Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως αντέδρασαν στη φρουτόκρεμα?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Εχω ένα κοριτσάκι 3μιση μηνών. Θηλάζω αποκλειστικά και μιας και δεν έχουμε καλή σχέση με το μπιμπερό, αναρωτιέμαι πως θα αντιδράσει στη θέα του κουταλιού. Βιάζομαι λιγάκι να της δώσω-το ξέρω δεν θα 'πρεπε αλλα τουλάχιστον θα αντικαταστήσει ένα γεύμα με την κρέμα της και έτσι θα μπορώ να πάω για δουλειά. Εσείς μανούλες πότε δώσατε φρουτόκρεμα και πώς αντέδρασαν τα αγγελούδια σας? Το πήραν με καλό μάτι? Χόρταιναν ή ήθελαν μετά και γαλατάκι? Περιμένω τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda μου ειναι πολυ νωρις για να φαει φρουτοκρεμα η μικρουλα σου συμνηθως η εισαγωγη τροφων γινετε μετα τον 6ο μηνα γιατι δεν ξερουν να μασουλανε

εμεις ξεκινησαμε στον 7ο και την φρουτοκρεμα του την εδωσα σταδιακα προσθετοντας καθε βδομαδα και ενα νεο φρουτο στην αρχη μου την ετρωγε και μετα φερμουαρ το στομα οποτε αναγκαστικαμε να δωσουμε ετοιμη τωρα εδω και 2 βδομαδες ξαναδοκιμασα φρεσκια και την τρωει(στην φρουτοκρεμα δεν χρειαστηκε να δωσω και γαλα)στην κρεμα ομως επειδη ειναι πιο βαρια εδινα και συμπληρωμα καθε μερα αυξανα λιγο την ποσοτητα της κρεμας και μειωνα το γαλα μεχρι που τελειωσε το γαλα και ετρωγε μονο την κρεμα του παντως ενα ειναι σιγουρο οτι δεν πειναει αφου το βραδυ που ειναι να πιει το γαλα του μου πινει λιγοτερο γιατι ειναι χορτατος και τον κραταει ολη την νυχτα

εσυ γιατι πρεπει να πας τοσο νωρις στην δουλεια? εγω πηγα την περασμενη βδομαδα και ο μπεμπης μου ειναι 11 μηνων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα!:) Απ οτι θημαμαι γυρω στον 5ο της εδωσα ρυζιαλευρο -βανιλια. Κοιτα.. στην αρχη δεν θα το πολυηθελε το κουταλι. Εμενα δεν ηταν και ιδιαίτερα "φαγου!" δυσκολευτηκα λιγακι. Φρουτα εδωσα στον 6ο. πορτοκαλι μηλο μπανανα (πορτοκαλι λιγοτερο). Ξινιζοταν συναιχεια!:S Θα μαθει σιγα -σιγα! Ρωτα και τον παιδιατρο σας για το ποτε να ξεκινισεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης (καλέ τί ζουζούνι είναι αυτό στη φωτογραφία - γλύκας) εννοείται οτι δεν θέλω να της ξεκινήσω απο τώρα φρουτόκρεμα είναι πολύ μικρή αλλά μετά τον πέμπτο θα το ήθελα για το λόγο που προανέφερα. Αχ μακάρι να επέστρεφα στη δουλειά στον 11 μήνα. Δυστυχώς δεν γίνετε. Έχω δική μου δουλειά οπότε? Βιάζομαι γιατι η μικρή ούτε να το βλέπει το μπιμπερό και τελικά της πέρασε και μου τη φέρνουν εκεί για να τη θηλάσω. Ταλαιπωρία λίγο αλλα...τί να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Amanda mou kalimera agapi mou...

Kita kali mou den tha ne swsto na dwseis stin mikri apo ta twra kremoulla...

Ma einai akoma 3misi minwn...

Emeis agapi mou 4misi minwn edwsa ston kwnstantino mou tin prwti kremoulla tou...

Epidi mas eipen o giatroullis mas...

Den xortane mono me to galoui kai giayto...

