Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.......


Recommended Posts

hope_89

Εγώ πάντως δεν έχω καμία μα καμία διάθεση να κρίνω την ζωή και τις επιλογές κανενός.Προτιμώ να τις στηρίζω ακόμα και αν δεν συμφωνώ;)

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γεια σου κοριτσι μου,εγω δεν μπορεσα να μπω καθολου χθες και τωρα το διαβασα το θεμα σου.Φυσικα και δεν θα σε κρινω,αλλα εκεινο που θελω να σε ρωτησω ειναι γιατι δεν το μοιραστηκες μαζι μας ΠΡΙΝ!δηλ.ολες τις σκεψεις σου και τα διλληματα σου πριν το αποφασισεις,πως και δεν θελησες να τα συζητησεις η εστω να θελησεις να ακουσεις καποιες εμπειριες παρομοιες με την δικη σου απο αλλα κοριτσια που πιθανον βρεθηκαν στην ιδια θεση!Πως δεν ενοιωσες την αναγκη αυτη????

Διοτι τωρα ειμαστε προ τετελεσμενου γεγονοτος,τι να πουμε,και τι νοημα θα εχει αλλωστε,δεν προκειται να βοηθησει καπου.........,το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως η προφυλαξη θεωρειται αυτονοητη οταν δεν ειμαστε σιγουρες οτι επιθυμουμε παιδι,γι αυτο απο δω και μπρος προσοχη μεγαλη κοριτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.:( ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.:dry: ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ.:) ΦΙΛΙΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑΤΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΗΡΑΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ...ΠΡΟΣΑΠΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ...ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κι από μένα Έλενα :)

Δεν ξέρω πόσο καιρό διαβάζεις το φόρουμ μας ή πόσο λεπτομερώς αλλά αν κάνεις μια βόλτα στις κατηγορίες "Προσπαθω εδώ και καιρό" και "Απώλεια και υποστήριξη" θα καταλάβεις γιατί εισέπραξες τέτοιες αντιδράσεις.... Δυστυχώς έπεσες και σε μέρες που είχαν πέσει πολλά άσχημα νέα μαζεμένα και μερικές κοπέλες ήταν ιδιαίτερα ευαίσθητες...Τέλος πάντων...

Καταλαβαίνω πόσο πονάς και πως έχεις μετανοιώσει για την επιλογή σας... Μακάρι καμία γυναίκα ποτέ να μη χρειαζόταν να μπει σε τέτοιο δίλλημα. Μακάρι επίσης να είχε βρεθεί κάποιος τότε να σε στηρίξει και να σε κάνει να σκεφτείς τα πράγματα διαφορετικά... Όμως τώρα όλα αυτά είναι παρελθόν. Πρέπει να το αφήσεις πίσω σου και να προχωρήσεις. Πρέπει να συμφιλιωθείς με τον εαυτό σου και να τον συγχωρήσεις.

Όσο για το σύντροφό σου, εγώ δεν πιστεύω ότι ξαφνικά άλλαξε κι έγινε ανεύθυνος....ή έτσι ήταν από την αρχή και δεν το έβλεπες (ααχ μας τυφλώνει ο έρωτας πολλές φορές) ή του ήρθε λίγο απότομο και φοβήθηκε ότι δεν μπορεί να αταπεξέλθει στις ανάγκες ενός παιδιού (οι άντρες τρομάζουν πιο πολύ στη σκέψη της ευθύνης ενός παιδιού...) και το πιθανότερο δεν είχε καν συνειδητοποιήσει ότι είναι πατέρας και αυτό το μωρό είναι το δικό του παιδί (οι άντρες αργούν λίγο να το νοιώσουν...). Σκέψου λοιπόν ποιός πργματικά είναι αυτός ο άνθρωπος και αν πληροί τις προυποθέσεις -που εσύ θα θέσεις- για σύντοφος σου και πατέρας των παιδιών σου. Και αν αποφασίσεις ότι τον θέλεις δίπλα σου, τότε σταμάτα να τον κατηγορείς και προσπαθησε να τον συγχωρήσεις και αυτόν. Αφήστε αυτό που έγινε πίσω σας και φτιάξτε τη ζωή σας.

