Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΥΠΝΟ.


Recommended Posts

Κοριτσακια μου θελω τα φωτα σας σχετικα με ενα θεματακι που εχω με την μικρη.

Εδω και μερικες μερες κατα την διαρκεια της νυχτας ξυπναει καθε μιση ωρα περιπου με εντονα κλαματα και δεν ξανακοιμαται με τιποτα αν δεν την παρω στην αγκαλια μου και την νανουρισω.

Αυτο διαρκει ολο το βραδυ καθε βραδυ και εχει ως αποτελεσμα να τις τελευταιες μερες να μην εχω κοιμηθει καθολου.

Δεν ξερω τι συμβαινει και το κανει αυτο και δεν ξερω τι να κανω εγω για να μην ξυπναει.

Σας εχει συμβει εσας κατι τετοιο?

Πειτε μου καποιες συμβουλες γιατι δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΠΟΝΟΥΣ ΔΟΝΤΙΟΥ!!!!! ΠΑΡ'ΟΛΛ'ΑΥΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΪΣΕΙΣ? ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΕΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ? ΜΗΠΩΣ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΞΥΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως βγαζει δοντακια? Μηπως ζεσταινεται?

Ειναι 7 μηνων απο ο,τι ειδα...

Σε καταλαβαινω φανταζομαι ειναι ζορι...

Γιατι δεν δοκιμαζεις να την παρεις στο κρεββατι σου να κοιμηθειτε παρεα.Μπορει να θελει να σε αισθανεται και να νιωθει καλυτερα και ασφαλης.Εγω το κανω αυτο συχνα οταν δυσκολευεται να κοιμηθει τα μεσημερια.Διωχνουμε το μπαμπα και κοιμομαστε μουρη μουρη...

Εμενα η δικια μου εχει 2 μερες ξυπναει απο τις 6 - 6 μιση και κλαιει...ενω γενικα κοιμοταν περισσοτερο...Ειναι 3 μηνων και εχει αρχισει να ενοχλειται και απο την ζεστη...

Δεν ξερω κι αυτα κριμα ειναι μωρε ζοριζονται...αχ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου hara μου,

Εγώ με τον γιό μου το πρόβλημα που περιγράφεις παραπάνω το είχα σχεδόν 4 μήνες συνεχόμενα από 5 μηνών έως 9 μηνών. Τον 9ο μήνα για καλή μου τύχη μίλησα με μια τρομερή παιδίατρο η οποία μου είπε ότι το μωρό τη νύχτα νιώθει ανασφάλεια. Έτσι μου πρότεινε να πηγαίνω στο δωμάτιο του να βλέπω τι έχει όταν κλαίει να του λέω ήρεμα είναι ώρα για νάνι τώρα και να φεύγω πάλι. Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται για 3 ημέρες, μετά το πρόβλημα δεν υφίσταται πλέον.

Όταν μου το είχε πει αυτό η παιδίατρος δεν το πίστευα. Το έκανα βέβαια και πίστεψε με σε τρεις ημέρες σταμάτησε το πρόβλημα μου και χτύπαγα το κεφάλι μου που δεν υπήρξε κάποιος να μου το πει πιο νωρίς για να το κάνω αφού είχα να κοιμηθώ τόσους μήνες.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Φυσικά για το παραπάνω μπορείς να ρωτήσεις και τον παιδίατρο σου !

Φιλάκια και καλή σου επιτυχία !

Υ/Γ

Να χαίρεσαι το μωρουλίνι σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ειλικρινα δεν ξερω.

Μιση ωρα πριν κοιμηθει αναβουμε το κλιματιστικο για να δροσισει ο χωρος αλλα το κλεινουμε οταν ειναι να την βαλω για υπνο.Δεν της αφηνω ολο το βραδυ αναμενο το κλιματιστικο.

Οσο για το αν βγαζει δοντια η πειναει θα δωσω για παραδειγμα την χθεσινη νυχτα οπου απο τις 12 μεχρι τις 1:30 ειχε ξυπνησει 4 φορες.Την τεταρη φορα εστειλα τον αντρα μου στον καναπε και την πηρα στο κρεβετι μαζι μου.Το αποτελεσμα ηταν να κοιμηθει μεχρι το πρωι χωρις να ξυπνησει ουτε μια φορα(αρα λογικα δεν πειναγε ουτε ποναγε).

