Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.......


Recommended Posts

Koritsia moy gia allh mia fora ayto to 8ema egine "8yella" kai sthn oysia oyte poy thn boh8hsame thn kopela.Ti kai ti den exw diavasei panw sto 8ema ths.Apo orgh,8rhskeia,kakia (se merika shmeia)...Eleos omws eleos...To kserei oti htan la8os ponaei gia ayto kai dysthxws 8a ponaei panta..psaxnei gia ligh agkalia kai katanohsh..Ayta poy diavazw peri 8rhskeias h8ela edw na pw ws papadoeggona oti o Xristoylhs mas hr8e gia toys amartwloys..An 8ymaste kala aytoys synxwroyse kai toys h8ele sto basileio toy.Kai sto finale poia einai poy den exei kanei estw kai thn pio hli8ia amartia.An diavasoyme ligaki tis grafes 8a doyme oti sfhzoyn apo amarthmata me prwto kai kyriarxo to prwpatoriko amarthma..Hmarton omws me pio dikaiwma katadikazoyme mia kopela poy etsi kai alliws katadikase monh ths thn kardia ths ston pantotino pono?Fysika kai kamia mas den einai yper ths ektrwshs alla an kapoia to kanei den shmenei oti thn toyfekizoyme kiolas.H kardia ths to kserei poso ponaei.Den mporw na sas katalabw merikes stigmes..Oles emeis poy 8eloyme na legomaste xristianes kalo einai na 8ymh8oyme ta logia toy Xristoy "AGAPATE ALLHLOYS"......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ Κ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΚΤΟΣ Κ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ... Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ Κ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΟΜΕΝΗ Κ ΒΡΗΚΑΜΕ ΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.. ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΑ Κ ΠΟΥΛΗΣΑΜΕ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ Κ ΞΕΧΡΕΩΣΑΜΕ, ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ Κ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ 2 ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΕΓΕΙΝΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΕΚΤΡΩΣΗ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Νέλλη μου άλλο αντιλαμβάνονται μέσω ορμονων και άλλο καταλαβαινει ακριβώς τι συμβαίνει!!! Ιδέα δεν έχει τι γίνεται! Κοιμάται πολύ πολύ βαθιά και δεν πολυκαταλαβαίνει..σιγουρα έχει ζωή και υπάρχει αλλά δεν αντιλαμβάνεται και πάρα πολλά! Ουτε καν τη δική του ύπαρξη! Να φανταστείς όταν ένα μωρό γεννηθεί πλέον αντιλαμβάνεται την ύπαρξή του μέσα από την ικανοποιηση των αναγκών του..εν ολίγοις μόλις φάει νιώθει καλά και ξανακοιμάται! Με τους μήνες συνειδητοποιεί εμάς και τον εαυτό του...φαντάστου λοιπόν ποσα λίγα καταλαβαίνει σε μια εγκυμοσύνη που είναι ακόμη στην αρχή της..αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν έχει ψυχουλα και δεν καρδιοχτυπά..

ΤΙΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΜΟΥ !!ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΙΤ;;;ΕΔΕΙΧΝΕ ΕΝΑ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΣΥΝΕΣΧΩς!!ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΓΡΑΦΕ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟς ΑΘΛΗΤΗ ΑΛΛΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗς ΕΚΤΡΩΣΗΣ!!!ΔΙΑΦΩΝΩ ΛΟΙΠΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΘΕΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ!!!ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ μΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι αν καταλαβα καλα ηρθε εδω ανακοινωσε την εγκυμοσυνη της και μετα το εριξε χωρις να πει κατι

Καταλαβαινω οτι πιεστικε ψυχολογικα γιατι απο την μια στιγμη στην αλλη να εισαι χαρουμενη για τον ερχομο του παιδιου και την αλλη μερα να πας να το ριξεις........ αλλα το αποτελεσμα τωρα δεν αλλαζει