Ελπίζω σύντομα να νοιώσεις καλύτερα και να πάρεις τις σωστές αποφάσεις για να είσαι εσύ ευτυχισμένη. Σε φιλώ και σου εύχομαι καλή τύχη!

Τέλος να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με την anastasoudi και μάλιστα είχα σκοπό να το θίξω κι εγώ το ζήτημα.......

anastasoudi έγραψε:

.....ας μη βαζουμε τον ΘΕΟ μπροστα σε ολα ειναι αδικο...... Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ.....Ι ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΩς Η ΚΑΚΩΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΟ....

Δεν είμαι ιδιαίτερα θρησκευόμενη (το ψάχνω ακόμη....) αλλά και μένα με ενόχλησαν όλες αυτές οι αναφορές στο Θεό, που περνάνε τελείως λάθος μηνύματα.... Την ευθύνη των επιλογών μας την έχουμε εμείς και μόνο εμείς!

Ουπς μου βγήκε λίγο μεγάλο το ποστ.....:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

''Να ελέγχετε τις σκέψεις σας,να συγκρατείτε τα λόγια σας,να κυριαρχείτε στα πάθη σας,να κάνετε έργα που αντέχουν στο φως της ημέρας.''

Γέρων Παΐσιος

ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι να μου εδινε ο Θεος ετσι απλοχερα και φυσικα αυτο που εσυ δεν κρατησες...

Περυσι περασα ενα εξωμητριο,στο υπερηχο το πρωτο και τελευταιο που εκανα ακουσα την καρδουλα του αλλα εξωμητριο...μπηκα επειγοντως χειρουγειο και μου αφαιρεθηκε κ η μια σαλπιγγα...14 μηνες μετα το δωρο που εσυ δεν κρατησες εμενα δεν μου εχει ερθει ακομη...τον Ιουλιο θα κανουμε εξωσωματικη και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο και ανυπομονω...ομως δεν ειναι αδικο για τοσες κοπελες εδω μεσα αυτο που εσενα σου εδωσε εμεις παρακαλαμε καθε μηνα να μας το χαρισει???

Λυπαμαι αυτη ειμαι η αληθεια,δεν εισαστε μικρα παιδια αλλοι στην ηλικια σας εχουν δυο κα τρια παιδια κ δεν ειναι πλουσιοι,θεωρω για την ηλικα σας ανωριμη την πραξη σας!!!Γιατι ρε κοριτσακι μου δεν μπηκες νωριτερα στο μαμμυ?γιατι δεν ζητησες τοτε την γνωμη και στηριξη μας?Θα σε ειχαμε βοθησει και τοτε...

Ευχομαι να το ξεπερασεις και να συνεχισεις χωρις αλλα τετοια λαθη...και να αποκτησεις αυτο το δωρο τη στιγμη που θα σαι ετοιμη..

Συγνωμη αν ημουν σκληρη μαζι σου,οτι χρειαστεις ειμαστε εδω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Έλενα κι από μένα!

Είχα να μπω 2 μέρες και έκανα 1 ώρα μόνο για να διαβάσω αυτό το ποστ! Διάβασα όλα όσα σου είπαν οι κοπέλες και συμφωνώ με όλες τις απόψεις. Και τις σκληρές και τις γλυκιές...Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα, τί πιστεύει δηλαδή ο καθένας για την έκτρωση. Το θέμα είναι ότι έγινε.

Πιστεύω ότι έχεις μετανοιώσει ειλικρινά, αλλιώς δεν θα είχες το θάρρος να ανεβάσεις ένα τέτοιο θέμα στο μάμμυ!

Επίσης, διαφωνώ με τις κατηγορίες για τον σύντροφό σου. Συμφωνώ με τη snowgirl. Πιστεύω ότι αν εσύ δεν ήθελες δεν θα σε ανάγκαζε να το κάνεις. Αρα ήταν κοινή απόφαση. Ίσως λίγο βιαστική, αλλά κοινή.

