Μετάβαση σε περιεχόμενο

πρόκληση τοκετού


Recommended Posts

Ο γιατρός μου δεν με έβαζε ούτε μισή μέρα πριν την ΠΗΤ και ας είχα λυσσάξει να πάω να γεννήσω!! :lol:

Τελικά είχα μια δύσκολη γέννα ( μπήκα με προκληση την ΠΗΤ) με πόνους και διαστολή απο όλα αλλά τελικά καταλήξαμε καισαρική (μετά απο 16 ώρες πόνων :blink: )γιατί η ζουζούνα τυλίχτηκε με το λώρο και είχε μπει και πλάγια στην λεκάνη και δεν κατέβαινε με τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

LUCKY! έγραψε:

καλημέρα κορίτσια.ξύπνησα με τις ίδιες σκέψεις πάλι στο μυαλό μου..lovie μου,τί να πω;;10 ημέρες νωρίτερα χωρίς να σου πει έστω κάποιον λόγο;:angry: δεν πειράζει πάντως γλυκιά μου,έχεις την κουκλίτσα σου τώρα,κ αυτό μετράει!απλώς είναι κρίμα να δίνουμε τόσα χρήματα στους γιατρούς κ να μας φέρονται έτσι στο τέλος..

σκέφτηκα πολύ όσα μου είπατε κ εσείς κ ο περίγυρός μου κ η μόνη λύση είναι ,αύριο το απόγευμα που θα πάω στο ιατρείο του να του πω με όμορφο τρόπο ακριβώς πώς αισθάνομαι κ πως αφού πρέπει οπωσδήποτε να πάει σε αυτό το συνέδριο,να μου βρει κάποιον αντικαταστάτη για να γενννήσω μαζί του..δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη λύση αυτή,το να γεννήσω με κάποιον που δεν ξέρω καθόλου,αλλά δε βρίσκω κάποια άλλη..για να βρω μόνη μου άλλο γιατρό,κυριολεκτικά τελευταία στιγμή,το βρίσκω απίθανο..τί λέτε κ εσείς;;:dry:

LUCKY! μου καλά θα κάνεις νομίζω να του πεις για αντικαταστάτη. Μόνο που δε χρειάζεται να του το πεις με ...όμορφο τρόπο - ούτε με άσχημο βέβαια.... Δεν είναι κακό να δείξεις ότι ενοχλήθηκες....Και τους πληρώνουμε και να κάνουμε τα κορόιδα δηλαδή ... :dry: ...

Στις ανασφάλειές μας πατάνε και τα κάνουνε αυτά γιαυτό τσαντίζομαι....:angry: Όπως λέει κι η Ιφιγένεια γιαυτόν είναι απλώς άλλη μια γέννα...

Επίσης, δε σημαίνει ότι πρέπει γεννήσεις ντε και καλά στην ΠΗΤ... Η ΠΗΤ που μας δίνουν είναι ένας μέσος όρος... Το παιδί μπορεί να πάρει ακόμη και ολόκληρη εβδομάδα χωρίς να είναι ανησυχητικό... Με την πρόκληση κι εμένα αυτό που θα με φόβιζε είναι αυτό που λέει η MariaIoanna...δηλαδή ότι τις περισσότερες φορές καταλήγει σε καισαρική :( ...

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά ότι και να γίνει! Είναι πραγματικά κρίμα που παιρνάς τώρα στο τέλος τέτοιο άγχος :(. Να σκέφτεσαι το μωράκι σου και ότι σε λίγες μέρες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα το έχεις αγκαλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lucky και γω με προκληση τοκετού γέννησα στις 40εβδ+1 μερα!!δεν ηθελε να βγει ο μπέμπης...με έβαλαν με ορό αλλα τελικα έπεφταν οι παλμοί του μπέμπη και με εβαλαν με καισαρική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lucky mou,