και δεν εχει σημασια να της υπενθιμιζουμε οτι ειναι μια αμαρτωλη και στυγνη εγκληματιας που πεταξε μια ζωη στα σκουπιδια εδω δεν αντιδραμε οταν καποιοι πετανε πολλες ζωες στα σκουπιδια και ειμαστε αμετοχοι και τους αφηνουμε να παιζουν με χιλιαδες ζωες

Σημασια εχει η κοπελα τωρα να κατανοησει τις βαθυτερες αιτιες που την οδηγησαν σε αυτη την πραξη και να προχωρησει μπροστα την ζωη της δεν γινεται να χαρακτηριζομαστε απο μια και μονο πραξη που καναμε καποτε χαρακτηριζομαστε απο την γενικη συμπεριφορα συνηθως

Οι δικες μας κατηγοριες εξαλλου εκτος απο οτι δεν βρισκομαστε εδω για να κατηγορουμε η μια την αλλα ειναι ηδη περιτες

ετσι κι αλλιως κατηγορει τον εαυτο της και μετανιωνει για την πραξη της και εχει καιρο να μετανιωνει για ολη την υπολοιπη ζωη της

και οσο και να ναι κατανοησε την βλακεια που εκανε ( γιατι τα μεγαλυτερα λαθη γινονται λογο απερισκεψιας )εστω και κατοπιν εορτης και για αυτο ποναει και ζητησε καποια παρηγορια

Ας προσπαθησουμε λοιπον σαν πιο ευγενη πλασματα που υποτιθεται οτι ειμαστε να την ηρεμησουμε

Θυμηθηκα μια ιστορια που μου εκανε ο πεθερος μου

Ηταν μια παντρεμενη γυναικα στο χωριο του καποτε η οποια απατησε τον αντρα της και οταν μαθευτικε χωρισαν Καθε μερα λοιπον οι ανωτεροι χωριανοι την επαιρναν τηλεφωνο στο σπιτι της και την ελεγαν πο....να και αλλες τετοιες εκφρασεις

Καποια στιγμη της ειχαν σπασει τοσο τα νευρα και την ειχαν καταρακωσει τοσο οι κατηγοριες των χωριανων που αποφασισε να κρεμμαστει

Η γυναικα μπορει εκανε ενα λαθος και κατα την γνωμη των χωριανων ηταν εγκλημα και επρεπε να τιμωρηθει αυτους ποιος θα τους τιμωρησει για την ζωη που αφαιρεσαν την πικρια την απελπισια που εκαναν να νιωσει αυτη η γυναικα και την οδηγησαν στον θανατο???

Για μενα αν η γυναικα διεπραξε ενα λαθος η μια αμαρτια στα ματια των ανθρωπων η του θεου που λενε οτι πιστευουν και ειναι καθε κυριακη στην εκκλησια και κανουν τις βαθυτερες μετανιες μπροστα στους αλλους ειναι χιλιες φορες περισοτερο εγκληματιες γι αυτην τους την πραξη απο την γυναικα που κερατωσε τον αντρα της

Το να κατηγορεις συνεχεια καποιον ειναι ευκολο η συγχωρεση ειναι το μεγαλειο

Το πηραν σαν παιχνιδι μαλλον αρχισε απο εναν και ειπαν να συνεχισουν την ανιερη πλακα τους σε καποια που εκανε περισοτερο κακο στον εαυτο της και οχι στους ιδιους αλλα μηπως αυτο η το οτι δεν ειχαν κανει εκεινοι κατι αντιστοιχο ως τοτε τους δικαιολογει??

Η φραση που ειπε η ρανια ( ranini ) μακαρι να ειχα αυτο που πεταξες νομιζω ηταν αρκετη ως εκφραση δυσαρεσκειας

Αρκετα την στησαμε στον τοιχο ως τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..................................................................