Χωρίς να έχω ανάλογη εμπειρία πιστεύω ότι το θέμα σου δεν θα είναι εύκολο να ξεχαστεί. Οι τύψεις δεν φεύγουν εύκολα. Χρειάζεσαι συμπαράσταση από τους δικούς σου ανθρώπους. Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι κι εμείς από εδώ, αλλά είναι πολύ προσωπικό το θέμα. Ίσως το ότι μίλησες γι' αυτό ίσως να σε βοήθησε κάπως; Ο ψυχολόγος που ανέφερε κάποια κοπέλα δεν είναι κακή ιδέα.

Το θέμα είναι ότι ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω και δυστυχώς πρέπει πια να συνηθίσετε τις συνέπειες της πράξης σας και να προχωρήσετε παρακάτω. Κι οι δυο σας.

Καλή συνέχεια κι εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα στη ζωή σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Μου έχει πάρει πολύ ώρα να διαβάσω όλα τα μηνύματα. Αυτό είναι καλό γιατί ξεθύμωσα αρκετά.

Εχουν δίκιο τα κορίτσια που είπαν ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε τους άλλους με βάση τα δικά μας απωθημένα. Αν απαντούσα αμέσως όμως μόλις διάβασα το ποστ σου θα ήμουν πολύ σκληρή μαζί σου.

Τελικά θα σου πω ότι αυτό που έκανες ήταν κάτι που εσύ και ο σύντροφός σου εκείνη την ώρα θεωρήσατε σωστό. Οπότε εφόσον έγινε πρέπει να στηρίξετε την απόφασή σας και να μην αναθεματίζετε τις συνέπειες της.

Με θυμώνει όμως λίγο ότι πας να ρίξεις όλες τις ευθύνες σε εκείνον. Εκείνος άλλαξε, εκείνος σου αποκάλυψε την αλήθεια για τα οικονομικά του, εκείνος σου είπε για την έκτρωση. Και? Εσύ τι είσαι? Κανένα μωρό που κάνει ότι του λένε οι άλλοι? Η μήπως εξαρτάσε απόλυτα οικονομικά από έναν άντρα που γνωρίζεις μόλις ένα χρόνο και θα χαθείς αν σε αφήσει?

Σε αυτή την συμπεριφορά σου διαφωνώ. Στην μη ανάληψη των ευθυνών σου. Γιατί κακά τα ψέματα ρε κοριτσάκι μου αν το ήθελες και εσύ, όσο νομίζεις ότι το ήθελες, δεν θα το έριχνες το μωρό. Λύσεις υπήρχαν.

Νομίζω κιόλας ότι το ποστ ασυνείδητα μπορεί να το έκανες για να πέσουμε όλες να κατασπαράξουμε εκείνον και έτσι να απαλύνεις λίγο τις δικές σου τύψεις.

Δεν γίνετε έτσι. Γιατί καμιά μας δεν μπορεί να κρίνει κανέναν για τις επιλογές του. Αρκεί αυτός που επιλέγει να στηρίζει με θάρρος τις επιλογές του.

Εγώ θα σου έλεγα ότι αν δεν αναλάβεις και εσύ τις δικές σου ευθύνες στην απόφαση να κάνετε έκτρωση δεν πρόκειτε να το ξεπεράσεις και θα καταστρέψεις και την σχέση σου, αν πραγματικά θες να την κρατήσεις.

Προχώρα μπροστά και ξεπέρασέ το.

Είμαι σκληρή ίσως αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ Κ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!

ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΠΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ(ΠΛΗΝ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ) ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΤΗΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ Κ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ!

ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΑΣ (ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ POST ΝΑ ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ) ΕΑΝ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ (ΞΕΡΕΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ) ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ ΠΟΥ "ΣΚΟΤΩΣΑ" ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΣΟΤΑΝ? ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ? ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΟΔΙΖΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ! ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΚΑΤΙ ΠΗΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loipame kai egw para polu gia logariasmo sou giati kai egw eimai mia manoula pleon ,pou pedeutike polla xronia gia na kataferei na ferei ston kosmo ena moraki me ustoriko 3 apovolwn kai mia palindromisi,me polu pono kai dakrua gia ton xamo autwn twn paidiwn, otan gunaikes san esena ta petane sta skoupidia stin kurioleksia...den eimai egw auti pou tha se krinei as se krinei o theos:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα γειά σου και από μένα. επέτρεψέ μου, όχι να σχολιάσω την έκτρωση που έκανες αλλά πατώντας στο θέμα σου να εκφράσω δυο σκέψεις δικές μου.

καταρχήν εκ των υστέρων πραγματικά πιστεύω ότι πονάς και το ότι δημοσίευσες αυτό το θέμα δεν το έκανες για να ζητήσεις παρηγοριά αλλά λύτρωση. τη λύτρωση αυτή θα πρέπει να την αναζητήσεις από τον εαυτό σου.

όλοι ψάχνουμε κάποια στιγμή έναν τρόπο να αποποιηθούμε των ευθυνών μας.στη συγκεκριμένη στιγμή μην το κάνεις δε σε βοηθά.ψάξε να βρεις τους πραγματικούς λόγους που σε οδήγησαν να πράξεις έτσι. εγώ προσωπικά όταν έμεινα έγκυος χρειάστηκε να παλέψω και τίποτα δε μου χαρίστηκε, όμως υπερασπιζόμουνα τα συνειδητά θέλω μου και κατάλαβα πόσο πίστευα στις επιλογές όταν αρκετές φορές ξεπέρασα τα όριά μου.

αυτό που θα κατακρίνω είναι το οικονομικό πρόβλημα που ισχυρίστηκες. αυτό για μένα ήταν δικαιολογία και για σένα αλλά και για το σύντροφό σου.

και τώρα θα εστιάσω στο σοβαρότερο για μένα.πρέπει να κοιτάξεις βαθύτερα στη σχέση σου, στον εαυτό σου,αλλά και στον άνθρωπο που εσύ έχεις επιλέξει για σύντροφό σου. δε μπορώ να πω ότι έχω τη πιο ευτυχισμένη οικογένεια στον κόσμο, αλλά παλεύω καθημερινά. πιστεύω όμως ότι έχει γερά θεμέλια και αξίζει τον κόπο.προσπαθώ και στο παιδί μου να περάσω κάποια πράγματα και να μάθει και αυτή να παλεύει στη ζωή της.εξάλλου αυτό σημαίνει ζωή. ζω=παλεύω.

σου εύχομαι ότι καλύτερο, όλοι κάνουμε λάθη το θέμα είναι να μαθαίνουμε από αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

Τελος για εμενα δεν ειναι καλυτερη η μανα που αποφασιζει να φερει στο κοσμο το παιδι κ το μεγαλωνουν οι γιαγιαδες επειδη θελει να κανει τη ζωη της ή εκεινη που αμελει τη ψυχικη κ σωματικη υγεια του παιδιου της.

ΝΑΙ ΒΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ..ΒΡΕ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΤΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΛΑΧΤΑΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙ Η΄ΠΑΙΔΑΚΙΑ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλωνω το ιδιο ενοχη με εσενα elenap

Η τουλαχιστον καπως ετσι αισθανομαι

Εχω κανει και εγω εκτρωση οχι για τους ιδιους λογους αλλα γιατι τα ειχα κοψει τα αντισυλιπτικα για 3 βδομαδες για καποιες εξετασεις

Σε καθε προφυλακτικο που εσπαγε επαιρνα και ενα χαπι της επομενης μερας

Αποτελεσμα 6 χαπια της επομενης μερας με μια εγκυμοσυνη!!