Δεν θελω να την μαθω ομως το να κοιμομαστε μαζι αλλα ειλικρινα δεν ξερω και τι αλλο να κανω.

Οσο ητανε πιο μικρη δεν ειχαμε τετοιο θεμα τι την επιασε τωρα και τι να κανω εγω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai mena to idio akribos kanei edw kai 2 meres .mipos exoume panselino :laugh: :laugh: :laugh:

egw phsteuw oti einai apo thn zesth ,o dikos mou einai shnexia idromenos sthn plath opou kai na ton balw ,malon konta sou niothei parigoria sto martirio pou pernaei me thn zasth .pantos o dikos mou kai dipla mou ksipnaei .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΑΙΓΕ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΓΙΟΛΑΝΤΑ.ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΛΙΚΙΑ.

ΕΜΠΑΙΝΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ , ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΥΑ ΜΟΝΟ ,ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΓΛΥΚΟΛΟΓΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑ.ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΑ.ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!!

ΞΕΡΕΙΣ ΕΤΣΙ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΜΑΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΜΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΥΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσήρθες στο club, εμένα το κάνει αυτό έδώ και 9 μήνες τώρα (δηλαδή από τότε που γεννήθηκε)!!!

Το λιγότερο που ξυπνά είναι 2 φορές, έχει τύχει να ξυπνά κάθε 1 ώρα!!! Πάω κάτω την παίρνω στην αγκαλιά μου και ηρεμεί, συνήθως την βάζω στο στήθος (ακόμη την θηλάζω) και ηρεμεί πιο γρήγορα. Έχει μάθει να κοιμάται με φασαρία και ξυπνά όταν υπάρχει ησυχία!!!! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΟΥ. ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΠΟΨΗΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΓΥΡΗΣΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΠΤΟΤΕΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕΝΩ ΞΑΓΡΥΠΝΗ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ!!!!! ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ, ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΓΑΛΑΤΑΚΙ, Η ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ, ΝΑ ΣΕ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ. ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣΑ! ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΗΚΩΝΕΙΣ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΣΕΙΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ. ΜΕΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΙΝΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΑΙΓΕ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΓΙΟΛΑΝΤΑ.ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΛΙΚΙΑ.

ΕΜΠΑΙΝΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ , ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΥΑ ΜΟΝΟ ,ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΓΛΥΚΟΛΟΓΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑ.ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΑ.ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!!

ΞΕΡΕΙΣ ΕΤΣΙ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΜΑΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΜΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΥΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

an diabases kala h kopela leei oti ekei pou ola htan kala kati shmbenei tis teleutees meres ,ara den einai thema oti prepei na shnithisei na koimate mono tou kseei na koimate mono tou alla kati shmbenei tis teleutees meres .auto pou les esu einai pos mathenoun (kapoioi oxi oloi) to paidi na koimate mono tou oxi antimetopish ths katastashs otan ola htan kala kai kati ginete ksafnika .

polu pithano na einai dontia kai na aisthanete asfalia konta sthn mama tou ,otan exei anagh to mwro shnesthimatikh kalo einai na thn kaliptoume ,tha perasei auto pou ton basanizei kai tha epistrepsei stis shnithies tou .

mhn to pareis oti sou thn lew ,alla einai kalutera na mhn apantame mono monodiastata ,ta paidia einai poludiastata kai exoun anages ,mporei na prokipsoun ana pasa stigmh kai prepei na mathoume na tis kaliptoume kai otan niothei oti sta diskola exei stiriksh girnaei polu eukola stis shnithies tou .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αrgi μου σε αυχαριστω πολυ μου εδωσες κουραγιο τωρα:)!!!