...................................ΕΝΙΩΣΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟ ΝΑ ΧΑΣΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ............ΝΙΩΘΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ..........ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ...........ΑΝΑΠΟΘΕΣΕ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΗΣ ΓΑΛΗΝΗΣ ΣΤΟ ΘΕΟ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙΣ.........ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΑΞΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΕΑΝ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΜΙΑ ΘΑ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνίτσα δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί η καρδουλα του χτυπά τόσο γρήγορα, δηλαδή πως εξηγείται βιολογικά αλλά το σίγουρο είναι πως δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει εκείνη τη στιγμή..ότι δηλαδή είναι μεσα στην κοιλίτσα της μαμάς του και κάποιος του κάνει κακό..απλώς μάλλον η αλλαγή των συνθηκών εκείνη την ώρα στη μήτρα προφανώς του προκαλούν μια αναστάτωση χωρίς να μπορεί να την εξηγήσει αλλά δεν καταλαβαίνει τη δική του ύπαρξη όπως εμείς..για το μόνο που αισθάνομαι καλά είναι ότι στη δική μου περίπτωση δεν έγινε ακριβώς έκτρωση αλλά αποβολή σαν δηλαδή η μήτρα να το έδιωξε απο μόνη της όπου ετσι το μωρό δε βασανίζεται σωματικά . ΕΠιπλέον ακόμη και έτσι να μην είχε γίνει στην περιπτωση μου δε νομίζω ότι χρειάζεται να υπενθυμίζουμε σε μια γυναίκα που ήδη το έχει κάνει τι ακριβώς πέρασε το μωράκι της..τι θα κερδίσεις; Θα αλλάξει γνώμη; Η ουσία είναι ότι μιλάμε για έναν άνθρωπο (αυτή τη μητέρα) που ζει , καταλαβαίνει και αντιλαμβάνεται και έχουμε υποχρέωση να την κάνουμε να αισθανθεί καλύτερα..Και εγώ γι αυτό το λόγο δεν ήθελα να πάω να το ρίξω,γιατί ήξερα ότι θα πονέσει και μόνο αυτό αν και σαν μητέρες δίνουμε περισσότερα χαρακτηριστικά από αυτά που αντιλαμβανόμαστε εμείς σαν άνθρωποι στο έμβρυο το οποίο απλώς αισθάνεται το γύρω του περιβάλλον. Τίποτε άλλο. Όλα τα υπόλοιπα είναι αντιδράσεις του σώματος του μωρού σε μια εξωτερική και επώδυνη ενέργεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο καθε ανθρωπος, σε καθε φαση της ζωης του, κανει αυτο που θεωρει πιο σωστο εκεινη τη στιγμη.

τα δεδομενα ποτε δε μενουν ιδια

με το χρονο αποδεικνυεται αν αυτα που κανουμε ειναι σωστα η λαθος

και για καθε πραξη υπαρχουν πολλες αποψεις

το θεμα ειναι οτι Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ, ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΚΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.

σου ευχομαι οτι καλυτερο για το μελλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zouzounitsa περα απο την φιλη μας την Ελενη που αν το θες εκανε μια πραξη που ολες μας τσινιζει το τυρογαριδακι (φανουλα) αναγκαστικε για λογους καθαρα ιατρικους να το δωσει στα χερια του θεου.Προσπαθουμε εδω και 4 μερες με κλαμα αστεια γελια χαζα να την κανουμε να μην πονεσει αλλο.Εδω οφειλω να σου πω οτι ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΔΕΝ Η8ΕΛΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ,και τις λες να διαβασει τι?οτι το παιδι της ποναγε?φοβοταν?Συγνωμη αλλα εγω αυτο το βρησκω τουλαχιστον σαδιστικο.Ολες μα ολες ξερουμε τι γινετε σε μια εκτρωση δεν ζουμε στον αμαζονιο σε φυλη.Λες να μην ξερει η φανη τι εγινε?Ποσο πρεπει πια να την τσακισουμε?Κανουμε αμαν να την αναστησουμε...Την φανη την ποναω σαν να ειναι αδελφη μου..Ποτε σχεδον δεν ειμαι αποτομη η κακια εδω μεσα.Παντα εχω εναν καλο λογο ακομη και σε αυτα που με νευριαζουν αλλα για την Φανη δεν 8ελω να πονεσει αλλο..Καλο ειναι να προσεχουμε γενικοτερα τι λεμε και πως το λεμε γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που θα εβγαζαν την καρδια τους παρα να ζησουν αυτο που περασε η φανη.Να ζητησω συγνωμη απο τις κοπελες που δεν με εχουν δει ποτε ξανα ετσι αλλα βγηκα εξω απο τα ρουχα μου...4 μερες κανω οτι μπορω να απαλυνω εναν πονο που δεν θα ξεχαστει ποτε απο την φανη και τωρα διαβαζω αυτο...τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΙΑΒΑΖΩ..ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ..ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ....