Οταν πηγα στον γιατρο του ειπα για τα αντισυλιπτικα και με εβαλε την ιδια μερα σε χειρουργειο το πως επιβιωσε αγνωστο

η πραξη και το αποτελεσμα ομως ειναι ιδιο οσο και η ενοχη που νιωθω γι αυτο που εκανα δεν αλλαζει

Το μονο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι μια καλη αυτοκριτικη και μια μεγαλυτερη προσπαθεια πριν φερθεις ξανα εγωιστικα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση να σκεφτεις και τις συνεπειες που θα υπαρξουν στην ζωη σου και στις ζωες των αλλων

Και δεν στα λεω αυτα για να σε υποβιβασω γιατι και εγω εγωιστικα ειχα φερθει ασχετα της ηλικιας και των αντισυλιπτικων

Δεν ηθελα να μεινω εγκυος

Ηταν πολυ νωρις για να ξερω που θα καταληξη η σχεση μου

Δεν ηθελα να μεγαλωσω ενα παιδι μονη μου γιατι θα ηταν τοτε πολυ δυσκολο για μενα

Δεν ημουν και στην καλυτερη οικονομικη κατασταση

Δεν ειχα συζητησει με τον συντροφο μου για εγκυμοσυνη και τι θα καναμε με τον ερχομο ενος παιδιου

Δεν ηθελα να νομιζει οτι το εκανα επιτηδες τοτε για να τον εκβιασω και να τον παντρευτω

Δεν ηθελα το πιο πανω να το πιστευουν αυτο οι αλλοι

και αν καθομουν να σκεφτω μονο προβληματα θα εβρισκα τοτε και κοινος μαλακιστηκα

Δεν αισθανομαι ασχημα πλεον για εμενα γιατι δοξα το θεο μου εδωσε μια δευτερη ευκερια και ειμαι πλεον στον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης μου αλλα πιο πολυ νιωθω ενοχη ως προς αυτο το παιδι που δεν του εδωσα την ευκερια να ερθει στον κοσμο και να γνωρισει την ζεστασια και την αγαπη ( γιατι σιγουρα θα την ειχε απο ολες τις πλευρες )και αυτο του το στερησα

Προσπαθησε τουλαχιστον να μαθεις απο τα λαθη σου

προχωρησε και μην κατηγορεις μονο τον αλλο γι αυτο που εγινε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenap έγραψε:

ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ Κ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!

ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΠΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ(ΠΛΗΝ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ) ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΤΗΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ Κ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ!

ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΑΣ (ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ POST ΝΑ ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ) ΕΑΝ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ (ΞΕΡΕΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ) ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ ΠΟΥ "ΣΚΟΤΩΣΑ" ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΣΟΤΑΝ? ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ? ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΟΔΙΖΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ! ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΚΑΤΙ ΠΗΡΑ!

Ελενα μου κακώς κάθεσαι και μπαίνεις και ακους όλες αύτές τις σκληρότητες απο κάποιες κοπέλες..αν πραγματικά θες κάπου να τα πεις και να ηρεμήσεις μέσα σου περι΄μένω μηνυμά σου...:) Το ότι πολλές κοπέλες έχουν παιδιά ή πασχίζουν να αποκτήσουν δε σου αφαιρεί το δικαίωμα να πράττεις όπως θεωρείς εσύ σωστά..Κάνουμε το λάθος να μην ακουμε τι μας ζητάει ο άλλος και απαντάμε πάντα αυτό που θέλουμε να βγάλουμε απο μέσα μας , κάποιο απωθημένο ..κάτι..Ουτε εγώ συμφωνώ με την πράξη σου, καθόλου αλλά ξέρω ότι όπως και να ΄χει μέσα σου πονάς, γιατί το ήθελες αυτό το μωράκι και μετά θεωρήσατε πως η λύση ήταν αυτή οπότε και αναγκάστηκες να το απχαιρετίσεις..δεν μπορεί να το έκανες με ελαφρά την καρδία..είμαστε και οι δυο στην ίδια θέση..αν θες να μιλήσουμε είμαι εδώ..και εγώ θα έχω πολλά να σου πω απο τη δική μου πικρή εμπειρία..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν καταλαβαίνω την επίθεση που σου γίνετε .

έχουμε χιλιάδες εκτρώσεις κάθε χρόνο και τώρα βγάζουμε όλα τα απωθημένα μας σε μια .

