιουργούσε προβλήματα, παρά να το πάρω μαζί μου σε ένα τέτοιο περιβάλλον, τόσο ακατάλληλο για παιδιά.

Τη συγκεκριμένη μαμά που ανέφερα, μου ερχόταν να τη χτυπήσω χωρίς υπερβολή!

Όσο για τις διακοπές είναι πως θα το μάθεις. Εμένα οι γονείς μου δούλευαν και τα καλοκαιρια. Σπάνια πηγαίναμε διακοπές. Το χωριό και η γιαγιά ήταν σωτήρια για μενα και την αδερφή μου.

Βέβαια είπαμε το θέμα είναι πως νιώθεις εσύ σαν μαμά, αν έχεις τη δυνατότητα να πάει το παιδάκι σου διακοπές με κάποιον που εμπιστεύεσαι και σε ξεκουράζει το διάλλειμα απο το καθημερινό πρόγραμμα της μαμάς, τότε γιατί όχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Μετα απο 2 χρονια που εχουμε κοντα μας τον αγγελο νιωθω φετος πρωτη φορα τις δυναμεις μου να με εγκαταλειπουν.........!και τον ανδρα μου μακρια μου....

Γλυκιά μου Κάσση το ότι κάναμε τα παιδάκια μας δεν σημαίνει ότι έχουμε «κλείσει σαν γυναίκες», και επίσης να ξέρεις πως ο άντρας θέλει περισσότερη προσοχή τώρα.;)

Νιώθουν κι αυτοί παραμελημένοι όταν μας βλέπουν να ασχολούμαστε συνέχεια με τα παιδιά. :)

Εγώ προσωπικά όταν έχω χρόνο ξεδίνω με τον άντρα μου!:woohoo:

Επειδή περάσαμε κι εμείς μια φάση με πολύ στρες και καθόλου χρόνο για μας, οργανώθηκα λίγο καλύτερα και τώρα περνάμε super όλοι μας, χωρίς να είναι κανένας στο περιθώριο!

Δες αλλιώς τα πράγματα τώρα γιατί αργότερα που θα έρθει το 2ο παιδάκι θα πελαγώσεις!!!:blink:

Υ.Γ: κορίτσια δεν χρειάζεται να απολογίστε συνέχεια για τις απόψεις σας, δεν παρεξηγώ καμμία κοπέλα. Άνοιξα αυτό το θέμα και ανταλλάσουμε όλες τις απόψεις μας σας καλές φιλεναδίτσες που είμαστε!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισιώ μου έχεις δίκιο αλλά έχω μάθει ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...και για μένα είναι κανόνας...στα πάντα οταν έχω να κρίνω συμπεριφορές...

Οι εποχές οι δικές μας όντας παιδιά..ήταν διοαφορετικές..οι γονείς δεν ηταν τόσο ενημερωμένοι απο τα πιο σημαντικά εως τα πιο ασημαντα...

Οι γονεις μου απλά υπεκυπταν στην ψυχολογική πιεση που τους ασκουσα για να με παρουν μαζί...και προκειμενου να μην με στεναχωρεοσυν με επαιρναν μαζί... τα αδερφια ας πουμε δεν τα παιρναν...!!γιατι δεν ηθελαν απλα να ερθουν...

Αλλωστε τοτε ηταν πολυ συνηθισμένο παιδια να κοιμουνται στις καρεκλες..!!!!Ισως επειδη ημουν στην επαρχια δεν ξερω...παντως τετοια (που τωρα μας φαινονται υπερβολικα) γινοντουσαν συνεχεια στις εποχες μας....

Δε λεω οτι ηταν καλό ...αλλά 8 χρονων αν το παιδι μου μου ζητουσε να ερθει στα μπουζουκια να δει τι ειναι...1 φορα θα το έπαιρνα...

Παίζει ρολο για ποιες ηλικιες μιλαμε...δε με παιρναν μαζί μωρο για ονομα του θεου...ουτε 3 και 4 χρονων..παιδι δημοτικου ημουν...Τεταρτη δημοτικου οργανωνε το σχολειο θυμαμαι βραδιες νυχτερινης εξοδου σε εστιατορια για γονεις μαζι με τα παιδιά..Αποκριες ιδιίως (οπου η καπνα ηταν φουλ) ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΑΜΕ ΣΟΥΠΕΡ μαζι με τα αλλα παιδιά......ακομη το θυμαμαι... Ενταξει άλλες εποχες ...αλλά ..

όσο για τις διακοπες συμφωνουμε απλά λεω οτι παμε βασει των αναγκων μας και των αναγκων του παιδιου μας...

Η αδερφη μου πηγαινε στη γιαγια για 1 μήνα...κανενα προβλημα...εγω όχι...

Η μαμα μου απλά λειτουργουσε βασει του τι θελουμε...οταν φταναμε σε μια ηλικια που συνεννοουμασταν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιρλίτσα μου εχεις δικιο!!!!!!!!!!!!!

Μην ανησυχεις εχω αρχισει και λιγο λίγο το ρίχνω στην τρελή!!!!!!!!!!!!

Η τρελα ειναι η καλύτερη λύση ...χαχαχαχ! σε συνδυασμό με το Δεν βλέπω δεν ακούω!!!!!!χαχαχαχα!

Περα απο την πλάκα ...ειμαι σε καλο δρόμο...!

σε ευχαριστω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αληθεια ειναι οτι ημουν πολυ ησυχο παιδι...αλλά ηθελα να γινεται το δικο μου...!και τωρα το εχω..χιχιχιχ!

Τι να εκαναν με επαιρναν...πολυ κολλημενη με τους δικους μου ...!

αντε φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...