Μετάβαση σε περιεχόμενο

ETSI ZYGIZOUN TA MORA STN DANIA.....


Recommended Posts

Mphte se auth thn dieuthinsh na deite pos zygizoun ta mora edo...Palia pou elega oti mas eksetazoun me xoni edo kái den mas kanoun yperixous ektos apo 2 pou dikaioumaste kamia den me pistebe...Etsi tora to zygisma to ebgala photo!!!!!

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3 ... 1335888292

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι τα ζυγίζουν την ώρα που γεννιούνται ή ο παιδίατρος;Λίγο φειδωλοί είναι οι φίλοι μας οι Δανοί ή μου φαίνεται;;;Άκου 2 μόνο υπέρηχους.Θα είχα φάει τα μουστάκια μου με τόσο άγχος που είχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ontos sthn Ellada eiste mia xara....xa...xa....ego den anteksa kai ths eipa oti etsi me mpalatza zigize h giagia mou ths patates sto xorio prin 20 xronia....(exei noumera pano sto sidero pou kremetai to tsigeli kale )...se kapoia kopela pou rothse leo....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου αρέσει ! Ειναι τελειως φυσικός τροπος ! :)

Ισως να μου φαινοταν περίεργο αλλα δεν θα με ενοχλουσε.

Οσο για τους υπέρηχους , καλα κανουν και κατι ξερουν παραπάνω ... Αν το ψάξεις θα δεις οτι οι υπερηχοι δεν ειναι οτι καλύτερο για τα μωρά μας ...Ειδικα αυτοι οι τρισδιάστατοι κλπ .

Παλιοτερα ειχα αλλες αποψεις αλλα τελικα ειδα οτι "η επιστροφή στα παλιά" ειναι η καλύτερη λυση ! Ειτε αυτο αφορα την γεννηση ...το θηλασμο ... τον υπνο του μωρου ...

Μακάρι να γυρνουσαμε λιγο πισω και στην Ελλάδα ! Που στον βωμο του χρήματος εχουν ξεφύγει τελειως ολοι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απιστευτο ελενη μου αμ το αλλο μονο 2 υπερηχους? και πως ξερουν αν ειναι καλα το μωρο? και εγω που νομιζα οτι στο εξωτερικο κανουν περισσοτερες εξετασεις απο εμας γελαστικα χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ζύγισε και η μαία τον γιο μου όταν ήρθε στο σπίτι μας την πρώτη φορά. Στο μαιευτήριο και ο παιδίατρος όμως έχουν κανονικές (?) ζυγαριές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hope kanoume enan yperixo sthn arxh otan diapistonetai h egimosynh kai thn afxenikh diafania ....Autous tous yperixous mas tous kanoun mees gynaikologo-meeftira den blepoume para mono mees... autes mas eksetazoun mexri na genisoume .....Hope na se rothso kati prospatho na balo kai ego ena eikonidio pou metraei poso einai to moraki mou kai den ksero pos...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοβάρα Franita ;:blink: Καλά έχω μείνει!Γιατί έτσι ρε κορίτσια.Ειδικά στην υγεία του παιδιού είμαι υστερική και θελω να τα ελέγχω όλα.Οκ είπαμε επιστροφή στην φύση αλλά στον τομέα αυτό πρέπει να εξελισόμαστε και όχι να γυρνάμε στον 19ο αιώνα...

Ελενίτσα μπήκε το τικεράκι σου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...........Ωστόσο η Δανία είναι η καλύτερη χώρα στην Ευρώπη να ζήσει κανείς όσον αφορά στο επίπεδο ζωής, περιβάλλον κλπ. ύστερα από πρόσφατη έρευνα...

Για την ιατρική τους δεν ξέρω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita απίστευτο.

Δεν είχε θερμόμετρο;:ohmy: Και το μωρό το ζύγιζε στο περίπου;:blink:

Τι να πω εμένα μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά ίσως γιατί έχω συνηθίσει στα ελληνικά δεδομένα.Μπορεί να είναι και καλύτεροι μεθοδοι παρολαυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα χε ενδιαφέρον να μας πειτε τα ποσοστά των γυναικων που γεννουν φυσιολογικά , κανουν καισαρική , θηλάζουν.... Να κανουμε μια συγκριση με την Ελλάδα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχαχ :laugh: 3150... να τ 'αφησω?