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ...ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ...ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ! Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ..

ΑΥΤΗ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΓΡΑΨΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ, ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΛΙΓΗ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ! ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ? ΕΝ ΕΙΧΕ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΠΡΙΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΒΑΡΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!

ΕΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ?

ΔΕΝ ΛΕΩ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ..ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ!!!!!

ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΕΠΕΣΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΤΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ..

ΠΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ..ΒΕΒΑΙΩΣ, ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ! ΑΛΛΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ, ΣΕΒΑΣΜΟ

ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ, ΟΧΙ ΕΤΣΙ!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ, ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΑΝ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Moussa έγραψε:

Zouzounitsa περα απο την φιλη μας την Ελενη που αν το θες εκανε μια πραξη που ολες μας τσινιζει το τυρογαριδακι (φανουλα) αναγκαστικε για λογους καθαρα ιατρικους να το δωσει στα χερια του θεου.Προσπαθουμε εδω και 4 μερες με κλαμα αστεια γελια χαζα να την κανουμε να μην πονεσει αλλο.Εδω οφειλω να σου πω οτι ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΔΕΝ Η8ΕΛΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ,και τις λες να διαβασει τι?οτι το παιδι της ποναγε?φοβοταν?Συγνωμη αλλα εγω αυτο το βρησκω τουλαχιστον σαδιστικο.Ολες μα ολες ξερουμε τι γινετε σε μια εκτρωση δεν ζουμε στον αμαζονιο σε φυλη.Λες να μην ξερει η φανη τι εγινε?Ποσο πρεπει πια να την τσακισουμε?Κανουμε αμαν να την αναστησουμε...Την φανη την ποναω σαν να ειναι αδελφη μου..Ποτε σχεδον δεν ειμαι αποτομη η κακια εδω μεσα.Παντα εχω εναν καλο λογο ακομη και σε αυτα που με νευριαζουν αλλα για την Φανη δεν 8ελω να πονεσει αλλο..Καλο ειναι να προσεχουμε γενικοτερα τι λεμε και πως το λεμε γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που θα εβγαζαν την καρδια τους παρα να ζησουν αυτο που περασε η φανη.Να ζητησω συγνωμη απο τις κοπελες που δεν με εχουν δει ποτε ξανα ετσι αλλα βγηκα εξω απο τα ρουχα μου...4 μερες κανω οτι μπορω να απαλυνω εναν πονο που δεν θα ξεχαστει ποτε απο την φανη και τωρα διαβαζω αυτο...τι να πω..

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟUSSA!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μη δραματοποιούμε καταστάσεις και γεμίζουμε με περισσότερες τύψεις τις κοπέλες που για τον έναν ή τον άλλο λόγο διέκοψαν την εγκυμοσύνη τους, θα σας πω τι γράφει το βιβλίο εγκυμοσύνης που έχω πάρει εδω στην Αγγλία και είναι γραμμένο από γυναικολόγο καθηγήτρια στο Imperial College του Λονδίνου - οπότε φαντάζομαι αρκετά έγκυρο ;)