Κοριτσια προφανως το κανει αυτο λογο του οτι δεν ειμαι διπλα της αλλα και εγω τι να κανω?Με τιποτα δεν θελω να την μαθω να κοιμαται στο κρεβατι μαζι μας και ενας και κυριος λογος ειναι οτι ο αντρας μου καπνιζει(και πολυ μαλιστα) και ετσι δεν θελω να κοιμαται το μωρο διπλα του αλλα και απο την αλλη θελω να μαθει οτι εκει ειναι το δωματιο και το κρεβατι της.

Το θεμα ειναι οτι τωρα ξεκινησε να τα κανει αυτα γιατι ομως?

Καντινου οχι δεν δουλευω αλλα ειναι σαν να δουλευω διπλα εδω μεσα γιατι δεν εχω καμια μα καμια βοηθεια(ουτε ενα πιατο ετοιμο φαγητο που τωρα πια μου φαινεται τοοοσοοο πολυτιμο),μιας και οι δικοι μοι ειναι μακρια ετσι περνανε ΟΛΑ απο τα χερια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

kai mena to idio akribos kanei edw kai 2 meres .mipos exoume panselino :laugh: :laugh: :laugh:

egw phsteuw oti einai apo thn zesth ,o dikos mou einai shnexia idromenos sthn plath opou kai na ton balw ,malon konta sou niothei parigoria sto martirio pou pernaei me thn zasth .pantos o dikos mou kai dipla mou ksipnaei .

ΑΦΡΟΔΙΤΗ!!! ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ!!! ΠΕΙΝΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΥΡΡΑΝΑΣ ΑΚΑΡΔΗ ΜΑΝΑ? ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΠΑΣΑΙ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ!!! ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ!!! ΠΕΙΝΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΥΡΡΑΝΑΣ ΑΚΑΡΔΗ ΜΑΝΑ? ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΠΑΣΑΙ?[/quote:2f7a6r35]

oxi den ton lipame na kanei diaita:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Καλωσήρθες στο club, εμένα το κάνει αυτό έδώ και 9 μήνες τώρα (δηλαδή από τότε που γεννήθηκε)!!!

Το λιγότερο που ξυπνά είναι 2 φορές, έχει τύχει να ξυπνά κάθε 1 ώρα!!! Πάω κάτω την παίρνω στην αγκαλιά μου και ηρεμεί, συνήθως την βάζω στο στήθος (ακόμη την θηλάζω) και ηρεμεί πιο γρήγορα. Έχει μάθει να κοιμάται με φασαρία και ξυπνά όταν υπάρχει ησυχία!!!! :ohmy:

Να της βαλεις ακουστικά με ηχους από ηλεκτρικη σκούπα, περιπολικά, ντραμς, καμπανες, κλπ!!! Μηπως και κοιμηθεις και εσυ!!!!

Εμεις κοιμομαστε στο ιδιο δωματιο. Δεν την βαζω στο κρεβατι μου γιατι ερχεται η μεγαλη και θα γινει της τρελης ετσι και πετυχει την αδελφη της εκει. Οποτε εχει μαθει και κοιμαται στο κρεβατι της αγκαλια με μια συγκεκριμενη κουβερτα. Σημερα ξυπνησε απο τις 6.30... και ειχε κοιμηθει στις 12. Λιγος υπνος και πολλη κουραση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΠΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ! ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΗΣ? ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΝ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΣΗΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΖΕΛ, Η ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ. ΡΥΘΜΙΣΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΗΚΟ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 27 ΜΕ 28 ΒΑΘΜΟΥΣ. ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη , δεν ξέρω αν φάνηκα κάπως σκληρή , και συμφωνώ μαζί σου για την ζεστασιά της αγκαλιάς της μάνας , το παιδί μου ξυπνάει ακόμη τα βράδια και τον παίρνω αγκαλιά και τον χαιδευω , αλλά δεν θα απολογιθώ για το τι κάνω σαν μάνα.Αν πρόσεξες αναφέρθηκα στους 5 - 9 μήνες συμφωνώντας με την Γιολάντα.

Κάποια στιγμή ξεκινάνε οι ανασφάλειες και αλλάζει η ροή του ύπνου τους, καιπρέπει με σταθερή στάση και ηρεμία να αντιμετωπιστεί και να αισθανθεί σίγουρια το πλασματάκι μας.