Μα για ονομα του Θεου! ο δικος μου γιατρος ηρθε προσφατα απο Αγγλια οπου εκανε ειδικοτητα και εξειδικευση. Παω κανονικα καθε 4 εβδομαδες. Τωρα στο τελος ομως καθε 2! anyway ekoliou αφου ολα πηγαν καλα... μην τα σκαλιζεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Θα χε ενδιαφέρον να μας πειτε τα ποσοστά των γυναικων που γεννουν φυσιολογικά , κανουν καισαρική , θηλάζουν.... Να κανουμε μια συγκριση με την Ελλάδα ...

Αυτά βρήκα και έχει και άλλα ενδιαφέροντα αλλά τώρα πρέπει να βάλω τα παιδιά για ύπνο! να ηρεμήσω και εγώ...

Η ιστοσελίδα είναι:http://olympia.gr/2008/08/ είναι γύρω στο τέλος της σελίδας!

Η βιομηχανία των καισαρικών

“στην Ελλάδα γύρω στο 32% των γυναικών γεννάνε με καισαρική, ενώ ο μέσος όρος στα άλλα ευρωπαϊκά κράτη είναι 9-13%” μας ενημερώνει ο σύλλογος μαιών – μαιευτών. Εκτός από τις περιπτώσεις που υπάρχει πραγματικός κίνδυνος, κανείς δεν ενημερώνει το ζευγάρι για τις συνέπειες που έχει η καισαρική τόσο στη γυναίκα όσο και στο έμβρυο και μπορούν να το συνοδεύουν ακόμα και μετά την ενηλικίωση! (Προτείνουμε το βιβλιο του Oden Mitchel εκδόσεις ΡΕΩ για το θέμα). Κι εδώ αξίζει να αναφερθεί ότι μόνο στην Ελλάδα η απόφαση για καισαρική τομή μπορεί να ληφθεί μόνο από ένα γιατρό, ενώ στο εξωτερικό χρειάζεται να αποφασίσει ομάδα δυο – τριών επιστημόνων (ΣΜΜΕ).

Η γυναίκα αντιμετωπίζεται σαν αντικείμενο, το ίδιο και το νεογνό. Στόχος η μεγιστοποίηση του κέρδους, η ελαχιστοποίηση της απασχόλησης ανθρωπίνου δυναμικού, η αύξηση “παραγωγής”.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Θα χε ενδιαφέρον να μας πειτε τα ποσοστά των γυναικων που γεννουν φυσιολογικά , κανουν καισαρική , θηλάζουν.... Να κανουμε μια συγκριση με την Ελλάδα ...

Η ιδιωτικοποίηση της περιγεννητικής φροντίδας, τονίστηκε, κοστίζει πολλά δισεκατομμύρια, που βέβαια βγαίνουν από τις τσέπες των πολιτών, της ίδιας της ελληνικής οικογένειας: Στα δημόσια μαιευτήρια γεννάνε κατά 85% γυναίκες πρόσφυγες, ενώ τα ιδιωτικά, που έχουν εμφάνιση πολυτελών ξενοδοχείων, είναι πανάκριβα και πληρώνονται συνήθως με στερήσεις ή από κάποια ιδιωτική ασφάλιση, επειδή εργάζεται εκεί ο γιατρός που παρακολουθεί τη μητέρα. Η πολιτεία – υπογραμμίστηκε – δεν ενημερώνει πως ο τοκετός δεν είναι ασθένεια και δε χρειάζεται ολική νάρκωση…