είχα και εγώ την ίδια εμπειρία απλά με μόνη διαφορά το ΠΗΤ.Δέκα μέρες πρίν το ΠΗΤ ο γιατρός έφευγε για ταξίδι και μου ζήτησε να πάω από πρίν για πρόκληση τοκετού.Δεν το δέχθηκα,μου έστριψε,απογοητεύτηκα πάρα πολύ και του είπα ότι θα περίμενω να επιστρέψει από το ταξίδι εντωμεταξύ είχε αφήσει αντικαταστάτη.Τελικά ήρθε το ΠΗΤ και εγώ τίποτα ακόμη,αναγκάστηκα να πάω με πρόκληση τοκετού μετά από 6 μέρεσ γιατί ήταν επικινδύνο για το μωρό να το καθυστερήσω κι άλλο.Από τισ 8 το πρωί που μου έβαλαν τον ορό μέχρι τισ 3 δεν ένιωθα τίποτα.Από τισ 3 και μετά ήταν το κάτι άλλο,ξεκίνησαν απότομα οι πόνοι,διαστολή τιποτα και στισ 10 το βράδυ γέννησα με καισαρικη διοτι είχαν πέσει απότομα οι παλμοί του μωρού και ήταν ψηλά.ζήτησε επισκληρίδιο και όλα θα πάνε καλά.Εγώ ήμουν εναντίον τησ ένεσησ αλλα ειλικρινα ειναι το κάτι άλλο,ανακουφίστηκα μόλισ μου την ΄εβαλαν.Η Παναγία θα είναι μαζί σου,μην φοβάσαι τίποτα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω να ειναι τραγικα τα πραγματα...προσωπικη εμπειρια δεν εχω. Η μητερα μου με γεννησε με προκληση πριν 28 χρονια και ολα πηγαν μια χαρα. Μια φιλη μου γεννησε περσυ με προκληση εκανε επισκληριδιο και ειπε οτι καθολου δεν πονεσε. Ομως εχε υποψην σου οτι η καθε γυναικα και ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Ολα θα πανε καλα...θα δεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

auto pou me ekneurizei einai oti oi giatroi mas antimetopizoun san mtoulapes pou prepei na mas adiasoun otan tous boleuei kai gia na mhn xasoun ta leuta .egw den gennisa me proklish alla otan hthele o mpemphs kai shnepese akribos thn pht .o giatroulhs mou omos htan kourasmenos ,eixai sxolasei to meshmeri kai stis 6 pou me piasane emena oi ponoi autos htan sto gypaido eblepe agona ...hrthe stis 10 sto nosokomeio (ton enhmerone thlefonikos o efimereuon gynaikologos,uperoxos anhropos!!!)molis hrthe h diastolh mou htan 6 kai den tou arese giati katalabene oti den tha koimithei gia brady kai thn epomenh mera eixai bardia :angry: mou ebale farmako xoris na mou to pei gia na bohthisei sthn genna .to katalaba otan mou to ebale ,an kai ton rwthsa mou eipai na mhn me niazei :angry: apo to farmako kai meta oi ponoi htan abastaxtoi kai zhtisa episkliridio .

telika zorise o giatroulhs mou polu thn katastash na genisw grigora gia na koimithei ligaki pou to mwro anxothike kai bgike me taxipnia kai nosileutike se thermokitida !!!:angry: :angry: :angry:

h genna mou an me afine xoris "bihthia" pigene polu kala kai xamila htan kai diastoles eixa arketa grigores alla o kalos mou giatroulhs den tou eftane auto hthele na telionei .ayto eixai antiktipo sto paidi ....xoi oti epathe megalo kako alla giati na anxothei kai na nosileutei se oksigono gia 4 wres ,giati na einai makria apo thn mama tou ?giati na anxothei to mwro me thn biasinh tou kai na einai tis prwtes wres ths zwhs tou se ena psixro koutaki?kai oxi sto sththos ths mama tou?

sas ta lew auta gai na katalabete oti oi giatroi kitane to shmferon tous kai ta leutoudakia tous .emas mas antimetopizoun san antikimena kai san douleies pou prepei na ginoun otan tous boleuei .

euxome na me eixai ksegennisei o giatros ths efimeria htan polu kalos kai glukos kai otan me eksetaze ton traxilo dn me ponouse katholou ,oxi san ton giatro mou pou akoustika mexri eksw sto salonaki!!!euxome na mh to eixa zhsei olo auto kai na mhn mou eixai mhnei h genna mia kaki empiria .

an kai den ekena proklish toketou to farmako auto mou stearise to mwro pou to biaze na bgei grigorotera apo to kanoniko .phsteua kai phsteuo ston fusiogikotato toketo xoris "bohthimata " alla ta efere etsi h katastash pou den mporesa na to eleksw ....ti na tou elega ,to ekane krifa ,otan to katalaba ti na ekena hmouna afimenh sta xeria tou .