Στο περίπου τώρα, και με ελεύθερη μετάφραση λέει ότι το έμβρυο αρχίζει να κινείται μέσα στον αμνιακό σάκο περίπου την 10η εβδομάδα χωρίς όμως να έχει συναίσθηση των κινήσεών του στο στάδιο αυτό. Επίσης αρχίζει να αντδρά σε εξωτερικά ερεθίσματα όπως για παράδειγμα αν ζουλήξεις την κοιλιά σου με το δάχτυλό σου θα μαζευτεί ενστικτωδώς για να το αποφύγει ή αν ακουμπήσει με το χέρι του το πρόσωπό του μπορεί να ζαρώσει το μέτωπό του και να ανοιγοκλείσει τα χείλη του. ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΕΣ!!! Ειναι αντανακλαστικά που είναι περασμένα με τους αιώνες στο DNA μας και σκοπό έχουν να προετοιμάσουν το έμβρυο για να επιβιώσει στον...έξω κόσμο. Δε σημαίνει λοιπόν ότι το έμβρυο καταλαβαίνει τι γίνεται και φοβάται ούτε ότι πονάει......Συγκεκριμένα αναφέρεται στο βιβλίο ότι το έμβρυο αποκτά την ικανότητα να νοιώσει πόνο γύρω στην 24η εβδομαδα!

Αυτά από μένα, στο θέμα της Έλενας δε θα ξανα-αναφερθώ μιας και η κοπέλα ζήτησε από μόνη της να λήξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ!!ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΤΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΑΔΙΣΤΡΙΑ .ΑΥΤΑ!!ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΛΕΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μουσα μου(Αγγελικουλα μου) σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την στηριξη..πραγματικά ήσουν ΄δίπλα μου εσύ και πολλά άλλα κορίτσια να με στηρίξετε..Σε ευχαριστώ πολύ που με νιώθεις έτσι..γιατί πραγματικά είναι κάτι που δεν ξεπερνιέται ευκολα΄...ακόμη ο άντρας μου είναι σε μελαγχολία..ουτε να με αγγίξει δε θέλει για ένα απλό φιλί στο στόμα..εκεί που θέλω εγώ να πω το παράπονό μου βλέπω αυτόν σε μαυρα χάλια και γίνοκαι αισιόδοξη για να σωσω την κατάσταση...εκεί που για 3 μήνες χάιδευα την κοιλιά μου και την ένιωθα μήνα με το μήνα να σκληραίνει και να μεγλώνει έστω και λίγο ξάφνικά βρίσκομαι με μια άδεια κοιλια και καρδιά κομμάτια..Ξέρω πως η Ζουζουνίτσα όμως ότι δεν ήθελε να πει κάτι για μένα..ήθελε να τονίσει πόσο απάνθρωπο είναι να κάνεις έκτρωση..και σκέφτηκε ίσως εν βρασμώ ψυχης καθότι θα γίνει σύντομα μανούλα..Καλό ειναι όμως να προσέχουμε που λέμε τέτοια λόγια γιατί σε μητέρες που το έχουν ήδη κάνει δεν ωφελεί...ή όπως στην περίπτωση μου που ενω το αγαπας και το θέλεις το μωράκι σου πρέπει , είσαι αναγκασμένη να το κάνεις!Εκεί θέλεις να ξέρεις απλά ότι το μωράκι σου δεν πόνεσε..θυμάμαι πως έλεγα στο γιατρο ότι δε θελω να πονέσει..στη σκέψη και μόνο η καρδιά μου γινόταν θρύψαλα και έκλαιγα με λυγμους...εύτυχώς μου έκαναν αποβολή και σιγουρα λίγότερο επώδυνο για το μωρό..Πιστεύω πως αυτό που λέει η snowgirl είναι αλήθεια και αρκετά ηρεμιστικό για πολλές από μας..