Νομίζω πάντως οτι δεν κάνει καλό σε κανέναν να κοιμόμαστε μαζί με τα μωρά, ούτε να τα κουνάμε όλη νύχτα ,ούτε βέβαια και να αγνοούμε το κλάμα τους.Ίσως το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεστε να μην λύνεται έτσι , παρέθεσα απλά την εμπειρία μου και τόν τρόπο που το ξεπεράσαμε με λίγα κλάματα βέβαια καθώς είπα ότι έκλαιγε για πολύ λίγο και κοιμόταν μετά μόνος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

evipapa έγραψε:

an diabases kala h kopela leei oti ekei pou ola htan kala kati shmbenei tis teleutees meres ,ara den einai thema oti prepei na shnithisei na koimate mono tou kseei na koimate mono tou alla kati shmbenei tis teleutees meres .auto pou les esu einai pos mathenoun (kapoioi oxi oloi) to paidi na koimate mono tou oxi antimetopish ths katastashs otan ola htan kala kai kati ginete ksafnika .

polu pithano na einai dontia kai na aisthanete asfalia konta sthn mama tou ,otan exei anagh to mwro shnesthimatikh kalo einai na thn kaliptoume ,tha perasei auto pou ton basanizei kai tha epistrepsei stis shnithies tou .

mhn to pareis oti sou thn lew ,alla einai kalutera na mhn apantame mono monodiastata ,ta paidia einai poludiastata kai exoun anages ,mporei na prokipsoun ana pasa stigmh kai prepei na mathoume na tis kaliptoume kai otan niothei oti sta diskola exei stiriksh girnaei polu eukola stis shnithies tou .[/quote:3cnvvxad]

AFRODITI με συγχωρείς που επεμβαίνω αλλά η evipapa την γνώμη της είπε. Η κάθε μία μητέρα μπορεί να ακούσει κάποιες απόψεις από το forum του mammyland και στην συνέχεια να ενημερώνεται από τον παιδίατρο της. Ο δικός μου μπέμπης ξαφνικά άρχισε να κλαίει στον πέμπτο μήνα και η παιδίατρος μου το απέδωσε σε ανασφάλεια και μου πρότεινε να κάνω αυτό που περιγράφει η evipapa άρα δεν νομίζω ότι το παραπάνω δεν στέκει σαν άποψη.

Κατά την γνώμη μου όταν γίνεται ένα ερώτημα στο ανοικτό κοινό δεν είναι κακό να ακούγονται όλες οι απόψεις...

Συγνώμη και πάλι για την παρέμβαση απλά και εγώ θα ήθελα να ακούσω όλων των κοριτσιών τις εμπειρίες σε ένα ενδεχόμενο ερώτημα που θα έθετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kale agrisa na apantisw giati exw ton mpemph kai to kanate thema .

den eipa oti eipai h kopela tipota kako .

phsteua oti den katalabe oti einai edw kai 2 -3 meres to thema kai oxi shnexomeno .

ths eksigousa oti den einai shnexomeno to thema me ton upno .

Giolanda den katalabenw ti parermeneuses ?den den katalabenw thn uperaspish apo thn stigmh pou den uparxei thema .

exw ena spiti kai ena mwro monh mou kai den mporw na apantaw me thn taxithta astraphs gia na mhn katalabei kapoion lathos oti den ginete tsakomos h diafonia h otidipote .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΟΛΑΝΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ , ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΚΟΙΝΟ ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ''ΣΗΚΩΝΑΝ΄΄ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΘΩΤΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ , ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΑΣΗ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ , ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ,ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

kale agrisa na apantisw giati exw ton mpemph kai to kanate thema .

den eipa oti eipai h kopela tipota kako .

phsteua oti den katalabe oti einai edw kai 2 -3 meres to thema kai oxi shnexomeno .

ths eksigousa oti den einai shnexomeno to thema me ton upno .