koritsia mhn endinete sthn proklish toketou protimiste na afisete to mwro na erthei otan ayto thelei .den mhlw gia tis katastaseis pou prepei na epembei o giatros .alla se mia fusiologikh ekseliksh giati na parabiazoume thn fysh ....????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

molis hrthe h diastolh mou htan 6 kai den tou arese giati katalabene oti den tha koimithei gia brady kai thn epomenh mera eixai bardia :angry: mou ebale farmako xoris na mou to pei gia na bohthisei sthn genna .to katalaba otan mou to ebale ,an kai ton rwthsa mou eipai na mhn me niazei :angry: apo to farmako kai meta oi ponoi htan abastaxtoi kai zhtisa episkliridio .

:blink::blink::angry::angry::angry:

αν είναι δυνατόν...επιεικώς απαράδεκτος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη μου σωστα τα λες. Πιστευω οτι αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που στην Ελλαδα εχουμε τοσες καισαρικές. Δεν εχουν υπομονη να ασχοληθουν με αποτελεσμα πολλες φορες να κανουν καισαρικη επειδη βιάζονται να τελειώσουν. Εμεις απ την αλλη τι να κανουμε εκεινη την ωρα που οπως ειπες και συ ειμαστε ελευθερες στα χερια τους. Την καλημερα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY κι εγώ πήγα για πρόκληση 5 μέρες αφού έκλεισα τον 9ο!Κατ'αρχήν διαφωνώ με τους γιατρούς που σε βάζουν νωρίτερα γιατί δεν τους βγαίνει το προγραμμά τους.Στο κάτω κάτω γι'αυτό αμοίβεται αδρά ο γιατρός για να είναι stand by. Δεν ξέρω αν σε έχει προβληματίσει αυτό ή εγώ σου βάζω φυτιλιές, πάντως σκέψου το, γιατί δεν είναι σωστό να πάμε κόντρα στην φύση. Όταν έρθει η ώρα του θα βγει και πιο ομαλά. Εγώ μπήκα για πρόκληση γιατί είχα πια μπει στον δέκατο μήνα κυήσεως. Όσο για τους πόνους, δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά σίγουρα ήταν συνεχόμενοι και όχι διακεκομένοι όπως είναι στους φυσιολογικούς τοκετούς, Βέβαια είχε μικρότερη διάρκεια η γέννα, είχα και γρήγορη διαστόλη λόγω μαλακού τραχήλου. Πάντως μην αγχώνεσαι τίποτα δεν έχει σημασία εκείνη την ώρα, παρά μόνο το παιδί σου που σε λίγη ώρα θα κρατάς στην αγκαλιά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αφροδιτάκι ...Τι κριμα γμτ ! Εχεις κακη εμπειρια , ζοριστεικε το μωρο ..γιατι ???? Γιατι καποιοι απλα δεν τιμουν τον ορκο τους ...Ειναι δυστυχως ακριβως οπως τα περιγράφεις τα πραγματα ...