Η ουσία είναι μια ..Μπορείς να αποτρέψεις μια μητέρα από το να κάνει έκτρωση; Πες της τα πάντα ώστε να μην το κάνει..αν το έχει ήδη κάνει απλώς ακολούθησε την ανάγκη της ΄ψυχής της να απαλύνει τον πόνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πάντως σαν Δημητρα πιστεύω οτι αν θες να συμβουλέψεις μια κοπέλα να μην κάνει έκτρωση νομίζω οτι δεν ωφελεί σε κάτι να της πεις ολη αυτη την διαδικασία. Πόσο μάλλον σε μια κοπέλα που το εχει ηδη κάνει για οποιονδήποτε λόγο. Εγω θα χρησιμοποιούσα άλλου είδους επιχειρήματα. Πολλές φορές εχω δει διαφημίσεις στην τηλεόραση που αντί να σε αποτρέπουν ή να σε προειδοποιούν για κάτι το μόνο που κάνουν είναι να τρομοκρατούν. Την καλημέρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΥΣΑ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΟΣΤ ΠΡΙΝ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙΣ!!!ΕΧΩ ΔΙΑΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟ ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΟΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΑ!!ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ!!!!ΤΟ ΤΙΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ο,ΤΙ ΕΚΑΝΕ !!!!ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΟΚ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έπρεπε....:( Παρ'ολα αυτά είμαστε άνθρωποι και όχι Θεοί.Κάνουμε λάθη αλλά μαθαίνουμε και από αυτά.Μη βιαστείς να πάρεις αποφάσεις.Ασε το χρόνο να κυλήσει. Σου εύχομαι να γαλήνεψει η ψυχούλα σου σύντομα.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΣΚΙ ΜΟΥ ΚΡΙΜΑ ΑΛΑ ΟΥΤΕ ΣΕΥ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕ!!!ΠΑΝΤΩς ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΒ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΟΥΣΑ!!ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑ ΠΑΛΙ!ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ Η Ω Μ Η!!ΔΥΣΤΥΧΩς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOUZOUΝITSA δεν αναφέρθηκα σε εσένα! Μίλησα γενικά! Απλά είπα ότι σαν Δημητρα αν συμβούλευα μια κοπέλα δεν θα χρησιμοποιούσα αυτό το επιχείρημα. Θα έβρισκα άλλο τρόπο. Αυτό είπα και μίλησα καθαρά για μένα. Δεν σχολίασα κανενός την απάντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλιστα και εγω τωρα αναρωτιεμε σαν ατομο με σκεψη.Ωραιοτατη η ΩΜΗ αληθεια που αν το θες την ακουμε σε TV,ραδιο,διαβαζουμε,τελος παντων μας κατακληζουν απο παντου.ΑΝ λεω εγω τωρα μια κοπελα που για Χ λογους εκανε οτι εκανε και εχει μια Α στεναχωρια την δει καπως και με αυτη την ωμοτητα που εμεις θα τις τα "χωσουμε" παει και βουτηχτει απο καμια ταρατσα γιατι η τυψεις και η κατακραυγη την επνιξαν και ακουσουμε στις ειδησης οτι αυτοκτονησε πεσ μου εσυ εγω η καθεμια μας θα αιστανθουμε ωραια?Το κακο με το pc ειναι οτι δεν ξερεις τον αλλον δεν τον βλεπεις οποτε δεν ξερεις και πως ειναι στην πραγματικοτη.Μετα ποιος θα εχει "σπρωξει" να αφερεθει μια ζωη?Εδω δεν ειμαστε για να κανουμε καμια να πληρωσει με το ιδιο νομισμα.Λεμε την αποψη μας με αν το θες με λιγο πιο τακτ μονο και μονο γιατι δεν την εχουμε μπροστα μας δεν ξερουμε της συνθηκες δεν βλεπουμε τον πονο.Οσο για την φανη και να διαβαζα πως υποθηκε παλι ετσι θα απαντουσα.Περασα μεγαλο χουνερι μαζι της εκλεγα σαν μωρο 2 μερες και ειμαι να φανταστης 37 χρονο...