Giolanda den katalabenw ti parermeneuses ?den den katalabenw thn uperaspish apo thn stigmh pou den uparxei thema .

exw ena spiti kai ena mwro monh mou kai den mporw na apantaw me thn taxithta astraphs gia na mhn katalabei kapoion lathos oti den ginete tsakomos h diafonia h otidipote .

AFRODITH μου μην το παίρνεις έτσι. Ασφαλώς και δεν πρόκειται για τσακωμό. Απόψεις ανταλλάσσουμε και μόνο. Δυστυχώς πίσω από τον Ηλεκτρονικό Υπολογιστή και ανάλογα με το πως αποτυπώνουμε τις σκέψεις μας μερικές φορές παρερμηνεύονται τα πράγματα γιατί η αποτύπωση γίνεται μέσο ενός άψυχου εργαλείου. Θα προτιμούσα να συζητούσαμε από κοντά και τότε θα έβλεπες ότι δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Το ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να διαφωνούν σε μια κουβέντα δεν σημαίνει ότι τσακώνονται.

Παρόλα αυτά να χαίρεσαι το μωρουδάκι σου και να το καμαρώσεις όπως επιθυμείς ... Όλες μανούλες είμαστε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

HARA KALISPERA

TO IDIO PROBLHMA ANTIMETWPISAME GIA 1 MINA EMEIS ME TO MORO MAS LAST MONTH..KA8E MIA WRA XIPNAGE ME KLAMA, MOLIS TON PERNAME AGALIA STAMATAGE META APO LIGO ALLA ME POLU KOUNHMA. LEGAME EINAI TA DONTIA TOU (EMAS K8E MERA VGAZEI PIA K APO 1 K EINAI MOLIS 8 MINWN!) ALLA META AFOU MILISAME ME PAIDIATRO KATLABAME OTI KATI ALLO FTAIEI..EREYNHSTE TO LIGAKI.. EMIS ENTOPISAME TO PROBLHMA OTI HTAN TO GEGONOS OTI KOIMOMOUN EGW KA8E MESIMERI MAZI TOU STO KREBATI MAS K SINI8ISE MALLON TH MYRWDIA K I8ELE PAREA. MOLIS TO STAMATHSAME STAMATHSE NA XUPNAEI TH NUXTA.

BEBEAIA KAMAI FORA XIPNAEI TH NUXTA ME PONAKIA DONTIWN ALLA OXI AYTO TO DRAMA POU TRAVIXAME..

EMAS KAMIA FORA OMWS TELEYTAIA KANEI KATI ALLO..XIPNAEI MESA STH NUXTA ME OREXH GIA PAIXNIDI!!!!!!! TOTE TI KANEIS????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειτόνισσα, και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την Μαριλή. Εκεί, λίγο πριν χρονίσει, άρχισε να ξυπνάει το βράδυ και να κλαίει, ωσάν τρελή. Με τίποτα δεν ήταν ευχαριστημένη. Αλλά στο κρεββάτι δεν την πήρα παρά ελάχιστες φορές. Προτιμούσα να ξαπλώσω εγώ δίπλα της, και να της κάνω παρέα ή να της κρατάω το χέρι, παρά να μάθει μαζί μας. Το αποτέλεσμα βέβαια δεν ήταν το επιθυμητό. Εμαθε να ξαπλώνουμε δίπλα της και ακόμα και τώρα που κοντεύει τα 3, θέλει κάποιον μαζί της για να κοιμηθεί. Μετά, όλα οκ. Δεν ήταν το καλύτερό μου, αλλά φτάσαμε στο σημείο να έρχεται στο κρεββάτι μας και να μην θέλει να κοιμηθεί αλλά να παίξει. Τί ανάποδο παιδί.

Και τώρα που μεγάλωσε και κοιμάται στο μονό (απο τα Χριστούγεννα λόγω μπέμπη), όταν ξυπνάει, ή με φωνάζει ή έρχεται και με ξυπνάει. Και έχει φτιάξει και ο ύπνος της, δεν σηκώνεται πια κάθε βράδυ.