Γενικα θελω να πω αν και ευτυχως βλεπω οι πιο πολλες το γνωρίζεται , αν η μητρα ειναι ανώριμη και το μωρο δεν ειναι ετοιμο να έρθει τοτε η προκληση με μαθηματική ακριβεια οδηγει στην καισαρική !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!Δυστηχως ενω θα επρεπε να ειναι ενα χρησιμο εργαλειο των γιατρων για την δουλεια τους ορισμενοι(θελω να πιστευω λιγοι!!!)χρησιμοποιουν την προκληση για να κανονισουν το προγραμμα τους ή δεν ξερω και γω τι αλλο!!!!!!!:angry: Εγω απο ατομα της οικογενειας μου που εκαναν προκληση δεν εχω ακουσει ασχημη εμπειρια.Ισα ισα βοηθησε πολυ.Στη μητερα μου οταν με γεννησε πριν απο 31 χρονια της εκανε ο γιατρος προκληση γιατι ειχε παει στην 41η εβδομαδα και δεν γενναγε με τιποτα(δεν ηθελα να βγω!!!!χιχιχι)Γεννησε μου ειπε πολυ ανετα.Πραγματικα με εναν πονο.Μια φιλη προχθες πολυ καλη γεννησε στην 38η γιατι ειχε μαλακωσει ο τραχηλος ειχε κατεβει πολυ και η μπεμπα και επειδη ειμαστε σε νησι και θα γενναγε στη Πατρα πηγανε προγραμματισμενα και ολα πηγανε τελεια και ειχε υπερβολικα γρηγορη και ανετη γεννα.Με τον ιδιο τροπο θα γεννησω και γω λογω αποστασης εκτος αν μας προλαβει ο μπεμπης:P και φυγω με σπασμενα νερα για Πατρα.Μια συγγενης μου ομως που γεννησε εδω στο νησι εκανε προκληση στην 41η εβδομαδα(σαν τη μαμα μου και αυτη) και παιδευοτανε απο τις 7 το πρωι μεχρι αργα το βραδυ που γεννησε!!!!Ητανε ψηλα το μωρακι(δεν περπαταγε και πολυ)και παραλιγο θα πηγαινανε για καισαρικη αλλα ενταξει γεννησε φυσιολογικα!Το θεμα βεβαια ειναι οτι το μωρο ητανε 4 κιλα και βαλε και αφου βλεπανε οτι μεγαλωνε πολυ και ητανε στα προθυρα εκλαμψιας η κοπελα(ειχε σακχαρο,πιεση),επρεπε να το παρουνε νωριτερα το νινακι με την ιδια μεθοδο οταν ητανε λιγοτερο το βαρος του.Τι να σας πω πολλα ραμματα εκανε και ταλαιπωρηθηκε και αυτη και το μωρο.Εχω παραδειγματα παρα πολλα για προκληση τοκετου!Τελικα καταλαβαινω οτι ειναι θεμα οργανισμου και οτι πρεπει να γινεται σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις και μερικες φορες νωριτερα.Δυστηχως ομως δεν την χρησιμοποιουν την μεθοδο μονο εκει και κοιταζουνε το προγραμμα τους.Ελπιζω η προσωπικη μου εμπειρια σε λιγους μηνες να ειναι καλη σ'αυτο το θεμα.Γιατι πραγματικα οταν νιωθεις στο τελος οτι σε εκμεταλευεται ο γιατρος σου που του εχεις τοοοοοση εμπιστοσυνη ειναι μια τεραστια απογοητευση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω να σου πω από προσωπική εμπειρία για την πρόκληση τοκετού!! Εύχομαι όμως να σου πάνε καλά! Εμένα η μαμά μου με γέννησε με πρόκληση, αλλά είχα ήδη περάσει την ΠΗΤ! Τώρα πριν από 27 χρόνια ήταν διαφορετικά τα πράγματα! Δεν ξέρω και πολλά ! :(

Εμένα η ΠΗΤ μου είναι 6 Αυγούστου. Τον ρώτησα για 27 Ιουλίου μιάμιση βδομάδα πριν που έχει γενέθλια ο άντρας μου αν υπάρχει πιθανότητα από μόνος του να γεννηθεί! Και μου είπε αν δεν έχει γεννηθεί νωρίτερα έλα να σου κάνω πρόκληση! Αλλά δεν νομίζω να το κάνω! Θ'αφήσω τον μπέμπη να έρθει όποτε εκείνος αποφασίσει! Τώρα για 3 μέρες πριν, δεν νομίζω ότι είναι πολύ πριν την ΠΗΤ! Μην αγχώνεσαι! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Και να πάρεις την καλύτερη απόφαση για σένα και το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα με πρόκληση στις 8/5, ακριβώς την ΠΗΤ γιατί δεν άντεχα άλλο. Δεν ξέρω αν είμαι τόσο ανθεκτική στον πόνο, αλλά δεν πόνεσα όσο περίμενα.