εγώ δεν μπορώ να σου πω τίποτα όσο αντίθετη και να είμαι .

είχες την χαρά σου ότι θα έκανες παιδάκι και τελικά τσακίσθηκε και το διέκοψες ,είναι πολύ τραγικό γιατί πιστεύω ότι το αγαπούσες και έκανες όνειρα μέχρι που πιεστικές να μην το κρατήσεις .είναι πολύ τραγικό από μόνο του για να σου πούμε το ότι δίποτε ,πονάς πολύ και το να ακούς αυτά που ακούς εδώ μέσα είναι ότι χειρότερο .

δεν μπορώ να καταλάβω τις κοπέλες ,δεν μπορώ ......

ΛΙΓΗ ΣΥΜΠΟΝΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΤΕ ΑΛΛΟ ΦΤΑΝΕΙ .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα μου καλημερα...δε θελω να σου αφηνει τετοια πικρια το mammy..εμενα οπως και ολες τις κοπελες εδω μας βοηθησε παρα πολυ σε πολυ δυσκολες στιγμες και μας εκανε να χαμογελασουμε..επρεπε να βοηθηθεις κι εσυ το ιδιο και να νιωσεις πιο αναλαφρη και οχι να απολογεισαι για κατι που στο κατω κατω ακομα κι αν ηταν λαθος,εσυ εισαι η μονη που θα υποστεις τις συνεπειες..δεν καταλαβαινω για πιο λογο απολογηθηκες σε τριτους..

θα σεβαστω οσο μπορω την αναγκη σου να μη συνεχιστει αυτο το θεμα(και λεω οσο μπορω γιατι βλεπω καποιες απαντησεις που δε μου αρεσουν και μπαινω στον πειρασμο να γραψω τη δικη μου γνωμη πανω σε αυτα που ακουω)

mairi$ εγραψες....loipame kai egw para polu gia logariasmo sou......

gunaikes san esena ta petane sta skoupidia stin kurioleksia...den eimai egw auti pou tha se krinei as se krinei o theos:( .....

mairi$ μου εαν ειδες το τελευταιο μηνυμα της κοπελας και παρολα αυτα τις εγραψες αυτα τα λογια,πραγματικα λυπαμαι εγω για λογαριασμο σου..η φραση σου :"δεν ειμαι εγω αυτη που θα σε κρινει,ας σε κρινει ο Θεος " ειπωθηκε αφου την ειχες κρινει πρωτα,και με σκληρο τροπο,οποτε τι νοημα ειχε???

ο ιδιος ο Θεος στον οποιο πιστευεις ειμαι σιγουρη οτι την εχει συγχωρησει βλεποντας το ποσο μετανιωσε και δεν μπορουμε εμεις οι απλοι ανθρωποι να τη συγχωρεσουμε??γιατι???ο Θεος στον οποιο πιστευω εγω καλη μου ειπε το να αγαπαμε τον πλησιον μας με τα ελλατωματα του,ειπε να συγχωρουμε για να συγχωρεθουμε,ειπε και το "ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω"

και εφοσον Τον επικαλουμαστε,τουλαχιστον ας προσπαθησουμε να τηρησουμε αυτα που λεει...αλλιως ας μην Τον αναφερουμε καθολου..

οπως ξαναειπα καταλαβαινω οτι οι γυναικες που προσπαθουν να κανουν ενα παιδι και δυσκολευονται,νιωθουν αδικια οταν ακουν για εκτρωσεις.και ειμαι κι εγω μια απο αυτες,προσπαθω ενα χρονο για παιδι μετα απο μια παλινδρομη...αλλα ο προσωπικος μας αγωνας ειναι κατι που αφορα εμας,δεν ειναι κατι που μας δινει το δικαιωμα να στησουμε στον τοιχο εναν αλλο ανθρωπο,επειδη δεν ξερουμε που να ξεσπασουμε,ουτε μας καθιστα "αναμαρτητες" το οτι ποναμε για να κανουμε ενα παιδι