Υπήρχαν φορές που είπα πως μέχρι να παντρευτεί έτσι θα πάει η κατάσταση. Υπομονή θέλει φιλενάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απίστευτο αλλά τα μωρά από όταν γεννηθούν μέχρι και κάποιους μήνες αργότερα, όταν ξυπνούν την νύχτα δεν ξυπνούν γιατί πεινάνε αναγκαστικά αλλά για να δούν την μανούλα τους.

Ακόμη και όταν τα φέρνεις από το μαιευτήριο στο σπίτι, όταν ξυπνούν την νύχτα δεν είναι πάντα για φαγητό.

Πάντως σε καταλαβαίνω γιατί κι εμένα αυτό είναι το χειρότερό μου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @elbe δεν πρόλαβα να διαβάσω ακριβώςς τι ρωτάς.  Γενικά έχω χαμηλά αιμοπετάλια, στην εγκυμοσύνη όταν ήμουν  39+5 ειχα γυναικολόγο και είδαμε ότι τα αιμοπετάλια πέσανε ακόμα πιο πολύ , με έστειλε στην κλινική και 40 ακριβώς μπήκα για πρόκληση (μένω Γερμανία και δεν κάνουν με το καλημέρα καισαρική) παλέψαμε μήπως και δεν προλάβουμε να γεννήσω χωρίς καισαρική αλλά εμένα δε με έπιασαν πόνοι κτλ το βράδυ είχα ανεκτους πόνους αλλά 0 διαστολή και καμιά εξέλιξη κάνανε συνεχως αιματολογικές εξετάσεις το πρωί εφόσον έγινε επανέλεγχο στις αιματολογικές είδαμε ότι έπεφταν και άλλο τα αιμοπετάλια δεν μας επαιρνε να περιμένουμε. Οπότε μπήκα για καισαρική με τον τελευταίο επανέλεγχο αίματος να μου δίνει το οκ για επισκληριδειο αλλιώς έπρεπε να έκανα ολικη νάρκωση.  Και το πιο παράλογο απ' όλα στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη δεν είχα θέμα με τα αιμοπετάλια 🤷 ήταν σε όρια ακόμα και για φυσιολογικό τοκετό . 
    • Αχ έχεις μια γλυκούλα καραμέλα 🍬 βήμα βήμα και τσουπ φτάσαμε στην αγκαλίτσα μας να έχεις το κοριτσάκι σου.   
    • μηπως καθυστερήσει να μου τα στείλει...και γεννήσω και δεν τα έχω...πιο πολύ για το πως θα βγω απο την κλινική χωρίς κάθισμα 🤷 θα πρέπει αναγκαστικά να αγοράσω μετά!
    • Καλησπέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Εγώ έχω μία άλλη περίπτωση συγγενούς ανωμαλίας, έχω δίκερο μήτρα που είναι χωρισμένη σε 2 κοιλότητες. Όσους γυναικολόγους είχα επισκεφθεί μου έλεγαν ναι θα κάνεις παιδί αλλά θα έχεις 2-3 αποβολές μέχρι να ανοίξει λίγο η μήτρα! Ταλαιπωρη΄θηκα αρκετά και άλλαξα 4 γιατρούς μέχρι να καταλήξω στον τωρινό. Στο μεταξύ είχα 4 αποβολές και ανακαλύψαμε και μία αδυναμία στο σπέρμα. Εν τέλει έχω τώρα την κόρη μου, 15 μηνων, με φυσική σύλληψη! Είμαι τώρα 40 ετών, ελπίζω να σου έδωσα θάρρος!!!
    • Καλησπέρα @AGAPOULLA1993! Το αντιμετώπισα κ εγώ αυτό με την μικρή μου. Διήρκησε λιγο παραπανω απο χρονο , μετα σταδιακά τα προσθέσαμε κ τώρα στα 2.5 έτη τρώει τα πάντα.  Ως προς τον θηλασμό ναι , δεν έτρωγα τίποτα που να περιέχει έστω κ ίχνη. Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά μετά είναι μια συνήθεια. Εμείς θηλασαμε μέχρι τα 2 έτη,  οπότε όπως καταλαβαίνεις το περάσαμε μαζί!! Σου στέλνω μπόλικη δύναμη και υπομονή!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...