Ξεκινήσαμε τη διαδικασία κατά τις 12 το μεσημέρι, στις 3 μου έβαλαν τον ορό για τους πόνους και στις 7 το απόγευμα γέννησα τη μπέμπα μου. Όταν άρχισαν να έρχονται οι μεγάλοι οι πόνοι, μου έκαναν μία μικρή δόση επισκληρίδιο και ήμουν μια χαρά. Αφού ανάμεσα στα σπρωξήματα λιώναμε στο γέλιο με τον άντρα μου, τη μαία μου και το γιατρό μου. Όταν έφτασα στην ώρα μου, μου έκαναν άλλη μία δόση επισκληρίδιο και ήμουν μια χαρά. Βέβαια ξαναλέω ότι ο πόνος και η αντοχή του σε αυτόν είναι υποκειμενικός, αλλά εγώ το ξαναέκανα άνετα... Και η αλήθεια είναι ότι την επόμενη μέρα πόναγα περισσότερο απ'ότι εκείνη την ώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια επέστρεψα από το γιατρό μου!λοιπόον..ο μπέμπης είναι 3700,είναι στην πύελο κ ο τράχηλος έχει εξαλειφθεί 70%.τώρα,όσον αφορά στην πρόκληση,του τα έψαλλα για τα καλά,αφού ούτε εγώ με αναγνώριζα!,κ θα κάνουμε πρόκληση την πέμπτη κ όχι αύριο,δηλ.ακριβως στην π.η.τ. μου.η αλήθεια είναι πως αιφνιδιάστηκε με την επιμονή μου!χάρηκα αρκετά,αν κ θα ήθελα να αποφύγω την πρόκληση,αλλά έστω ΄κ έτσι ελπίζω να πάνε όλα καλά!σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας,με βοηθήσατε κ με βοηθάτε πάρα πολύ!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! μου με το καλό! Και...που ξέρεις? Μέχρι την Πέμπτη μπορεί και να σας κάνει την έκπληξη από μόνος του ο μπέμπης ;):)

(Καλά έκανες και του τα έψαλλες....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!Ιφιγένειά μου δυστυχώς δε σου φαίνεται,όντως πέφτει πολλή πρόκληση τελευταία!ξέρετε τί μου είπε χθες ο γιατρός;λοιπόν,του λέω ότι μακάρι να έρθουν φυσιολογικά οι πόνοι,επειδή θα ήθελα να αποφύγω τον ορό κ την ουσία που βάζουν μέσα,δε θυμάμαι ακριβώς πως τη λένε,κ μου απαντά:"όταν θα πας,ρώτα ποια δ ε ν έχει ορό!σε όλες βάζουμε,είτε ξεκινήσει από μόνος του,είτε με προκληση ο τοκετος!!!η μόνη διαφορά είναι πως στην πρόκληση βάζουμε ένα υπόθετο πριν για να μαλακώσει ο τράχηλος!!!"επίσης μου είπε πως κ στις δύο περιπτώσεις δε βάζουν απότομα το φάρμακο,για να αποφύγουν έντονους πόνους ξαφνικά,αλλά σιγά σιγά το διοχετεύουν στον ορό,για να εξελιχθούν όλα ομαλά.κορίτσια έπαθα πλάκα!!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΑΡΓΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ 3 ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΩΡΕΣ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑΝ ΟΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΕΚΑΝΕ 10ΑΡΗ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΥΓΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σημερα ειχα ραντεβου στον γιατρο μου για την β'επιπεδου και με αφορμη την συζητηση μας τον ρωτησα για ολα αυτα!Ειχα και γω αποριες πολλες οποτε...Λοιπον μου ειπε οτι ειναι απαραδεκτο που χρησιμοποιουν την προκληση για να κανονισουν το προγραμμα τους μερικοι γιατροι και οτι πραγματικα ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο οταν δεν παει αλλο και πρεπει το μωρακι να βγει.Τον ρωτησα τι θα κανουμε στην δικη μου περιπτωση γιατι θα γεννησω Πατρα και ειμαι απο Ζακυνθο και μου ειπε οτι θα δουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα.Μπορει να φυγουμε με πονους μου λεει αλλα αν δουμε οτι ωριμασε αρκετα η κατασταση (μαλακος τραχηλος κλπ)θα βαλουμε φαρμακακι στον κολπο(το υποθετο εννοει φανταζομαι) για να βοηθησουμε την κατασταση χωρις ορο.Μη σπασουν τα νερα και δεν προλαβουμε!!!!!Εμας εδω γεννανε πολλες κοπελες ετσι λογω του οτι πανε απεναντι και πραγματικα ειναι γρηγοροι και ανωδυνοι τοκετοι.Αλλα πραγματικα φτανει η κατασταση οριακα ετοιμες δηλαδη για να γεννησουν και χρησιμοποιουν το υποθετο.Στο Τσακ που λεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κατι που ισως να μην γνωριζετε

,για να γινει επισκληριδιος θελει τουλαχιστον 2-3 διαστολη να εχεις,

εγω δυστυχως δεν ειχα μεχρι που πηγα απευθειας στο 8!κ τρεχαμε κ δεν προλαβαιναμε,οξυς τοκετος σου λεει! με προκληση.