καπου διαβασα επισης οτι η ελενα πρεπει να εξομολογηθει για να της επιτρεψει ο Θεος να κανει παιδι στο μελλον και να μην της το στερησει!!!δεν ξερω αλλα νομιζω πως ο Θεος ο δικος μου ειναι διαφορετικος απο καποιων αλλων...δε φερεται ετσι....εγω τουλαχιστον ετσι εχω μαθει!!τι να πω...κι εγω της ειπα να εξομολογηθει αλλα για να καθαρισει η ψυχη της και να νιωσει καλυτερα,οχι για να ξαναμεινει εγκυος καποια στιγμη!!δεν πιστευω οτι οσες κανανε εκτρωση τις τιμωρησε τοσο πολυ ο Θεος και δεν εκαναν ποτε παιδια!!

τελος και κλεινω,μπορει να ενοχληθηκαν καποιες κοπελες απο τα λογια μου και δεν ηξερα αν πρεπει να το γραψω το μηνυμα η οχι,αλλα το οτι διαφωνουμε σε καποια πραγματα δε σημαινει οτι μαλωνουμε..ειναι πολυπλοκο το θεμα της ελενας και γιαυτο εχουμε τοσες διαφορετικες αντιδρασεις..και εντασεις...

παντως δεν παυει το mammy για μενα να ειναι η καθημερινη αγκαλια που μου γαληνευει την ψυχη,και δεν ηθελα η ελενα να νιωσει αποξενωμενη σαν να ειμαστε μια παρεα εμεις οι "καλες" και βγαζουμε την "κακια" απεξω,γιαυτο τα ειπα ολα αυτα...ευχομαι να κλεισει εδω το θεμα και να εχει μια γλυκια γευση για εκεινη για να συνεχισει ομαλα τη ζωη της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια!Τι μανία είναι αυτή με το Θεό?Ναι μεν πιστεύετε στο Θεο αλλα συνεχώς πιπιλίζεται μια έκφραση επειδή σας βολεύει!Δεν είδα καμία να γράψει τον ύμνο της αγάπης. "θα σε κρινει ο Θεος " μόνο αυτό. Δεν ξερω αν υπάρχει Θεός αλλα η κόλαση και ο παράδεισος είναι στη Γη. Και οπως εγραψε και η apis εχθες, ειναι δικαίωμα της γυναίκας μέχρι την 12η εβδομάδα να διακόψει την κύηση. Εφόσον λοιπόν το κράτος το θεωρεί δικαίωμα εσεις γιατι το χαρακτηρίζεται έγκλημα! Λεει πουθενά στην Αγια Γραφη για αντισυλληπτικά, προφυλακτικά κτλ. Άμα το πάρουμε έτσι και αυτά αμαρτία είναι όπως και πολλά άλλα!Το πάω πολύ μακρυά το ξέρω αλλά βρε κορίτσια οσο το τραβάμε το θέμα θα μεγαλώνει.Την καλημέρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ ας αφήσουμε τον Θεό και ας δούμε τι κάνουμε και τι λέμε εμείς σαν άνθρωποι!Και ας υποστηρίξουμε όλα όσα είπε ο Χριστός!Αγαπάτε και συγχωρείτε τους άλλους.Νομίζω πως κάποιες απαντήσεις μόνο αυτό δνε εκφράζουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρούλα μου, συμφωνώ μαζί σου.

Νομίζω αρκετά τράβηξε αυτό το θέμα και δε νομίζω πως βοηθήσαμε και την Έλενα τελικά. Ναι οκ, είναι ευαίσθητο το θέμα για τις περισσότερες από μας, αλλά είναι μια δύσκολη κατάσταση, μια δύσκολη απόφαση που έπρεπε να πάρει και οφείλουμε να την στηρίξουμε σ'αυτήν τη δύσκολη στιγμή, άσχετα με το αν διαφωνούμε ή όχι.

Διευκρινίζω: να στηρίξουμε την Έλενα, όχι την απόφαση της Έλενας!