Oso pws antedrasen???

Ax mana mou den stamatagen na tin trwei...

Wmos mou eixen pei o giatros 3 me 4 koutalies mono...

Tou edina wmos parapano... :}

Perimene akoma ligo vre agapi mou,,,

Sumvouleutou kai apo ton giatroulli sas...

Sas euxwme ta kalitera...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα! Η εισαγωγή στέρρεων τροφών γίνετα απ' τον έκτο μήνα. Εμείς ξεκινήσαμε με κρέμα-βανίλια. Στην αρχή τους έδινα δυο-τρείς κουταλιές κρέμα και γάλα για συμπλήρωμα και σιγά-σιγά αυξάναμε τη ποσότητα της κρέμας και μειώναμε το γάλα μέχρι που τρώγανε όλη τους τη κρέμα. Φρουτόκρεμα ξεκινήσανε στον έβδομο μήνα με μήλο-αχλάδι-μπανάνα. Κάθε βδομάδα προσθέταμε από ένα φρούτο (όπως σου είπε και η μπεμπούλης) για να δούμε αν θα παρουσιάσουν αλλεργία σε κάποιο απ' τα φρούτα.

Επίσης αφού σκέφτεσαι να ξεκινήσεις τη δουλειά γιατί δε φτιάχνεις μια τράπεζα μητρικού γάλακτος? Είναι ταλαιπωρία για το μωρό και για σένα να στο φέρνουν στο χώρο εργασίας σου για να το θηλάζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kyriaki μου η κατάψυξη είναι ΓΕΜΑΤΗ γάλα! Δυστυχώς όμως όπως προανέφερα δεν θέλει με τίποτα το μπιμπερό! Αρνείται και μένει νηστική γι'αυτό θέλω να ξεκινήσουμε κρέμα (όχι ακόμα βέβαια ) Έτσι, μου τη φέρνουν στη δουλειά Το προσπαθήσαμε ένα μήνα με το μπιμπερό Τίποτα άρα δεν υπήρχε άλλη λύση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Kyriaki μου η κατάψυξη είναι ΓΕΜΑΤΗ γάλα! Δυστυχώς όμως όπως προανέφερα δεν θέλει με τίποτα το μπιμπερό! Αρνείται και μένει νηστική γι'αυτό θέλω να ξεκινήσουμε κρέμα (όχι ακόμα βέβαια ) Έτσι, μου τη φέρνουν στη δουλειά Το προσπαθήσαμε ένα μήνα με το μπιμπερό Τίποτα άρα δεν υπήρχε άλλη λύση...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΕΣΥ;

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΝΑΔΥΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΥΡΩΔΙΑ, ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΟΙΚΙΩΘΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΑΛΛΟΣ Π.Χ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ, Η ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ. ΤΣΕΚΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΔΙΑ, ΛΕΠΤΗ, ΑΠΟ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ ή ΑΠΟ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ!!!:lol: :lol: :lol:

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μπιμπερό δεν της το δίνω εγώ- εννοείται. Όσο για το μπιμπερό και τις θηλές έχουμε δομιμάσει τα πάντα. Μικρή, μεγάλη θηλή απο καουτσούκ, σιλικόνη... τίποτα θέλει στήθος. Αναρωτιέμαι τί θα κάνουμε αργότερα... Πραγματικά ταλαιπωρία βρε κορίτσια να την φέρνουν στη δουλειά... Καμιά άλλη μανούλα με το ίδιο πρόβλημα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa οπως κατάλαβες πέρασε το δικό της! Μου τη φέρνουν στη δουλειά. Τα ψιλοβολεύουμε. Το κουταλάκι όχι δεν το δοκίμασα Μου φαίνετε χρονοβόρο και να πώ την αλήθεια δεν νομίζω να το δεχτεί! Λές? Θα το δοκιμάσω. Για τις κρέμες τί λές? Ξέρω δεν πρέπει να βιάζομαι αλλα είναι η κατάσταση τέτοια. Σκεύτομαι πως όταν θα μπεί στην κρέμα θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα Άραγε θα τη δεχτεί? Μήπως θα θέλει και μετά την κρέμα γάλα ή θα χορταίνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ειναι πιο χρονοβορο αλλα και τι πειράζει ? Το θεμα ειναι να βρεθει μια λυση ...