τα ειδα ΟΛΑ!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης σου βαζουν υποθετο στον τραχηλο(εγω απολαυσα δυο!):S

κ μολις γινει καποια διαστολη τοτε σου βαζουν ορο!,αλλιως ειναι επικινδυνο,χωρις διαστολη,δε γινεται

Σας ευχομαι αν πατε με προκληση,μια ΓΡΗΓΟΡΗ διαστολη,με οσο το δυνατον πιο συντομους πονους!

Με το καλο κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

καλημέρα!Ιφιγένειά μου δυστυχώς δε σου φαίνεται,όντως πέφτει πολλή πρόκληση τελευταία!ξέρετε τί μου είπε χθες ο γιατρός;λοιπόν,του λέω ότι μακάρι να έρθουν φυσιολογικά οι πόνοι,επειδή θα ήθελα να αποφύγω τον ορό κ την ουσία που βάζουν μέσα,δε θυμάμαι ακριβώς πως τη λένε,κ μου απαντά:"όταν θα πας,ρώτα ποια δ ε ν έχει ορό!σε όλες βάζουμε,είτε ξεκινήσει από μόνος του,είτε με προκληση ο τοκετος!!!η μόνη διαφορά είναι πως στην πρόκληση βάζουμε ένα υπόθετο πριν για να μαλακώσει ο τράχηλος!!!"επίσης μου είπε πως κ στις δύο περιπτώσεις δε βάζουν απότομα το φάρμακο,για να αποφύγουν έντονους πόνους ξαφνικά,αλλά σιγά σιγά το διοχετεύουν στον ορό,για να εξελιχθούν όλα ομαλά.κορίτσια έπαθα πλάκα!!:blink:

Ε βεβαια μην γενησει καμια φυσικα ...να βαλουμε ορους να κανουμε οτι μπορουμε να παρεμβουμε στη φυση και στο τελος "Α! Τυλιχτηκε το μωρο , χανουμε παλμους παμε για μια καισαρική "

Καλα εγω απορω ...δεν ντρεπεται που στο λεει οτι σε ολες βαζουν ορο με τεχνητους πονους? Εχουν χασει καθε τσιπα πλεον που το θεωρουν και φυσιολογικο !!!!

Ντροπή τους !!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

κοριτσια κατι που ισως να μην γνωριζετε

,για να γινει επισκληριδιος θελει τουλαχιστον 2-3 διαστολη να εχεις,

εγω δυστυχως δεν ειχα μεχρι που πηγα απευθειας στο 8!κ τρεχαμε κ δεν προλαβαιναμε,οξυς τοκετος σου λεει! με προκληση.

τα ειδα ΟΛΑ!!!:woohoo:[/quote

εγω εκανα απο τους πρωτους πονους..η διαστολη ητανε 1-2 αλλα οι πονοι ητανε για μενα αφορητοι...και μου

κανανε.

παντος οι πρωτοι πονοι ητανε ποολυ εντονοι, δεν ξερω εαν ητανε απο την προκληση.

παντως η δικια μου εμπειρια με προκληση ητανε μια χαρα!:)

σιγουρα καλυτερα στην ωρα του αλλα αμα περασει ο πητ τι να κανεις?

παντως δεν ειναι τυχαιο που ολα τα παιδια ειναι σαββατογενημενα!!!!!!!!!!βολευει καλυτερα..δεν χανουν και ιατρειο!

αντε με το καλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και επισης VENI μου ΔΕΝ ΜΑΤΙΑΖΟΝΤΑΙ!!!:laugh:

ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΓΕΝΝΗΜΕΝΑ ΕΝΝΟΩ!(δεν μας πιανει ματι κοριτσια, φτου! μη μας ματιασω!:laugh: )

O αντρας μου ηθελε πολυ να γεννηθει η μικρη Σαββατο,για να μην την πιανει ματι! ε ζοριστηκα λιγο παραπανω αλλα καταφερα κ την εκανα Σαββατο!;)

ακριβως στην ΠΗΤ,3600kg,αν την αφηναμε θα αφρατευε κι αλλο!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...