Ο μητρικός θηλασμός δεν προωθείται, αντίθετα στα νοσοκομεία ταΐζουν τα νεογέννητα με ζαχαρωμένο νερό και ξένο γάλα, με αποτέλεσμα να εθίζονται σ’ αυτά! Τεράστια ποσά ξοδεύονται για τη διαφήμιση του ξένου γάλακτος για τα νεογέννητα, παρότι απαγορεύεται στη χώρα μας και έξω χορηγείται μόνο με συνταγή γιατρού (που γράφει το λόγο για τον οποίο το παιδί δε θηλάζει). Γιατί το μητρικό γάλα είναι η καλύτερη και η πιο πλήρης τροφή και δε συγκρίνεται με αυτό των γαλακτοβιομηχανιών. Κι ενώ σε νοσοκομεία άλλων χωρών προωθείται ο μητρικός θηλασμός, εδώ δίνονται εξ αρχής λανθασμένες οδηγίες στις μητέρες και υποβαθμίζεται ο ρόλος της μαίας.

Στη χώρα μας ενώ υπάρχουν μεγάλες ανάγκες και ελλείψεις, οι μαίες παροπλίζονται. Νεαρές μαίες έχουν αποσπαστεί σε νομαρχίες και γραφεία υπουργών. Σε δημόσια νοσοκομεία υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις και δεν προσλαμβάνονται, ενώ στα ιδιωτικά μαιευτήρια, που δεν ελέγχονται, εκβιάζονται να δεχτούν πράγματα που δεν πρέπει.

Στο μεταξύ στον τόπο μας κάνουν θραύση οι προκλητοί τοκετοί (συνήθως η φράση: «Ελάτε αύριο να σας ξεγεννήσουμε»), τα φάρμακα και η νάρκωση χρησιμοποιούνται κατά κόρο, οι γυναίκες δεν είναι ενημερωμένες για το τι πρέπει να προσέξουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι 97% των γυναικών στη Γαλλία γεννάνε χωρίς να τις «κόψουν», ενώ το 98% στην Ελλάδα – αντίθετα – τις «κόβουν» όπως επισημάνθηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πηγαινα πιο πολυ στη μαια από ότι στη γιατρό μου. Το αν ολα πανε καλά το ξέραμε από την εξέταση ούρων, αίματος, πίεση, ψηλάφιση της κοιλιάς και καρδιοτοκογράφημα. Ο υπέρηχος δεν ήταν απαραίτητος. Οι δυο μεγάλοι υπέρηχοι και αυτό ήταν. Το πόσο μεγάλωσε το μωρό είναι για εμάς πιο πολύ.

Και φυσικα δεν με τρομοκρατούσαν. Και ποδήλατο έκανα και γιογκα και όλα ήταν ενταξει. Και επαφες με τον άντρα μου είχα. Η έγκυος δεν είναι άρρωστη.

Στην Ελλάδα τρομοκρατούν την έγκυο, της τρωνε τα χρηματα και την εκμεταλλευονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aman ayto me to zigisma !!!diladi einai kalytera edw pou sou leei o paidiatros (pou ta pernei apo biomixanies galaktos) A! den pire 20gr opos ton proigoumeno mhna ara den troei kala pare skonh. ayto einai kalutero na metrane taxamou kai to teleuteo gramario gia na se protrepsoun na sou grapsoun gala gia na paroun ta dwrakia tous !?to kserete oti to xamilotero pososto pou thilazoun einai sthn ellada apolh thn europh auto den leei kati h na phstepsw oti oi pliopsifia twn ellhnidwn den mporei gia iatrikous logous ?

telos panton pisteuw osa ligotera toso kalutera eida kai emeis edw pos prokoboume pou gia na antepekselthoume sta ekdoda apo thn hmera pou mathenoume oti perimenoume paidi mexri na gennisoume mas ginete o k... paksimadi .edw exei ginei emporio h mhtrothta kai h genna akoma kai to paidi ena kanoniko emporio .

pantos mia xara xora einai h dania kai h souidia kai h filandia kai oles uper anaptigmenes ....mhpos kati kseroun pou emeis den mporoume na to katalaboume ????e lew egw?!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia den ta skalizoume apla leme pos exei edo to systhma giati otan kapote legame me thn Frans kapoia pragmata merika atoma mas pernousan gia fantasiopliktes..!!! Telos panton ego ena symperasma exo bgalei apo ola auta....oti pantou ta idia xalia einai ta dimosia an den plhroshs douleia den ginete....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...