Κατανοω φυσικα οτι εχεις μια ζωη μεσα σου που ευχομε απο τα βαθη της ψυχης μου ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΟ και οτι οι ριμαδες οι ορμονες δεν βοηθαν να απαντησης με αλλον τροπο.Το ξερω το περασα προσφατα και αν το θες ακομη παλευω με δαυτες αλλα επιμενω να λεω ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ στις απαντησης μας.Δεν θελουμε καμια να πονεσει αν το θες αυτο ειναι το λιγοτερο μπροστα στο να αυτοκτονηση απο τις τυψεις.Κοιτα λοιπον και εσυ να ηρεμησεις γιατι το μωρακι σου δεν πρεπει να περνα ενταση και να αφησουμε το θεματακι να κλεισει γιατι δεν κανει σε καμια μας καλο ποσο μαλλον σε εσενα με την εγκυμοσυνη και στα κοριτσια που για καποιον λογο εδωσαν τα μωρακια τους στα σπλαχνικα χερια του θεου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνίτσα επειδή δεν έχεις βρεθεί σε αυτή τη θέση και σου εύχομαι για κανέναν λόγο να μη βρεθείς ΠΟΤΕ δεν ξέρεις πως αισθάνεται μια μητέρα που το έχει κάνει για λόγους που θεωρητικά δεν την αφήνουν να το κρατήσει(γιατί όλα τα προβλήματα εκτός της υγείας βρίσκονται στο μυαλό μας καμιά φορά και μόνο έκεί) το μόνο πράγμα που δε θες να ακουσεις είναι η ωμή αλήθεια..Μπορεί και μένα οι γιατροί να με παραμυθιασαν..λέμε τωρα και το απευχομαι!!! Η ουσία όμως ποια είναι;; Εγώ νιώθω ήσυχη πως το μωρό μου δεν πόνεσε...και αυτό με ηρεμεί! Αν και ποτέ δε θα ξεχάσω ό,τι έγινε. Και επειδή μας το έχουν δώσει σαν δικαίωμα ακόμη και σε περιπτώσεις οπως η δική μου δεν είναι σωστό να μας λένε την ωμή αλήθεια ακόμη και οι διαφημίσεις που όπως είπε νομίζω η Μουσα μας τρομοκρατούν..μα αν πρέπει να το κάνω που ωφελεί να ξέρω ότι θα σφαχτεί το παιδί μου ή ότι θα φοβάται εκείη την ώρα; Ξέρεις πόσο κλάμα έριξα όσες ώρες περίμενα και μόνο σε αυτή την σκέψη;;; Έπιανα την κοιλιά μου και του έλεγα να μη φοβάται..ήθελα να με νιώθει κοντά του..και όταν πια με ετοίμαζαν για χειρουργείο και οι πόνοι είχαν γίνει αβάσταχτοι ήξερα πως το τέλος του πλησιαζε και δεν μπορουσα να σταματήσω τα δάκρυά μου όπως και τώρα..πόσο θα με ωφελούσε να ξέρω ότι η καρδούλα του θα χτύπαγε κόκκινο εκείνη τη στιγμή όταν είμαι αναγκασμένη να το κάνω;; ΓΙατί ποτέ δεν ξέρεις ποτε θα σου χτυπήσει κάτι τέτοιο την πόρτα..ποτε..και εγώ έλεγα συνέχεια μετά την πρώτη μου έκτρωση στα 20 μου από ανεπιθυμητη (κυρίως για την οικογένειά μου, για μένα και για τον άντρα μου επιθυμητή) πως δε θα ξανακάνω ποτέ στη ζωή μου και παρακαλουσα να μη μου συμβεί αυτό που πλέον μου συνέβει..και σου ξαναεύχομαι και σενα αλλά και σε όλες τις κοπέλες να μη σας συμβεί ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ!!!!!ΠΟΤΕ!!!! Ευχομαι το μωράκι σου να είναι γερό και πάντα ευτυχισμένο..και σε όλες τις μαμάδες!! Δεν ξέρω πόσο καλό ή κακό είναι ή πόσο ωφελεί ή όχι να μαθαίνουμε την ωμη αλήθεια..νομίζω για εκείνες που είναι απρόσεκτες τελείως και παίρνουν την έκτρωση στην πλάκα και σαν μέσο αντισύλληψης πως είναι μια καλή σφαλιάρα να συνέλθουν ..για όλες τις υπολοιπες που βλέπουν πως η ζωή δεν είναι εύκολη για να ανταπεξέλθουν ..αστο καλύτερα..η σιωπή αρκεί..Όλες ξέρουμε τι είναι η έκτρωση και δεν παίζουμε με αυτό..αλλά αν αναγκάζεσαι τελικά; Ακόμη και η Ελενα είδε πως πιέζεται από 100 μεριές και αναγκάστηκε αν και το επιδιωξαν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...