Όταν οι δικοί σας άνθρωποι κάνουν κατι για το οποίο διαφωνείτε ριζικά, τι κάνετε; Τους αφορίζετε και τους διαγράφετε από τη ζωή σας; Ή παρόλο που διαφωνείτε, εκφράζετε τη διαφωνία σας αλλά είσαστε δίπλα τους;

Μην ξεχνάτε: Όλοι μας έχουμε δικαίωμα στο λάθος, στον πανικό, στο φόβο και φυσικά το δικαίωμα να μετανιώσουμε για κάτι που κάναμε...

Έλενα, κορίτσι μου, συγγνώμη αν έχω φύγει από τα όρια σε ό,τι έχω γράψει για το θέμα σου. Κοίτα τον εαυτό σου, βρες την Έλενα, ψάξου, κάνε ό,τι περνάει από το χέρι σου για να ξεκαθαρίσεις καταρχήν μέσα σου και να τα βρεις με τον εαυτό σου. Ζήτα βοήθεια αν νιώθεις πως δε μπορείς να τα καταφέρεις μόνη σου, δεν είναι κακό! Αλλά μην παραιτηθείς! Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου, κοίτα μπροστά με αισιοδοξία και σίγουρα κάπου παρακάτω θα χαμογελάσεις ξανά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΟΛΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΣΕ ΠΙΚΡΑΝΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ

ΠΟΛΥ( Κ ΙΣΩΣ Κ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ)...ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ

ΤΕΤΟΙΟ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ

ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕΡΑ....

ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ....ΔΗΛ...ΝΤΥΣΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥ ΣΤΟΛΙΣΟΥ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ

Κ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Κ ΓΛΕΝΤΗΣΤΕ...

ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ..ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ..

ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΙΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΤΙ....

ΟΣΟ ΣΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ ΓΙΝΕΣΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙΡΟΣ

ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ

ΚΟΙΤΑΩ ΜΠΡΟΣΤΑ (ΣΑΝ ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΤΗΣ ΘΡΑΣΚΙΑΣ:P :P )

ΓΕΛΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ .....

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΕ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ. ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ. ΜΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 49 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 3 ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΘΕΣ Η ΧΑΖΟΜΑΡΑ? Η ΚΑΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΣΥΛΗΨΗ? ΕΤΥΧΕ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ... ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΜΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ; ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ? ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΩ? ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΣΩ ΑΠ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ? ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ. ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΜΩΡΟ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΝΟΙΩΘΕΙ, ΣΚΕΦΤΕΤΕ, ΦΟΒΑΤΕ... ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΟΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ. ΘΛΙΒΕΡΟ ΜΕΝ Η ΑΠΟΒΟΛΗ Η Η ΑΠΟΞΕΣΗ ΟΜΩΣ... ΓΙΝΟΝΤΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gastroula κάτι πάνω σε αυτό που είπες.Τα έμβρυα αντιλαμβάνονται τα πάντα.Νιώθουν τα συναισθήματα της μητέρας.Ακόμη και στην 8η εβδομάδα;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέλλη μου άλλο αντιλαμβάνονται μέσω ορμονων και άλλο καταλαβαινει ακριβώς τι συμβαίνει!!! Ιδέα δεν έχει τι γίνεται! Κοιμάται πολύ πολύ βαθιά και δεν πολυκαταλαβαίνει..σιγουρα έχει ζωή και υπάρχει αλλά δεν αντιλαμβάνεται και πάρα πολλά! Ουτε καν τη δική του ύπαρξη! Να φανταστείς όταν ένα μωρό γεννηθεί πλέον αντιλαμβάνεται την ύπαρξή του μέσα από την ικανοποιηση των αναγκών του..εν ολίγοις μόλις φάει νιώθει καλά και ξανακοιμάται! Με τους μήνες συνειδητοποιεί εμάς και τον εαυτό του...φαντάστου λοιπόν ποσα λίγα καταλαβαίνει σε μια εγκυμοσύνη που είναι ακόμη στην αρχή της..αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν έχει ψυχουλα και δεν καρδιοχτυπά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...