Θα επιμείνω και θα πω οτι κατι δεν γινεται σωστα ... Πολλα μωρα δεν δεχονται το μπουκάλι αλλα αν οι ωρες παιρνουν και η πεινα μεγαλώνει τοτε θα πιουν οσο για να κρατηθουν μεχρι να γυρισει η μαμα .

Κρεμες φανταζομαι εννοεις τις φρουτόκρεμες με φρεσκα φρουτα . Η γρηγορη εισαγωγή τους μπορει να δημιουργησει χρονιο προβλημα αλλεργιας στο μωρο ... Γιαυτο πλεον συνισταται η εισαγωγη στις τροφες να γινει μετα τον 6ο μηνα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως θα πρέπει να επιμείνετε με το μπιμπερό , έστω και ελάχιστο να πίνει μην την πιέζεται,απλά δώστε της χρόνο.

Αυτή τη στιγμή πρέπει να προσαρμοστεί και στην απουσία σου αλλα και στα δεδομένα του μπιμπερό.

Υπομονή και συνέχιστε τις προσπάθειες.Πιστεύω πως λίγο - λίγο θα αρχίσει να πίνει εφόσον βέβαια καταλάβει ότι διαφορετικά θα μείνει νηστική.!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και εγω περιμενα πως και πως την μικρη μου να ξεκινησει την κρεμα γιατι δεν μου επινε το γαλα.τωρα ειναι 7 μηνων και για να φαει τις κρεμες θελει απο 1 με 2 ωρες και αν φαει.εχω δοκιμασει τα παντα.ευτυχως τωρα τρωει την κρεμα βανιλια και δεν θελει φρεσκια φρουτοκρεμα αλλα σε σκονη οσο για την χορτοσουπα ακομα προσπαθω.σιγα σιγα θα πιει απο το μπιμπερο αρκει να της το δωσεις οταν θα πειναει πολυ.προσπαθησε το πρωι.τα μικρα μας θελουν τον χρονο τους και εμεις υπομονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ναι ειναι πιο χρονοβορο αλλα και τι πειράζει ?

Εμένα προσωπικά καθόλου αλλα η μικρή είναι αρκετά λαίμαργη για να περιμένει να πιεί το γάλα κουταλάκι-κουταλάκι.

Θα επιμείνω και θα πω οτι κατι δεν γινεται σωστα ... Πολλα μωρα δεν δεχονται το μπουκάλι αλλα αν οι ωρες παιρνουν και η πεινα μεγαλώνει τοτε θα πιουν οσο για να κρατηθουν μεχρι να γυρισει η μαμα .

Ειλικρινά μακάρι να ήξερα τί δεν γίνεται σωστά και να το διόρθωνα...προφανώς τα 40 -50 γρ που πίνει την κρατά μέχρι να επιστρέψω εγώ. Βέβαια μετά είναι μες τη γρίνια! Δεν πρόκειτε να το συνηθίσει το μπουκάλι. Ένα μήνα το παλεύουμε. Μόνο αν την αφήσω όλη μέρα χωρίς να της δώσω στήθος θα αναγκαστεί να το πάρει. Όμως δεν το αντέχω αυτό να το κάνω. Μακάρι να μπορούσα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι κορίτσια στο φαγητό πήρε από τον πατέρα της και το βράδυ μόνο μου κάνει δίαιτα (δεν πίνει όλο το γάλα καθώς έχει μπουχτίσει)!

Την πρώτη φορά που της έδωσα φρουτόκρεμα στην αρχή μου ξύνισε λίγο τα μουτράκια της, αλλά μετά αναθεώρησε και την έφαγε όλη! Ευτυχώς με το φαγητό της δεν αντιμετώπισα πρόβλημα κι ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...